Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

H παρέα στο γυμναστήριο είναι μεγάλο θέμα. Κανένας δεν έγινε δυνατός μόνος. 

 

 

Εγω επειδη κανω σπιτι ακουω συνεχεια μουσικη ωστε να μην βαριεμαι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγ'ω δυστυχώς μόνος τα κάνω όλα. Ακόμα και η μουσική είναι βαρετή οπότε το γυρνάω στο ραδιόφωνο να ακούω κανέναν να μιλάει :)

 

Στο τρέξιμο παίρνω το σκύλο για παρέα αλλά στο δίλεπτο βαριέται και κυνηγάει πεταλούδες ο κόπρος...

 

Υ.Γ. Στο φίλο που παρεξηγήθηκε. Τα παιδιά λένε, λίγο άκομψα, ότι έχεις πέσει με τα μούτρα ενώ το σημαντικό είναι απλώς να τρως λιγότερο και πιο υγιεινά, αφού θες να αδυνατίσεις, και να γυμνάζεσαι όσο περισσότερο μπορείς. Δεν είναι ανάγκη να πλακώνεσαι με τόσες λεπτομέρειες εκτός κι αν θέσεις πιο υψηλούς στόχους από το να χάσεις απλώς κιλά. Το σημαντικότερο λοιπόν είναι να μην τα παρατήσεις! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βαζω δυνατα την μουσικη .. Συνδεω το κινητο μου με ηχεια..

 

Ακουω electro και house ποτε ποτε κανενα rnb και τσιτωνομαι ...

 

Εγω σημερα πηγα για ψωνια..

 

Πηρα βρωμη, ριζογκοφρετες, σταφιδες, μιξ ξηρων καρπων, μαυρο και βιολογικο(αποφλοιομενο) ρυζι, κριτσινια (αν και ηθελα πολυσπορα)και πρασινο τσαι .. Ωστε να κιψω τους πολλους καφεδες.

 

Τωρα μου μενει να ρυθμισω στο περιπου τις ωρες που θα τρωω .

 

Ηθελα να ρωτησω γαλοπουλα και μαυρο ψωμι κανει να τρωω οχι καθε μερα.. Ανα διαστηματα.. Ωστε να μην υπαρχει μονοτονια στο μενου μου.

 

Εννοειτε οτι τρωω και απο τις δικες μου κοτες αυγα.. Αλλα οχι καθε μερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βαζω δυνατα την μουσικη .. Συνδεω το κινητο μου με ηχεια..

 

Ακουω electro και house ποτε ποτε κανενα rnb και τσιτωνομαι ...

 

Εγω σημερα πηγα για ψωνια..

 

Πηρα βρωμη, ριζογκοφρετες, σταφιδες, μιξ ξηρων καρπων, μαυρο και βιολογικο(αποφλοιομενο) ρυζι, κριτσινια (αν και ηθελα πολυσπορα)και πρασινο τσαι .. Ωστε να κιψω τους πολλους καφεδες.

 

Τωρα μου μενει να ρυθμισω στο περιπου τις ωρες που θα τρωω .

 

Ηθελα να ρωτησω γαλοπουλα και μαυρο ψωμι κανει να τρωω οχι καθε μερα.. Ανα διαστηματα.. Ωστε να μην υπαρχει μονοτονια στο μενου μου.

 

Εννοειτε οτι τρωω και απο τις δικες μου κοτες αυγα.. Αλλα οχι καθε μερα..

 

Ωραία τις ώρες τις υπολογίζεις εσύ αλλά φρόντισε να μην απέχουν τα γεύματα μεταξύ τους πάνω από 3 ώρες.

 

Γαλοπούλα εννοείς τις φέτες το αλλάντικό ε? Κανονικά ναι δεν πρέπει να τρώγονται κάθε μέρα αλλά είναι πως σε βολεύει κιόλας. Εγώ που έχω σχολή και μέχρι να αρχίσω να πέρνω ταπεράκι είμαι κάθε μέρα με μαύρο ψωμί και γαλοπούλα εδώ και 6 μήνες. Βλακεία μου αλλά δεν "μπορώ" να το αντικαταστήσω αλλιώς.

 

Όσο για την μονοτονία αυτό εξαρτάται πιό πολύ από την τσέπη σου. Αν μπορείς να αγοράζεις 2-3 φορές την βδομάδα ψάρι και να το συνδυάζεις με γαλοπούλα, κοτόπουλα καστανά ρύζια και πολλά άλλα μόνο καλό θα κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ρε παιδιά, τι έχει η γαλοπούλα και το μαύρο ψωμί?

