Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To pr τί σημαίνει;

 

 

Εν τω μεταξύ εγώ την πρώτη φορά που έκανα squat μετά με πόναγε σχετικά πολύ το σημείο που ακούμπαγε η μπάρα, παρόλο που δεν είχα βάλει βάρη. Παίζει να είναι το ότι δεν έχει ξανακουμπήσει κάτι σε αυτό το σημείο οπότε θα σκληρύνει μέσα στις επόμενες προπονήσεις; Δεν πιστέυω να χρειάζεται πετσέτα ή σφουγγάρι τόσο νωρίς ε;

 

personal roecord. συνήθως το λένε και PB (personal best). 

 

Θα σκληρύνει. Αν θες να βάζεις πετσέτα η σφουγγάρι βάζε δεν έχει σημασία, αλλά θα σκληρύνει και μόνο του. 

 

Πάντως δες μήπως τα χέρια σου είναι πολύ ανοιχτά (που κρατάς την μπάρα). Τα χέρια πρέπει να είναι λίγο πιο έξω από τους ώμους γιατί έτσι σφίγγουν οι τραπεζοειδείς (που κάθεται πάνω η μπάρα). 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

To pr τί σημαίνει;

 

 

Εν τω μεταξύ εγώ την πρώτη φορά που έκανα squat μετά με πόναγε σχετικά πολύ το σημείο που ακούμπαγε η μπάρα, παρόλο που δεν είχα βάλει βάρη. Παίζει να είναι το ότι δεν έχει ξανακουμπήσει κάτι σε αυτό το σημείο οπότε θα σκληρύνει μέσα στις επόμενες προπονήσεις; Δεν πιστέυω να χρειάζεται πετσέτα ή σφουγγάρι τόσο νωρίς ε;

Shrugs κάνεις καθόλου; είναι η πλέον κατάλληλη άσκηση για τον τραπεζοειδή καθώς επίσης και το upright rows (με μπάρα ή με τροχαλία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Shrugs ξεκίνησα μόλις πριν καμιά βδομάδα, όταν είπα του γυμναστή να μου δείξει τις στρατιωτικές και μου είπε να κάνω και αυτήν την άσκηση την μέρα των όμων. Περιέργως ή μη κανένα πρόγραμμα που μου είχαν δώσει μέχρι τώρα δεν την περιελάμβανε...

 

Οι τραπεζοειδείς μου είναι δηλαδή σχετικά αγύμναστοι - δεν ξέρω κατά πόσο έχουν δυναμώσει από τις άλλες ασκήσεις. Όταν δυναμόσουν θα πονάει λιγότερο; Δυσκολεύτηκα να ακουμπήσω την μπάρα πίσω από το κεφάλι, ένοιωθα να ακουμπάει σε κόκκαλο.

 

Upright rows κάνω εδώ και κάτι μήνες αλλά είναι μια άσκηση που παρότι ανεβάζω κιλά δεν νοιώθω πολύ "ενεργό" το πιάσιμο.

 

 

 

 

Θα βάλω αργότερα και το καινούριο πρόγραμμα να δείτε τι λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Shrugs ξεκίνησα μόλις πριν καμιά βδομάδα, όταν είπα του γυμναστή να μου δείξει τις στρατιωτικές και μου είπε να κάνω και αυτήν την άσκηση την μέρα των όμων. Περιέργως ή μη κανένα πρόγραμμα που μου είχαν δώσει μέχρι τώρα δεν την περιελάμβανε...

 

Οι τραπεζοειδείς μου είναι δηλαδή σχετικά αγύμναστοι - δεν ξέρω κατά πόσο έχουν δυναμώσει από τις άλλες ασκήσεις. Όταν δυναμόσουν θα πονάει λιγότερο; Δυσκολεύτηκα να ακουμπήσω την μπάρα πίσω από το κεφάλι, ένοιωθα να ακουμπάει σε κόκκαλο.

