Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

<p>γιατι εχω μαθηματα (θελω να δωσω το ielts τους επομενους μηνες μηπως καταφερω να φυγω για μεταπτυχιακο απο του χρονου)</p>

<p>αλλα για στειλε πληροφοριες να υπαρχουν!</p>

 

Υποθέτω ότι η εθελοντική εργασία σε αγγλόφωνο περιβάλλον πχ Τανζανία που έχω πάει θα είναι καλύτερη από μαθήματα και θα μετράει και ως εργασία.

Υπάρχει Ελληνική ιεραποστολή στο Νταρ Ες Σααλαμ (ειρηνουπολη). Μπορείς να τους καλέσεις ή να στείλεις email. Πάντα θέλουν χέρια και έχουν και εργασίες στα όρια με τη Κένυα εκεί που γίνονται τα Σαφάρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Αυτη η εβδομαδα θελει πολυ φαϊ γιατι εχουμε ανεβασμα.... Στα σκουοτ..

 

Εκατσα και ξαναειδα τα βιντεο με τις ασκησεις, γιατι θελω να διορθωνω την τεχνικη μην βαδιζω με την πεποιθηση οτι τα κανω ολα σωστα, εξαλλου στα πολλα κιλα καπου χανετε.

 

Πεφτω σε στρατιωτικες και πιεσεις στηθους. Με ζορισαν αρκετα, ειδικα στις στρατιωτικες ηρθε βαρβατη αποτυχια ναουμ..

 

Με χουν πορωσει οι τριτες-πεμπτες με το αεροβιο...

 

Υ.Γ: μεχρι που θα φτασω ρε συ dakon..το ταβανι ποσο ειναι... Ειχα αγορασει καμια 80 κιλα ειχα και αλλα 20.. Ετσι που παω θα χρειαστει να αγορασω κι αλλα.. Παλια που τα πηρα ελεγα σιγα να μην τα βαλω ολα αυτα στην μπαρα για να κανω.. Τωρα τα βλεπω και απορω... Θελω μαλλον αλλα δυο 10κιλα και τεσσερα 5κιλα να γουσταρουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Υ.Γ: μεχρι που θα φτασω ρε συ dakon..το ταβανι ποσο ειναι... Ειχα αγορασει καμια 80 κιλα ειχα και αλλα 20.. Ετσι που παω θα χρειαστει να αγορασω κι αλλα.. Παλια που τα πηρα ελεγα σιγα να μην τα βαλω ολα αυτα στην μπαρα για να κανω.. Τωρα τα βλεπω και απορω... Θελω μαλλον αλλα δυο 10κιλα και τεσσερα 5κιλα να γουσταρουμε...

 

Αυτό που κάνεις τώρα είναι προπονείς κυρίως το νευρικό σου σύστημα. Οι μύες σου μπορούν να σηκώσουν παραπάνω κιλά αλλά το νευρικό σου σύστημα είναι απροπόνητο. Θα προχωράς έτσι μέχρι να φτάσεις στο intermediate επίπεδο που σου λέει το πλάνο σου. Κάπου εκεί το νευρικό σου σύστημα θα είναι gg και θα βελτιώνεται με πολύ μικρότερους ρυθμούς. Μετά θα θέλει να αυξάνεις και μυική μάζα για να ανεβάζεις κιλά (κάτι που κάνεις και τώρα)

 

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι bench press θα σου πάρει 1 χρόνο να φτάσεις τα 70 κιλά (ξερωγώ) αλλά μετά θα σου πάρει άλλο ένα χρόνο για να φτάσεις απο τα 70 στα 90 , μετά 1 χρόνο για 90 στα 100 και πάει λέγοντας. 

