Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτσι είμαι και εγώ με τα split. Τα έκανα 3 χρόνια (μια φορά και ένα καιρό στο texas) , τα θεωρώ waste of time συγκριτικά με αυτό που κάνω τώρα.

 

Είναι και στον άνθρωπο εγώ πάντα είχα πολύ γρήγορο reocvery όσο και να πιεζόμουν. Οταν ήμουν 22 χρονών έκανα βάρη 5-6 φορές την εβδομάδα και kick boxing τα απογεύματα (όχι ότι αυτό είναι καλό.. αλλά λέμε τώρα) . 

Εγω εκανα αλλα πραγματα τοτε :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Έτσι είμαι και εγώ με τα split. Τα έκανα 3 χρόνια (μια φορά και ένα καιρό στο texas) , τα θεωρώ waste of time συγκριτικά με αυτό που κάνω τώρα.

 

Είναι και στον άνθρωπο εγώ πάντα είχα πολύ γρήγορο reocvery όσο και να πιεζόμουν. Οταν ήμουν 22 χρονών έκανα βάρη 5-6 φορές την εβδομάδα και kick boxing τα απογεύματα (όχι ότι αυτό είναι καλό.. αλλά λέμε τώρα) . 

Εγώ όταν έκανα full body δεν την πάλευα...είναι αρκετά μεγάλος ο όγκος προπόνησης που ακόμα δεν μπορώ να ανταπεξέλθω και έπεφτα αρκετά όσο τελείωνε η προπόνηση...άντε να έχεις ξεσκιστεί 45 λεπτά με άνω σώμα και να μπαίνεις να κάνεις squat ξέρω γω...

 

Δεν το κράτησα για πολύ για να δω και καμία αξιοσημείωτη διαφορά που δεν θα έβλεπα σε split αλλά αυτό που μου άρεσε είναι ότι από θέμα δύναμης είχα φτάσει πολύ καλά με βάση τα νούμερα πριν το κάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με την γάμπα λύνεται όταν έχεις τόσο μεγάλη γάμπα που το να κουβαλάει τον εαυτό της είναι εκγύμναση από μόνο του. Τώρα το αν θα φτάσεις σε αυτά τα μεγέθη γονιδιακά ή αν θα έχεις γάμπα κολώνα με γυμναστική είναι άλλο θέμα. 

Εγώ σαν επίτιμο μέλος της team GABA μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι όσα και όποτε και να σηκώσεις αν είσαι GABAS δεν έχεις ανάγκη. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όταν έκανα full body δεν την πάλευα...είναι αρκετά μεγάλος ο όγκος προπόνησης που ακόμα δεν μπορώ να ανταπεξέλθω και έπεφτα αρκετά όσο τελείωνε η προπόνηση...άντε να έχεις ξεσκιστεί 45 λεπτά με άνω σώμα και να μπαίνεις να κάνεις squat ξέρω γω...

 

Δεν το κράτησα για πολύ για να δω και καμία αξιοσημείωτη διαφορά που δεν θα έβλεπα σε split αλλά αυτό που μου άρεσε είναι ότι από θέμα δύναμης είχα φτάσει πολύ καλά με βάση τα νούμερα πριν το κάνω.

 

Έτσι με τίποτα δεν θα πω ότι εγώ είμαι σωστός και ο άλλος λάθος κτλ. Ο καθε ένας έχει ένα στυλ που του ταιριάζει περισσότερο, γιαυτό προτείνω τα παιδιά να κάνουν δικά τους προγράμματα. 

Το θέμα με την γάμπα λύνεται όταν έχεις τόσο μεγάλη γάμπα που το να κουβαλάει τον εαυτό της είναι εκγύμναση από μόνο του. Τώρα το αν θα φτάσεις σε αυτά τα μεγέθη γονιδιακά ή αν θα έχεις γάμπα κολώνα με γυμναστική είναι άλλο θέμα. 

Εγώ σαν επίτιμο μέλος της team GABA μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι όσα και όποτε και να σηκώσεις αν είσαι GABAS δεν έχεις ανάγκη. 

