Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μακρια απο μενα αυτα. Γυμναστικη κανω για να βελτιωσω τη γενικοτερη υγεια μου, οχι να κανω ζημια. Τον νταλκα που βγαζετε με το Φωτη στην προπονηση δεν το συμμεριζομαι. Τετοιο νταλκα μονο στη δουλεια μου κι εκει καταφερνω να κανω κρατη. 

 

Ολα τα υπολοιπα αν δεν εχουν κατιτις απο διασκεδαση δε με αφορουν. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Μόνο smith έχεις? Ελεύθερη μπάρα με κιλά δεν? Βασικά απομακρύνσου γρήγορα από το smith, χάνεις το χρόνο σου. Για deadlift μιλάω για το σκέτο.

 

Γιατι τετοιο μισως για το smith?

Μπερδευτηκα, το σκετο ειναι αυτο που λυγιζες τα ποδια και πιανει γλωτους, ή υπαρχει και 4η παραλαγη που δεν ξερω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κρατησεις την ισορροπια σου ειναι απο μονο του ενα γεγονος που σε δυναμωνει και το σμιθ σου αφαιρει αυτη τη δυνατοτητα. Ειναι χρησιμο εργαλειο για προχωρημενους bb που θελουν να εστιασουν σε ενα και μονο μυ. Για μας, πιο πολυ κακο κανει παρα καλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακρια απο μενα αυτα. Γυμναστικη κανω για να βελτιωσω τη γενικοτερη υγεια μου, οχι να κανω ζημια. Τον νταλκα που βγαζετε με το Φωτη στην προπονηση δεν το συμμεριζομαι. Τετοιο νταλκα μονο στη δουλεια μου κι εκει καταφερνω να κανω κρατη. 

 

Ολα τα υπολοιπα αν δεν εχουν κατιτις απο διασκεδαση δε με αφορουν. :)

 

ε η επιτευξη στόχων είναι διασκέδαση εκεί είναι το θέμα. Και στην δουλειά εγώ περνάω πολύ καλά , γιατί υπάρχουν παλούκια στόχοι. Στο γυμναστήριο καλα εκεί είναι η χαρά του παιδιού :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

γιαννη ισοροπια κρατας!! αυτο εινα το ευκολο!! :P

εγω σημερα ηθελα να κλαψω στα καθισματα!! παιζει να με ακουγε ολο το γυμναστηριο να ξεφυσαω για να σηκωθω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εύκολο να κρατάς ισορροπία; Έλα γυμνάσου εσύ στη θέση μου, να έχεις την μπάρα στον ώμο που με το ζόρι την κρατάς και να εμφανίζετα από τη γωνία η κόρη σου με το μούτρο ξινισμένο και να λέει: μπαμπά, τσίσα...

 

Πάντως με τα καθίσματα που έκανα σήμερα κι εγώ έσκουζα σαν γουρούνι που το σφάζουν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εε οποτε λογικο να βγαζει 120 κιλα squat.Οχι οτι ειναι ευκολο αλλα τοσο καιρο εντατικη γυμναστικη και για τα κιλα του ειναι φυσιολογικα τετοια κιλα.Πιστευω οτι αναλογα τα κιλα του ο καθενας κανει και αναλογα βαρη.

 

Δεν γινετε ενας με 70 κιλα να κανει τα ιδια με εναν που ειναι 110 κιλα τον κολο του να βαραει κατω.

 

 

Για πλάκα γίνεται, εξαρτάται όμως και από το επίπεδο.Εγώ ούτε ψηλά δεν είμαι. Αλλά για μένα και χωρίς κανένα πρόβλημα υγείας , στα 34 μου πλέον, τα 5χ120 είναι ένας πολύ ωραίος στόχος. Θα μπορούσα και αύριο να πάω να σηκώσω 140-145 για μια επανάληψη. Αλλά δε με ενδιαφέρουν πλέον οι μονές. Είναι επικίνδυνες για τα χρόνια μου, τα αφήνω στους νεότερους. Θέλω να παίζω σε 3+ επαναλήψεις.

 

Πάντως έχουμε ζωντανό παράδειγμα στο γυμναστήριο, τον MightyGoofy, είχε γράψει και εδώ ο άμπαλος. 

 

85 κιλά, 140 squat, 127,5 πάγκο, 200 deadlift και χτες έκανε μια 10χ100 πάγκο. Και μην αρχίσω για άλλα παλικάρια σε άλλα φόρουμ , που έχουν εξωπραγματικά νούμερα , σε λιγότερα κιλά και σε ίδια.

 

 

Παρών!

