Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το αίμα πραγματικά είναι ό,τι πολύτιμο, πέρσι χρειάστηκα να βρω 4 φιάλες αίμα και δυστυχώς συνειδητοποίησα πόσο λίγοι άνθρωποι μπορούν να δώσουν αίμα.
Ένα μεγάλο Εύγε στον @Spect και σε όσα παιδιά είναι εθελοντές αιμοδότες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

  • Moderators

εγω μεχρι τωρα δεν ημουν εθελοντης αλλα εχω δωσει 4-5 φορες οταν μου ζητησαν συγγενεις/γνωστοι!!

απλα ειδα πριν λιγες μερες οτι ειχε εθελοντικη αιμοδοσια και ειπα να παω να βγαλω και καρτα και να πηγαινω καθε 6μηνο να δινω!

θυμαμαι μια φορα εδωσα αιμα για μια θεια μου και μετα απο 2 μηνες ηθελε μια φιλη μου για τον παπου της και της λεω θα παω

και μετα θυμηθηκα οτι ειχα δωσει πριν 2 μηνες και δεν μπορουσα! :( (εστειλα τη μανα μου στη θεση μου ομως :P )

καλο κανει να ανανεωνεται το αιμα!! (το προσεχω που το προσεχω :P )

 

Συνταγη για Παγωτο Μπανανα:

 

Υλικα

Μπανανες (εγω εβαλα 4 μεγαλες και εβγαλε 500γρ περιπου)

 

Εργαλεια

Καλο blender ή Food Processor

 

Οδηγιες

Κοβετε τις μπανανες σε φετες και τις βαζετε σε ενα πιατο στην καταψυξη να παγωσουν περιπου 2ωρες (εγω τις αφησα ολο το βραδυ)

Τις βαζετε στο blender ή το Food Processor και τις χτυπατε μεχρι να γινουν smooth σαν κρεμα!

Το τρωτε απευθειας ή το φυλατε παλι στη καταψυξη για αργοτερα!

 

Αν θελετε μπορειτε αφου χτυπησετε τις μπανανες και γινουν κρεμα να προσθετε φυστικοβουτυρο,νουτελα κτλ

και να το ξαναχτυπησετε μεχρι να ανακατευφθουν ολα!!

 

το δικο μου βγηκε ετσι 

https://www.dropbox.com/s/p6pvdeyer8llsp8/CameraZOOM-20131128102602580.jpg

 

καλη ορεξη :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αίμα πραγματικά είναι ό,τι πολύτιμο, πέρσι χρειάστηκα να βρω 4 φιάλες αίμα και δυστυχώς συνειδητοποίησα πόσο λίγοι άνθρωποι μπορούν να δώσουν αίμα.

Ένα μεγάλο Εύγε στον @Spect και σε όσα παιδιά είναι εθελοντές αιμοδότες

Eιμαι δωρητης οργανων απο το 2000 και εθελοντης αιμοδοτης  απο 20 χρονων .Αν και κατα διαστηματα δεν με αφηνουν να δωσω αιμα λογω των ταξιδιων που κανω (πρεπει να εχουν  περασει 1-2 χρονια κτλπ)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πονεμένη ιστορία. Αιμοδότης εδώ και 15 χρόνια και μια φορά που ήρθε η ανάγκη μας κάνα τους δύσκολους στην εύρεση αίματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο pr σε squat με 6 reps @ 102,5.

 

Εντωμεταξύ την ώρα που έκανα squat μου άνοιξε η πληγή που έχω εκεί που ακουμπάει η μπάρα στα squat και πέθανα στο τσούξιμο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ενα αλλο που ειχε βγει και στις ειδησεις αρκετα παλιοτερα, στην αρση βαρων με εναν που ειχε παθει

ρηξη πρωκτου

το θυμαστε? Δεν κανω πλακα. Τραγικο, με ειχε σημαδεψει λιγο.

