Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Να γυρίσω λίγο πίσω το thread, στα παπούτσια; Έχω τα asics galaxy 4, με τα οποία έχω τρέξει πολλά χιλιόμετρα σε διάδρομο και στο παρόν στάδιο τα φοράω και στο γυμναστήριο. Η χρήση τους, π.χ. στην ημέρα ποδιών, είναι για τρέξιμο στο διάδρομο για ζέσταμα (5-10 λεπτά) και μετά συνεχίζω τις ασκήσεις ποδιών (γάμπες, leg curls, leg press κτλ και σε κάποια φάση θα ξεκινήσω squats με κιλά). 

 

Η απορία είναι η εξής: για τρέξιμο είναι μια χαρά, αλλά είναι "κακό" παπούτσι για χρήση σε ασκήσεις ποδιών, όπου μπαίνουν και βάρη στην "εξίσωση"; Να το γενικεύσω λίγο: Τα παπούτσια για τρέξιμο (γενικά) είναι ακατάλληλα για ασκήσεις ποδιών με βάρη; Ρωτάω επειδή π.χ. ο Dakonblackblade υποστηρίζει πολύ τα flat παπούτσια, αλλά εάν επιχειρήσω να τρέξω με flat θα κάνω ζημιά σε γόνατα/αστραγάλους κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το αν κανει να ζοριζετε ο οργανισμος ο καθενας εχει τα ορια του.Αν νιωθουμε οτι ειμαστε σε πολυ καλη φυσικη κατασταση την ταδε μερα μπορουμε να φτασουμε στα ορια μας και με τα βαρη και με το τρεξιμο.Αλλη μερα μπορει να ειμαστε λιγο πιασμενοι η κατι να ποναει τοτε θα κανουμε αυτα που μπορουμε ανετα.Και ο star εχει δικιο και εσεις.Η υπερβολη ειναι καλη καποιες φορες αλλα οχι παντα.

 

Λοιπον σημερα.Πρωι ενα ποτηρι γαλα επειτα δουλεια.Κατα της 10 μια μπαρα δημυτριακων και τσαι.Στις 2 ρεβιθια με ενα ποτηρι γαλα και μια μικρη σοκοφρετουλα.Υπνο μεχρι της 5.30.Επειτα εβαλα ενα μπολακι δημιτριακα με βρομη.Στις 6 και 30 προπονηση.Βγηκε νερακι.Μετα την προπονηση εφαγα ενα τονο με 2 κομματια πιτσα αλλα σπιτικια και λιγο βρομη ακομη.Πριν λιγο για βραδινο ενα γιαουρτακι με μελι κανελα και μουσλη.

Δεν ξερω τι γινετε αλλα καθε 2-3 μερες ειμαι και ενα κιλο πανω.Παιζει να χαλασε η ζυγαρια.

 

Μπα ,απλα τρως σαν τον πουστη[Αν και τα περισσοτερα απο αυτα ειναι νερα]..Και προσεχε λιγο με την διατροφη αυτη .γιατι το πολυ δhμιατριακο δεν κανει καλο.

 

Την μπαρα την τρωω στη δουλεια γιατι καθομαστε κανα 10λεπτο και δεν ξερω τι αλλο να φαω εκεινη την ωρα.Σοκοφρετα ειχα να φαω μηνες απλα ετυχε σημερα.Βαζω κιλα αλλα λιωνω και στα βαρη.1.30 ωρα καθημερινα + στη δουλεια που σηκωνω και εκει βαρος.Δεν μπορει να ειναι ολα αυτα τα κιλα που βαζω τελευταια μυς?Την κοιλια κομπλε την βλεπω πεφτει συνεχως.

Μεσα σε 4 μερες δεν βαζεις 2κιλα μυς,ουτε σε 2 μηνες δεν μπαινουν 2 κιλα μυς[μποαινουν αλλα παρα πολυ δυσκολα].Σου ειπα τα περισσοτερα ειανι  φουσκωματα και νερα ,υπολογιζε κανα κιλο πιο κατω να εισαι,ισως και 2].

Να γυρίσω λίγο πίσω το thread, στα παπούτσια; Έχω τα asics galaxy 4, με τα οποία έχω τρέξει πολλά χιλιόμετρα σε διάδρομο και στο παρόν στάδιο τα φοράω και στο γυμναστήριο. Η χρήση τους, π.χ. στην ημέρα ποδιών, είναι για τρέξιμο στο διάδρομο για ζέσταμα (5-10 λεπτά) και μετά συνεχίζω τις ασκήσεις ποδιών (γάμπες, leg curls, leg press κτλ και σε κάποια φάση θα ξεκινήσω squats με κιλά). 

