Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 σετ * 5 επαναληψεις.. Διαλλειματα των 3 λεπτων περιπου...

 

Μεχρι που να παρεις κι αλλα κιλα κανε πιο λιγα και κανε 8 επαναληψεις των 4 σετ..

 

Κατα τον δεκεμβρη θα ανεβασω φωτο να δουμε πως θα μαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

μιας κ λεμε για παπουτσια κ μιας κ εισαι κ κοπελα , ξερεις που μπορω να βρω αυτα images?q=tbn:ANd9GcTU7FcqSDCi0c8-UmsmDiwνα τα κανωδωρο στην γυναικα που τα εχει ερωτευτει ? τα ψαχνω και δε τα βρισκω πουθενα !!!

οποιος εχει λινκ τον ευχαριστω !!

air max ειναι,οποτε θα βαλεις βαθια το χερι στην τσεπη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συνεχισω με λιγες ακομα ερωτησεις σε σχεση με τον παγκο που ρωτησα πριν, γιατι θελω μεσα στην βδομαδα να τον παρω.

 

Ωραια αφου σε αυτα τα χρηματα σημαντικες διαφορες σε ποιοτητες δεν υπαρχουν ας φροντισω τουλαχιστον να καλυπτει σε ολους τους τομεις λειτουργικοτητας.

 

Αυτο το μαξιλαρακι που εχουν μπροστα μερικοι που εξυπηρετει? ΠΧ εδω αυτο.

 

large_sku_picture_7c1b3b.jpg.jpg

 

Επισης στον ορθοστατη οι λαβες που εχει στην μεση, ειναι για flyers? Κατι σαν peck deck απο παγκο?

 

Χωρις να ξεπερναω κατα πολυ τα 150, η καλυτερη επιλογη ειναι αυτος ο techsport που ειπε ο liverpool?

 

Στα ιδια χρηματα εχει και εναν diadora, μηπως παιζει να ναι καλυτερος?

 

https://www.skroutz.gr/s/2564560/Diadora-DP-PW2.html

 

Επισης ξεχωριζω και

 

https://www.skroutz.gr/s/3639703/Amila-HG236.html

https://www.skroutz.gr/s/281181/Amila-44250.html

https://www.skroutz.gr/s/2131430/Pegasus-BH-2134C.html

https://www.skroutz.gr/s/433721/Amila-44759.html

 

Αλλα δεν μπορω να καταλαβω που παιζουν οι διαφορες. Ολα ορθοστατες εχουν, ολα leg ext/curls, απλα ολο και ανεβαινουν οι τιμες τους.

Θεωρητικά σε αυτά τα χρήματα οι διαφορές στην ποιότητα είναι λίγες...το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας από κοντά να τους δεις ο ίδιος πόσο στιβαροί είναι...μην πάρεις κανέναν που τον ακουμπάς και γέρνει...

 

Επίσης μην πάρεις πάγκο με το μηχάνημα για flyes είναι άχρηστο. Από την άλλη το μαξιλάρι για τα δικέφαλα είναι μία χρήσιμη προσθήκη.

 

Επίσης στους ορθοστάτες τσέκαρε μέχρι τι ύψος φτάνουν μην μείνεις μαλάκας όταν τους ανεβάσεις και είναι κοντοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μαξιλαρακι στους παγκους ειναι να κανεις καμψεις δικεφαλων με στραβομπαρα.

 

Να κρατας πχ με τα χερια σου για να κανεις κοιλιακους.

 

Και αλλα ορεξη να χεις..

 

Ο diadora πολυ ψευτικος μου φαινεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

air max ειναι,οποτε θα βαλεις βαθια το χερι στην τσεπη.

ναι το ξερω ειμαι προετοιμαστενος γι αυτο :-D

το θεμα ειναι οτι εχω παει σε ολα τα ιντερσπορτ κ στα nike  και αυτα τα ροζ δεν υπαρχουν πουθενα !

για τα δικεφαλα ειναι το μαξιλαρακι παιχτη , πολυ καλο ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 σετ * 5 επαναληψεις.. Διαλλειματα των 3 λεπτων περιπου...

 

Μεχρι που να παρεις κι αλλα κιλα κανε πιο λιγα και κανε 8 επαναληψεις των 4 σετ..

 

Κατα τον δεκεμβρη θα ανεβασω φωτο να δουμε πως θα μαστε...