καλυτερα να το παθεις απο βαρη παρα απο τιποτε αλλο χαχαχααχααχαχ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για την απουσια μου, ξερω πως με ψάχνετε και κλαίτε κάθε μέρα αλλά τι να κανουμε, υποχρεώσεις! :P

 

Ειχα πάει προ 10ημέρου για ποδηλατο με φιλους, ολοι ειχαν κουρσακια, εγω ενα mtb. Καναμε 36~χλμ και ηταν πολυ καλα. Χτες λοιπον δανείστηκα κουρσακι απο ενα φιλο και πηγαμε για κατι περισσότερο και προέκυψε... κατι "extreme" δεδομένου της φυσ, καταστασης μου και της "εξοικειωσής μου" με μεγαλες αποστασεις με ποδηλατο. Στο λινκ που στελνω ειναι η διαδρομη μονο στο πηγαινε, στο ελα η μπακατελα που εχω για κινητο μετα την αναβαθμιση σε 4.2.2 δεν κραταει καθολου μπαταρια.. -______-

 

http://runkeeper.com/activity?userId=19174411&trip=275025100

 

Το βραδυ τα ποδια μου τα ενιωθα λες και φοραω μποτες για σφουγγαραδες και δεν με επαιρνε ο υπνος! ο.Ο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρέθηκε μια μικρή κήλη στην αυχενική μοίρα της σπονδυλικής στήλης (μέσω mri) και η νευρολόγος μου "απαγόρευσε" άσκηση, γυμναστική με βάρη που να επηρεάζουν τον αυχένα και μου πρότεινε κολύμβηση (κάτι που δεν είναι τόσο εφικτό τώρα δυστυχώς). Εσείς που είστε πιο ειδικοί/ψαγμένοι στο θέμα γυμναστικής θα μπορώ να κάνω καμιά άσκηση με τα λάστιχα που έχω ή κάπου εδώ τελειώνει η καριέρα μου ως σφιχτερμαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρέθηκε μια μικρή κήλη στην αυχενική μοίρα της σπονδυλικής στήλης (μέσω mri) και η νευρολόγος μου "απαγόρευσε" άσκηση, γυμναστική με βάρη που να επηρεάζουν τον αυχένα και μου πρότεινε κολύμβηση (κάτι που δεν είναι τόσο εφικτό τώρα δυστυχώς). Εσείς που είστε πιο ειδικοί/ψαγμένοι στο θέμα γυμναστικής θα μπορώ να κάνω καμιά άσκηση με τα λάστιχα που έχω ή κάπου εδώ τελειώνει η καριέρα μου ως σφιχτερμαν?

Μπορείς να συνεχίσεις γυμναστήριο απλά όπως σου είπε η γιατρός σου πρέπει να φτιάξεις την προπόνησή σου έτσι ώστε να μην στρεσάρεται ο αυχένας. σίγουρα θα κάνεις αρκετές ασκήσεις καθιστός και θα δεις και από μόνος σου ποιές είναι πλέον "περίεργες" ασκήσεις και θα τις τροποποιήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρτατε  φιλε απο το ποσο μεγαλη ειναι η κηλη κ απο το ποσο πιεζει τα νευρα ! σε καμμια περιπτωση παντως δεν εισαι τελειωμενος , μπορεις να κανεις πολλες ασκησεις , καθιστος κυριως , με λιγα κιλα  και με την μεγιστη προσοχη βεβαα ! καλος νευρολογος και καλος φυσικοθεραπευτης χρειαζεται μπορουν να σε βοηθησουν πολυ ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο pr σε squat με 6 reps @ 102,5.

 

 

To pr τί σημαίνει;

 

 

Εν τω μεταξύ εγώ την πρώτη φορά που έκανα squat μετά με πόναγε σχετικά πολύ το σημείο που ακούμπαγε η μπάρα, παρόλο που δεν είχα βάλει βάρη. Παίζει να είναι το ότι δεν έχει ξανακουμπήσει κάτι σε αυτό το σημείο οπότε θα σκληρύνει μέσα στις επόμενες προπονήσεις; Δεν πιστεύω να χρειάζεται πετσέτα ή σφουγγάρι τόσο νωρίς ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To pr τί σημαίνει;

 

 

Εν τω μεταξύ εγώ την πρώτη φορά που έκανα squat μετά με πόναγε σχετικά πολύ το σημείο που ακούμπαγε η μπάρα, παρόλο που δεν είχα βάλει βάρη. Παίζει να είναι το ότι δεν έχει ξανακουμπήσει κάτι σε αυτό το σημείο οπότε θα σκληρύνει μέσα στις επόμενες προπονήσεις; Δεν πιστέυω να χρειάζεται πετσέτα ή σφουγγάρι τόσο νωρίς ε;

pr = personal record

 

Υπομονή και σε λίγο καιρό δεν θα σε ενοχλεί το σημείο εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...