Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο 16 ιουλιου τρεχω!!

καλα σε αυτη την διαδρομη δεν ειμαι πολυ σταθερος γιατι εχει κατι ανηφοριτσες και οχι στην αρχη να πεις οτι ειμαι ξεκουραστος

οι οποιες με ριχνουν :P

αν δεις αλλες προπονησεις μου παιζει να δεις 4 χλμ που να ειναι ανα δυο ακριβως ιδιος χρονο και μεταξυ τους οι δυαδες να εχουν διαφορα 1 δευτερολεπτου! :P

δες εδω το προφιλ μου

http://www.endomondo.com/profile/9062238

Καλα ρε συ 14 χλμ με μεσω ορο 4.51 το χλμ?Ουτε λαγος να ησουν κορυφη εισαι.Πολυ σταθερος εισαι απο οτι ειδα στα workouts.Εχεις 4 μηνες και αν στην αρχη ετρεχες 4 και τωρα 14 με τοσο σταθερο tempo μιλαμε για τεραστια βελτιωση.Τα καταγραφεις ολα τα workouts ομως?69 δεν ειναι λιγα σε 4 μηνες?Εγω παω καθε μερα αλλα ακομα ειμαι στα 3.5χλμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

  • Moderators

εχω ακομη περιθωρια για βελτιωση !!!

απο τις 120 μερες πειριπου εχω τρεξει πανω απο τις μισες!!!

αλλα βαλε οτι κανω Δευτερα-Παρασκευη βαρη! το καλοκαιρι μεχρι και τελη αυγουστου κοντα εκανα Δευτερα - Τεταρτη - Παρασκευη απογευμα Μαι Ται και απο σεπτεμβρη Τριτη-Πεμπτη-Σαββατο καποιερα (7ωρες συνολο)! Τον Οκτωβρη ειχα και 1-2 βδομαδες Οφφ λογο χειρουργειου οποτε καλα ειναι :P

και οπως ειδες εδω και καιρο κανω πολλα χλμ! αν εκανα 5χλμ θα μπορουσα καθε μερα !! :P

θα δεις και εσυ οταν καποια στιγμη ανεβασεις χιλιομετρα και πας καμια 10αρια δεν θα πηγαινεις καθε μερα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα squat που έκανα βγάλανε πολλές αδυναμίες στα πίσω πόδια και γλουτούς, κάτι νορμαλ λόγω εκείνου του τραυματισμού. Κατάλαβα ότι η πρεσσα που χρησιμοποιούσα για quads και δεν πήγαινε full range of motion ήταν λάθος. Βρήκα μια κορυφαία πρέσσα που κάνει mimic το squat και έχει FRM και άρχισα αυτή καθώς δεν έχω χρόνο για squat τις καθημερινές. 

 

Αν κάποιος κάνει leg press χωρίς FRM παιδιά είναι λάθος, και είναι κάτι πολύ συνηθισμένο στα γυμναστήρια. 

 

Επίσης το leg curl μηχανημα είναι μια μαλακία και μισή :D. Παρόλο που φορτώνω όλα τα κιλά τα hamstrings μου αποδείχτηκαν τραγικά. 

 

Δεν μετανιώνω πάντως με όλα αυτά ξεπέρασα τον τραυματισμό , τώρα πάω για πόδια σωστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακομη περιθωρια για βελτιωση !!!

απο τις 120 μερες πειριπου εχω τρεξει πανω απο τις μισες!!!

αλλα βαλε οτι κανω Δευτερα-Παρασκευη βαρη! το καλοκαιρι μεχρι και τελη αυγουστου κοντα εκανα Δευτερα - Τεταρτη - Παρασκευη απογευμα Μαι Ται και απο σεπτεμβρη Τριτη-Πεμπτη-Σαββατο καποιερα (7ωρες συνολο)! Τον Οκτωβρη ειχα και 1-2 βδομαδες Οφφ λογο χειρουργειου οποτε καλα ειναι :P

και οπως ειδες εδω και καιρο κανω πολλα χλμ! αν εκανα 5χλμ θα μπορουσα καθε μερα !! :P

θα δεις και εσυ οταν καποια στιγμη ανεβασεις χιλιομετρα και πας καμια 10αρια δεν θα πηγαινεις καθε μερα :P

Αν ανεβεις και αλλο μετα πας στην κατηγορια που τρεχουν οι δρομεις ρε συ σε μαραθωνιο.Εγω κανω βαρη δευτερα με σαββατο και κυριακη off.Σιγουρα αν ανεβασω χλμ καθε μερα 10 χλμ ειναι παρα πολλα εχεις δικιο σε αυτο.Σιγα σιγα να αποκτησουμε λιγο αντοχη και θα ανεβω.Ειμαστε ιδιο υψος παντως 1.73 και εισαι 72 κιλα.Εγω στα 67.Εσυ πρεπει να εχεις πιο γερα ποδια και εγω πιο πολυ κοιλια/στηθος μιας και εχω 5 μερες που τρεχω μονο.

