Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να δούμε τι θα πουν του Liverpool σήμερα. Αν και εγώ έχω την αίσθηση πως μάλλον παρα ανησυχεί. Αν του περνάει ήδη με έμπλαστρα και voltaren δεν είναι τίποτα.

 

Πωπω οι μέρες φαίνονται μεγάλες χωρίς γυμναστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Δεν παλευεται χωρις gym ειναι σαν γυναικα με ασχημο κωλο .Ο Live  οπως ειχα επισημανει με την φυση της δουλειας και την γυμναστικη που εκανε  το πιο πιθανο ειναι να τα επαιξε .Αν και ειναι ακραιο αυτο που θα πω και δυσκολο για ευνοητους λογους θα πρεπει να αλλαξει δουλεια δεν γινεται gym και αυτο που κανει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα γίνονται αλλά θέλει έξυπνο τρόπο. Η προπόνηση πρέπει να είναι στο ρεπό και μικρότερος όγκος, το φαγητό πολύ περισσότερο (ρύζια σαν παλαβός για ενέργεια και κιλά) και θέλει μια προσοχή να ακούει το σώμα του. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα γίνονται αλλά θέλει έξυπνο τρόπο. Η προπόνηση πρέπει να είναι στο ρεπό και μικρότερος όγκος, το φαγητό πολύ περισσότερο (ρύζια σαν παλαβός για ενέργεια και κιλά) και θέλει μια προσοχή να ακούει το σώμα του. 

Πια προπονηση στο ρεπο ?ποσα ρεπο παιρνει την εβδομαδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παλευεται χωρις gym ειναι σαν γυναικα με ασχημο κωλο .Ο Live οπως ειχα επισημανει με την φυση της δουλειας και την γυμναστικη που εκανε το πιο πιθανο ειναι να τα επαιξε .Αν και ειναι ακραιο αυτο που θα πω και δυσκολο για ευνοητους λογους θα πρεπει να αλλαξει δουλεια δεν γινεται gym και αυτο που κανει ...

Η παρομοιωση σου για την γυναικα κ τα ασχημα οπισθια εκανε να χαμογελασει το παγωμενο απτο κρυο προσωπο.

Αντε καλα αποτελεσματα να χεις λιβε κ συντομα μπακ του γυμν

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι καλυτερο κατα την αποψη σας? Να διατηρεις ενα σταθερο προγραμμα το οποιο να το ακολουθεις μακροχρονια ή να το αλλαζεις καθε λιγο? Πιο Πολυ λενε οτι το καλο ειναι να αλλαζεις σπανια το προγραμμα που ακολουθεις, αλλα ακουω και αποψεις οτι καλο ειναι καθε τοσο να ακολουθεις νεα προγραμματα γιατι συνηθιζει στις ιδιες ασκησεις το σωμα. Και με τις νεες ασκησεις δραστηριοποιουνται και νεεοι μυς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι καλυτερο κατα την αποψη σας? Να διατηρεις ενα σταθερο προγραμμα το οποιο να το ακολουθεις μακροχρονια ή να το αλλαζεις καθε λιγο? Πιο Πολυ λενε οτι το καλο ειναι να αλλαζεις σπανια το προγραμμα που ακολουθεις, αλλα ακουω και αποψεις οτι καλο ειναι καθε τοσο να ακολουθεις νεα προγραμματα γιατι συνηθιζει στις ιδιες ασκησεις το σωμα. Και με τις νεες ασκησεις δραστηριοποιουνται και νεεοι μυς.

Προφανώς και το δεύτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάνεις ασκήσεις που γυμνάζουν πολλούς μυς μαζί π.χ. σκουοτ, δεν υπάρχει λόγος να τις αλλάξεις. Εν καιρώ βάζεις εξειδικευμένες ασκήσεις όταν στοχεύεις σε ένα συγκεκριμένο μυ π.χ. ανάποδες έλξεις στην τροχαλία για τον τρικέφαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι καλυτερο κατα την αποψη σας? Να διατηρεις ενα σταθερο προγραμμα το οποιο να το ακολουθεις μακροχρονια ή να το αλλαζεις καθε λιγο? Πιο Πολυ λενε οτι το καλο ειναι να αλλαζεις σπανια το προγραμμα που ακολουθεις, αλλα ακουω και αποψεις οτι καλο ειναι καθε τοσο να ακολουθεις νεα προγραμματα γιατι συνηθιζει στις ιδιες ασκησεις το σωμα. Και με τις νεες ασκησεις δραστηριοποιουνται και νεεοι μυς.