 

Upright rows κάνω εδώ και κάτι μήνες αλλά είναι μια άσκηση που παρότι ανεβάζω κιλά δεν νοιώθω πολύ "ενεργό" το πιάσιμο.

 

 

 

 

Θα βάλω αργότερα και το καινούριο πρόγραμμα να δείτε τι λέει.

Αυτό που θες να πετύχεις με τα shrugs είναι υπερτροφία στους τραπεζοειδείς έτσι ώστε να είναι σαν μαξιλαράκι για την μπάρα. Όταν θα αρχίζουν να αναπτύσονται θα δεις δεν θα είναι τόσο επώδυνο. Κάνε και αυτό που είπε ο άλεξ με τα χέρια να είναι κοντά στους ώμους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο pr σε squat με 6 reps @ 102,5.

 

Εντωμεταξύ την ώρα που έκανα squat μου άνοιξε η πληγή που έχω εκεί που ακουμπάει η μπάρα στα squat και πέθανα στο τσούξιμο. 

μπραβο μπος ! βγηκε σχετικα ανετα η 6η η ηταν ταβανι ? μονος σου η ειχες βοηθεια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο μπος ! βγηκε σχετικα ανετα η 6η η ηταν ταβανι ? μονος σου η ειχες βοηθεια ?

Σχετικά άνετα δεν βγήκε αλλά δεν είναι ότι αν μου χαν και πιστόλι στο κεφάλι δεν έβγαζα άλλη. Δυστυχώς μόνος...δεν έχω και rack...κάτω από μπάρα θα με βρούνε στο τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά άνετα δεν βγήκε αλλά δεν είναι ότι αν μου χαν και πιστόλι στο κεφάλι δεν έβγαζα άλλη. Δυστυχώς μόνος...δεν έχω και rack...κάτω από μπάρα θα με βρούνε στο τέλος.

 

οπως επισης δυστυχως αυτη ειναι απο τις ασκησεις που πρεπει να ξερει ο αλλος πως να σε βοηθησει ...

τελεια ! εχεις συστηθει καλα μετα 102 σε λιγο τα αποχαιρετας !

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fotis...

 

Εχω παει σε δυο διαφορετικους παθολογοσυ μου ειπα το ιδιο.. Ο ενας ειχε μια διαφωνια με τον βοηθο του που ελεγε οτι μπορει να ναι κατι αλλο. Εγω ο βλακας πονουσε η μεση μου και ασυναισθητα ξιθηκα σε εκεινη την περιοχη, απλα.. Μπορει να το πληγωσα εγω απο μονος μου..

 

Με ειδε την παρασκευη ενας χειρουργος και αυτος μου ειπε αλλα με δισταγμο οτι εχω κυστη..

 

Την τεταρτη με ειδε αλλος ενας χειρουργος επιμελητης. Οπου και αυτος μαζι με τον χειρουργο που με ειδε την παρασκευη. Μου ειπε κατα λεξη" Παιδι μου εκανε σωστη διαγνωση ο συναδερφος, εχει κυστη κοκυγγος, μην σε αγχωνει θα κανουμε την εγχειρηση Γεναρη/Φλεβαρη.. Με ειπε επιπλεον οτι η τρυπουλα που χα πολυ μικρη ειχε κλεισει... Και ημουν καπως καλυτερα..

 

 

Μια εβδομαδα ειμαι off γαμωτο και νιωθω να χει περασει ενας μηνας και κεω πως θα πας παλι ρε να κανεις 77 κιλα σκοουτ... Θα κλαις...

 

Τι ηθελε η μαμημενη η μεση και με πιαστηκε.. Μετα ολα στραβα μου πηγαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ηθελε η μαμημενη η μεση και με πιαστηκε.. Μετα ολα στραβα μου πηγαν...

