Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που νομίζεις ότι θέλω να πω επαναλήψεις ? Εκεί που λέω 12 σετ 15 σετ κ.ο.κ. ? Αν ναι, όχι εννοώ σετ και όχι επαναλήψεις. Για επαναλήψεις αναφέρεται το 1ο άρθρο που έβαλα στο πόστ μου.

Αυτα τα σετ ειναι για καθε μυικη ομαδα που περιεχει μια σειρα ασκησεων...

 

Για να καταλαβω.

 

Κανω πχ δευτερα στηθος, σε καθε ασκησηι θα κανω 3 με 4 σετ που συνολο θα φτασω τα 15....Σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Αυτα τα σετ ειναι για καθε μυικη ομαδα που περιεχει μια σειρα ασκησεων...

 

Για να καταλαβω.

 

Κανω πχ δευτερα στηθος, σε καθε ασκησηι θα κανω 3 με 4 σετ που συνολο θα φτασω τα 15....Σωστα?

Ναι σωστά (να φτάνεις τα 12 όμως...όχι 15)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε και αυτο να δεις. Κανε οσους κυκλους αντεχεις και οσο λιγοτερη ξεκουραση αναμεσα σε καθε ασκηση και κυκλο μπορεις. legroutinebeginners_zps6a598e29.jpg

 

 

 

Απ' το να κάνεις κάθε άσκηση χωριστά επί 4 φορές, το κλασικό 4χ10, ποιο το σκεπτικό να κάνεις ένα πλήρη κύκλο ασκήσεων χ 4; Απλά για αλλαγή ή υπάρχει κάτι διαφορετικό που πετυχαίνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@POLITIS35

Σίγουρα με το να έχεις μια δουλειά που είσαι συνεχώς σε κίνηση όλη την μέρα είναι εντελώς διαφορετικό από το να κάθεσαι όλη μέρα.Αλλά όπως είπαμε είναι θέμα σωματότυπου. Δες στην υπογραφή μου το blog μου που γράφω ακριβώς τα τι και πώς για τον σωματότυπο και θα καταλάβεις τι γίνεται.

 

@yannis27gr

Δεν παρεξηγούμαι τόσο εύκολα....μην ανησυχείς! :)

Ξέρω πολύ καλά τι υλικό υπάρχει.Εκτός που ασχολιόμουν επαγγελματικά ως αθλητής 16 χρόνια, ταυτόχρονα ως προπονητής-γυμναστής έχω κλείσει μια δεκαετία σε αυτή την δουλειά.Όντως ΠΡΕΠΕΙ να "ακούς" το σώμα σου αλλά είμαι κάθετος στο ότι ΠΡΩΤΑ πρέπει να πάρεις βοήθεια από κάποιον ειδικό (γυμναστής) παρά να δοκιμάζεις ότι διαβάζεις σε διάφορα site από την αρχή.Παράλληλα ψάξου με αυτό που σου προτείνουν.Έχουν δει τα μάτια μου απίστευτα πράγματα μέσα στα χρόνια. Από τραγικά λάθος τεχνικές μέχρι εντελώς λάθος προπονήσεις για κάποιο αθλούμενο.Μην μιλήσω για προβλήματα υγείας!Δηλαδή να έχει κάποιος μια Χ πάθηση και να κάνει κάτι που απλά διάβασε ή του είπε κάποιος ή απλά ανήκει στους "μύθους" της γυμναστικής.

 

@Dakonblackblade

 Δεν είπα ότι είναι κάτι τρομακτικό!Αντιθέτως!Στους πελάτες μου αλλά και στο blog μου θα δεις ότι ο σκοπός μου είναι να πείσω τους πάντες ότι η άσκηση είναι ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ και πρέπει να γίνει ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>@POLITIS35</p>

<p>Σίγουρα με το να έχεις μια δουλειά που είσαι συνεχώς σε κίνηση όλη την μέρα είναι εντελώς διαφορετικό από το να κάθεσαι όλη μέρα.Αλλά όπως είπαμε είναι θέμα σωματότυπου. Δες στην υπογραφή μου το blog μου που γράφω ακριβώς τα τι και πώς για τον σωματότυπο και θα καταλάβεις τι γίνεται.</p>

<p> </p>

<p>@yannis27gr</p>

<p>Δεν παρεξηγούμαι τόσο εύκολα....μην ανησυχείς! :)</p>

<p>Ξέρω πολύ καλά τι υλικό υπάρχει.Εκτός που ασχολιόμουν επαγγελματικά ως αθλητής 16 χρόνια, ταυτόχρονα ως προπονητής-γυμναστής έχω κλείσει μια δεκαετία σε αυτή την δουλειά.Όντως ΠΡΕΠΕΙ να "ακούς" το σώμα σου αλλά είμαι κάθετος στο ότι ΠΡΩΤΑ πρέπει να πάρεις βοήθεια από κάποιον ειδικό (γυμναστής) παρά να δοκιμάζεις ότι διαβάζεις σε διάφορα site από την αρχή.Παράλληλα ψάξου με αυτό που σου προτείνουν.Έχουν δει τα μάτια μου απίστευτα πράγματα μέσα στα χρόνια. Από τραγικά λάθος τεχνικές μέχρι εντελώς λάθος προπονήσεις για κάποιο αθλούμενο.Μην μιλήσω για προβλήματα υγείας!Δηλαδή να έχει κάποιος μια Χ πάθηση και να κάνει κάτι που απλά διάβασε ή του είπε κάποιος ή απλά ανήκει στους "μύθους" της γυμναστικής.</p>

<p> </p>

<p>@Dakonblackblade</p>

<p> Δεν είπα ότι είναι κάτι τρομακτικό!Αντιθέτως!Στους πελάτες μου αλλά και στο blog μου θα δεις ότι ο σκοπός μου είναι να πείσω τους πάντες ότι η άσκηση είναι ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ και πρέπει να γίνει ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ!</p>

 

Θα το παλεψω οπως και να έχει. 8 κιλα είναι δεν μιλάμε για κατι τρομερό !!

