Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

εγω το καλοκαιρι ειχ παρει αυτη!

http://www.musclebody.gr/proteines/80-elite-whey.html

καλη και οικονομικη!!

 

γιανναη τι ακριβως θες να αναπτυξω γιατι γραφω για δυο θεματα στο ποστ που εκανες παραθεση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

και 90 άρες υπάρχουν απλά ξεφεύγουν. Και ελληνικές και ξένες και από κατσικίσιο γάλα και από αγελαδινό. Απλά δεν ξέρω αν χρειάζεται ένας νορμαλ αθλούμενος κάτι παραπάνω από μία ισορροπημένη διατροφή με στροφή στη πρωτείνη για να καλύψει τα γρ που χρειάζεται (και όχι δεν μιλάω για 2γρ/κγ σώματος, αλλά για πιο λογικές τιμές, αυτά τα νούμερα στηρίζονται σε περιορισμένες μελέτες και εμπειρικές απόψεις και δεν τα υποστηρίζω-και ξέρω ότι θα φάω κράξιμο, αλλά αν δε δω μια ή παραπάνω μετα αναλύσεις που να αποδεικνύει συγκριτικό μειονέκτημα στα άτομα που λάμβαναν 0.8γρ/κγ έναντι 2γρ/κγ, δεν θα το υιοθετήσω). Το ένα scoop ή και τα παραπάνω μόνο σαν αντικατάσταση γεύματος λειτουργεί κατά τη γνώμη μου ή ως ενίσχυση σε μια λάθος δίαιτα. 

 

Αν θες κάτι από κατσικίσιο γάλα δες προς wheypro μεριά. Αμφίβολα ελληνική, αλλά ίσως καλύτερη από πολλές ξένες βλ gaspari πχ. 

 

Εγώ πολύ εύκολα παίρνω 2 γ / κιλό από τροφές χωρίς συμπληρώματα (και δεν είμαι και κάνας τζιτζιφιογκος)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέσπα, η λογική είναι πάρε πρωτείνη κρεατίνη να δοκιμάσεις , να ξέρεις τι σου γίνεται από πρώτο χέρι, και μόλις τελειώσουν αποφασίζεις αν θα πάρεις κιάλες. Κακό δεν κάνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πολύ εύκολα παίρνω 2 γ / κιλό από τροφές χωρίς συμπληρώματα (και δεν είμαι και κάνας τζιτζιφιογκος)

 

Αυτό ακριβώς, δεν χρειάζεται πάντα, εκτός αν τίθεται θέμα ευκολίας. Επίσης, το ότι λαμβάνεις 2γρ/κγ δεν σημαίνει απαραίτητα ότι σε βοηθά. Αυτό γράφω παραπάνω, η ιατρική κοινότητα σε αντίθεση με την bb κοινότητα δεν έχει βρει το ιδανικό. 

Τώρα και εγώ θα ήταν ψέμα αν έλεγα ότι δεν κάνω διατροφή με έμφαση στη λήψη πρωτείνης, αλλά δεν ορκίζομαι στην αποτελεσματικότητα της. Δεν πιστεύω δλδ ότι αν κρατούσα ένα καλό προφιλ στα αμινοξέα και δεν είχα ελλείψεις θα βοηθούσε κάπως η παραπάνω ποσότητα. Και ξαναλέω ότι δεν υπάρχει μια καταληκτική μελέτη που να λέει ότι τόσο χρειάζονται οι λαπάδες, τόσο οι νορμάλ και τόσο οι αθληταράδες. Μόνο μια σύσταση και αρκετές μεμονωμένες μελέτες. Μέχρι τότε δεν είναι επιστήμη, είναι διαίσθηση και ο καθένας μπορεί αν θέλει να την ακολουθεί ή όχι. Εγώ την ακολουθώ με μέτρο και με έλεγχο της ποιότητας της πρωτείνης που λαμβάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πολύ εύκολα παίρνω 2 γ / κιλό από τροφές χωρίς συμπληρώματα (και δεν είμαι και κάνας τζιτζιφιογκος)

Εγω θα ηθελα να παρω και παραπανω αν γινοταν αλλα δεν ,ειδικα το τελευταιο διμηνο εχω χαλασει αρκετα την διατροφη μου ,βεβαια ενα 6μηνο ειχα λιωσει χωρις καμια παρεκκλιση .Θα το ξανακανω ομως απο τον Μαρτιο τοτε που θα κανω και ignore τον Dakon  για να μην βλεπω τι τρωει και ξενερωνω απο την ζωη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ναι αλεξ αλλα δες ποσα λεφτα χαλας για φαγητο :P

 

μερικες συνταγες υγιεινες και ωραιες!