η μεση ειναι η μηχανη του αυτοκινητου ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλιστα ,αφου συμφωνησαν ολοι στην διαγνωση τοτε καλη αναρρωση.Στα κιλα θα ξαναφτασεις μην σε προβληματιζει ,το θεμα που προεχει ειναι   να γινει σωστη επουλωση .Αφου φτασεις στο 100 % ετοιμος θα ξανακανεις γυμναστικη, εσυ εισαι αποφασισμενος οποτε θα καταφερεις τους στοχους σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την αλλη εβδομαδα θα ξαναξεκινησω προπονησεις να φτασω σε πιο καλο επιπεδο απο τι ειμαι τωρα...

 

 

Αλλωστε εχω μηνες μπροστα μου..

 

Το σωμα μου ειναι τωρα στο πικ του, αν δεν του δωσω τωρα να καταλαβει, δεν θα ανεβει ποτε...

 

@Ενατια: μυικο ειναι.. Απο κρυωμα.. Επιπωλαιος βλεπεις. Ημουν αρρωστος ξαι πηγαινα και χτυπιομουνα..αντι να κατσω και να ξεκινησω οταν ημουν ετοιμος.. Με επιασε η μεση, το σκαλισα και γω.. Τωρα τα λουζομαι...

Κύστη κόκκυγος κάνε τώρα, όχι τον Φλεβάρη. Μην το καθυστερείς.

Τωρα πως να κανω ;;

 

Λυσε μου την απορια..

 

Στο νοσοκομειο τοτε μπορουν..

 

Εγω βιβλιαριο θα χω κοντα στις γιορτες. Τωρα το ΙΚΑ δεν μου το εκδιδει...

 

Ενω εχω συμπληρωμενα τα ενσημα...

 

Θα ρωτησω και εναν γνωστο που εχω στο ΑΧΕΠΑ, αλλα ετσι ειναι η δημοσια υγεια. Πρεπει να πας στα 4 για να στο κανουν...

 

Μεσα στις γιορτες θα ξαναπαρω σβαρνα τους γιαρτους μπας και δω φως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την αλλη εβδομαδα θα ξαναξεκινησω προπονησεις να φτασω σε πιο καλο επιπεδο απο τι ειμαι τωρα...

 

 

Αλλωστε εχω μηνες μπροστα μου..

 

Το σωμα μου ειναι τωρα στο πικ του, αν δεν του δωσω τωρα να καταλαβει, δεν θα ανεβει ποτε...

 

@Ενατια: μυικο ειναι.. Απο κρυωμα.. Επιπωλαιος βλεπεις. Ημουν αρρωστος ξαι πηγαινα και χτυπιομουνα..αντι να κατσω και να ξεκινησω οταν ημουν ετοιμος.. Με επιασε η μεση, το σκαλισα και γω.. Τωρα τα λουζομαι...

Ήταν να γίνει, αν δεν γινόταν τώρα θα γινόταν σε δύο μήνες. Δεν προκάλεσες τίποτα εσύ. Είναι επέμβαση ρουτίνας και θέλει καλό χειρουργό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ειπανε οτι εδω στην περιοχη μου ειναι καλοι και οι δυο(χειρουργος-επιμελητης χειρουργος) . Εκανε και ενας γνωστος μου..

 

Αν ηταν στα δικα μου χερια θα το κανα χτες...

 

Τωρα σε ιδιωτικη δεν ξερω ποσο παει το μαλλι..

 

Παλι στα τυφλα θα παω ομως..

Μονο ο γνωστος απο το ΑΧΕΠΑ αν κανει κατι.. Εκει εκανε η γιαγια μου την χολη της και ολα κομπλε..

Πήγαινε σε άλλο νοσοκομείο. Εγώ πήγα και την επόμενη μέρα απ' τη διάγνωση μπήκα χειρουργείο.

Εγω εκτος απο την τρυπουλα που εκλεισε δεν εχω εκροη πυου/αιματος... Τιποτα.. Ουτε με ποναει οταν καθομαι... Το νιωθω μερικες φορες.. Οχι συνεχεια.

 

Λογο δουλειας δεν μπορω να φευγω οποτε μου καπνισει να πηγαινω σε ολα τα νοσοκομεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...