Κομπλε εισαι 5 σετ και 5 reps στα 70 ειναι παρα πολυ καλα.Εγω μεχρι στιγμης το κλασικο προγραμμα για παγκο ειναι 3 σετ απο 12 επαναληψεις που στο καθενα ανεβαινω 5 κιλα μεχρι τα 55 που κανω 7-9 επαναληψεις.Αντε να δουμε σε ενα μηνα τη διαφορα θα εχουμε.Το point για μενα δεν ειναι να ανεβαζουμε κιλα αβερτα αλλα να νιωθουμε ευχαριστημενοι με το σωμα μας.Εξαλλου για αυτο γινονται ολα δεν παμε για αρσιβαρηστες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα ο καθενας ξερει τα ορια του και ετσι κινειται...

 

Εγω στις ασκησεις στην πλατη δεν υπολογιζω ουτε διαλλειμα τιποτα.. Ειναι οι ασκησεις που κανω και μπορω να δωσω και κατι παραπανω. Στις αλλες παω εκ του ασφαλους...

 

Αλλωστε το καθε σωμα ειναι διαφορετικο, αλλα παιρνουν πολυ ευκοκα, αλλα θελουν κατι το παραπανω. Υπομονη και θεληση να υπαρχει και ολα θα γινουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 τα 55 που κανω 7-9 επαναληψεις

9 φορες τα 55 ??? και τι κανεις εκει ??  πως θα ανεβεις ??

την επομενη φορα τρως καλα και μπαινεις στα 65 ! τα εχεις ΣΙΓΟΥΡΑ 5 φορες (εαν βγαζεις τα 55 9 βεβαια) και μετα βαζεις 70 για 2 επαναληψεις ..  εχε καποιον απο πανω σου .. να ζοριστεις λεμε ε ?

αντε να ανεβαινουμε σιγα σιγα ....

Η στραβόμπαρα πόσα κιλά ζυγίζει περίπου;

εξαρτατε δεν ειναι ολες ιδiες ! συνηθως 10 -12

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν πατησα την εικονα ετρωγα cornflakes με γαλα και μαρμελαδα.ξαφνικα η κουταλια ειχε γευση αυγουλιλα...

 

πως τρως ωμό αυγο? :eek:

οπως ειπα, δεν ειχε αυγιχλα. Σαν παντεσπάνι ήταν. ΜΕ άρεσε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 φορες τα 55 ??? και τι κανεις εκει ?? πως θα ανεβεις ??

την επομενη φορα τρως καλα και μπαινεις στα 65 ! τα εχεις ΣΙΓΟΥΡΑ 5 φορες (εαν βγαζεις τα 55 9 βεβαια) και μετα βαζεις 70 για 2 επαναληψεις .. εχε καποιον απο πανω σου .. να ζοριστεις λεμε ε ?

αντε να ανεβαινουμε σιγα σιγα ....

 

εξαρτατε δεν ειναι ολες ιδiες ! συνηθως 10 -12

Προσπαθω να συνηθησω πρωτα αυτα τα κιλα και επειτα να ανεβω.Παντα ειναι καποιος απο πανω μου.Τα 50 κιλα τα κανω 3 σετ απο 12 αλλα το 12το rep βγαινει drop δεν παει παραπανω.Χθες μετα απο 1 ωρα οργανα με 15 επαναληψεις + στην καθε ασκηση στο τελος εκανα 7 φορες τα 55.Τα 60 τα ειχα κανει 5 πριν λιγες μερες.Για να ανεβω στα 65 θελω τα 55 να τα βγαζω 3 φορες απο 12.Στα squat deadlift δεν μπορω να ανεβω ετσι μιας και η μεση θελω να συνηθησει πρωτα στα 50.Απο Δεκεμβρη θα δοκιμασω 65 να σας πω τι ψαρια πιανουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω κατι τετοιο θελω απο ΣαλομοΝ!

http://www.salomon.com/gr/product/comet-3d-gtx.html

 

αλλα θελω να βρω μαγαζι να δοκιμασω νουμερο για να το παραγγειλω απο εξω μετα ;p

 

οσο για τα ασικς! μην κοιτας τους Ελληνες που ειναι πισω σε ολα!!! 

εγω πηγα σε μαγαζι εδω(κερκυρα) και για κατι μιζουνο ηθελε 120€(καλυτερη τιμη θα μου εκανε απο 140€)

το οποιο ειναι παπουτσι 2 μοντελα παλιο και απο αγγλια εβρισκες το τελευταιο μοντελο στα 90!

