Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απλά μισώ την μέρα που "χάνω" από το γυμ και πρέπει να κάνω διπλή προπόνηση...

δεν θα ξαναχάσω μέρα στο gym
δεν θα ξαναχάσω μέρα στο gym
δεν θα ξαναχάσω μέρα στο gym x100



bb


@maumau, δοκίμασα τον συνδιασμό των flyes + pull over, απλά..πόνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Γιατί να κάνεις διπλή προπόνηση; Τόσο πόρωση πια; Και τι εννοείς διπλή, πηγαίνεις και κάθεσαι διπλάσιο χρόνο να βγάλεις και της προηγούμενης ημέρας όλα μαζί; Μαλακία μου φαίνεται. Πόσες φορές την βδομάδα πηγαίνεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε πόρωση είναι το ρημάδι, δύο ώρες κάθισα και έβγαλα μυικές ομάδες δύο προπονήσεων
ώμους + στήθος της μίας μέρας και πόδια της άλλης
3 φορές εβδομαδιαίος κάνω βάρη, κυρίως ελεύθερα
και τη 1 φορά ΗΙΙΤ προπόνηση (διαλειμματική υψηλής έντασης), εν ολίγοις spinning


:shifty: το μόνο δυσάρεστο ήταν στις πιέσεις στήθους στον πήχυ, νομίζω τένοντας, που με ενοχλούσε με τον εξής τρόπο
(αισθανόμουν στο ανέβασμα του αλτήρα κάτι μεταξύ "κρακ" και "χορδής που πάλλεται")
δεν αύξησα κιλά, μείωσα απλά σε πιο αργή την κίνηση του ανεβάσματος. Η αίσθηση σταμάτησε. Το θέμα είναι ότι τώρα πχ που πληκτρολογώ νιώθω μια ανεπαίσθητη ενόχληση....να ανησυχώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για drop set. Εχθές έκανα δικέφαλους πολύ δυνατά(λόγω όρεξης και ίσως των ασκήσεων που μου αρέσουν/βολεύουν) και αντί να κάνω 3 σετ με 10 επαναλήψεις έκανα 10επ. με 7κιλά, 10 με 8, 10 με 9, 10 με 10, 10 με 11 και μετά τα πήρα αντίστροφα κάνοντας όμως 12 επαναλήψεις. Είναι αυτό που έκανα drop set ή θέλει πιο πολλές επαναλήψεις στο κατέβασμα;

 

Σύνολο 9 σετ και τα χέρια είχαν γίνει πέτρα αλλά μετά από λίγη ώρα δεν με ενοχλούσαν. Και πρώτη φορά ανέβηκα στα 11 κιλά(μέσα Ιουλίου έκανα με 5-6 κιλά). Και νομίζω θα ανέβω κιάλλο και σχετικά γρήγορα.

 

Ναι ρε πόρωση είναι το ρημάδι, δύο ώρες κάθισα και έβγαλα μυικές ομάδες δύο προπονήσεων

ώμους + στήθος της μίας μέρας και πόδια της άλλης

3 φορές εβδομαδιαίος κάνω βάρη, κυρίως ελεύθερα

και τη 1 φορά ΗΙΙΤ προπόνηση (διαλειμματική υψηλής έντασης), εν ολίγοις spinning

Υπερβολή μου φαίνεται, σαν αυτά που έλεγα να κάνω όταν ήμουν 15(2-3 προποπήσεις την ημέρα-7φορές την εβδομάδα, ευτυχώς που δεν τα έκανα). Θα μπορούσες να πας την άλλη μέρα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για drop set. Εχθές έκανα δικέφαλους πολύ δυνατά(λόγω όρεξης και ίσως των ασκήσεων που μου αρέσουν/βολεύουν) και αντί να κάνω 3 σετ με 10 επαναλήψεις έκανα 10επ. με 7κιλά, 10 με 8, 10 με 9, 10 με 10, 10 με 11 και μετά τα πήρα αντίστροφα κάνοντας όμως 12 επαναλήψεις. Είναι αυτό που έκανα drop set ή θέλει πιο πολλές επαναλήψεις στο κατέβασμα;

 

Σύνολο 9 σετ και τα χέρια είχαν γίνει πέτρα αλλά μετά από λίγη ώρα δεν με ενοχλούσαν. Και πρώτη φορά ανέβηκα στα 11 κιλά(μέσα Ιουλίου έκανα με 5-6 κιλά). Και νομίζω θα ανέβω κιάλλο και σχετικά γρήγορα.