 

Η απορία είναι η εξής: για τρέξιμο είναι μια χαρά, αλλά είναι "κακό" παπούτσι για χρήση σε ασκήσεις ποδιών, όπου μπαίνουν και βάρη στην "εξίσωση"; Να το γενικεύσω λίγο: Τα παπούτσια για τρέξιμο (γενικά) είναι ακατάλληλα για ασκήσεις ποδιών με βάρη; Ρωτάω επειδή π.χ. ο Dakonblackblade υποστηρίζει πολύ τα flat παπούτσια, αλλά εάν επιχειρήσω να τρέξω με flat θα κάνω ζημιά σε γόνατα/αστραγάλους κτλ.

Καλα ειναι και αυτα που εχεις,και εγω κανω με airmax και δεν εχω κανενα προβλημα.Ο dakon σωστα τα λεει ,απλα ειναι λιγο υπερβολικος,δεν πας για bodybuilder να σε νοιαζουν και τα παπουτσια που φορας,και με σολα απο κατω μια χαρα δουλεια κανεις και παλι.Απλα ο dakon σου ειπε το καλυτερο ποιο ειναι[οντως ετσι ειναι].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γυρίσω λίγο πίσω το thread, στα παπούτσια; Έχω τα asics galaxy 4, με τα οποία έχω τρέξει πολλά χιλιόμετρα σε διάδρομο και στο παρόν στάδιο τα φοράω και στο γυμναστήριο. Η χρήση τους, π.χ. στην ημέρα ποδιών, είναι για τρέξιμο στο διάδρομο για ζέσταμα (5-10 λεπτά) και μετά συνεχίζω τις ασκήσεις ποδιών (γάμπες, leg curls, leg press κτλ και σε κάποια φάση θα ξεκινήσω squats με κιλά). 

 

Η απορία είναι η εξής: για τρέξιμο είναι μια χαρά, αλλά είναι "κακό" παπούτσι για χρήση σε ασκήσεις ποδιών, όπου μπαίνουν και βάρη στην "εξίσωση"; Να το γενικεύσω λίγο: Τα παπούτσια για τρέξιμο (γενικά) είναι ακατάλληλα για ασκήσεις ποδιών με βάρη; Ρωτάω επειδή π.χ. ο Dakonblackblade υποστηρίζει πολύ τα flat παπούτσια, αλλά εάν επιχειρήσω να τρέξω με flat θα κάνω ζημιά σε γόνατα/αστραγάλους κτλ.

Σαν μαούνα θα πηγαίνεις σε squat με αυτά...αν δεν αρχίσεις με πολλά κιλά squat μπορείς να κάνεις και barefoot μέχρι να πάρεις κανά flat παπούτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα ,απλα τρως σαν τον πουστη[Αν και τα περισσοτερα απο αυτα ειναι νερα]..Και προσεχε λιγο με την διατροφη αυτη .γιατι το πολυ δhμιατριακο δεν κανει καλο.

 

Μεσα σε 4 μερες δεν βαζεις 2κιλα μυς,ουτε σε 2 μηνες δεν μπαινουν 2 κιλα μυς[μποαινουν αλλα παρα πολυ δυσκολα].Σου ειπα τα περισσοτερα ειανι  φουσκωματα και νερα ,υπολογιζε κανα κιλο πιο κατω να εισαι,ισως και 2].

Καλα ειναι και αυτα που εχεις,και εγω κανω με airmax και δεν εχω κανενα προβλημα.Ο dakon σωστα τα λεει ,απλα ειναι λιγο υπερβολικος,δεν πας για bodybuilder να σε νοιαζουν και τα παπουτσια που φορας,και με σολα απο κατω μια χαρα δουλεια κανεις και παλι.Απλα ο dakon σου ειπε το καλυτερο ποιο ειναι[οντως ετσι ειναι].

 

OK man, ευχαριστώ για την άποψη, δεν διαφωνώ.

 

 

 

Σαν μαούνα θα πηγαίνεις σε squat με αυτά...αν δεν αρχίσεις με πολλά κιλά squat μπορείς να κάνεις και barefoot μέχρι να πάρεις κανά flat παπούτσι.

 

Χμμμμ, άρα τι, να πηγαίνω γυμναστήριο με δύο ζευγάρια παπούτσια, ένα για όλα εκτός από squats και ένα μόνο για squats; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως που κανω με α asics patriot δεν εχω κανενα θεμα :P

Πως σε βολεύουνε ρε συ ? Έχεις κάνει με flat ? Εγώ θυμάμαι πριν κάνω με all star που έκανα με κάτι για τρέξιμο δεν ήμουν σταθερός.

OK man, ευχαριστώ για την άποψη, δεν διαφωνώ.