 

Είδαμε τις φώτος ρε φίλε εσύ είσαι απλά ο βασιλιάς της γάμπας. Μην την ακουμπήσεις ποτέ. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελλαδα που μπορουμε να κανουμε μια εγκυρη λιποετρηση αλλα σε καλη τιμη. Δεν θελω να δινω 30αρια που ζητουν μερικοι για κατι τετοιο. Μεχρι 10 ευρω το πολυ υπαρχει καποιο μερος? Θελω να μετριεμαι καθε τριμηνο να βλεπω τι κεας βαζω και τι λιπος καιω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι με τίποτα δεν θα πω ότι εγώ είμαι σωστός και ο άλλος λάθος κτλ. Ο καθε ένας έχει ένα στυλ που του ταιριάζει περισσότερο, γιαυτό προτείνω τα παιδιά να κάνουν δικά τους προγράμματα. 

 

Είδαμε τις φώτος ρε φίλε εσύ είσαι απλά ο βασιλιάς της γάμπας. Μην την ακουμπήσεις ποτέ. 

 

Έχω υπογράψει χαρτί, σε περίπτωση θανάτου να τοποθετηθούν σε φορμόλη και να σταλούν για ανάλυση στην ιατρική σχολή Θεσσαλονίκης ή να δοθούν ως μοσχευμα σε κανέναν chickenleg.

Η απόλυτη πίκρα βέβαια είναι στις αρβύλες που είναι ανοιχτές μπροστά και μπάζουν αέρα (δεν αρκεί η γλώσσα για να καλύψει την γάμπα), στις κάλτσες και στα στενά παντελόνια. Εκεί απλά κολλάω. Θα κυκλοφορήσουμε και συμπλήρωμα L-γαμπίνη για τους επίδοξους μιμητές.  

Ελλαδα που μπορουμε να κανουμε μια εγκυρη λιποετρηση αλλα σε καλη τιμη. Δεν θελω να δινω 30αρια που ζητουν μερικοι για κατι τετοιο. Μεχρι 10 ευρω το πολυ υπαρχει καποιο μερος? Θελω να μετριεμαι καθε τριμηνο να βλεπω τι κεας βαζω και τι λιπος καιω.

 

Με caliper μόνος σου. DΕXA μηχάνημα με κάτω από 100Ε δεν βρίσκεις (130 είναι η στάνταρ τιμή, στη Θεσσαλονίκη, Αθήνα έχω ακούσει και 70άρια για την DEXA, σε αξιόπιστα κέρντρα). Επίσης, τι να το κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται ο καθενας κανει οτι θελει , οτι τον πιανει  και οπως την βρισκει , ομως δεν εινα θεμα σωστου η λαθους η γαμπα ! φιλτατε σορρυ που επεμβαινω στα χωραφια σου μιας κ  εισαι μιστερ γαμπας, ομως την γαμπα ειτε αγυμναστος εισαι ειτε γυμνασμενος  μπορεις να την γυμναζεις καθε μερα χωρις να εχεις το παραμικρο προβλημα ! τι θελω να πω ?

ολους τους μυες  αν τους γυμναζεις καθε μερα  -ειτε εισαι μιστερ ολιμπια ειτε δεν εχεις γυμναστει ποτε σου - θα εχεις προβλημα!

ολους πλιν γαμπας κ κοιλιακων .. αυτοι οι μυες εξαιρουνται ..

ελα να στο υπογραψω αν θελεις B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κινκ εχεις μια αγαπη για το ψωμι?

Οχι απλα δεν ξερω με τι αλλο να συνδιαζω τα φαγητα.Δεν ειναι και κακο μια φετα ολικης τη μερα.

 

Πριν λιγο

http://www.endomondo.com/workouts/269174267

 

Σημερα εκανα 5χλμ.Στο τελος στην ανηφορα περπατουσα και μετα ξανα τρεξιμο μεχρι τελος.Στην ευθεια παω ανετα χωρις να πεφτω 2-3 ανηφορες να ανεβω παει πεφτει ολη η αντοχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται ο καθενας κανει οτι θελει , οτι τον πιανει  και οπως την βρισκει , ομως δεν εινα θεμα σωστου η λαθους η γαμπα ! φιλτατε σορρυ που επεμβαινω στα χωραφια σου μιας κ  εισαι μιστερ γαμπας, ομως την γαμπα ειτε αγυμναστος εισαι ειτε γυμνασμενος  μπορεις να την γυμναζεις καθε μερα χωρις να εχεις το παραμικρο προβλημα ! τι θελω να πω ?