 

μπανανοψωμο!

http://thefitnessrecipes.com/protein-bananbread/

 

πανκεικς

http://thefitnessrecipes.com/protein-berry-frozen-pancakes/

 

σνικερς(αυτη θελω να την δοκιμασω αλλα δεν τα εχω καταφερει ακομη τις αλλες δυο τις εχω κανει με μεγαλη επιτυχια )

http://thefitnessrecipes.com/protein-snickers-recipe-by-fitness-recipes/

 

αλλη μια για πανευκολα γρηγορα και πολυ υγιεινα μπισκοτα (θελουν μικροκυματων)

 

Συστατικά:

 

1.       1 μπανάνα

 

2.       1 μήλο

 

3.       1 κούπα νιφάδες βρώμης

 

4.       κανέλλα

 

 

 

1Ξεφλουδίζουμε και ψιλοκόβουμε το μήλο σε φετούλες.

Τις βάζουμε σε κατάλληλο για το φούρνο μικροκυμάτων σκέυος και σκεπαζουμε με ένα κομμάτι χαρτί κουζίνας νοτισμένο σε νερό. Ψήνουμε για 2 λεπτά (μέχρι να μαλακώσει το μήλο).

 

2.       Λιώνουμε με ένα πηρούνι την μπανάνα και το μήλο, ρίχνουμε κανέλα και τις νιφάδες βρώμης και πλάθουμε σε μπαλάκια.

 

3.       Τοποθετούμε τα μπαλάκια πιέζοντας τα, ώστε να πάρουν το σχήμα των cookies σε κατάλληλο σκέυος και ψήνουμε στο φουρνο μικροκυμάτων για 1.5 λεπτό (ξεσκέπαστα αυτή τη φορά)

 

 

4.       Αφήνουμε να παγώσουν

 

 

αλλη μια συνταγη για μπισκοτα βρωμης

https://www.dropbox.com/s/qae9psvwej8qswr/%CE%9C%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B1%20%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%AF%CF%84%CE%B7%CF%82%20%CE%BC%CE%B5%20%CE%BD%CE%B9%CF%86%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CF%82%20%CE%B2%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B7%CF%82.docx

 

και αλλη μια για μπισκοτα με βρωμη και μελι

https://www.dropbox.com/s/me7if3pa9nfsgdk/%CE%9C%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%84%CE%B1%20%CE%9C%CE%B5%20%CE%9A%CE%BF%CF%85%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%81%20%26%20%CE%9C%CE%B5%CE%BB%CE%B9.docx

 

και μια συνεντευξη ενος σφιχτη (απο οτι ειδα με μια μικρη αναζητηση ειναι fitness σωμα και οχι bb)

http://thefitnessrecipes.com/regie-simmons-mens-physique-competitor-and-a-health-and-fitness-writer/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλεξ αλλα δες ποσα λεφτα χαλας για φαγητο :P

 

 

 

Που να ήξερες πόσα δίνω σε νοίκι :D

Αυτό ακριβώς, δεν χρειάζεται πάντα, εκτός αν τίθεται θέμα ευκολίας. Επίσης, το ότι λαμβάνεις 2γρ/κγ δεν σημαίνει απαραίτητα ότι σε βοηθά. Αυτό γράφω παραπάνω, η ιατρική κοινότητα σε αντίθεση με την bb κοινότητα δεν έχει βρει το ιδανικό. 

Τώρα και εγώ θα ήταν ψέμα αν έλεγα ότι δεν κάνω διατροφή με έμφαση στη λήψη πρωτείνης, αλλά δεν ορκίζομαι στην αποτελεσματικότητα της. Δεν πιστεύω δλδ ότι αν κρατούσα ένα καλό προφιλ στα αμινοξέα και δεν είχα ελλείψεις θα βοηθούσε κάπως η παραπάνω ποσότητα. Και ξαναλέω ότι δεν υπάρχει μια καταληκτική μελέτη που να λέει ότι τόσο χρειάζονται οι λαπάδες, τόσο οι νορμάλ και τόσο οι αθληταράδες. Μόνο μια σύσταση και αρκετές μεμονωμένες μελέτες. Μέχρι τότε δεν είναι επιστήμη, είναι διαίσθηση και ο καθένας μπορεί αν θέλει να την ακολουθεί ή όχι. Εγώ την ακολουθώ με μέτρο και με έλεγχο της ποιότητας της πρωτείνης που λαμβάνω. 

 

 

 

http://www.jissn.com/content/9/1/42/abstract

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να ήξερες πόσα δίνω σε νοίκι :D

 

Καλύτερα σε φαγητό παρά σε νοίκι. Εκτός αν μαζί με το σπίτι έρχεται και γυμναστήριο με smith οπότε εκεί το συζητάμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

fylatos εγω δηλαδη που δεν εχω νοικι και εχω ολοκληρο υπογειο/γυμναστηριο :P?

(δεν εχει σμιθ αλλα κανεις με ελευεθρα η φτιαχνεις ενα αν θες :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα σε φαγητό παρά σε νοίκι. Εκτός αν μαζί με το σπίτι έρχεται και γυμναστήριο με smith οπότε εκεί το συζητάμε. 

