Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολίτη κάνε το πρόγραμμα ήρεμα και ωραία και άκου το σώμα σου. Αυτά που λέει ο φίλος είναι όμορφα και ωραία αλλά δεν σου είπε κανείς εδώ μέσα κανένα περίεργο. Άκου το σώμα σου στην προπόνηση. Δεν είμαστε από πορσελάνη. Και για τη φόρμα , ρώτα στο γυμναστήριο και δες βίντεο στο Internet. Δεν είναι πυρηνική φυσική ειδικά για εν γένει υγιείς ανθρώπους

Δεν ειπα οτι ειναι κατι περιεργο απλα ειμαι εντελως αρχαριος οποτε κακο ειναι να μαθω ; :)

Ακολουθω το προγραμμα σου φιλε μεχρι τελος του μηνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ποιο καλο ειναι καθε μερα να ασχολησε με μια μυικη ομαδα. Πχ δευτερα στηθος .. 'Η με δυο πχ δευτερα στηθος και δικεφαλο..

 

Και πως πρεπει να ξεκιναει η εβδομαδα, με στηθος η πλατη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο καλο ειναι καθε μερα να ασχολησε με μια μυικη ομαδα. Πχ δευτερα στηθος .. 'Η με δυο πχ δευτερα στηθος και δικεφαλο..

 

Και πως πρεπει να ξεκιναει η εβδομαδα, με στηθος η πλατη?

Φίλε δεν υπάρχει απόλυτη απάντηση και ανοίγεις μεγάλη συζήτηση. Την καλύτερη απάντηση θα την δώσεις εσύ στον εαυτό σου αφού αρχίσεις και δεις τι δουλεύει στο σώμα σου καλύτερα.

 

Γενικά θα δεις μία μυϊκή ομάδα να γυμνάζεται μία φορά ανά βδομάδα. Υπάρχουν πολλά σπλιτ που μπορείς να ακολουθήσεις ανάλογα με το που θες να δεις μεγαλύτερη πρόοδο. Καλό είναι να αναφέρεις πόσες φορές πηγαίνεις/ μπορείς να πηγαίνεις γυμναστήριο για να δούμε πως μπορεί να διαμορφωθεί το σπλιτ σου.

 

Όσο για το ποιά μυϊκή ομάδα να ξεκινάει την βδομάδα είναι θέμα δικό σου και του σπλιτ γενικότερα. Εγώ για παράδειγμα ξεκινάω πλέον με πλάτη και μετά με στήθος γιατί αν αρχίσω την εβδομάδα με στήθος μου επηρεάζει την προπόνηση της πλάτης επειδή αναρώνει πολύ αργά το στήθος μου.

 

Πες μας ποιές μέρες μπορείς να κάνεις προπονήσεις να φτιάξουμε αν θες το σπλιτ σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πολυοργανο σπιτι που κανω πλατη και πε ντεγκ μια μπαρα, μια στραβομπαρα 70κιλα και 2 αλτηρες.

 

Ζεσταμα κανω με σχοινακι..

 

Κανω καθε μερα εκτοσ Σ/Κ ....

 

Θα ηθελα να μου πεις ενα προγραμματακι για αυτες της μερες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πολυοργανο σπιτι που κανω πλατη και πε ντεγκ μια μπαρα, μια στραβομπαρα 70κιλα και 2 αλτηρες.

 

Ζεσταμα κανω με σχοινακι..

 

Κανω καθε μερα εκτοσ Σ/Κ ....

 

Θα ηθελα να μου πεις ενα προγραμματακι για αυτες της μερες...

Αν μπορείς να κάνεις Σάββατο προπόνηση θα ήταν καλύτερα για να αφήσεις μία μέρα παραπάνω ξεκούρασης μέσα στην εβδομάδα.

 

Αν δεν μπορείς το Σάββατο μπορείς να κάνεις προπόνηση Δευτέρα-Τρίτη ρεπό Πέμπτη-Παρασκευή.

 

Το σπλιτ μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους διάλεξε όποιον σε βολεύει/ σου πάει καλύτερα.

 

Δευτέρα: Στήθος + Πρόσθια και Πλάγια μοίρα ώμων + Κοιλιακούς.

Τρίτη: Πλάτη + Τραπεζοειδείς + Οπίσθια μοίρα ώμων.

Τετάρτη: Ρεπό.

Πέμπτη: Πόδια.

Παρασκευή: Χέρια.

 

ή

 

Δευτέρα: Στήθος + Τρικέφαλα ή Δικέφαλα + Κοιλιακούς.

Τρίτη: Πλάτη + Τρικέφαλα ή Δικέφαλα (ανάλογα τι επέλεξες πάνω)

Τετάρτη: Ρεπό.