ολους τους μυες  αν τους γυμναζεις καθε μερα  -ειτε εισαι μιστερ ολιμπια ειτε δεν εχεις γυμναστει ποτε σου - θα εχεις προβλημα!

ολους πλιν γαμπας κ κοιλιακων .. αυτοι οι μυες εξαιρουνται ..

ελα να στο υπογραψω αν θελεις B)

 

Ναι βρε κατανοητό αυτό που λες και έχει να κάνει με το ποσοστό Ι και ΙΙ συσταλτών ινών που έχουν οι γάμπες και οι κοιλιακοί που διαφέρει πχ από του τραπεζοειδή. 

Όσο περισσότερες Ι συσταλτές έχει ένας μυς τόσο μικρότερο χρόνο αποθεραπείας χρειάζεται.

 

Οι Type I μυϊκές ίνες ή οξειδωτικές, εμφανίζουν ελάχιστο μυϊκό και σαρκοπλασματικό δίκτυο (sarcoplasmic reticulum, SR) και δραστηριότητα της ATP-άσης ενώ μπορούν να αντέξουν παρατεταμένο έργο χαμηλής δύναμης σε συνδυασμό με ένα καλά αναπτυγμένο οξειδωτικό μεταβολισμό, μια αποτελεσματική πυκνότητα τριχοειδών και μικρή διάμετρο. Οι ίνες αυτές παρουσιάζουν χαμηλό όριο διέγερσης (υψηλή ευαισθησία Ca2+) και χρησιμοποιούν μεγάλο ποσοστό ενέργειας in vivo επειδή συχνά προορίζονται για τη διατήρηση χαμηλής έντασης συστολής για τις βασικές κινήσεις. Είναι φτωχές σε γλυκογόνο, πλούσιες σε μυοσφαιρίνη και τριγλυκερίδια, ενώ έχουν μεγάλη αντοχή στην κόπωση. Είναι αποδεδειγμένο ότι η πρόσληψη γλυκόζης, το επίπεδο GLUT-4 και η δραστηριότητα της εξοκινάσης, η ενσωμάτωση της 14C-γλυκόζης στο γλυκογόνο, ο κύκλος του γλυκογόνου, ο αριθμός των υποδοχέων της ινσουλίνης, και η ευαισθησία στην ινσουλίνη είναι υψηλότερες στις αργής σύσπασης τύπου Ι ίνες σε σχέση με τις ταχείας σύσπασης τύπου II, και ιδίως του τύπου ΙΙb (Lefaucheur et al., 2010).

 
Αντίθετα, οι Type II white (ΙΙΒ) μυϊκές ίνες ή γλυκολυτικές, εμφανίζουν υψηλό μυϊκό και σαρκοπλασματικό δίκτυο και δραστηριότητα της ATP-άσης και μπορούν να αντέξουν σύντομες και έντονες συσπάσεις που τροφοδοτούνται από την άμεση διαθεσιμότητα της φωσφοκρεατίνης και της υποβάθμισης του τοπικού γλυκογόνου, μέσω της γλυκολυτικής οδού. Οι ίνες αυτές χαρακτηρίζονται από υψηλό ποσοστό διέγερσης και δεν χρησιμοποιούν μεγάλη ποσότητα ενέργειας in vivo επειδή έχουν νόημα μόνο περιστασιακά και προορίζονται για βίαιες μετακινήσεις μικρής διάρκειας π.χ. να ξεφύγουν από άμεσο κίνδυνο. Οι γλυκολυτικές ίνες τύπου ΙΙb παρουσιάζουν χαμηλή πυκνότητα τριχοειδών και μεγάλη διάμετρο, είναι πλούσιες σε γλυκογόνο, φτωχές σε μυοσφαιρίνη και τριγλυκερίδια ενώ δεν έχουν αντοχή στη κόπωση. Έχουν χαμηλά επίπεδα GLUT-4 και χαμηλή δραστηριότητα της εξοκινάσης, που υποδηλώνουν την κυρίαρχη χρησιμοποίηση του τοπικά αποθηκευμένου γλυκογόνου κατά τη διάρκεια της έντονης συστολής, με παραγωγή γαλακτικού οξέος (Lefaucheur et al., 2010).
 