King,ειναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες από τους οποίους εξαρτάται η μυική δύναμη που μπορεί να παράξει ενα ατομο,ωστε τετοιες γενικεύσεις να μην αντικατοπτρίζουν 100% την αλήθεια.

Συμφωνοι,σε δυο κλώνους,με ιδια προπονητική ηλικία και τύπο προπόνησης,ο πιο βαρύς(λόγω extra μυικής μαζας που δημιουργηθηκε λόγω μεγαλύτερης πρόσληψης θερμιδων) θα είναι και πιο δυνατός(απόλυτα),καθως όταν όλοι οι υπόλοιποι παραγοντες παραμενουν σταθεροι,τότε more mass=more strength!

Tωρα αν συγκρινεις διαφορετικά ατομα,πρεπει να λαβεις υπόψιν σου διάφορους παράγοντες

1)Σωματομορφικά χαρακτηριστικα(μήκος μοχλών,σημεια που καταφύονται οι μυς,αναλογία ακρων-κορμου κλπ)

2)Σωματικό λίπος.

3)Διεγερσιμότητα νευρικού συστηματος,κοινως πόσο ικανο ειναι να κινητοποιει ταυτόχρονα πολλές κινητηριες μονάδες-->περισσότερες μυικές ίνες σε συσπαση-->μεγαλύτερη παραγωγή δύναμης.

4)Τύπος μυικής υπερτροφίας,σαρκοπλασμική VS σαρκομερική.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: σαν αρχάριος μπορώ να συνδυάσω 5x5 strength training (Stronglifts μάλλον) με προπόνηση kick boxing; Ή θα σαμποτάρει η μια προπόνηση την άλλη;

 

Προς το παρόν δεν κάνω τίποτα, έκανα KB πριν 6-7 χρόνια για κανένα χρόνο αλλά σταμάτησα. Κατέληξα 103 κιλά (λίπος όχι μυικά) με 1.80 ύψος. Έκανα πριν 2 χρόνια κετογονική δίαιτα (ας την πω έτσι, βασικά έριξα τραγικά θερμίδες και υδατάνθρακες) και μέσα σε 6 μήνες είχα σταθεροποιηθεί στα 68 κιλά (χωρίς γυμναστική). Μετά ανέβασα θερμίδες και άρχισα να τρώω φυσιολογικά αλλά το βάρος παρέμενε εκεί (δεν το γ@μ@γα και στο junk food αλλά δεν πρόσεχα και πολύ κιόλας). Μετά πήγα στρατό και τώρα που απολύομαι έχω πάρει 5 κιλά και έχω πάει 73, κάτι όχι τραγικό αλλά νιώθω μια αυξητική τάση και λέω να προλάβω το κακό. Φοβάμαι μήπως με το 5x5 και τις θερμίδες που θέλει βάλω πολύ λίπος, γι αυτό έλεγα να συνδυάσω με ΚΒ.

 

Γενικά ιδανικό για εμένα θα ήταν να γίνω δυνατότερος και πιο μυώδης αλλά να φαίνονται οι μύες, δε μου λέει τίποτα να σηκώνω πολλά κιλά και να έχω κοιλιά (ναι είμαι ματαιόδοξος, sue me). Απόψεις, ιδέες, προτάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχεις κομματάκι μπερδεμένα. Τα 5*5 θα αναγκάσει το σώμα σου να δυναμώσει για να σηκώσει το επιπλέον βάρος που το αναγκάζεις να σηκώσει. Για να δυνωμώσει χρειάζεται να αυξήσει σε όγκο τους μυς. Για να γίνει αυτό χρειαζεται τροφή. Άρα, αν τρως επιπλέον των θερμίδων συντήρησης, τις θερμίδες που απαιτουν οι μυς σου για αυξηση, θα βάζεις μονο μυικη μαζα. Αν τρως ακόμα παραπάνω, θα βάλεις και λιπος καθως το σωμα ετσι αποθηκευει την περισσευουμενη ενεργεια.

 

Επειδη ειναι ουσιαστικα αδυνατο να τρως μονο τις θερμιδες που απαιτουν οι μυς, εχεις 2 δυνατοτητες. Ειτε να τρως ελαχιστα παραπανω που σημαινει οτι δε θα βαλεις λιπος αλλα θα αυξανεις σε ογκο πολυ αργα, ειτε να τρως αρκετα παραπανω που σημαινει οτι οταν φτασεις στον ογκο που θες θα χρειαστει να κανεις διαιτα για να χασεις το εξτρα λιπος.