Τα squat που έκανα βγάλανε πολλές αδυναμίες στα πίσω πόδια και γλουτούς, κάτι νορμαλ λόγω εκείνου του τραυματισμού. Κατάλαβα ότι η πρεσσα που χρησιμοποιούσα για quads και δεν πήγαινε full range of motion ήταν λάθος. Βρήκα μια κορυφαία πρέσσα που κάνει mimic το squat και έχει FRM και άρχισα αυτή καθώς δεν έχω χρόνο για squat τις καθημερινές.

 

Αν κάποιος κάνει leg press χωρίς FRM παιδιά είναι λάθος, και είναι κάτι πολύ συνηθισμένο στα γυμναστήρια.

 

Επίσης το leg curl μηχανημα είναι μια μαλακία και μισή :D. Παρόλο που φορτώνω όλα τα κιλά τα hamstrings μου αποδείχτηκαν τραγικά.

 

Δεν μετανιώνω πάντως με όλα αυτά ξεπέρασα τον τραυματισμό , τώρα πάω για πόδια σωστά.

Μολις πιασεις τα 100 σε squat εισαι κομπλε.Μην στη λεει και ο μπρο και σε πειραζει :P .Το frm τι ειναι ρε συ?Μιλατε με κατι συντομευσεις ωρες ωρες και δεν καταλαβαινω τιποτα.

Τα squat που έκανα βγάλανε πολλές αδυναμίες στα πίσω πόδια και γλουτούς, κάτι νορμαλ λόγω εκείνου του τραυματισμού. Κατάλαβα ότι η πρεσσα που χρησιμοποιούσα για quads και δεν πήγαινε full range of motion ήταν λάθος. Βρήκα μια κορυφαία πρέσσα που κάνει mimic το squat και έχει FRM και άρχισα αυτή καθώς δεν έχω χρόνο για squat τις καθημερινές.

 

Αν κάποιος κάνει leg press χωρίς FRM παιδιά είναι λάθος, και είναι κάτι πολύ συνηθισμένο στα γυμναστήρια.

 

Επίσης το leg curl μηχανημα είναι μια μαλακία και μισή :D. Παρόλο που φορτώνω όλα τα κιλά τα hamstrings μου αποδείχτηκαν τραγικά.

 

Δεν μετανιώνω πάντως με όλα αυτά ξεπέρασα τον τραυματισμό , τώρα πάω για πόδια σωστά.

Μολις πιασεις τα 100 σε squat εισαι κομπλε.Μην στη λεει και ο μπρο και σε πειραζει :P .Το frm τι ειναι ρε συ?Μιλατε με κατι συντομευσεις ωρες ωρες και δεν καταλαβαινω τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κανω τις ασκησεις που ειπε ο μαουμαους, κ οι δυο ειναι εξαιρετικες

συνδιασε τες , ενωσε τες μαζι και καντες μια ασκηση δημητρα ..

οι δυο  ασκησεις να γινουν μια ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

full range of motion. Ο bro θα σταματήσει να μου την λέει για backsquat όταν φτάσω τα δικά του κιλά. 100 front squat έλεγε οπότε θα αργήσω λίγο. :D

Front squat δεν εχω δοκιμασει ακομα.Ειναι πιο δυσκολο απο το κανονικο ετσι?

συνδιασε τες , ενωσε τες μαζι και καντες μια ασκηση δημητρα ..

οι δυο  ασκησεις να γινουν μια ..

Να κανουμε τα χερια προς τα πισω και με τα 2 βαρακια οπως τα κραταμε απο την προηγουμενη ασκηση η αφηνουμε το ενα και κανουμε οπως δειχνει η εικονα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Front squat δεν εχω δοκιμασει ακομα.Ειναι πιο δυσκολο απο το κανονικο ετσι?

