Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήγαινε όσο είναι νωρίς, για να στην κάνουν με ράμματα και όχι ανοιχτή μέθοδο. Δεν ξέρω πόσο έχει προχωρήσει, αλλά αν στο καθαρίσει καλά δεν ξαναβγαίνει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Απο την αλλη εβδομαδα θα ξαναξεκινησω προπονησεις να φτασω σε πιο καλο επιπεδο απο τι ειμαι τωρα...

 

 

Αλλωστε εχω μηνες μπροστα μου..

 

Το σωμα μου ειναι τωρα στο πικ του, αν δεν του δωσω τωρα να καταλαβει, δεν θα ανεβει ποτε...

 

@Ενατια: μυικο ειναι.. Απο κρυωμα.. Επιπωλαιος βλεπεις. Ημουν αρρωστος ξαι πηγαινα και χτυπιομουνα..αντι να κατσω και να ξεκινησω οταν ημουν ετοιμος.. Με επιασε η μεση, το σκαλισα και γω.. Τωρα τα λουζομαι...

Τωρα πως να κανω ;;

 

 

Μαν βάζε ζώνη τουλάχιστον μέχρι να σου περάσει η μέση. Κινδυνεύεις να την κάνεις και χειρότερα αν πας "σκέτος". Αφού περάσει τελείως κάνε ότι γουστάρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ραμματα εχει πολλες πιθανοτητες να ξαναβγει.. Γι αυτο στο κανουν με ανοιχτη/ημικλειστη μεθοδο.. Θα το ψαξω δεν το αφηνω ετσι... Αν δω οτι τα συμπτωματα γινονται πιο βαρια θα απαιτησω να γινει πιο νωρις. Ή αν δεν παει αλλο θα πληρωσω... Οταν βγαλω το βιβλιαριο θα παω και σε αλλον χειρουργο εξω να δω τι θα μου πει και εκεινος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ συζητουσαν στο γυμναστηριο οι γυμναστες με ενα φιλαρακι. Ειπαν οτι αρχιζεις ξανα βαρη μετα τον χρόνο. Μην πάθεις καμία επιπλοκή κλπ, πρόσεχε ψηλέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ραμματα εχει πολλες πιθανοτητες να ξαναβγει.. Γι αυτο στο κανουν με ανοιχτη/ημικλειστη μεθοδο..

 

Μύθος. Ο τρόπος που κλείνει η πληγή δεν έχει σχέση με την πιθανότητα επανεμφάνισης. Απλά αν ο χειρούργος δεν το καθαρίσει καλά, οτι και αν κάνεις θα ξαναβγεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε νταξει μην με γαματε την ψυχολογια.. Τι ενα χρονο ..

 

Μην το παρατησω εντελως λεω εγω...

 

Ετσι αν ειναι ουτε στην δουλεια δεν θα μπορω να παω.. Για ενα χρονο...

 

Πιστευω οτι στο καθενα ειναι διαφορετικα... Ενας με δυο μηνες ειναι το μαξ...

 

15 μερες πιστευω θα μπορω μα μαι παρον στην δουλεια.. Οχι να σηκωνω τσουβαλια ωμος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξτο ρε συ, ειπαν συγκεκριμένα

 

"Κανά μήνα για ανάρρωση, ενα χρόνο για να αρχίσεις τα βάρη πάλι"

 

Δεν θελω να σου γαμήσω τπτ, απλά καλύτερα να είσαι υγειής και άρτιος παρά γυμνασμένος! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μαλακίες λέτε ρε για κύστη κόκκυγα? Πάτε καλά?  1 χρόνο? Liverpool μη σε πιάνει πανικός. Μια βλακεία εγχείρηση είναι. Και να μη την κάνεις δε θα πάθεις τίποτα. Μόνο από ένα ξύσιμο το καταλάβανε τα τσακάλια οι γιατροί? Τόσο μικρό ήταν? Μην ασχολείσαι καν. Ξύρισε την περιοχή, βάλε τη μάνα σου να σε κοιτάει 1 φορά την εβδομάδα ή 2 εβδομάδες και μη την κάνεις. Μπορείς να έχεις χρόνια κύστη και να μη τη νιώσει ποτέ. Πύον είναι στη περιοχή του κόκκυγα. ΣΙΓΑ ΤΗΝ ΠΑΘΗΣΗ

 

Πραγματικά όσο σε διαβάζω για αυτή την περίπτωση, δεν έχεις τίποτα ακόμα εξελιγμένο, απλά βρήκαν πελάτη οι γιατροί. Όταν θα σε πονέσει σοβαρά , θα την κάνεις τότε. Μη βάζεις νυστέρι για βλακείες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dakon φοβαμαι αν το ξυρισω μην γινει καμια βλακεια.. Δεν με ειπε να κανω κατι τετοιο...