 

επίσης αγόρασε 20κιλα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Liver, πάρε 2 20κιλα, δεν έχει νόημα να πάρεις πλέον μικρές πλάκες, αν πάρεις και 2χ20 bumper plates είσαι σούπερ (αλλά ακριβοί). Τα παιδιά είναι spot on. Χαίρομαι που το έχεις πάρει σοβαρά και βλέπεις βίντεο τεχνικής. Κάνε στο youtube search, so you think you can squat-bench press-deadlift. Θα μάθεις αρκετά πράγματα.Και έχει μερικούς γαμάτους τύπους. Dave Tate .

 

Alex Πως σου φάνηκαν τα samba? Αξίζει τον κόπο για μένα που είμαι με αρσεις και squat? Είναι πιο στιβαρά από allstars?

 

Deadlift 5+

Deadlift: 5x102,5, 5x120, 8x132,5

Deadlift: 2x5x100

 

Στο τρίτο σετάκι ένιωσα μια μικρή βελονιά στο γόνατο. Δε με πονάει , δεν έχω πρόβλημα στην κίνηση σε κανένα θέμα, αλλά επειδή το γόνατο έχει κουραστεί , το αριστερό, δε συνέχισα. Ξεκούραση και βλέπουμε. Στο squat δεν ένιωσα κάτι  πάντως που έκανα αργότερα. Wtf.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Alex Πως σου φάνηκαν τα samba? Αξίζει τον κόπο για μένα που είμαι με αρσεις και squat? Είναι πιο στιβαρά από allstars?

 

 

 

Ελιωσα τα πόδια μου το ΣΚ. Χτες squat , leg curl  και γάμπες, σήμερα πρέσσα και extension.

 

Το μούδιασμα δεν επανήλθε καθόλου με τα samba. Μού μου φάνηκαν καταπληκτικά. Είναι άνετα σχετικά αλλά κατάλαβα γιατί τα προτείνουν. Μπορεί να τα πατήσω με την ρόδα του αυτοκινήτου και να συμπιεστεί η σόλα μισό χιλιοστό μόνο. Νιώθω κάπως σαν να κάνω ξυπόλητος ας πούμε αλλά με την καλή έννοια. 

 

Τα all stars είναι ωραίο παπούτσι επίσης σκληρό πάτο αλλά δεν έχει σχέση το επίπεδο του παπουτσιού μωρέ, τα allars ένα είναι σκέτο πανί και λάστιχο τα samba ναι ωραίο δερμάτινο παπούτσι και παρόλο που είναι πολύ σκληρό είναι αρκετά ανατομικό. Τα allstar ποτέ δεν τα θεωρούσα άνετα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελιωσα τα πόδια μου το ΣΚ. Χτες squat , leg curl  και γάμπες, σήμερα πρέσσα και extension.

 

Το μούδιασμα δεν επανήλθε καθόλου με τα samba. Μού μου φάνηκαν καταπληκτικά. Είναι άνετα σχετικά αλλά κατάλαβα γιατί τα προτείνουν. Μπορεί να τα πατήσω με την ρόδα του αυτοκινήτου και να συμπιεστεί η σόλα μισό χιλιοστό μόνο. Νιώθω κάπως σαν να κάνω ξυπόλητος ας πούμε αλλά με την καλή έννοια. 

 

Τα all stars είναι ωραίο παπούτσι επίσης σκληρό πάτο αλλά δεν έχει σχέση το επίπεδο του παπουτσιού μωρέ, τα allars ένα είναι σκέτο πανί και λάστιχο τα samba ναι ωραίο δερμάτινο παπούτσι και παρόλο που είναι πολύ σκληρό είναι αρκετά ανατομικό. Τα allstar ποτέ δεν τα θεωρούσα άνετα.

οταν σου ειπα για παπουτσια σκεφτηκα μηπως το παρεξηγησες !

πρωτος υπαιτιος ομως για μουδιασματα στα δακτυλα ειναι αυτος ,πρωτα εξεταζουμε αυτο και μετα ολα τα αλλα !