Πέμπτη: Ώμους + Τραπεζοειδείς ή Πόδια.

Παρασκευή: Ώμους + Τραπεζοειδείς ή Πόδια (ανάλογα τι επέλεξες πάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σαββατο μπορω να κανω....

 

 

Δευτέρα: Στήθος + Τρικέφαλα ή Δικέφαλα + Κοιλιακούς.

Τρίτη: Πλάτη + Τρικέφαλα ή Δικέφαλα (ανάλογα τι επέλεξες πάνω)

Τετάρτη: Ρεπό.

Πέμπτη: Ώμους + Τραπεζοειδείς ή Πόδια.

Παρασκευή: Ώμους + Τραπεζοειδείς ή Πόδια (ανάλογα τι επέλεξες πάνω)

 

 

Λεω να επιλεξω αυτο και βλεπω...

 

Αλλα με εχεις 2 μερες ομους.

 

Ποσα σετ και επαναληψεις πρεπει να κανω ..Και για καθε μυικη ομαδα 4 ασκησεις ειναι καλα....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σαββατο μπορω να κανω....

 

 

Δευτέρα: Στήθος + Τρικέφαλα ή Δικέφαλα + Κοιλιακούς.

Τρίτη: Πλάτη + Τρικέφαλα ή Δικέφαλα (ανάλογα τι επέλεξες πάνω)

Τετάρτη: Ρεπό.

Πέμπτη: Ώμους + Τραπεζοειδείς ή Πόδια.

Παρασκευή: Ώμους + Τραπεζοειδείς ή Πόδια (ανάλογα τι επέλεξες πάνω)

 

 

Λεω να επιλεξω αυτο και βλεπω...

 

Αλλα με εχεις 2 μερες ομους.

 

Ποσα σετ και επαναληψεις πρεπει να κανω ..Και για καθε μυικη ομαδα 4 ασκησεις ειναι καλα....?

Αν μπορείς να κάνεις σάββατο τότε πήγαινε τους ώμους την πέμπτη και τα πόδια το σάββατο. Καταλάθος έβαλα ώμους δύο φορές ξέχασα ένα "ή".

 

Στήθος κάνε 12 σετ από 3 ή 4 ασκήσεις των 4 ή 3 σετ αντίστοιχα.

Πλάτη μπορείς να φτάσεις και 15 σετ.

Ώμους 16 . 4 σετ για κάθε μοίρα των ώμων + άλλα 4 για μία άσκηση τραπεζοειδών.

Τρικέφαλα μέχρι 12 σετ.

Δικέφαλα 9-10 σετ.

Πόδια κάνε 20 σετ. 8 σετ χωρισμένα σε 2 ασκήσεις για τετρακέφαλα, 8 σετ χωρισμένα σε 2 ασκήσεις για οπίσθιους μηριαίους + άλλα 4 σετ για γάμπες

 

Τώρα είδα ότι ρωτάς και για επαναλήψεις και τα λοιπά.

 

Μπες και ρίξε μιά ματιά στα παρακάτω άρθρα.

 

Link.png Site: http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=25067">άρθρο 1 και Link.png Site: http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=28513">άρθρο 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να κάνεις σάββατο τότε πήγαινε τους ώμους την πέμπτη και τα πόδια το σάββατο. Καταλάθος έβαλα ώμους δύο φορές ξέχασα ένα "ή".

 

Στήθος κάνε 12 σετ από 3 ή 4 ασκήσεις των 4 ή 3 σετ αντίστοιχα.

Πλάτη μπορείς να φτάσεις και 15 σετ.

Ώμους 16 . 4 σετ για κάθε μοίρα των ώμων + άλλα 4 για μία άσκηση τραπεζοειδών.

Τρικέφαλα μέχρι 12 σετ.

Δικέφαλα 9-10 σετ.

Πόδια κάνε 20 σετ. 8 σετ χωρισμένα σε 2 ασκήσεις για τετρακέφαλα, 8 σετ χωρισμένα σε 2 ασκήσεις για οπίσθιους μηριαίους + άλλα 4 σετ για γάμπες

 

Τώρα είδα ότι ρωτάς και για επαναλήψεις και τα λοιπά.

 

Μπες και ρίξε μιά ματιά στα παρακάτω άρθρα.

 

Link.png Site: http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=25067">άρθρο 1 και Link.png Site: http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=28513">άρθρο 2

Επαναληψεις θες να μου πεις μαλλον...

 

Αρα τεταρτη και παρασκευη ρεπο....

 

Οκ αν ειναι θα το ακολουθησω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναληψεις θες να μου πεις μαλλον...