 

Δεν μασαμε και το ξερεις... Θα τα ανατρεψουμε ολα.. Καθομαι αυτην την εβδομαδα ολο στο κρεβατι και νιωθω αχρηστος... Σαν μουχλας...

 

Θα αρχισω απο την τριτη ξανα... Μαχημη θα γινω παλι... Μονο την διατροφη δεν αλλαξα μην σου πω οτι τωρα την εκανα καλυτερη...

 

Σημερα ηταν να βαλω ενα ρολο, οπου μετα βγαινουν τα τσουβαλια.. Αυτο απο την μεση το περνας εναν αξονα και το βαζεις στην μηχανη. Το ρολο ηταν μισο, χρησιμοποιημενο. Το ετοιμαζω και φωναζω καμια 3 φορες τον αλλον/εργατη να ερθει να με βοηθησει γιατι μονος ειναι πολυ δυσκολο να το βαλει οταν ειναι μισο, ολοκληρο ειναι πιο ψηλο και κατεβαινουν λιγο οι βραχιονες και απλα τα σκουντας...

 

Ε με νευριασε .. Καθομαι σε σταση αρσεις θανατου, το σηκωσα.. Μου λεει μετα καλα πως το εβαλες.. Δεν μαμιεσαι λεω... Ξαναζητα να ερθω μα σε βοηθησω... Με σπασε τα νευρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν θα γίνει ανοιχτή ή κλειστή μέθοδος στην κύστη εξαρτάρται περισσότερο από το μέγεθος της κύστης και <5% από τον γιατρό. Εσύ θα κάνεις 99,9% με κλειστή μέθοδο οπότε μετά από λίγες μέρες θα σου περάσει. Δεν πιστεύω να χρειαστεί περισσότερο από 2-3 εβδομάδες για να έρθεις σε φουλ ρυθμούς, και ίσως λέω και πολύ. Κάνε την επέμβαση όσο πιο νωρίς γιατί στο μέλλον θα έχεις έξαρση, δεν την γλυτώνεις οπότε όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα. Επίσης αν το αφήσεις για του χρόνου και μεγαλώσει, μπορεί να χρειαστεί ανοιχτή μέθοδο και να κάνεις 1-2 μήνες μετά για αποθεραπεία. Δεν υπάρχει γιατρός όσο καλός και να είναι που να μπορεί να σου εγγυηθεί ότι δεν θα ξαναβγεί, όσο προσεκτικά και αν το καθαρίσει. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι laser μετά την εγχείρηση και ξέγνοιασες για πάντα. Εν τω μεταξύ δεν έχει νόημα να κάνεις απολύτως τίποτα στις τρίχες αυτήν την στιγμή. Ξύρισμα, βγάλσιμο τριχών κτλ είναι μαλακίες. Το έχεις ήδη βγάλει και δεν επηρεάζεται άλλο.

Αυτά τα λίγα για την κύστη και μην το λιβανίζετε άλλο πλιζ γιατί περνάνε οι σελίδες αέρα. /offtopic

________________________________________________________________________________________

 

 

Αυτό είναι το πρόγραμμά μου μετ΄;α τις αλλαγές που του έκανα. Το έχω βασίσει πάνω στο παλιό.

 

1η μέρα: Στήθος – τρικέφαλοι

Βυθίσεις  4x6

Πιέσεις μπάρας 4x10

Πιέσεις μπάρα στον επικλινή 4x10

Εκτάσεις αλτήρων στον ίσιο 4x10

Cross over στην τροχαλία  4x10

Εκτάσεις τρικεφάλων στην τροχαλία  4x10

Εκτάσει τρικεφάλων με αλτήρα πάνω από το κεφάλι 4x10

Πιέσεις τρικεφάλων στην μηxανή 4x10

 