 

 

 

Πολύ, γιατί συνδυάζει δύναμη με ισορροπία και απαιτεί πολυ καλό "έλεγχο' του βάρους . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Front squat δεν εχω δοκιμασει ακομα.Ειναι πιο δυσκολο απο το κανονικο ετσι?

 

Να κανουμε τα χερια προς τα πισω και με τα 2 βαρακια οπως τα κραταμε απο την προηγουμενη ασκηση η αφηνουμε το ενα και κανουμε οπως δειχνει η εικονα?

και τα δυο μαζι , σαν να εχεις ενα ! δεν  αφηνεις τιποτα , δε  σταματας την ασκηση ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ, γιατί συνδυάζει δύναμη με ισορροπία και απαιτεί πολυ καλό "έλεγχο' του βάρους .

 

Θα δοκιμασω με 35 κιλα για αρχη να μαθω λιγο την τεχνικη και αν παλευετε ανεβαζουμε.Το front squat δεν ειναι το επολε?

και τα δυο μαζι , σαν να εχεις ενα ! δεν  αφηνεις τιποτα , δε  σταματας την ασκηση ..

Κομπλε θα τις κανω σημερα μαζι και θα πω εντυπωσεις.Θα πεσουν οι επαναληψεις εννοειται σε 10 σε καθε ασκηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα την κανεις μιαασκηση οχι δυο ! παρε απο ενα 5κιλο αλτηρα , δε χρειαζεσαι πιο πολλα , και κανε την αργα κ σταθερα μεχρι να την συνηθησεις ! αν σε δυσκολευει παρε δυομισακιλα στην αρχη δεν ειναι κακο !  μια ασκηση ειναι οχι δυο !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα την κανεις μιαασκηση οχι δυο ! παρε απο ενα 5κιλο αλτηρα , δε χρειαζεσαι πιο πολλα , και κανε την αργα κ σταθερα μεχρι να την συνηθησεις ! αν σε δυσκολευει παρε δυομισακιλα στην αρχη δεν ειναι κακο !  μια ασκηση ειναι οχι δυο !

Ναι μια ασκηση θα ειναι συνεχομενα απλα 10 με ανοιχτα χερια και 10 προς τα πισω.Πιστευω θα τη βγαλω μια χαρα με τα 7.5κιλα που εχω μιας και χθες με 15 reps μονο η πρωτη ασκηση εβγαινε γενικα ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δούμε τον alex μετά από καιρό στα squat τι θα λέει. Τα leg curls είναι για άλλο σκοπό και να το έχεις και αυτό υπόψιν. Χτύπα 3χ15+ να αιματώσεις το μυ και να δημιουργήσεις υπερτροφία. Θα είναι επίσης πιο ικανός για μεγαλύτερο έργο. Από άποψη δύναμης, ναι, δεν παίζουν όντως κανένα ρόλο. Αν θες να δυναμώσεις στο σημείο, Russian Leg Curls και η παναγιά μαζί σου

 

Bench press 3+

Bench Press: 3x72,5, 3x82,5, 10x92,5

Dumbell Row: 5x10x34

Dumbell Bench Press: 5x10x24

Weighted Hyper extensions: 3x10x20

Face pulls: 3x10+

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμασω με 35 κιλα για αρχη να μαθω λιγο την τεχνικη και αν παλευετε ανεβαζουμε.Το front squat δεν ειναι το επολε?

 

Κομπλε θα τις κανω σημερα μαζι και θα πω εντυπωσεις.Θα πεσουν οι επαναληψεις εννοειται σε 10 σε καθε ασκηση.

 

Το επολέ σημαίνει οτι θα σηκώσεις τα κιλά απο το πάτωμα και θα τα φέρεις μπροστά από τον λαιμό

 

front squat φορτώνεις τα κιλά μπροστά από λαιμό και κάνεις καθίσματα. Δεν αφήνεις τα κιλά στο πάτωμα ούτε τα παίρνεις απο το πάτωμα , αλλά απο το rack. 

 

στο περίπου είναι το ίδιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτο μετα απο 13 μερες.Εδω πριν 13 μερες:

 

http://www.insomnia.gr/topic/251324-the-official-fitness-thread/?p=52745135

 

Ειναι μετα το τρεξιμο.Σε αυτο το διαστημα αρχησα τρεξιμο ανεβηκα 10 κιλα μπαρα στα 55 και παρεμεινα ιδιος στα κιλα στα 67.Ακουω εντυπωσεις απο τους εμπειρους.

 

rad7.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...