Οι Type II red (ΙΙΑ) μυϊκές ίνες ή ενδιάμεσες, διακρίνονται από χαρακτηριστικά που υποδεικνύουν γρήγορη ταχύτητα συστολής και ισχυρό αερόβιο μεταβολισμό. Αυτές οι μυϊκές ίνες περιέχουν πολύ μεγάλες ποσότητες μυοσφαιρίνης, πάρα πολλά μιτοχόνδρια και πάρα πολλά τριχοειδή αγγεία, είναι κόκκινες, έχουν πολύ υψηλό δυναμικό παραγωγής ATP από οξειδωτικές μεταβολικές διαδικασίες, διαχωρίζουν το ATP με ταχύτατο ρυθμό, έχουν γρήγορη ταχύτητα συστολής και είναι ανθεκτικές στην κόπωση. Τέτοιες ίνες σπάνια συναντώνται στους ανθρώπους (δυστυχώς). Τέλος, τα χαρακτηριστικά των ινών Type IIX που επίσης αντιστοιχούν σε μια ενδιάμεση κατηγορία είναι παρόμοια με εκείνα των ινών ΙΙB, με εξαίρεση την ταχύτητα συστολής που είναι μικρότερη και τον οξειδωτικό μεταβολισμό που είναι ελαφρώς υψηλότερος (Lefaucheur et al., 2010).

Για τις γάμπες μου πλάκα έκανα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

δεν χρειαζεται να το συνοδεψεις με κατι! ειδικα τη δευτερα που εχεις ρυζι/μακαρονια!! εκει και αν δεν χρειαζεται!!

εβγαλε τα 5 :) μπραβο!!!! συνεχισε ετσι !!μεινε σε αυτα τα χιλιομετρα και ανεβασε ταχυτητα σιγα σιγα!!

η ανηφορα ειναι πιο δυσκολη!!ολοι ριχνουν λιγο ταχυτητα στις ανηφορες!!

 

σημερα κουβαλουσα κατι με τον πατερα μου και καταφερε να μου κλεισει το δαχτυλο μεταξυ ντουλαπας και τοιχου σε κατηφορικα σκαλια

και ο πονος ηταν αρκετος!!λλα δεν μασαω!!! συνεχιζω κανονικα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειαζεται να το συνοδεψεις με κατι! ειδικα τη δευτερα που εχεις ρυζι/μακαρονια!! εκει και αν δεν χρειαζεται!!

εβγαλε τα 5 :) μπραβο!!!! συνεχισε ετσι !!μεινε σε αυτα τα χιλιομετρα και ανεβασε ταχυτητα σιγα σιγα!!

η ανηφορα ειναι πιο δυσκολη!!ολοι ριχνουν λιγο ταχυτητα στις ανηφορες!!

 

σημερα κουβαλουσα κατι με τον πατερα μου και καταφερε να μου κλεισει το δαχτυλο μεταξυ ντουλαπας και τοιχου σε κατηφορικα σκαλια

και ο πονος ηταν αρκετος!!λλα δεν μασαω!!! συνεχιζω κανονικα :P

Περαστικα φιλε μου.Καποιες μερες οντως δεν χρειαζετε ψωμι θα ποσταρω το τελειωτικο προγραμμα το βραδυ πριν πεσω για υπνο.

 

Στα 5 θα μεινω φυσικα και αυριο θα προσπαθησω να το παω ευθεια απο εκει που δεν εχει πολλες ανηφορες(φαινετε στο χαρτι στο gps εκει που εστριψα να δω πως θα παει στην ευθεια.Δεν σταματησα καθολου απλα περπατησα περιπου 200 μετρα οπως μου ειπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιδιά για καύση λίπους τι επιτρέπεται και τι απαγορεύεται;

η γυμναστικη επιτρεπεται  το να καθεσαι απαγορευεται!!!

 

τι εννοεις τι επιτρεπεται και τι απαγορευεται?

γυμναστικη και καλη διατροφη χρειαζεσαι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...