Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ εδώ και 6 μήνες δεν αλλάζω σχεδόν τίποτα όσον αφορά το ασκησιολόγιο. Τα βασικά κάνω και αλλάζω κιλά και μεθοδολογία των drop sets. Δεν με βλέπω να αλλάζω για πολύ καιρό ακόμα.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Δν αλλαζω τπτ απτη στιγμη που τα ερεθισματα που παιρνουν οι μυες μου εχουν αντικρισμα. Αυξανω κιλα, παιζω με superset ωστε να αλλαζουν τα ερεθισματα σε περιπτωση μυικης ανοσιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το που συνηθίσει το σώμα μας ενα πρόγραμμα, το αλλάζουμε.

Δεν κάνουμε 8 μήνες τα ίδια, για να λέμε μετά, κάνω τόσα κιλά στην ταδε άσκηση.

ακριβώς όσοι πάνε χρόνια γυμναστήριο και έχουν εμπειρία το γνωρίζουν καλά αυτό.

 ΔΕν μπορείς να κάνεις στήθος τις ίδιες ασκήσεις ή χέρια για παράδειγμα .. Πρέπει να κάνεις εναλλαγές ανα διαστήματα για να φτάσεις στα βέλτιστα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν εισαι νεουδι αλλαζεις ! δοκιμαζεις τα παντα να δεις σε ποιες ασκησεις ανταποκρινεται καλυτερα το σωμα σου !

οταν εισαι παλιοσειρα εχεις καταληξει ! τα χεις κανει ολα κ ξερεις το σωμα σου απ εξω,  κρατας τις βασικες ασκησεις παντα τις ιδιες  κ αλλαζεις λεπτομεριουλες , και αυτο οχι γιατι θα κανεις καλυτερη δουλεια αλλα ετσι για να σπας την  ρουτινα ! 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου 7 χρόνια πάω εντατικά gym..Στο σώμα μου τουλάχιστον δεν βοηθάει να κάνεις συνέχεια τις ίδιες ασκήσεις..Σε όσες συζητήσεις έχω κάνει και με πιο έμπειρους απο μένα μου έχουν πεί ακριβώς το ίδιο.

Γυμναστές επίσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσε τους γυμναστές και δώσε βάση σε κανένα επιστημονικό άρθρο

 

μπαα δε καταλαβα , γιατι ψωρα εχουν αυτοι ?? :-)

απλα φιλε μου prof  οι γυμναστες λογικα προτινουν αλλαγες , αν σου λεγανε μεινε στα ιδια θα μεναν κ αυτοι χωρις δουλεια δε θα τους ειχες αναγκη  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαστε μερικοι που δεν τους εχουμε σε εκτιμηση (τους γυμναστες, εννοω, πεταχτηκε η Δημητρα οσο εγραφα και μου χαλασε την απαντηση :P), Οσοι εχω γνωρισει εγω (5 μεχρι τωρα) ειναι για γελια οσον αφορα τον επαγγελματισμο τους. Ωραιοπαθεις, ξερολες και γκομενιαρηδες. Προφανως δεν ειναι ολοι ετσι, απλα εγω δεν εχω γνωρισει αλλους   :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαστε μερικοι που δεν τους εχουμε σε εκτιμηση (τους γυμναστες, εννοω, πεταχτηκε η Δημητρα οσο εγραφα και μου χαλασε την απαντηση :P), Οσοι εχω γνωρισει εγω (5 μεχρι τωρα) ειναι για γελια οσον αφορα τον επαγγελματισμο τους. Ωραιοπαθεις, ξερολες και γκομενιαρηδες. Προφανως δεν ειναι ολοι ετσι, απλα εγω δεν εχω γνωρισει αλλους   :-D

οι δικοί μου, ζωή να 'χουν, τρεις έχουν διάφορες ηλικίες από 27, ~34,~45, αλλά φαίνονται ελλειπώς ενημερωμένοι....

Στο άλλο το gym οι γυμναστές που δοκίμασα και που μιλήσαμε φάνηκαν γνώστες του αντικειμένου.