2η μέρα: Πλάτη – δικέφαλοι

Έλξεις μονόζυγο με ανοιxτή λαβή 4x6

Εμπροσθολαίμιες στην τροχαλία  4x10

Κωπηλατική στην τροχαλία  4x10

Εκτάσεις πλάτης στην μηxανή 4x10

Κάμψεις δικεφάλων στην μηxανή 4x10

Κάμψεις δικεφάλων με μπάρα 4x10

Σφυριά 6+x10

 

3η μέρα: Πόδια – τραπεζοειδείς - ώμοι

Σκουότ 4x10

Leg curl 4x15

Leg extension 4x15

Γάμπες 4x15

Προσαγωγοί 4x15

Τραπεζοειδείς με αλτήρα 4x10

Στρατιωτικές πιέσεις 4x10

Εκτάσεις αλτήρων 4x10

Όρθια κωπηλατική 4x10

 

4η μέρα: Πλάτη - Στήθος

Έλξεις μονόζυγο με ανοιxτή λαβή 4x6

Εμπροσθολαίμιες στην τροχαλία  4x10

Κωπηλατική με αλτήρα 4x10

Εκτάσεις πλάτης στην μηxανή 4x10

Βυθίσεις  4x6

Πιέσεις μπάρας 4x10

Εκτάσεις αλτήρων στον ίσιο 4x10

 

5η μέρα: Πόδια – τραπεζοειδείς – ώμοι

-Τα ίδια με την Τρίτη μέρα-

 

 

 

Στην μέρα στήθους ξέχασα να βάλω πιέσεις στήθους με αλτήρα στον επικλινή, αλλά μου φαίνεται πως έχω ήδη αρκετές και είμαι καλυμμένος, νομίζω.

 

Στα πόδια σκέφτομαι να τις κάνω 12ρες τις επαναλήψεις αντί για 15άρες γιατί κάτι δεν μου κάθεται καλά σε αυτές. Τι λέτε;

 

 

Ακομα δεν έχω ξεκινήσει deadlift. Ποιους μύες γυμνάζει ακριβώς, γιατί δεν έχω καταλάβει, και αν το βάλω ποια άσκηση να αντικαταστήσω;

 

Επίσης κάθε άλλη παρατήρηση ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Στην μέρα στήθους ξέχασα να βάλω πιέσεις στήθους με αλτήρα στον επικλινή, αλλά μου φαίνεται πως έχω ήδη αρκετές και είμαι καλυμμένος, νομίζω.

 

Στα πόδια σκέφτομαι να τις κάνω 12ρες τις επαναλήψεις αντί για 15άρες γιατί κάτι δεν μου κάθεται καλά σε αυτές. Τι λέτε;

 

 

Ακομα δεν έχω ξεκινήσει deadlift. Ποιους μύες γυμνάζει ακριβώς, γιατί δεν έχω καταλάβει, και αν το βάλω ποια άσκηση να αντικαταστήσω;

 

Επίσης κάθε άλλη παρατήρηση ευπρόσδεκτη.

 

Το deadlift γυμνάζει θεωρητικά όλο το σώμα. Συνήθως το βάζουμε μέρα πλάτης. Μπορείς και μέρα ποδιών αλλά squat και deadlift ίδια μέρα δεν είναι ότι καλύτερο , θα τεντώσεις. 

 

Στα πόδια για να χτίσεις μυς όσο περισσότερες επαναλήψεις τόσο το καλύτερο σε λογικά πλαίσια. Εφόσον είσαι 10+ είσαι οκ αν σε βολεβουν 12 βάλε 12.. γιατι δεν σου "κάθονται" καλά? Αν είναι γιατί δεν μπορείς να περπατήσεις μετά , εκεί είναι το νόημα :D . Γενικά ότι σε κάνει να περπατάς με το ζόρι όταν τελειώνει η προπόνηση , και καθόλου την επόμενη μέρα είναι μια χαρά, είτε είναι 5 είτε 15 :P

 

Για το πρόγραμμα γενικά , κάνεις 36 σετ την μέρα. Κάτι δεν πάει καλά, είναι πολλά τα σετ, είναι και 5 φορές την εβδομάδα.. είτε δεν θα πιέζεσαι πολύ , είτε θα κλατάρεις σε κάνα δίμηνο. Τώρα κάνεις τόσα σετ? Ποσην ώρα την ημέρα γυμνάζεσαι? Τι διαλείμματα έχεις ανάμεσα απο τα σετ? τι τέμπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...