 

Το 5*5 ειναι πολυ απαιτητικο προγραμμα αν το παρεις στα σοβαρα. Ουτε καν με απλη αεροβικη δεν μπορει να συνδυαστει ευκολα, ποσο μαλλον με ΚΒ. Αν κανεις και τα 2 θα ριξεις τις επιδοσεις σου σ ενα απο τα δυο ή και στα 2. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: σαν αρχάριος μπορώ να συνδυάσω 5x5 strength training (Stronglifts μάλλον) με προπόνηση kick boxing; Ή θα σαμποτάρει η μια προπόνηση την άλλη;

 

Προς το παρόν δεν κάνω τίποτα, έκανα KB πριν 6-7 χρόνια για κανένα χρόνο αλλά σταμάτησα. Κατέληξα 103 κιλά (λίπος όχι μυικά) με 1.80 ύψος. Έκανα πριν 2 χρόνια κετογονική δίαιτα (ας την πω έτσι, βασικά έριξα τραγικά θερμίδες και υδατάνθρακες) και μέσα σε 6 μήνες είχα σταθεροποιηθεί στα 68 κιλά (χωρίς γυμναστική). Μετά ανέβασα θερμίδες και άρχισα να τρώω φυσιολογικά αλλά το βάρος παρέμενε εκεί (δεν το γ@μ@γα και στο junk food αλλά δεν πρόσεχα και πολύ κιόλας). Μετά πήγα στρατό και τώρα που απολύομαι έχω πάρει 5 κιλά και έχω πάει 73, κάτι όχι τραγικό αλλά νιώθω μια αυξητική τάση και λέω να προλάβω το κακό. Φοβάμαι μήπως με το 5x5 και τις θερμίδες που θέλει βάλω πολύ λίπος, γι αυτό έλεγα να συνδυάσω με ΚΒ.

 

Γενικά ιδανικό για εμένα θα ήταν να γίνω δυνατότερος και πιο μυώδης αλλά να φαίνονται οι μύες, δε μου λέει τίποτα να σηκώνω πολλά κιλά και να έχω κοιλιά (ναι είμαι ματαιόδοξος, sue me). Απόψεις, ιδέες, προτάσεις;

 

Μπορείς να συνδυάσεις το 5v5 με kick boxing αρκεί να είσαι προσεκτικός

 

Επειδή και τα 2 είναι απαιτητικές προπονήσεις & για να χτίσεις μυς πρέπει οπωσδήποτε να ξεκουράζεσαι έχε πολύ σημασία ο χρονισμός των προπονήσεων , και πόσες προπονήσεις θα κάνεις. 5v5 θα κάνεις 2 φορές την ευδομάδα και kick boxing 2 ή αν αντέχεις 3. Πρέπει οπωσδήποτε μετά την μέρα απο τα βάρη να ξεκουράζεσαι. Οπότε μπορείς να τα συνδυάσεις έτσι

 

Δ - Βαρη 

Τ - Ξεκουραση 

Τ - ΚΒ

Π- Βαρη

Π- Ξεκουραση

ΣΚ- ΚΒ 1 η 2 φορές αναλόγως πόσο αντέχεις.

 

με ένα τέτοιο πλάνο θα μπορείς να δίνεις 100% και στις 2 προπονήσεις και δεν θα τραυματιστείς ουτε θα καείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα χθες παγκο που ελεγα, smith ομως οχι ελευθερη μπαρα γιατι δεν ειχα καποιον εκει διπλα να με σποταρει, και απογοητευτηκα με τα αποτελεσματα...

 

40χ8

40χ8

45χ4

42,5χ6

 

Φλωρος ειμαι τελικα ρε γμτ! :P

 

Επαιζα λιγο με τα κιλα γιατι δεν ηξερα που ειμαι, και προσπαθουσα να βρω το σημειο που βγαινουν οι 5. Παρεπιπτωντος οι πιεσεις ηταν συγκεντωρικες, δηλαδη τα σηκωνα σπρωχνοντας πολυ και με τους βοηθητικους τρικεφαλα-ωμους. Εσεις που κανετε 70-80-100 δεν φανταζομαι πως περα απο τα κιλα που βγαζετε, πετυχαινετε και την τελεια απομονωση και τα σπρωχνετε σχεδον αποκλειστικα με στηθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα χθες παγκο που ελεγα, smith ομως οχι ελευθερη μπαρα γιατι δεν ειχα καποιον εκει διπλα να με σποταρει, και απογοητευτηκα με τα αποτελεσματα...

 

40χ8

40χ8

45χ4

42,5χ6

 

Φλωρος ειμαι τελικα ρε γμτ! :P

 

Επαιζα λιγο με τα κιλα γιατι δεν ηξερα που ειμαι, και προσπαθουσα να βρω το σημειο που βγαινουν οι 5. Παρεπιπτωντος οι πιεσεις ηταν συγκεντωρικες, δηλαδη τα σηκωνα σπρωχνοντας πολυ και με τους βοηθητικους τρικεφαλα-ωμους. Εσεις που κανετε 70-80-100 δεν φανταζομαι πως περα απο τα κιλα που βγαζετε, πετυχαινετε και την τελεια απομονωση και τα σπρωχνετε σχεδον αποκλειστικα με στηθος?