 

Αρα τεταρτη και παρασκευη ρεπο....

 

Οκ αν ειναι θα το ακολουθησω....

Που νομίζεις ότι θέλω να πω επαναλήψεις ? Εκεί που λέω 12 σετ 15 σετ κ.ο.κ. ? Αν ναι, όχι εννοώ σετ και όχι επαναλήψεις. Για επαναλήψεις αναφέρεται το 1ο άρθρο που έβαλα στο πόστ μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Daconblackblade

Δεν μίλησα για πυρηνική φυσική ούτε αυτά που έγραψα ήταν απλά όμορφα και ωραία λες και μιλάμε για παραμύθι!Διάβασέ τα καλά και πες μου που διαφωνείς γιατί όλα αυτά που γράφω να είσαι σίγουρος ότι ούτε από το μυαλό μου τα έχω βγάλει αλλά ούτε πήγα και διάβασα το πρώτο άρθρο στο ίντερνετ ή σε κάποιο περιοδικό/βιβλίο!

 

@POLITIS35

 

-Ανάλογα με την δουλειά σου αλλά και το πρόγραμμά σου θα πρέπει να γίνει το κατάλληλο "σπάσιμο" στα γεύματα.Τουλάχιστον βάλε μια σειρά στην διατροφή σου και να σου βγαίνουν 5 γεύματα μέσα στην μέρα!Επίσης....σε οτιδήποτε τρως απέφευγε τα πολλά λιπαρά και προτίμησε άλλους τρόπους ψησίματος από το τηγάνητό.Με νορμάλ επιλογές στην διατροφή σου θα δεις διαφορά πολύ γρήγορα!
 
-Δεν ξέρω τι πρόγραμμα με βάρη κάνεις ή σου έχουν βγάλει από το γυμναστήριο αλλά απ'ότι κατάλαβα ήδη ασκείσαι περίπου 20 μέρες!Άρα άνετα μπορεί να βγει ένα πρόγραμμα ανάλογα με τα κριτήρια που έγραψα πιο πάνω(διάβασε τα α,β,γ κ.α.).Αυτό δηλαδή θα στο βγάλει ο γυμναστής εκεί που πας που θα ξέρει αυτά που σου είπα. Επίσης το ότι ήδη βλέπεις βελτίωση στο αερόβιο σου και έχεις βάλει στο πρόγραμμα και πιο αναερόβια προπόνηση, αυτό είναι πολύ θετικό.
 
-Oι λεγόμενες "μεγάλες μυϊκές ομάδες" είναι: Στήθος-Πλάτη-Πόδια.
 
Υ.Γ.Για τα split που λέτε κάποιοι.....ο χωρισμός των προπονήσεων γίνεται με βάση τον στόχο του καθενός, πόσες φορές την εβδομάδα έρχεται, το επίπεδό του κ.α.!Αν είσαι αρχάριος ή απλά μεσαίου επίπέδου ΔΕΝ υπάρχει λόγος να παίζεις ΜΟΝΟ μία μυϊκή ομάδα την ημέρα!Γενικά πολλοί παράμετροι μπορούν να αλλάξουν αυτόν τον χωρισμό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>@Daconblackblade</p>

<p>Δεν μίλησα για πυρηνική φυσική ούτε αυτά που έγραψα ήταν απλά όμορφα και ωραία λες και μιλάμε για παραμύθι!Διάβασέ τα καλά και πες μου που διαφωνείς γιατί όλα αυτά που γράφω να είσαι σίγουρος ότι ούτε από το μυαλό μου τα έχω βγάλει αλλά ούτε πήγα και διάβασα το πρώτο άρθρο στο ίντερνετ ή σε κάποιο περιοδικό/βιβλίο!</p>

<p> </p>

<p>@POLITIS35</p>

<p> </p>

<div>-Ανάλογα με την δουλειά σου αλλά και το πρόγραμμά σου θα πρέπει να γίνει το κατάλληλο "σπάσιμο" στα γεύματα.Τουλάχιστον βάλε μια σειρά στην διατροφή σου και να σου βγαίνουν 5 γεύματα μέσα στην μέρα!Επίσης....σε οτιδήποτε τρως απέφευγε τα πολλά λιπαρά και προτίμησε άλλους τρόπους ψησίματος από το τηγάνητό.Με νορμάλ επιλογές στην διατροφή σου θα δεις διαφορά πολύ γρήγορα!</div>