 

 

 

 

Χμμμμ, άρα τι, να πηγαίνω γυμναστήριο με δύο ζευγάρια παπούτσια, ένα για όλα εκτός από squats και ένα μόνο για squats; :-)

Εγώ προσωπικά πάντα με τα all starάκια είμαι. Όποτε έχεις πόδια παίρνε μόνο τα flat...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ισως εισαι ανισορροπος !! :P

δεν ξερω θεμα συνηθειας μαλλον! εδω θυμαμαι πριν καποια χρονια δεν μπορουσα να βαλω φλατ παπουτσι ουτε στην καθημερινοτητα! παντα με αθλητικο!ειχα ακουσει οτι το παπουτσι με λιγο τακουνι πισω ειναι καλυτερα απο τα φλατ για καθημερινη χρηση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά πάντα με τα all starάκια είμαι. Όποτε έχεις πόδια παίρνε μόνο τα flat...

 

ΟΚ flat την ημέρα των ποδιών. Με το τρέξιμο για ζέσταμα - την ίδια μέρα - τι γίνεται; :-)  (μην πάμε να βελτιώσουμε μια κατάσταση και να χειροτερέψουμε μια άλλη...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ flat την ημέρα των ποδιών. Με το τρέξιμο για ζέσταμα - την ίδια μέρα - τι γίνεται; :-)  (μην πάμε να βελτιώσουμε μια κατάσταση και να χειροτερέψουμε μια άλλη...)

Ε αφού τρέχεις για ζέσταμα τότε αναγκαστηκά παίρνε και αθλητικά...εκτός κι αν κάνεις κανά ποδήλατο ή ελειπτικό οπού τα flat θα είναι ok...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μλκς, δεν είχα ιντερνετ σήμερα -καταραμένη δεη- και μπήκα λιγο το απογευμα και πολυ το βράδυ κι είχατε καμια 200αρια σελίδες. Ζωή δεν εχετε; σιχτιρ, βαρέθηκα να διαβάζω...

 

 

Γιατρε, 1000 μπράβο, έχω αξα που έπεσε από τα 230 (!!!!) στα 90 και ξερω -μεσω τηλεπαθειας- το ζορι. το καλο με σενα ειναι οτι δεν ησουν παντα ετσι, οποτε ηταν πιο "ευκολο". Χρειαζεσαι βαρη ομως, κοψε λιγο την αεροβικη και επικεντρωσου στην αυξηση μυων. Θα δειξει πολυ καλυτερα η αλλαγη που πετυχες.

 

Τελικα δεν ειμαι ο μονος μη κρεατοφαγος εδω μεσα, ε; 

 

Btw, με βαση αυτο που εγραψε καμια 100 σελιδες πισω ο σπεκτ για τα ποιοτικα κιλα. Πώς ακριβώς γίνεται αυτό; Τρώω λίγο παραπάνω από τις θερμίδες συντήρησης κι ελπίζω το παραπανίσιο να χρησιμοποιηθεί από το σώμα για να χτίσει μυες αποκλειστικά και να μην γίνει αποθήκευση λίπους; 

 

Υ.Γ. Ειδες ρε συ -ξέρει αυτός για ποιον μιλάω- με το τρέξιμο ότι δεν είσαι κι εσύ μόνος εδώ μεσα; Για όλους έχει ο μπαχτσες! Αλήθεια, το 3 στο όνομα σου μπας και είναι θύρα κι είσαι και συ δικός μας;

Υ.Γ. Φώτη, θα έχουμε κοντρίτσα αυτό το Σ/Κ; ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Btw, με βαση αυτο που εγραψε καμια 100 σελιδες πισω ο σπεκτ για τα ποιοτικα κιλα. Πώς ακριβώς γίνεται αυτό; Τρώω λίγο παραπάνω από τις θερμίδες συντήρησης κι ελπίζω το παραπανίσιο να χρησιμοποιηθεί από το σώμα για να χτίσει μυες αποκλειστικά και να μην γίνει αποθήκευση λίπους; 

 

 

 

Τρώς λίγο παραπάνω απο τις θερμίδες συντήρησης και γυμνάζεσαι πάρα πάρα πολύ σκληρά. Το πόσο είναι το λίγο παραπάνω εξαρτάται απο το άτομο..για εσένα που έχεις περιθώρια λόγω χαμηλού βάρους και χαμηλής σχετικά μυικής μάζας μπορεί να είναι 1 - 1.5 κιλά τον μήνα. Για εμένα θα είναι 300-500 γραμμάρια τον μήνα (όταν ξεκινήσω όγκο). Κάποιος που είναι τούμπανο τελείως μπορεί να βάζει πλέον μυική μάζα μόνο με τρελό φόρτωμα κιλών / λίπους...

 

είναι και ο μεταβολισμός στην μέση..

 

Οπότε αυτά για να γίνουν σωστά θέλουν εβδομαδιαίες μετρήσεις. Αυξάνεις σιγά σιγά θερμίδες και ανάλογα τι λέει η ζυγαριά / μεζούρα / δερματοπτυχόμετρο πράτεις αναλόγως. Δεν υπάρχει one size fits all λύση. Κανείς δεν μπορεί να σου πει "κάνε αυτό" με σιγουριά οτι θα δουλέψει χωρίς να μετράει την προοδό  σου και να έχει τα δεδομένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...