 

 

Αν χάσω τα κιλα μετα δεν θα ζορίζεται η καρδιά αρα θα κανω τα πάντα πιο εύκολα. :)

 

Αποστολή από το Galaxy S 3 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα εκανα στηθος δικέφαλο κοιλιακους...

 

 

Αν καταλαβα καλα οσες λιγοτερες επαναληψεις κανω πρεπει να αυξανω τα κιλα σωστα?

 

Αυτο εκανα σημερα.. Αλλα ετρωγα πολυ ωρα στο βαλε βγαλε. 

 

Ενιωσα ομως διαφορα στο πριξιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα εκανα στηθος δικέφαλο κοιλιακους...

 

 

Αν καταλαβα καλα οσες λιγοτερες επαναληψεις κανω πρεπει να αυξανω τα κιλα σωστα?

 

Αυτο εκανα σημερα.. Αλλα ετρωγα πολυ ωρα στο βαλε βγαλε. 

 

Ενιωσα ομως διαφορα στο πριξιμο...

Ναι...σε όσο λιγότερες επαναλήψεις στοχεύεις τόσο περισσότερα κιλά βάζεις.

 

Ε το βάλε βγάλε κάντο πιό γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, πρόσφατα ανέβηκα στα κιλά γιατί από 4*12 κάνω πλέον 3*8 (3 σετ 8 επαναλήψεις).

 

Το πρόβλημα είναι ότι τα 8*3 βγαίνουν οριακά, αλλά ταυτόχρονα δεν νιώθω ούτε πρησμένος, ούτε κουρασμένος μετά το τέλος της προπόνησης (στα 4*12 δεν μπορούσα να σηκώσω τα χέρια). Είναι αναμενόμενο, κάνω κάτι λάθος, πρέπει να περάσει καιρός για να δω αποτέλεσμα?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει απο τι εχω καταλαβει να βαζεις πιο πολλα κιλα και να μειωσεις τα διαλλειματα αναμεσα στα σετ. Πχ αν εκανες 2 λεπτα διαλειμμα να κανεις τωρα 1,5 με 1 λεπτο...

 

Και καλυτερα να το κανεις 12,8,6 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, πρόσφατα ανέβηκα στα κιλά γιατί από 4*12 κάνω πλέον 3*8 (3 σετ 8 επαναλήψεις).

 

Το πρόβλημα είναι ότι τα 8*3 βγαίνουν οριακά, αλλά ταυτόχρονα δεν νιώθω ούτε πρησμένος, ούτε κουρασμένος μετά το τέλος της προπόνησης (στα 4*12 δεν μπορούσα να σηκώσω τα χέρια). Είναι αναμενόμενο, κάνω κάτι λάθος, πρέπει να περάσει καιρός για να δω αποτέλεσμα?

 

Ευχαριστώ

Φίλε μπορεί να φταίει ότι βάζεις περισσότερα κιλά απ' ότι μπορείς και να κοιτάς περισσότερο να σηκώσεις τα κιλά παρά να κάνεις την άσκηση όπως πρέπει. Δοκίμασε να κατέβεις λίγο στα κιλά και να κινηθείς κοντά στις 8 επαναλήψεις αλλά παράλληλα να κάνεις πιό αργό το τέμπο των επαναλήψεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος λογική και οι δύο. Το πιάσιμο δεν λέει τίποτα. Αν έχεις σωστή τεχνική και ανεβαίνουν τα κιλά είσαι κομπλέ. Αν πάρεις πχ. 2 εξάδες νερό και τις κρατάς με ανοιχτά χέρια για κανένα 5λεπτό πάλι θα νιώσεις πιάσιμο. Θα χτίσεις μυς? Όχι. 

 

Το πιάσιμο δεν λέει τίποτα. Να μην είναι ο αυτοσκοπός. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος λογική και οι δύο. Το πιάσιμο δεν λέει τίποτα. Αν έχεις σωστή τεχνική και ανεβαίνουν τα κιλά είσαι κομπλέ. Αν πάρεις πχ. 2 εξάδες νερό και τις κρατάς με ανοιχτά χέρια για κανένα 5λεπτό πάλι θα νιώσεις πιάσιμο. Θα χτίσεις μυς? Όχι. 

 

Το πιάσιμο δεν λέει τίποτα. Να μην είναι ο αυτοσκοπός. 

Εννοείται ότι το πιάσιμο δεν σημαίνει αποαραίτητα ότι υπάρχει και πραγματική πρόοδος αλλά (τουλάχιστον σε εμένα) είναι ένας πολύ καλός δείκτης για να δεις που κινείσαι στην προπόνηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα λεφτά είναι η τεχνική. Γι αυτό πρέπει η ασκηση να γίνεται αργά ώστε να είσαι σίγουρος ότι γίνεται σωστά.

 

Μ' έχω πιάσει πολλές φορές να "κλέβω" για να βάζω περισσότερα κιλά και να νιώθω ότι προοδεύω. Αργά, και το μυαλό στην άσκηση. Να "νιώθεις" το μυ να δουλεύει όταν τον ασκείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...