 

Εγώ έχασα 10 κιλά με τοστάκι πρωί βράδυ με γαλοπούλα και μαύρο ψωμί που μου το πρότεινε μάλιστα διαιτολόγος, όταν δεν μπορώ να τρώω  κανά δυο καλαμάκια κοτόπουλο για βράδυ π.χ, εσείς γιατί λέτε όχι?

 

Και στο θέμα μας τώρα, έχω σταματήσει κανένα τετράμηνο τώρα και έχω πάρει πίσω 5-6 κιλά, αλλά το θέμα είναι ότι κοιμάμαι κουρασμένος και ξυπνάω κουρασμένος... Αυτό μάλλον οφείλεται στη δουλειά μου, καθώς δουλεύω σχεδόν πάντα βράδυ (3-11) με αποτέλεσμα να κοιμάμαι κάθε μέρα 4 το πρωί και να ξυπνάω στις 12++  και να σέρνομαι. Φτιάχνω πρωινό, πίνω καφέ και πάλι δουλειά.

 

Το θέμα είναι ότι με κούρασε ο συγκεκριμένος τρόπος ζωής και θέλω να ξεκινήσω να αθλούμαι εντατικά ξανά.

 

Από εδώ και στο εξής θα δουλεύω μία βδομάδα πρωί, μία απόγευμα.

 

Υπάρχει ετήσια σε γυμναστήριο και θέλω να ξεκινήσω και κολυμβητήριο παράλληλα. Το σκέφτηκα έτσι, για να πηγαίνω το πρωί να κάνω τα μπάνια μου, όταν δουλεύω απόγευμα και όταν είμαι πρωινός στη δουλειά να πηγαίνω γυμναστήριο σε ομαδικά αερόβια. (bodycross, fitbox, fitball κλπ που είχαν τρομερά αποτελέσματα παλιότερα)

 

Επίσης από διατροφή ξεκίνησα να τρώω 5 γεύματα (τοστάκι πρωί, κανένα φρούτο για πρόγευμα, μισή μερίδα φαγητό, όσπρια συνήθως με λίγο μαύρο ψωμί και λίγο ανθότυρο π.χ. καμία γρανίτα ή καμία μπάρα για απόγευμα και ένα τοστάκι το βράδυ ή καμία σαλάτα με λίγο καλαμπόκι και λίγο λάδι)

 

Είμαι 31, 1,87 και είμαι περίπου 97 κιλά (θέλω να ελπίζω δηλαδή :P)

 

Όποιες προτάσεις, παρατηρήσεις, καλοπροαίρετες. Ευχαριστώ.

 

PS. Μπορώ να τρέχω διάδρομο με τις ώρες, μόνο με το iPod στη διαπασών στα αυτιά μου, μιας και αναφέρθηκε παραπάνω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ρε παιδιά, τι έχει η γαλοπούλα και το μαύρο ψωμί?

 

Εγώ έχασα 10 κιλά με τοστάκι πρωί βράδυ με γαλοπούλα και μαύρο ψωμί που μου το πρότεινε μάλιστα διαιτολόγος, όταν δνε μπορώ να τρώω  κανά δυο καλαμάκια κοτόπουλο για βράδυ π.χ, εσείς γιατί λέτε όχι?

Η γαλοπούλα σαν αλλαντικό είναι τίγκα στο αλάτι και το νάτριο. Για κάποιον που θέλει να ανέβει επίπεδο η διατροφή του ακόμη και αυτά παίζουν ρόλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γαλοπούλα σαν αλλαντικό είναι τίγκα στο αλάτι και το νάτριο. Για κάποιον που θέλει να ανέβει επίπεδο η διατροφή του ακόμη και αυτά παίζουν ρόλο.

Ακριβως, επισης  τα αλλαντικα που ειναι "καπνιστα" η' μαγειρεμενα με  μελι και αλλες μεθοδους περιεχουν ζαχαρη ,για καποιον που τον ενδιαφερει να "στεγνωσει" τελειως  πρεπει να αποφευγονται για ολους τους υπολοιπους δεν υπαρχει προβλημα να τα καταναλωνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μιλάω για βραστή που δεν είναι ούτε τίγκα στο αλάτι, ούτε έχουν μέλια και ιστορίες μέσα. Απλή βραστή γαλοπούλα.