Η διαφορά είναι οφθαλμοφανής, όπως και η τιμή του γυμναστηρίου (το γυμναστήριο με τους καταρτισμένους γυμναστές 65€/μήνα, 430€/χρόνο - το γυμναστήριο με τους κουκουρούκου γυμναστές 35€/μήνα - 300€/χρόνο {επειδή κάνω μόνο βάρη πληρώνω 199€} )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαστε μερικοι που δεν τους εχουμε σε εκτιμηση (τους γυμναστες, εννοω, πεταχτηκε η Δημητρα οσο εγραφα και μου χαλασε την απαντηση :P), Οσοι εχω γνωρισει εγω (5 μεχρι τωρα) ειναι για γελια οσον αφορα τον επαγγελματισμο τους. Ωραιοπαθεις, ξερολες και γκομενιαρηδες. Προφανως δεν ειναι ολοι ετσι, απλα εγω δεν εχω γνωρισει αλλους   :-D

κοιταξε να δείς 1/5 είναι καλός στατιστικά.. οι γυμνάστριες είναι λίγο καλύτερες με θέληση αλλά οι περισσότερες με περιορισμένες γνώσεις στο αντικείμενο τους .. Εδώ σε βασικές ασκήσεις οταν δουν κάποιον να κάνει κραυγαλέο λάθος πηγαίνουν διστακτικά για διόρθωση μιας και δεν είναι σίγουρες..

Γυμναστής εκτός απο έναν δεν με έχει διορθώσει ποτέ και άς έχω πιάσει τον εαυτό μου να κάνει λάθος και μάλιστα μπροστά του..

Οι περισσότεροι γκομενίζουν είναι η αλήθεια αλλά τι να κάνεις άνθρωποι είναι κι αυτοί..

 

Οσο για τις εναλλαγές  δοκιμάστε επι 1 χρόνο να κάνετε δικέφαλους τις ίδιες ακριβώς ασκήσεις να δείτε αν θα έχετε ανάπτυξη.. 

Εγώ εναλλάσω 6 διαφορετικές ασκήσεις μόνο γι αυτη τη μυηκή ομάδα με αποτέλεσμα το μπράτσο να εχει εκτιναχθεί ..το ίδιο και για τρικέφαλους οπου εκεί και αν δεν υπήρχε ανάπτυξη οταν δεν έκανα εναλλάγές.. και πάει λέγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε φταινε οι εναλαγες για την αναπτυξη φταινε οι σωστες ασκησεις που βρηκες και αναταποκρινοντε οι μυες σου !

οσο για μας εεεεε για τους γυμναστες  ειναι μεγαλη ιστορια , ομως κατα βαση εχετε δικιο οι περισοτεροι δεν ασχολουντε σοβαρα με τον πελατη ειτε γιατιι δεν εχουν τις απαραιτητες γνωσεις ειτε γιατι γκομενιζουν ειτε γιατι μονο επαγγελματιες δεν ειναι κ προσπαθουν τα εξαναγκασουν τον αλλο να παει σε ποιο πριβε εκμαθηση για οικονομικους λογους ειτε για πολλα αλλα !

υπαρχουν κ σωστοι επαγγελματιες παντως που κ γνωσεις εχουν με το αντικειμενο κ την διαθεση να βοηθησουν εχουν οχι μονο για τα λεφτα ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλα αυτά έχετε δίκιο αλλά μερικοί γυμναστές δεν ασχολούνται να διορθώσουν ντουβάρια πελάτες. Δούλευα αρκετά χρόνια σε jw και ενώ στην αρχή ήμουν ο σούπερ εξυπηρετικός (ειδικά όταν αφορούσε σωστή φόρμα ασκήσεων), μετά ούτε που ασχολιόμουν καθόλου. Ας έκαναν και αερομαμίες, δεν με ενδιέφερε. Μου έτυχε αρκετές φορές να διορθώσω & είτε να με σνομπάρουν, είτε να λάβω ένα ειρωνικό υφάκι του στυλ "φύγε με ενοχλείς". Τις γυναίκες αν τις διορθώσεις έχουν ένα άλλο υφάκι του στυλ "μου την πέφτεις, αλλά είμαι δύσκολη και δεν θα σου κάτσω". Άρα δεν φταίνε πάντα οι γυμναστές για την αδιαφορία τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ νομίζω οτι ο γυμναστής πρέπει να επεμβαίνει είστε στον εμφανώς νέο που κάθεται στο μηχανημα ανάποδα, είτε σε όποιον του ζητήσει βοήθεια. 

 

Να πας στον τύπο που κάνει bicep curl με 30 κιλά αλτήρες κάνοντας swinging όλο το σώμα σαν εκκρεμές είναι άτοπο. Τζάμπα πας. 

 

Όσον αφορά την "ποιότητα" των γυμναστών συνήθως τα πράματα είναι απλά. Όταν ο τύπος είναι φέτες με καλή μυική μάζα συνήθως έχει κάτι να πει. Όταν είναι το τυπικός απόφοιτος ΤΕΦΑ με σώμα ότι νά ναι δεν έχει τίποτα να πει τζάμπα ρωτάτε. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πάει έτσι Άλεξ. Είναι σα να μην εμπιστεύεσαι ενα γιατρο που σου λεει να κοψεις το τσιγαρο επειδή καπνιζει ο ιδιος. 

 

Χωρια που οι φετες ειναι οι 1οι γκομενιαρηδες  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...