 

Το πιο σημαντικό είναι να μην είσαι φλώρος και να πιέζεις το σώμα σου στα μέγιστα σε κάθε προπόνηση κατ εμε. 

 

Κάποιες ασκήσεις έτσι και αλλιώς είναι πολύ βασικές και δεν έχει νόημα να αλλάζουν , pullups / pulldowns για πλάτη , dips / bench press για στήθος , squat η πρέσα για πόδια κτλ. Απο εκεί και πέρα δεν κάνει κακό ένα διαφορετικό ερέθισμα που και που αλλά αυτό πολλές φορές οδηγεί στο άλλο άκρο με παίχτες να αλλάζουν ασκήσεις κάθε εβδομάδα. 

 

Προγραμμα βέβαια δεν είναι μόνο οι ασκήσεις , είναι και τα διαλείμματα, το στυλ (split full body) , οι επαναλήψεις.. αυτά εγώ θα τα άλλαζα όταν ένιωθα ότι δεν πιέζεται το σώμα μου αρκετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως λέει και ο Alex οι πολύ βασικές δεν αλλάζουν .. Για αρχή θα ακολουθείς σταθερό πρόγραμμα΄... Αλλά αν κάνεις συνέχεια τις ίδιες ασκήσεις όχι μόνο δεν θα δείς αποτελέσματα αλλά μπορεί να πέσεις κιόλλας.

 

Εγώ το παρατήρησα μετα τα 2-3 χρόνια στα χέρια που γ#$@μουν στις ασκήσεις αλλά και διατροφή αλλά είχα μείνει στάσιμος..

Θα αλλάζεις ασκήσεις ανα εβδομάδα .. υπάρχουν διάφορες παραλλαγές για όλες τις μυικές ομάδες .

Είναι πολύ βασικό αυτό γιατι ο μύς συνηθίζει στα ίδια. Εγώ έχω δει τεράστια διαφορά στα χέρια εχω κοινώς τουμπανιάσει με λιγότερο effort λόγο του οτι συνδιάζω διαφορετικές ασκήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι υπέρ του σταθερού προγράμματος αλλά να μεγαλώνει κανείς την αντίσταση. Με τα διάφορα πασαλλείματα κανείς δεν έκανε δουλειά. Αυτοί που αλλάζουν συνέχεια πρόγραμμα ανά μήνα μένουν οι ίδιοι. Αυτοί που κρατάνε ένα πρόγραμμα για καιρό, 6 μήνες και, αλλά μεγαλώνουν την αντίσταση και ζορίζονται , είναι και αυτοί που αλλάζουν σωματικά. Τα προγράμματα των γυμναστηρίων με τις 15 επαναλήψεις, απλά κρατάνε τους ανθρώπους το ίδιο.

 

Τι νόημα έχει να αλλάζεις συνέχεια ασκήσεις αλλά ο πάγκος σου να μένει ο ίδιος? Αν γινόσουν δυνατότερος ή μεγαλύτερος θα ανέβαινε και ο πάγκος. Το ίδιο και για τις άλλες μεγάλες ασκήσεις.

 

Fitness δεν είναι μόνο να είσαι αδύνατος και σφριγηλός. Σημαίνει να είσαι δυνατότερος, εκρηκτικότερος, γρηγορότερος και υγιής.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με dakon. Κι εγώ προτιμώ να "υπηρετώ" ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα στο οποίο όμως υπάρχει progressive overloading. Επίσης κατά την διάρκεια του προγράμματος μπορούν να δίνονται και διαφορετικότερα ερεθίσματα αλλάζοντας συνήθως το rep scheme.

 

Επίσης δεν μπορώ να ακούω ότι πρέπει να αλλάζεις το πρόγραμμα κάθε 6 ή 7 εβδομάδες. Εφόσον κάτι δουλεύει (και παράλληλα βελτιώνεις και νούμερα) δεν υπάρχει λόγος να το αλλάξεις κι ας μείνεις 3 μήνες...εφόσον ο σκοπός του προγράμματος ήταν να δεις αποτελέσματα είναι χαζό να το αφήσεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...