Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίος Άλεξ...

 

Ένα tip: Όσο πιό τεντωμένα είναι τα χέρια  τόσο μεγαλύτερο activation υπάρχει στην μέση μοίρα. Στην εκτέλεση του scooby εμπλέκονται περισσότερο οι τραπεζοειδείς...

 

ναι γιαυτό όπως είπα προτιμώ περίπου 120 μοίρες στον αγκώνα από ότι 90 που δείχνει ο skooby

 

εγώ δεν το έχω δοκιμάσει φίλε, δεν έχω άποψη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Αν δεν πάρεις κιλά μην περιμένεις να πάρουν όγκο οι ώμοι...απλά θα σχηματίζονται καλύτερα.

 

Από ασκήσεις κάνε τα βασικά: OHP, dumbbell lateral raises και reverse flyes...δες πως ανταποκρίνονται και κοιτάς για διαφοροποίηση των ασκήσεων αργότερα

τα κάνω αυτά .. γμτ ! θέλω κιλά η αλήθεια είναι αλλά 

 

ακου λίγο φίλε. Ο όμως έχει τρεις κεφαλές, μπρος , μέση και πίσω. Το να μην γυμνάζεις μπρός και πίσω έστω έμμεσα είναι αδύνατο γιατί γυμνάζονται με bench press και κωπηλατικές. Άμεσα γυμνάζονται με κλασικές στρατιωτικές πιέσεις κτλ.

 

Αυτό που παραμελεί πολύ κόσμος είναι η μεσαία κεφαλή που δίνει και τον πλαινό όγκο στον ώμο που είναι και αυτός που φαίνεται.  Η μεσαία κεφαλή δεν συμμετέχει στις παραπάνω ασκήσεις σχεδόν καθόλου. Για να γυμναστεί σωστά θέλει isolation και συγκεκριμένα αυτήν την άσκηση. (εγώ την κάνω με λίγο μεγαλύτερη γωνία στον αγκώνα απο 90 μοίρες μου αρέσει περισσότερο)

 

 

Στο λέω εκ πείρας, εγώ τα κάνω 3-4 φορές την εβδομάδα (drop set ώς συνήθως). Κάνε κάνα 2 σέτ σε failure και θα καταλάβεις αμέσως την διαφορά απο military press ktl, οι ώμοι θα φαίνονται έτοιμοι να εκραγούν

 

-----

 

Μια άλλη φοβερή άσκηση που γυμνάζει και τις τρεις κεφαλές και σκοτώνει ώμους και λίγο delts έιναι η παρακάτω. 

 

 

εγώ αυτές τις δύο προτιμώ για ώμους από όλες τις άλλες. Τέλος αν περιμένεις να χτίσεις ώμο με deadlift ξέχνα το. 

τις κάνω όλες αυτές ..το λάθος μου ισως είναι οτι δεν φτάνω σε failure και κάνω 1 την εβδομάδα ώμους και τις υπόλοιπες μέρες απλά τους ζεσταίνω για να μην έχω τραυματισμούς.. Θα αρχίσω με 2 φορές πιο σκλήρά. 

Αυτό που λέει ο bosei για τεντωμένο χέρι το κάνω κι εγώ θέλει μεγαλύτερο effort αλλα και καλό ζέσταμα πριν.

 

Η πρώτη που δείχνεις κρατάω τα βαράκια κάθετα στο έδαφος και όχι παράλληλα όπως δείχνει η άσκηση..

Λογικα κάνει διαφορά αυτό.

Α και βλέπω οτι μένει κιόλας ψηλά 2-3 δεύτερα.. καλό θα την δοκιμάσω αυριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποψη μου ειναι οτι πιο ορθο ειναι να χτυπαμε καθε μυικη ομαδα δυο φορες την εβδομαδα...

 

Πχ ωμους μια την δευτερα και μια την πεμπτη με διαφορετικες ασκησεις ανα ημερα...

 

 

Εγω απο δευτερα θα δω πως θα παω...

 

Ακομα χαπια, εμπλαστρο...

 

Τεταρτη ή παρασκευη θα παω ξανα σε ιατρο(χειρουργο αυτη την φορα) για κατι αλλο... Εχω θεμα με την κωλοασφαλεια μου.. Ενω δικαιουμε βιβλιαριο υγειας μου λενε θα το βγαλω σε 1 1/2 μηνα.. Ρε γαμωτο εγω τωρα το χρειαζομαι...

 

Μακαρι να την γλιτωσω απο τον χειρουργο αλλιως απο την μερα που θα γινει η επεμβαση μεχρι την αναρρωση θα περασουν πανω απο δυο εβδομαδες... Ολα μαζι ... Αυτο το 2013 τιποτα δεν λεει να παει καλα...