 

οχι αλλά παίζει home cinema :P (επίσης δεν ακουμπάμε smith :D)

 

9zlh.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fylatos εγω δηλαδη που δεν εχω νοικι και εχω ολοκληρο υπογειο/γυμναστηριο :P?

(δεν εχει σμιθ αλλα κανεις με ελευεθρα η φτιαχνεις ενα αν θες :P )

 

Θα ήθελα να φτιάξω ένα. Αλλά δεν. Κι εγώ δεν έχω νοίκι κι έχω πάγκο, μπάρα, αλτήρες, μονόζυγο, δίζυγο και kettlebells. Εσύ σπεκτ θα έπρεπε να τρως όλα σου τα λεφτά στη διατροφή κυριολεκτικά.  

με τι? ΜΕ ΤΙ? Μη μου πεις τις ασκήσεις τις κάνεις σε smith. Και αυτά τα νούμερα που μας λες είναι σε smith?

 

Τι κακό έχει ρε παιδιά το σμιθ; Πολύ purists δεν γίνατε; 

Που να ήξερες πόσα δίνω σε νοίκι :D

 

 

 

http://www.jissn.com/content/9/1/42/abstract

 

Το έχω υπόψιν μου το άρθρο, αλλά και πάλι δεν είναι αρκετά ευρύ και επίσης δεν περιλαμβάνει μελέτες με διαφορετικά πρωτόκολλα, διαφορετικά αποτελέσματα και διαφορετικά γρ πρωτεϊνης/κγ βάρους σώματος. Οι ίδιοι έχουν γράψει και μια σειρά άρθρων για την κετογονική δίαιτα και την πρωτεϊνική διαίτα και την παχυσαρκία. Γενικά επιβεβαιώνουν το εξής, ότι μια υψηλη πρωτεϊνική δίαιτα (πάνω από 50γρ την μέρα δλδ), έχει αποτέλεσμα. Αλλά δεν λένε πόσο υψηλά πρέπει να είναι τα γραμμάρια. Δλδ δεν λένε 70, 90, ή έστω 1.5 γρ ανά κιλό ή 2 ή 8 ξέρωγω. 

Το θέμα είναι να υπάρξουν αρκετές μελέτες με ακριβή στοιχεία για αν έχουμε ένα ιδανικό αριθμό. Ως τότε και εγώ όπως έγραψα θα παίρνω παραπάνω από 50γρ πρωτείνη αλλά όχι το 5πλάσιο.

 

Δεν προσπαθώ να σου πω ότι είσαι λάθος, το αντίθετο, απλά συζητώ το κατά πόσο είναι βάσιμο να λέμε 2 ή 3 ή πέντε γραμ. όταν δεν ξέρουμε πραγματικά και να στηρίζουμε την δίαιτα μας σε αυτό. Κατά την άποψη μου, καλύτερο είναι να έχουμε ισορροπημένη διαίτα με ροπή στη πρωτείνη και τίποτα παραπάνω. Δεν είμαι αθληταράς, δεν είμαι διατροφολόγος, δεν είμαι καν strength athlete, χομπίστας είμαι και άτομο που έχασε πολλά κιλά (40) με αυτή τη δίαιτα και γυμναστική. Δεν θα πω ποτέ σε κανέναν μην τρως πρωτείνη είναι κακό ή μην τρως κρεατίνη είναι κακό. Απλά θα εκτιμήσω αν το χρειάζεται ή αν είναι υπερβολή κι αν χρειάζεται η υπερβολή πόσο υπερβολική πρέπει να είναι (δε βγάζει νόημα το ξέρω).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακό δεν είναι, αλλά δε μπορείς να λες 60 κιλά squat σε smith. 1)Άστο γιατί θα τραυματιστείς όσο ανεβάζεις 2) είναι τελείως διαφορετικά τα κιλά . Το ίδιο για πάγκο κ.ο.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακό δεν είναι, αλλά δε μπορείς να λες 60 κιλά squat σε smith. 1)Άστο γιατί θα τραυματιστείς όσο ανεβάζεις 2) είναι τελείως διαφορετικά τα κιλά . Το ίδιο για πάγκο κ.ο.κ.

 

Για πες λεπτομέρειες γιατί με ενδιαφέρει πολύ (ήθελα να φτιάξω ένα ή να αγοράσω). Τα κιλά που λέω είναι χωρίς σμιθ, στο σπίτι, με καθρέπτη και μπάρα ή αλτήρες. Στο μονόζυγο δίζυγο τα κιλά είναι σε σακίδιο (θέλω να πάρω γιλέκο). 

Παιδιά εγώ ξέρω σύμφωνα με τελευταιες μελέτες/έρευνες ότι 0.8 gr / lbs είναι το σωστό.

Αυτό βγαίνει χοντρικά στο 1.7 γρ / κιλό σβ

Μεμονωμένες μελέτες, όχι μετα ανάλυση. Δυστυχώς. Μήπως να γράψουμε εμείς μία; Κακό δε θα κάνουμε και θα ξέρουμε και τι να παίρνουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...