Καλά...δεν είναι τόσο αντιπροσωπευτικό το smith...σε ελεύθερα κοίτα που βρίσκεσαι...

 

Εφόσον θες να σηκώσεις όσα περισσότερα μπορείς πας και βάζεις δύναμη από παντού...δεν σε νοιάζει να δουλέψεις μόνο τους θωρακικούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

καλημερα!!! 

πρωινο τρεξιμο και σημερα!! αλλα 51" κατω!!! not bad!!

http://www.endomondo.com/workouts/270918320/9062238

10χλμ          45.11"

14.01 χλμ    1,03,54"

 

και καπακι γυμναστηριο για πλατη!! (στο γυμναστηριο κοντεψα να κλαψω απο την κουραση αλλα τελικα βγκε η προπονηση κομπλε!!)

 

επομενος στοχος 14χλμ σε κατω απο 1 ωρα!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να συνδυάσεις το 5v5 με kick boxing αρκεί να είσαι προσεκτικός

 

Επειδή και τα 2 είναι απαιτητικές προπονήσεις & για να χτίσεις μυς πρέπει οπωσδήποτε να ξεκουράζεσαι έχε πολύ σημασία ο χρονισμός των προπονήσεων , και πόσες προπονήσεις θα κάνεις. 5v5 θα κάνεις 2 φορές την ευδομάδα και kick boxing 2 ή αν αντέχεις 3. Πρέπει οπωσδήποτε μετά την μέρα απο τα βάρη να ξεκουράζεσαι. Οπότε μπορείς να τα συνδυάσεις έτσι

 

Δ - Βαρη

Τ - Ξεκουραση

Τ - ΚΒ

Π- Βαρη

Π- Ξεκουραση

ΣΚ- ΚΒ 1 η 2 φορές αναλόγως πόσο αντέχεις.

 

με ένα τέτοιο πλάνο θα μπορείς να δίνεις 100% και στις 2 προπονήσεις και δεν θα τραυματιστείς ουτε θα καείς.

 

Καλό ακούγεται. Φαντάζομαι ο συνδυασμός ΚΒ και 5ν5 δίνει πιο δύσκολα υπερτροφία από το 5ν5 σκέτο αλλά ταυτόχρονα πιο πολύ ευλυγισία,.έκρηξη και φυσικά την πολεμική τέχνη που με ενδιαφέρει... Τώρα μένει να βρω στα βόρεια προάστια είτε κικμποξεραδικο με ρακ και μπάρες για 5ν5 ή γυμναστήριο που τα έχει άλλα έχει και σοβαρά προγράμματα ΚΒ. Ξέρει κανείς κάποιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα χθες παγκο που ελεγα, smith ομως οχι ελευθερη μπαρα γιατι δεν ειχα καποιον εκει διπλα να με σποταρει, και απογοητευτηκα με τα αποτελεσματα...

 

40χ8

40χ8

45χ4

42,5χ6

 

Φλωρος ειμαι τελικα ρε γμτ! :P

 

Επαιζα λιγο με τα κιλα γιατι δεν ηξερα που ειμαι, και προσπαθουσα να βρω το σημειο που βγαινουν οι 5. Παρεπιπτωντος οι πιεσεις ηταν συγκεντωρικες, δηλαδη τα σηκωνα σπρωχνοντας πολυ και με τους βοηθητικους τρικεφαλα-ωμους. Εσεις που κανετε 70-80-100 δεν φανταζομαι πως περα απο τα κιλα που βγαζετε, πετυχαινετε και την τελεια απομονωση και τα σπρωχνετε σχεδον αποκλειστικα με στηθος?

 

Εννοείται ρε συ, εγώ βάζω την μπάρα στα βυζιά μου και σπρώχνω. Στήθος 100% :P

 

(δεν κρατήθηκα...)

 

Απ' τη στιγμή που πιάνεις την μπάρα με τα χέρια, θα δουλέψεις αναγκαστικά και δικέφαλους και τρικέφαλους. Και δεν είναι κακό αυτό. Η πιο μεγάλη μαγκιά με το ελευθερο είναι οτι δεν εχεις το σμιθ να σε καθοδηγει να ανεβοκατεβαζεις την μπαρα καθετα αλλα πρεπει να το κανεις μονος σου. Ειδικα στα οριακα κιλα αυτο ειναι πολυ σημαντικο και δυσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...