Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Όχι χορτοφάγος, απλά δεν τρώω κρέας (πλην κατσκίσιου κι αυτό 2-3 φορές το χρόνο σε σπέσιαλ περιπτώσεις) και γαλακτοκομικά από αγελάδα -με τα αιγοπρόβεια δεν έχω θέμα. Αυτά από επιλογή.

 

Από ανάγκη δεν τρώω γλουτένη λόγω της γνωστής δυσανεξίας, οποτε βγαίνουν εκτός ψωμί, μακαρόνια, πίτες, κτλ.

 

Αν η 1η σου σκέψη ήταν: Μα τι τρώει; -κλασσική σκέψη που κάνουν όλοι όσοι μαθαίνουν αυτούς τους περιορισμούς- υπάρχει τεράστια ποικιλία από άλλες τροφές που και είναι υγιεινές και παχαίνουν και έχουν άφθονη πρωτείνη.


Btw, έκανα μια σκέψη τις προάλλες. Υπάρχει ποσότητα τροφής 100γρ που να δίνει 400+ θερμίδες και να μην είναι κατά 40% τουλάχιστον λιπαρά; Προσωπικά δεν έχω συναντήσει καμία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γιάννη ποιες έχουν άφθονη πρωτεΐνη; γίγαντες κόκκινοι; σόγια; εγώ αυτή τη βδομάδα έφαγα δύο φορές από 200γρ κοτόπουλο και σκέφτομαι να το σταματήσω πάλι το κρέας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Btw, έκανα μια σκέψη τις προάλλες. Υπάρχει ποσότητα τροφής 100γρ που να δίνει 400+ θερμίδες και να μην είναι κατά 40% τουλάχιστον λιπαρά; Προσωπικά δεν έχω συναντήσει καμία. 

 

Μακαρόνια ολικής. 

 

100γ = 320 θερμίδες 2γ λιπαρά 64γ σύνθετοι υδατάνθρακες. Εχουν και 12g πρωτεΐνη και φυτικές ίνες που χρειάζονται για το έντερο (όχι σε εσένα)

 

βαζεις και μια κουταλιά σούπας ελαιόλαδο  (15 γραμμάρια) (128 θερμίδες , 15γ λιπαρά)

 

και είσαι 450 θερμίδες με 25% λιπαρά. 

 

Νομίζετε τυχαία ειμαι μακαρονάς? :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταχίνι σκέτο δύσκολα κατεβαινει. Εγώ στο πρωινό πετάω σε μια γαβαθα καμια 15αρια σπασμένα αμυγδαλακια, αλλες τόσες σταφίδες και καμια 50αρια γρ βρώμη. Στο μισο ποτήρι γάλα που θα ρίξω εκεί έχω βάλει και απο μια κουταλιά μέλι και ταχίνι. Τουμπανο γίνεται και δεν με βαραίνει πρωινιατικα.

Έχω ξεκινήσει 5χ5 με αλτηρακια σπίτι μου. Ξεκίνησα απο πολύ χαμηλά γιατί ήμουν χώμα τελειως. Μιλάμε για αρχη καθίσματα με 2 τετρακιλα :). Τώρα είμαι στα 30 χωρίς ζόρι ακόμα φυσικα. Εκτός απο αυτά τα overhead όμως. Βγαίνουν τα κιλά αλλά με μάχη και ειμαι ακόμα στα 22 :( . Παρηγορουμαι γιατί ήμουν παντελώς αγυμναστος σε αυτή την κινηση.

Προς το παρόν και εχωντας στρώσει λίγο στο φαι βλέπω και έχω βάλει 3 κιλακια σε εναν μηνά, οποτε συνεχίζουμε δυνατά να πιάσουμε τα γυναικεία κιλά και ευχομαστε νά φτάσουμε και σε αντρικά.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχε, έφαγε σκαλωμα απο το κινητό. :D

 

Τώρα θα πάω να πάρω καμια μπάρα σιγά σιγά γιατί με αλτηρακια αρχίζει να μην βολευει. Είναι και πιο πορωση, στο μυαλό μου τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το αν κανει να ζοριζετε ο οργανισμος ο καθενας εχει τα ορια του.Αν νιωθουμε οτι ειμαστε σε πολυ καλη φυσικη κατασταση την ταδε μερα μπορουμε να φτασουμε στα ορια μας και με τα βαρη και με το τρεξιμο.Αλλη μερα μπορει να ειμαστε λιγο πιασμενοι η κατι να ποναει τοτε θα κανουμε αυτα που μπορουμε ανετα.Και ο star εχει δικιο και εσεις.Η υπερβολη ειναι καλη καποιες φορες αλλα οχι παντα.

 

Λοιπον σημερα.Πρωι ενα ποτηρι γαλα επειτα δουλεια.Κατα της 10 μια μπαρα δημυτριακων και τσαι.Στις 2 ρεβιθια με ενα ποτηρι γαλα και μια μικρη σοκοφρετουλα.Υπνο μεχρι της 5.30.Επειτα εβαλα ενα μπολακι δημιτριακα με βρομη.Στις 6 και 30 προπονηση.Βγηκε νερακι.Μετα την προπονηση εφαγα ενα τονο με 2 κομματια πιτσα αλλα σπιτικια και λιγο βρομη ακομη.Πριν λιγο για βραδινο ενα γιαουρτακι με μελι κανελα και μουσλη.