 

Πηγα σε δυο παθολογους με ειπανε οτι μπορει να χω κυστη κοκυγγα, με προτεινανε να παω σε χειρουργο οπου πηγα την παρασκευη, με ειδε, με ειπε δεν το βλεπω να χρειαζεσαι κατι. Αλλα μου προτεινε να παω τεταρτη ή παρασκευη να με δεις ενας μεγαλος χειρουργος επιμελητης(κατι τετοιο) να παρω και δευτερη γνωμη...

 

Με χει πεσει η διαθεση εντελως....

 

Ουτε γυμναστικη λογο πονου στην μεση δεν μπιρω να κανω+ οτι εχω αυτο στο μυαλο μου..

 

Για την μεση πηγα στον ορθοπεδικο και με εδωσε χαπια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα κάνω αυτά .. γμτ ! θέλω κιλά η αλήθεια είναι αλλά 

 

τις κάνω όλες αυτές ..το λάθος μου ισως είναι οτι δεν φτάνω σε failure και κάνω 1 την εβδομάδα ώμους και τις υπόλοιπες μέρες απλά τους ζεσταίνω για να μην έχω τραυματισμούς.. Θα αρχίσω με 2 φορές πιο σκλήρά. 

Αυτό που λέει ο bosei για τεντωμένο χέρι το κάνω κι εγώ θέλει μεγαλύτερο effort αλλα και καλό ζέσταμα πριν.

 

Η πρώτη που δείχνεις κρατάω τα βαράκια κάθετα στο έδαφος και όχι παράλληλα όπως δείχνει η άσκηση..

Λογικα κάνει διαφορά αυτό.

Α και βλέπω οτι μένει κιόλας ψηλά 2-3 δεύτερα.. καλό θα την δοκιμάσω αυριο.

Εγώ δεν θα πήγαινα κατευθείαν σε 2φορές την βδομάδα τους ώμους. Άλλαξε πρώτα αυτό που κάνεις να δεις πως ανταποκρίνεται το σώμα σου. Άλλαξε για παράδειγμα το rep scheme...αν κάνεις βαριά κιλά τότε ρίξε και παίξε υψηλότερες επαναλήψεις ή το αντίθετο. Δοκίμασε αυξημένο time under tension, μικρότερα διαλείμματα και τέλος κοίτα για 2φορές/week.

 

Επίσης μάλλον το βασικότερο η προπόνηση των ώμων σου εξαρτάται και από το πιό σημείο έχει lag-άρει ή χρειάζεται ανέβασμα ή αν κάποιο σημείο έχει υπερ-αναπτυχθεί (συνήθως πρόσθια μοίρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αποψη μου ειναι οτι πιο ορθο ειναι να χτυπαμε καθε μυικη ομαδα δυο φορες την εβδομαδα...

 

 

 

Συμφωνώ , ακόμα και split ε έκανα θα είχε 2 φορές την εβδομάδα κάθε μυική ομάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όσο βλέπω αποτέλεσμα με split το κρατάω. Σίγουρα όταν έναν σημείο κολλήσει θα είναι ένα όπλο να το γυμνάζω 2φορές/week αλλά μέχρι τότε δεν θέλω να το χρησιμοποιήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καραγκιοζια πολυ εξειδικευμενη ασκηση για αυτους που εχουν τεζα ωμους περιττη για ολους εδω μεσα . Οι ασκησεις που ειπε ο alex ειναι απο τις πιο κλασικες για ωμους και απο τις πιο καλες.

 

Sent from my ipad4 using Insomnia

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.sports-tracker.com/#/workout/giannoutas/8gti5uhn0bf0i9vv

 

Καλη φαση σημερα. Βαρεμαρα, αποβλακωμαρα, μουνταδα. Οποτε τι καλυτερο απο το να τρεξεις μεχρι να βαρεθεις. Ανεβηκαν τα χιλιομετρα, ηρθε και η ορεξη B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει οικονομικές ο μασούτης, νομίζω 1Ε η συσκευασία

 

Τώρα έβγαλε, δεν είχε παλιότερα, μόνο καλαμπογκοφρέτες. Αλλά 1 ευρώ τα 100 γρ σημαίνει 10 ευρώ το κιλό! Εγώ τρώω 5-6 κάθε πρωί με μερέντα δικής μου κατασκευής (ταχίνι, μέλι, κακάο, ξηροί καρποί σε σκόνη). Αν δεν είχα θέμα με τη γλουτένη θα έπαιρνα ψωμί ολικής με 1,30 όχι 10 ευρώ το κιλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.sports-tracker.com/#/workout/giannoutas/8gti5uhn0bf0i9vv

 

Καλη φαση σημερα. Βαρεμαρα, αποβλακωμαρα, μουνταδα. Οποτε τι καλυτερο απο το να τρεξεις μεχρι να βαρεθεις. Ανεβηκαν τα χιλιομετρα, ηρθε και η ορεξη B)

 

δεν βρεχει σε εσας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...