Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

 

 

Η πρώτη που δείχνεις κρατάω τα βαράκια κάθετα στο έδαφος και όχι παράλληλα όπως δείχνει η άσκηση..

Λογικα κάνει διαφορά αυτό.

Α και βλέπω οτι μένει κιόλας ψηλά 2-3 δεύτερα.. καλό θα την δοκιμάσω αυριο.

 

έχει σημασία ο αλτήρας να ξεκινάει κάθετος στο πάτωμα και να τελειώνει παράλληλος, δοκίμασε το.. 

 

Εγώ δεν είμαι οπαδός της προπόνησης που δεν πάει σε fauilure.. άλλοι είναι , τι να σου πω. Για ένα pump ζούμε :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση. Προς στιγμην κανω 3-day split για εξασκηση με βαρη. Επειδη τις υπολοιπες μερες δεν θελω να καθομαι σκεφτομαι να προσθεσω κατι αλλο. Ομως τι να ειναι αυτο? Απο την μια σκεφτομαι καποια πολεμικη τεχνη (Kick Box, Krav Maga, κτλ) είτε καποιο προγραμμα ενδυναμωσης τυπου crossfit-trx ή κατι αεροβιο οπως κολυμπβητηριο-σακο? Τι θα μπορουσε να συνδυαστει καλυτερα, ωστε να μπορω να το ακολουθησω οχι απλα να λεω οτι το κανω, να μην μπλεκεται με το γυμναστηριο, ωστε ουτε να επηρεαζει το recovery των μυων μου, ουτε να προσθετει σημαντικη κουραση ωστε οι προπονησεις μου να φθειρουν. Ψαχνω δηλαδη προσθετωντας κατι εξτρα, να διατηρησω οσο το δυνατον μια αρμονια και ισοροπια.

 

Επειδη ρωτησε και καποιος αλλος για kick box μερικες σελιδες πισω, ακουστηκε πως θελει μεγαλη συνεπεια και οργανωση να τα συνδυαζεις και τα 2 γιατι ειναι εξισου κουραστικο. Θα ηταν μηπως πιο ευκολο να εχω 1 ή δυο μερες crossfit/trx ή ακομα πιο απλα να εχω 1-2 μερες αεροβιου και να ξεχασω τελειως μια πολεμικη τεχνη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το crossfit ειναι βαρυ προγραμμα.. Δεν στο προτεινω..

 

Κανε τις 3 μερες που χεις το προγραμμα.

 

Σου προτεινω κατι που θα κανω και γω.. Οταν συνελθω..

 

Τριτη-Πεμπτη-Σαββατο κυριως προγραμμα

 

Τεταρτη-Παρασκευη αεροβιο...

Οτι επιλεξεις..

 

Πχ τρεξιμο, ποδηλατο, περπατημα, αεροβιο προγραμμα με βαρη, οπου θα παιζει με λιγα κιλα πχ αδεια μπαρα βασικες ασκησεις κορμου χωρις διαλλειμα μεταξυ τους.

 

 

Πχ ακαμπτες αρσεις θανατου(SLDL)

 

Ορθια κωπηλατικη

 

Hang clean

 

Στρατιωτικες

 

Front squat

 

Κοιλιακους με ροδα

 

Καμψεις ..

 

Αυτο το χει αναλυτικα ο dakon στο προγραμμα 5*5 ριξτου μια ματια...

 

Υπαρχουν παρα πολλα που μπορεισ να κανεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ προτείνω αερόβια. Ένταση, διάρκεια, χρονισμός κτλπ. αν δεν σε ενδιαφέρει η αυστηρή καύση λίπους τότε είναι πάνω σου να τα φτιάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα τις προάλλες σκουότ πρώτη φορά και μου έβαλε ο γυμναστής ένα σανίδι να πατάνε πάνω οι φτέρνες για να είναι πιο εύκολη η κίνηση, γιατί στο κατέβασμα μου σηκωνόντουσαν οι φτέρνες. Είναι θέμα ευλυγισίας αυτό; Και πόσο καιρό να το κρατήσω το σανίδι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για πάντα το κρατάς άμα σε βολεύει. Πολλοί βάζουν 5κιλους δίσκους στις φτέρνες όταν κάνουν squat. Εμένα μου τα είχε ζαλίσει ο αδερφός μου να βάλω αλλά δεν μου είναι καθόλου απαραίτητοι. Εγώ πάντως έχω πολύ καλά ανοίγματα και ευλύγιστα πόδια από τα χρόνια kick boxing (ακόμα άνετα κλοτσάω κεφάλι), οπότε ίσως είναι θεμα ευλυγισίας δεν το είχα σκεφτεί έτσι..

 

 

Πάντως κανένα μέρος της πατούσας δεν πρέπει να σηκώνεται καθόλου. Είχε δίκιο ο γυμναστής που στο είπε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα τις προάλλες σκουότ πρώτη φορά και μου έβαλε ο γυμναστής ένα σανίδι να πατάνε πάνω οι φτέρνες για να είναι πιο εύκολη η κίνηση, γιατί στο κατέβασμα μου σηκωνόντουσαν οι φτέρνες. Είναι θέμε ευλυγισίας αυτό; Και πόσο καιρό να το κρατήσω το σανίδι;

Έλλειψη ευλυγισίας στην άνω άρθρωση του αστραγάλου είναι

 

Την σανίδα την βάζεις για να πατάει όλο το πόδι κάτω και να μην ασκείτε η πίεση μόνο στο μπροστινό μέρος του και το τραυματίσεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

την έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Την έκανα χωρίς βαράκια, και στο σήκωμα τέντωνα τα χέρια κι έκανα ένα μικρό άλμα. Κλασική αερόβια άσκηση για ΗΙΙΤ.

 

Βράχε, γιατί θες στις ενδιάμεσες μέρες να προσθέσεις κάτι; Δεν κουράζεσαι αρκετά με τα βάρη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αυτη τη βδομαδα ειπα να την ξεκινησω με ποδια!!

 

1ο σουπερ σετ

15 lunges Αρ. Ποδι + 15 lunges Δε. Ποδι (με 2 12κιλους αλτηρες) + 15x50κιλα squat

15 lunges Αρ. Ποδι + 15 lunges Δε. Ποδι (με 2 12κιλους αλτηρες) + 15x60κιλα squat

15 lunges Αρ. Ποδι + 15 lunges Δε. Ποδι (με 2 12κιλους αλτηρες) + 15x65κιλα squat

15 lunges Αρ. Ποδι + 15 lunges Δε. Ποδι (με 2 12κιλους αλτηρες) + 15x70κιλα squat

 

με λιγοτερο απο 1λεπτο διαλλειμα μεταξυ των σουπερ σετ! :)

 

τα υπολοιποα ουδετερα!

5x55x12 καμψεις μηριαιου δικεφαλου + 5x20x35 leg extension (super set και αυτα)

2χ120χ20 & 1χ130χ20 & 2χ150χ20 leg press + 5χ50χ15 γαμπες ενα ενα τα ποδια στο σμιθ (σουπερ σετ και αυτα )

και τελος προσαγωγους απαγωγους!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...