Όχι...αυτό που έκανες δεν είναι drop αλλά απλά set. Drop θα ήταν αν έκανες π.χ. 10 επαναλήψεις με 10 κιλά, στα καπάκια όσες επαναλήψεις μπορούσες με 8 κιλά και στα καπάκια όσες επαναλήψεις μπορείς με 6 κιλά. Κάνεις drop το βάρος δηλαδή χωρίς διάλειμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για drop set. Εχθές έκανα δικέφαλους πολύ δυνατά(λόγω όρεξης και ίσως των ασκήσεων που μου αρέσουν/βολεύουν) και αντί να κάνω 3 σετ με 10 επαναλήψεις έκανα 10επ. με 7κιλά, 10 με 8, 10 με 9, 10 με 10, 10 με 11 και μετά τα πήρα αντίστροφα κάνοντας όμως 12 επαναλήψεις. Είναι αυτό που έκανα drop set ή θέλει πιο πολλές επαναλήψεις στο κατέβασμα;

 

 

Οτιδήποτε σετ κάνεις με Χ βάρος φτάνεις σε failure και μετά ρίχνεις το βάρος και ξαναρχίζεις είναι drop set ανεξάρτητα πόσες επαναλήψεις και πόσα σετ κάνεις. Εσύ δεν έκανες drop set γιατί ξεκίνησες από μικρό βάρος και ανέβαζες βάρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για drop set. Εχθές έκανα δικέφαλους πολύ δυνατά(λόγω όρεξης και ίσως των ασκήσεων που μου αρέσουν/βολεύουν) και αντί να κάνω 3 σετ με 10 επαναλήψεις έκανα 10επ. με 7κιλά, 10 με 8, 10 με 9, 10 με 10, 10 με 11 και μετά τα πήρα αντίστροφα κάνοντας όμως 12 επαναλήψεις. Είναι αυτό που έκανα drop set ή θέλει πιο πολλές επαναλήψεις στο κατέβασμα;

 

Σύνολο 9 σετ και τα χέρια είχαν γίνει πέτρα αλλά μετά από λίγη ώρα δεν με ενοχλούσαν. Και πρώτη φορά ανέβηκα στα 11 κιλά(μέσα Ιουλίου έκανα με 5-6 κιλά). Και νομίζω θα ανέβω κιάλλο και σχετικά γρήγορα.

 

Υπερβολή μου φαίνεται, σαν αυτά που έλεγα να κάνω όταν ήμουν 15(2-3 προποπήσεις την ημέρα-7φορές την εβδομάδα, ευτυχώς που δεν τα έκανα). Θα μπορούσες να πας την άλλη μέρα

Δεν  μίλησε κανείς για καθημερινή προπόνηση παρά μόνο για 4 φορές την εβδομάδα. Θαρρώ πως είναι κομπλέ. Και αφού άντεχα να την βγαλω δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να θεωρείται υπερβολή; Εξάλλου η πρωϊνή μέρα του Σαββάτου ενδείκνυται για περισσότερη ενασχόληση με τα βάρη μιας και οι κορασίδες προτιμούν το shopping ή το φραπεδάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα από μικρό βάρος γιατί δεν ήμουν σίγουρος πόσα θα σήκωνα, αλλά μαλακία έκανα, θα ξεκινάω από πιο ψηλά.

 

Αλλά έπρεπε να φτάσω μέχρι failure, οκ το κατάλαβα τώρα. Την άλλη φορά θα κάνω πιο σκληρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχωραμε σταθερα spect

 

http://www.endomondo.com/workouts/269481251

 

Σημερα εκανα κυκλο φαινετε στο χαρτη δεν πηγα ξανα πισω.Δρομος ασφαλτος μεν αλλα πιο πολλες ανηφορες.Βγηκαν λιγο πιο γρηγορα απο χθες.

 

Σε καμια ωριτσα θα παω για βαρη να δοκιμασουμε και τα 65 στηθος να δουμε τι κανουμε.

 

Ο Mausmaus γιατι εφαγε ban ρε σεις?Εκανα την ασκηση που προτεινες με 7.5 κιλα βαρακια 20 επαναληψεις 5 σετ.Το pull over με 7.5 κιλα σε καθε βαρακι τα γα...ει τα χερια μιας και οι τενοντες τον χεριων ανοιγουν τρελα και πονανε στις τελευταιες επαναληψεις αλλα μετραει σαν ασκηση μιας και τρωει και το στηθος πολυ ζορι και οι ωμοι/χερια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ακουστηκε πως ηταν pharmaceutical rep και ειχε γραφτει εδω μεσα για να πρροωθησει αναβολικα.

 

 

Δεν ισχυει

 

 

Μην γράφετε ότι ναναι ρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...