<div> </div>

<div>-Δεν ξέρω τι πρόγραμμα με βάρη κάνεις ή σου έχουν βγάλει από το γυμναστήριο αλλά απ'ότι κατάλαβα ήδη ασκείσαι περίπου 20 μέρες!Άρα άνετα μπορεί να βγει ένα πρόγραμμα ανάλογα με τα κριτήρια που έγραψα πιο πάνω(διάβασε τα α,β,γ κ.α.).Αυτό δηλαδή θα στο βγάλει ο γυμναστής εκεί που πας που θα ξέρει αυτά που σου είπα. Επίσης το ότι ήδη βλέπεις βελτίωση στο αερόβιο σου και έχεις βάλει στο πρόγραμμα και πιο αναερόβια προπόνηση, αυτό είναι πολύ θετικό.</div>

<div> </div>

<div>-Oι λεγόμενες "μεγάλες μυϊκές ομάδες" είναι: Στήθος-Πλάτη-Πόδια.</div>

<div> </div>

<div>Υ.Γ.Για τα split που λέτε κάποιοι.....ο χωρισμός των προπονήσεων γίνεται με βάση τον στόχο του καθενός, πόσες φορές την εβδομάδα έρχεται, το επίπεδό του κ.α.!Αν είσαι αρχάριος ή απλά μεσαίου επίπέδου ΔΕΝ υπάρχει λόγος να παίζεις ΜΟΝΟ μία μυϊκή ομάδα την ημέρα!Γενικά πολλοί παράμετροι μπορούν να αλλάξουν αυτόν τον χωρισμό.</div>

 

Ωπα λάθος. Εσυ τα έγραψες καλά απλα εγώ δεν έχω ιδέα. Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Λοιπόν μου άρεσε πολυ το σκεπτικό σου φίλε. Το μόνο πρόβλημα είναι οτι κανω καθηστικη δουλειά ( οδηγός).

.

 

Νομίζω οτι αυτό με κάνει και βάζω τα κιλα στην κοιλιά. .

 

Αποστολή από το Galaxy S 3 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το που "συσσωρεύεται" κυρίως το λίπος στον καθένα έχει να κάνει με άλλα πράγματα και όχι με την δουλειά μας. Εσύ απλά βάλε την γυμναστική στην ζωή σου σε κανονικούς ρυθμούς ώστε να μην φτάσεις σε σημείο να την κάνεις καταναγκαστικά αλλά επειδή σου αρέσει και φυσικά πρόσεχε λίγο την διατροφή σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το που "συσσωρεύεται" κυρίως το λίπος στον καθένα έχει να κάνει με άλλα πράγματα και όχι με την δουλειά μας. Εσύ απλά βάλε την γυμναστική στην ζωή σου σε κανονικούς ρυθμούς ώστε να μην φτάσεις σε σημείο να την κάνεις καταναγκαστικά αλλά επειδή σου αρέσει και φυσικά πρόσεχε λίγο την διατροφή σου. 

Σωστο αυτο που λες αλλα αν δεν εκανα καθιστικη δουλεια θα ηταν λιγο αλλιως τα πραγματα πιστευω.

 

Εννοειται εχω γραψει ηδη το προγραμμα που μου προτεινε ο φιλος πιο πανω,εγω γραψει οτι μου ειπες και επισης ενα μενου για το τι να τρωο απο τον Γιαννη.

 

Καλη μου τυχη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολίτη, εγώ είμαι συνέχεια όρθιος και περπατάω στη δουλειά μου, παρόλαυτα κι εγώ στην κοιλιά τα έβαλα τα κιλά. Σωματότυπος είναι, όχι είδος δουλειάς ;)

 

Τρεχαλατζή*, υπάρχει πολύ υλικό για να ψαχτείς. Δοκιμάζεις τις ασκήσεις στο σώμα σου και βλέπεις αν σου κάνουν. Αν π.χ. γυμνάζεις δικέφαλους και πονάνε οι ώμοι ή η τεχνική είναι λάθος ή δεν μπορείς να την κάνεις σωστά, την αφήνεις. "Ακούς" το σώμα σου και πορεύεσαι. 

 

 Κι υπάρχει το εδώ φόρουμ για εστιάση στις λεπτομέρειες κι επεξήγηση αποριών. 

 

Το σημαντικό άλλωστε είναι να γυμνάζεσαι. Αν προσέχεις να μην τραυματίσεις γόνατα και μέση, ό,τι κι αν κάνεις καλό είναι. 

 

*Η μετάφραση εμπεριέχει χιούμορ, ελπίζω να το αντιληφθείς και να μην παρεξηγηθείς που δε σε έγραψα δρομέα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ runner μα δεν είπα ότι λες κάτι κακό. Αντιθέτως. Αλλά δε μου αρέσει να φαίνεται το πράγμα κάτι τρομακτικό. Αυτό που μας σκοτώνει είναι το καθισιό όχι η γυμναστική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...