Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμενα ο στοχος μου για το καλοκαιρι ειναι να εχω καλυτερο οπτικα σωμα πιο γραμμωμενο  γιατι πιο ογκωδες με φυσικο τροπο δεν γινεται η' ειναι παρα πολυ δυσκολο  και εστιαζω να το πετυχω κυριως με την διατροφη .Επισης θελω να παω διακοπες στο εσωτερικο σε νησι που δεν εχω ξαναπαει :P

 

α ναι οπτικά για το καλοκαίρι ο στόχος είναι 85 κιλά με 12% λίπος. 3 Κιλά άλυπης μάζας ακόμα δηλαδή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Μια πολύ απλή λύση είναι. Κρατάς το split σου όπως είναι. Τη μέρα ποδιών , θα βάλεις πρώτη άσκηση το Squat 5x5 και κάθε εβδομάδα θα ανεβάζεις το λιγότερο δυνατόν που μπορείς (5κιλά ή 2,5 εσύ αποφασίζεις). Το ίδιο στη μέρα στήθους με το  Bench Press: 5x5 πρώτη άσκηση , ανεβάζεις 2,5 κιλά την εβδομάδα ή 5. Στη μέρα πλάτης βάζεις το Deadlift κάπου ενδιάμεσα (2η 3η άσκηση) και κάνεις 5χ3 ανεβάζοντας κάθε εβδομάδα 5 κιλά. Δε χρειάζεται να προσθέσεις 4 μέρα.

 

 

Δηλαδη ολες τις υπολοιπες ασκησεις της αφηνω οπως εχουν και απλα παιζω 5x5 στις βασικες που ειπες? Εγω παλι σκεφτμουν σημερα που εχω ποδια και στηθος να κανω τα εξης.

 

Squat μεχρι στιγμης κανω 4 σετ των 10. Συγκεκριμενα 30x10,40x10,50x10,60x10-11. Ε σημερα ελεγα να ξεκινησω απο 40, και να κανω 40x10,50x10,60x10, και μετα να δοκιμασω στα 75 να δω ποσα θα βγαλω. Απο την αλλη σκεφτομαι πως μεχρι να φτασω εκει θα χω κουραστει και δεν θα ειναι ρεαλιστικο το αποτελεσμα γιατι θα βγαλω λιγοτερα απο τα αναμενομενα.

 

Για στηθος, κανω 15x18 με dumbbels. Παγκο δεν εχω δοκιμασει. Στα ποσα λες να ξεκινησω? 50χ5 θα ναι καλα για αρχη ή θα μπορω και παραπανω? Και 2 σημειωσεις πανω σε αυτο, παγκο θα κανω στην μηχανη του smith οποτε πρεπει να υπολογιζω και το βαρος της μπαρας. Επισης πριν μπω παγκο σαν warm-up κανω και ενα σετακι σε πουσαπ μεχρι αποτυχιας. 32-34 βγαζω. Να φανταστω τωρα που θα παω 5χ5 δεν θα το κανω αυτο για να εχω την μεγιστη δυναμη.

 

Οσοι λετε για Deadlift μιλατε για stiff-legged, romanian, ή το αλλο που λυγιζεις τα ποδια και πιανει πισω τους γλωτους? Πολυ δυνατες ασκησεις ολες τους, αλλα φοβαμαι για την μεση. Ειδικα οι 2 πρωτες, λιγο να το χασεις λενε και ανετα πας για τραυματισμο.

 

Τελος για OHP. Μεχρι στιγμης δεν κανω, γιατι κανω μπροστινες στρατιωτικες και behind the neck sthn μηχανη του smith. Οποτε στο δικο μου προγραμμα δεν βλεπω τον λογο να προσθεσω και OHP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο smith έχεις? Ελεύθερη μπάρα με κιλά δεν? Βασικά απομακρύνσου γρήγορα από το smith, χάνεις το χρόνο σου. Για deadlift μιλάω για το σκέτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δικοί μου στόχοι: Να ισορροπήσω το σώμα μου. Δηλαδή, να φτάσω επίπεδο novice σε όλους τους τομείς του 5*5, ήτοι 1 επανάληψη μαξ σε στηθος 67 (την έχω), σκουοτ 89 (απέχω παρασάγγας), άρσεις 116 (απέχω παρασάγγας) και ώμοι 45 (την έχω).

 

Ενδυνάμωση σε σκουοτ και ώμους, και στα άλλα όσο πάω, δε με νοιάζει.

 

Επίσης, όσα περισσότερα μυικά κιλά. 5; 10; Όσα μπορέσω, μέχρι τέλη Απριλίου. Έπειτα θα πάω σε υποθερμιδική για να ισιώσει εντελώς η κοιλιά.

 

Ξέρετε το ρητό που λέει: Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια, ο Θεός γελάει; ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε το ρητό που λέει: Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια, ο Θεός γελάει; ;)

 

Αυτό ακριβώς. Αρχές καλοκαιριού είχα πει ότι ο στόχος είναι μέχρι τον Δεκέμβρη η κοιλιά να είναι επίπεδη. Όχι sixpack και τέτοια, απλά να φύγει το πατσοκοίλι.

 

Τώρα, μετά από σχεδόν 4 εβδομάδες εκτός προπονήσεων αναθεωρώ - δυστυχώς... Είχα και πρόγραμμα να επανέλθω στις προπονήσεις αυτήν την εβδομάδα, αλλά π@π@ρι@, μόλις μετατέθηκε το πλάνο για την επόμενη εβδομάδα - τα κέρατά μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ελειψη μυοστατινης!

ειναι πρωτεινη η οποια περιοριζει την αναπτυξη των μυων (για αυτο και με φυσικο τροπο φτανεις μεχρι ενα σημειο)

επισης ζωα που βλεπεται να ειναι τουμπανιασμενα (κατι ταυροι ,σκυλοι κτλ) εχουν και αυτοι ελειψη μυοστατινης!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στοχος μεχρι τελος 2013 στηθος 80(τωρα ειμαι στα 60 με 5 reps) κιλα με 5 επαναληψεις.Squat 90 με 5 επαναληψεις(μεχρι στιγμης κανω 65 κιλα με 5 reps) και deadlift 100 με 5 επαναληψεις(μεχρι τωρα κανω 65 κιλα με 5 reps.Εχω 65 κιλα τωρα θα παραγγειλω και 2 20κιλα και πιστευω θα ειμαι οκ για αρκετο καιρο.

 

Φυσικα να παρω ακομα λιγα κιλα και να παω 73 με 1.73 υψος.Εφικτοι στοχοι αλλα αρκετα δυσκολοι μιας και κανω μονο ενα μηνα γυμναστικη με μπαρα και καλη διατροφη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ξέρετε το ρητό που λέει: Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια, ο Θεός γελάει; ;)

 

Γιαννη ξέρω ένα άλλο ρητο "ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς" 

 

Εγώ όταν κάνω σχέδια μόνο αυτό έχω στο μυαλό μου είτε είναι για bodybuilding είτε για την δουλειά είτε για οτιδήποτε άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...