 

Αν κάνουμε διατροφή με 12 ώρες γυμναστήριο τη βδομάδα και δεν μπορούμε να φάμε ούτε γαλοπούλα την γ@μήσαμε με το συμπάθειο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα κατεβεις σε αγωνες? θελεις να εισαι φετες  να φαινονται ολοι οι κοιλιακοι σου πεντακαθαρα γραμμωμενοι? Αν οχι φαε αφοβα.

Ειπαμε εχει να κανει με το επιπεδο που βρισκεται καποιος η' θελει να φτασει.Τωρα ο αλλος που εχει αρχισει 1 μηνα gym τι γαλοπουλες  και πιτσες μπλε , εχει αλλα πολυ βασικοτερα να ασχοληθει για αρχη... 

Αυτο που ειναι καποιος μπουχεσας(επιεικης ο ορος ) και δεν εχει γυμναστει ποτε στην ζωη του , δεν εχει σημασια αν θα κανει εξειδικευμενες ασκησεις ,ουτε αν στην διατροφη του εχει αποκλεισει  το νατριο και κανει υποθερμιδικη,υπερθερμιδικη  η' φουλ πρωτεινικη διατροφη.

Σημασια εχει ΑΡΧΙΚΑ  να πηγαινει και να ασκειτε και να μην τρωει σουβλακια  και  σαβουρα.Ας κανει αυτα που ειναι πολυ δυσκολα για αρχη και μετα θα δει και τα υπολοιπα .

Ξεκινας τωρα, το ψαχνεις απο 1000 μεριες ,βλεπεις 300 video ,ακους 500 διαφορετικες γνωμες και προγραμματα γυμναστικης  και διατροφης και στο τελος το παρατας το γυμναστηριο  μεσα σε 3 μηνες max  δεν θα το καταλαβω ποτε,btw  στατιστικα αυτοι ειναι το 70%.

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από θέμα υγείας, φίλε ανοίγεις τεράστιο θέμα και θα βγουν μαχαίρια :)

 

Αν το πάρεις αποκλειστικά από θέμα υγείας, σχεδόν ΟΛΕΣ οι επεξεργασμένες τροφές περιέχουν μεγάλες ποσότητες κορεσμένων και trans-λιπαρών που κάνουν άπειρη -αλλά ύπουλη και μακρόχρονη- ζημιά στον οργανισμό. Όσο μπορείς να τις αποφεύγεις, just do it.

 

Τώρα θα μου πεις, τι θα τρως; Υπάρχουν λύσεις. Π.χ. είπε ο φίλος παραπάνω για μπάρες. Μπορείς να πάρεις μέλι, ταχίνι, ξηρούς καρπούς, βρώμη και να κάνεις μόνος σου. Χωρίς συντηρητικά κι άλλες αηδίες. Έχω φτιάξει πολλάκις μόνος μου και μιλάμε για άπαιχτη γεύση.

 

Εξαιρετική τροφή για πρωινό είναι επίσης τα στραγάλια. Σε χορταίνουν, έχουν πρωτείνες, ελάχιστη λίπη -κι αυτά ακόρεστα, δηλαδή καλά- και λίγες θερμίδες. Κι αυτά μπορείς να τα κάνεις μόνος αλλά είναι κομματάκι πιο δύσκολο από τις μπάρες γιατί αν σου ξεφύγει λίγο το ψήσιμο γίνονται βόλια -πολεμοφόδια για την επανάσταση που έρχεται.

 

Για σνακ επίσης πρωτείνω τόνο σε νερό που σε συνδυασμό με σταφίδες και λιιιιιιιγο ελαιόλαδο δίνει πολύ ωραία γεύση με ελάχιστα λιπαρά, πολύ πρωτείνη και λίγες θερμίδες.

 

Τέλος, υπάρχουν τα αποξηραμένα φρούτα, μια επίσης πολύ καλή επιλογή για σνακ. Μακριά από τους ζαχαρωμένους ανανάδες, παπάγια και τα συναφή. Ροδάκινα, βερίκοκα, δαμάσκηνα είναι σουπερ.

 

Υπάρχουν λύσεις. Αλλά θέλει ψάξιμο και χρόνο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος. Πολύ καλη η πρόταση σου.

 

Παιδιά σε 1 μηνα δηλαδή καμιά 18 προπονήσεις εχασα περίπου 5-6 κιλα.

 

Ειναι καλος αριθμός ;

 

Τωρα να κανω πολλα βάρη η να συνεχίσω αερόβιο πιο πολύ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...