(εν τελει το πηρα απο Αμερικη 60€ :P και τα περιμενω)

 

Εχω  το προηγουμενο μοντελο απο αυτο ,το ειχα παρει πριν 3 χρονια αριστο trekking μποτακι αδιαβροχο πολυ ανετο  ελαφρυ  και ταυτοχρονα ανθεκτικο .Εχω γραψει πολλα χιλιομετρα με αυτο σε διαφορα τερεν και ακομα κραταει.Πολυ καλη επιλογη παρτο ανεπιφυλακτα.

Σύμφωνα με το strstd.com, είμαι -7 στο στήθος για να μπω στην κατηγορία Novice, -47,5 (!!) στο σκουωτ, -30 στις άρσεις και -5 στους ώμους. Οπότε ναι, έχεις δίκιο, υπάρχει μεγάλη αναντιστοιχία στα διάφορα μερη του σώματος.

 

Ε, όλοι εσείς που δεν τρώτε και δεν πίνετε, δεν είπαμε να γίνετε σαν τον Ντάκον που σαβουριάζει τα πάντα, αλλά μήπως το παρακανετε λιγάκι; Δηλαδή είστε έξω με την παρέα, όλοι τρώνε και πίνουν και σεις τους κοιτάτε σαν επισκέπτες και μετά πάτε σπίτι, κοιτάτε την κορμάρα σας και λέτε: Πωπω, κοιλιακοί, μπράβο μου που κρατήθηκα;

 

Τι να πω, ο καθείς με τις επιλογές του :)

Ετσι Γιαννη ξεφτυλισε μας χαχααχ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Live, από που θα πάρεις κιλά; Χρειάζομαι κι εγώ, μέχρι 69 (ενδιαφέρον νούμερο) φτάνω με αυτά που έχω. Σήμερα με καλύπτουν βέβαια αλλά σύντομα θα χρειάζομαι παραπάνω. Μήπως να πάρουμε μαζί, να μοιραστούμε τα μεταφορικά; (τσιγγουνιές, τσιγγουνιές). Ή έχει κανένα καλό μαγαζί στα Μουδανιά;

 

Το μποστανάκι δίνει φουλ, 2 μήνες τώρα τρώω μόνο δικές μου σαλάτες κι έχω υλικό για άλλους 2. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτε 2 εικοσάρηδες δίσκους και οι 2 και τελειώσατε. 

 

King, υπάρχει ένα μυστικό ή μάλλον αρκετά μυστικά. Την άσκηση που θέλεις να ανέβεις , δεν την κάνεις τελευταία. Επίσης σου έχω άσχημα νέα.Με το να θές να βγάλεις σε 3χ12 άσκηση και τις 36 επαναλήψεις, ΔΕ ΘΑ ΑΝΕΒΕΙΣ ΠΟΤΕ. Από ένα εύρος επαναλήψεων και μετά , απλά δεν πας πουθενά. Για να το δείξω ξεκάθαρα, αν ήταν 3χ20, πιστεύεις θα ανέβαινες ποτέ? Επίσης μένοντας στα ίδια κιλά με τις ίδιες επαναλήψεις , ξανά και ξανά, το σώμα σου προσαρμόζεται. Αν κάνεις 3χ12χ55 κιλά 3 μήνες, το σώμα σου γίνεται καλό στο να κάνει 3χ12χ55. Δε γίνεται καλύτερο στο να κάνει 3χ5χ75. Το σώμα πρέπει να το στρεσάρεις. Ο εύκολος τρόπος είναι να ανεβάζεις κιλά, σιγά σιγά.Ούτε 12-8-6-4 ούτε 4-6-8-12 ούτε 3-5-2. Straight sets , ανέβασε λίγο τα κιλά στην επόμενη προπόνηση. Θες ανα μέρα? Θες ανα βδομάδα? Ανά μήνα? your call. Επίσης όταν κάνεις 70 κιλά, τα 72,5 , αυτή η μικρή άνοδος, δεν υπάρχει περίπτωση να σε τραυματίσει.2,5 κιλά παραπάνω? Μια τούρτα είναι.

 

Ανέβασε τα κιλά σου, ρίξε τις επαναλήψεις σε 6-8 και σε κανένα μήνα, πήγαινε κάνε τα 55. Θα δεις ότι τα 3χ12 βγαίνουν αέρας.Mission accomplished.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ανεβαζουμε βαρος και ο αριθμος των επαναληψεων ας πεφτει αρκει να δυναμωνουμε? Εσυ ομως τωρα μιλας για καθε ασκηση η στις συγκεντρωτικες (compound) τυπου παγκος, squat, deadlift?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...