χαιρομαι που σου φυγε το μουδιασμα τελειως , αυτο εφταιγε , φορτωνε αφοβα τωρα  B)

συμφωνω για τα allstar  ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί  να το παρεξηγήσω ρε, που είναι το περίεργο δηλαδή να φοράς χάλια παπούτσια και να μουδίαζουν τα δάχτυλα όταν φορτώνεις πολλά κιλά? Εντελώς φυσιολογικό μου φάνηκε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα πλάκα αν αρχίζουν να βάρη να ανεβαίνουν στο Deadlift , βλέπω τον Liver να αλλάζει μπάρα. Δεν ξέρω πόσο καλή έχει στο σπίτι . Και ορθοστάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί  να το παρεξηγήσω ρε, που είναι το περίεργο δηλαδή να φοράς χάλια παπούτσια και να μουδίαζουν τα δάχτυλα όταν φορτώνεις πολλά κιλά? Εντελώς φυσιολογικό μου φάνηκε. 

επειδη μου απαντησες τα παπουτσια ειναι κυριλε :-)

κυριλε μπορει να ειναι ,  να μην το καταλαβαινεις καν στο περπατημα το στενεμα , αλλα στα κιλα το ζοριζουν το ποδι !

γι αυτο κ επεμενα λιγακι να το κοιταξεις ..

παιδες θελω να μοιρατω μαζι σας αυτο !!

http://www.onsports.gr/Onsports-TV/item/357228-31os-Klasikos-Marathonios-Athinas-Na-kanoyme-poys-aps-video

 

το παληκαρι ξεκινησε για πλακα πριν κατι χρονια τις μεγαλες αποστασεις κ δειτε τι καταφερε !!!!

13th in 2:33

 

post-267310-0-53521400-1384115160_thumb.jpg

 

 γεια σου ρε κωστα ψυχαρα !!!!

Επεξ/σία από MauMaus
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε θα αγορασω πριν τις γιορτες 2 20 κιλους δισκους ...

 

Η μπαρα  και οι ορθοστατες  ειναι καλη. 

 

Βασικα οι ορθοστατες ειναι πανω ενσωματωμενοι στα μηχανημα... Δεν μασαει... Ειδικα η μπαρα...

 

Το μονο προβλημα ειναι οτι αν ανεβαζω πολλα κιλα πανω στο μηχανημα θα πρεπει πισω που εχει θεση να βασω κιλα σαν αντιβαρο..Μην με πλακωσει κανενα μηχανημα....

 

Οπως το βλεπεις εδω   http://www.bbclub.gr/fitness/gr/products.php?action=view&cat=19&id=178  ειναι....αγορασμενο το περασμενο καλοκαιρι... απο το ιδιο καταστημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το περίμενα να υπάρχει τέτοιο πράγμα. Δεν είναι και άσχημο. Γίνεται χαμός μεν, αλλά δεν είναι και άσχημο. Αν το barbell complex σου φαίνεται άνετο, ανέβασε λίγο τα κιλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εκανα μια με μπαρα ετσι να εξοικιωθω ...Αλλα μπορω να πω οτι με ζωρισε. Αυτη την εβδομαδα θα ανεβω λιγο στα κιλα...

 

Αλλωστε τωρα μονο για τους ορθοστατες το χρησιμοποιω και για τις ελξεις στην τροχαλια... Πιο πολυ ελευθερα βαρη κανω που περιλαμβανουν μπαρα και αλτηρες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο μερες εχω να κανω προπονηση και μου φαινεται μηνας..

Αντε να ερθει η δευτερα να παω να ξεμουδιασω λιγο το απογευμα...

 

Θα βαλω τον πατερα μου να με βρει ροδα(λαστιχο βασικα)απο τρακτερ.. Να δοκιμαζω στην αεροβιο αν μπορω να την σηκωσω.. Θα κανω οποτε μπορεσω και μια βαση να βαζω πανω κιλα και να την σκουνταω... Ή να την σερνω με δυο αλυσιδες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...