Δεν ξερω τι γινετε αλλα καθε 2-3 μερες ειμαι και ενα κιλο πανω.Παιζει να χαλασε η ζυγαρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρωω κυμα τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα...

 

Το ταχινι δεν θα το τρωω σκετο αλλα μαζι με το πρωινο που περιεχει βρωμη.. Κλπ..

 

Νομιζα οτι πηρα σκετο ταχινι, ετσι ελεγε το καρτελακι, τωρα το ειδα οτι ειναι με μελι.. Απο την μια ξενερωσα γιατι δεν ηθελα να προσθεσω κι αλλες θερμιδες στο πρωινο.. Θα βαζω με μετρο, αλλωστε για δοκιμη το πηρα...

 

Σημερα πηγα και πηρα τα αυγα που παραγφειλα. 270 στον αριθμο.. Παλια τα αγοραζα 27 ευρω θυμαμαι, τωρα τα πηρα 34 και μου ειπε οτι την αλλη φορα θα ναι πιο ακριβα.. Θα ρωτησω και ακομα εναν που πουλαει να δω σε αυτον τι τιμες παιζουν..

 

Τελειωνει και η πρωτεινη μου.. Προτεινεται μου μια φθηνη πιο πολυ για να την βαζω στο πρωινο και αραια και που να πινω το απογευμα οταν ξεμενω απο αυγα.. Μονο τοτε την πινω.. Στο πρωινο την βαζω πιο πολυ.

Σχετικα με το αν κανει να ζοριζετε ο οργανισμος ο καθενας εχει τα ορια του.Αν νιωθουμε οτι ειμαστε σε πολυ καλη φυσικη κατασταση την ταδε μερα μπορουμε να φτασουμε στα ορια μας και με τα βαρη και με το τρεξιμο.Αλλη μερα μπορει να ειμαστε λιγο πιασμενοι η κατι να ποναει τοτε θα κανουμε αυτα που μπορουμε ανετα.Και ο star εχει δικιο και εσεις.Η υπερβολη ειναι καλη καποιες φορες αλλα οχι παντα.

 

Λοιπον σημερα.Πρωι ενα ποτηρι γαλα επειτα δουλεια.Κατα της 10 μια μπαρα δημυτριακων και τσαι.Στις 2 ρεβιθια με ενα ποτηρι γαλα και μια μικρη σοκοφρετουλα.Υπνο μεχρι της 5.30.Επειτα εβαλα ενα μπολακι δημιτριακα με βρομη.Στις 6 και 30 προπονηση.Βγηκε νερακι.Μετα την προπονηση εφαγα ενα τονο με 2 κομματια πιτσα αλλα σπιτικια και λιγο βρομη ακομη.Πριν λιγο για βραδινο ενα γιαουρτακι με μελι κανελα και μουσλη.

Δεν ξερω τι γινετε αλλα καθε 2-3 μερες ειμαι και ενα κιλο πανω.Παιζει να χαλασε η ζυγαρια.

Τρως πολυ υδατανθρακα ..

 

Κοψω τις μπαρες δημητριακων εχουν ζαχαρη, τις σοκοφρετες, την βρωμη να την τρως πρωι ωστε να σε κραταει.

 

Προσεχε γιατι αν βαζεις τοσο γρηγορα κιλα σημαινει οτι κανεις υπερθερμιδικη διατροφη.. Ή θα τα καις καπως ή θα μπαινουν σαν λιπος..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρωω κυμα τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα...

 

Το ταχινι δεν θα το τρωω σκετο αλλα μαζι με το πρωινο που περιεχει βρωμη.. Κλπ..

 

Νομιζα οτι πηρα σκετο ταχινι, ετσι ελεγε το καρτελακι, τωρα το ειδα οτι ειναι με μελι.. Απο την μια ξενερωσα γιατι δεν ηθελα να προσθεσω κι αλλες θερμιδες στο πρωινο.. Θα βαζω με μετρο, αλλωστε για δοκιμη το πηρα...

 

Σημερα πηγα και πηρα τα αυγα που παραγφειλα. 270 στον αριθμο.. Παλια τα αγοραζα 27 ευρω θυμαμαι, τωρα τα πηρα 34 και μου ειπε οτι την αλλη φορα θα ναι πιο ακριβα.. Θα ρωτησω και ακομα εναν που πουλαει να δω σε αυτον τι τιμες παιζουν..

 

Τελειωνει και η πρωτεινη μου.. Προτεινεται μου μια φθηνη πιο πολυ για να την βαζω στο πρωινο και αραια και που να πινω το απογευμα οταν ξεμενω απο αυγα.. Μονο τοτε την πινω.. Στο πρωινο την βαζω πιο πολυ.

Τρως πολυ υδατανθρακα ..

 

Κοψω τις μπαρες δημητριακων εχουν ζαχαρη, τις σοκοφρετες, την βρωμη να την τρως πρωι ωστε να σε κραταει.

 

Προσεχε γιατι αν βαζεις τοσο γρηγορα κιλα σημαινει οτι κανεις υπερθερμιδικη διατροφη.. Ή θα τα καις καπως ή θα μπαινουν σαν λιπος..

Την μπαρα την τρωω στη δουλεια γιατι καθομαστε κανα 10λεπτο και δεν ξερω τι αλλο να φαω εκεινη την ωρα.Σοκοφρετα ειχα να φαω μηνες απλα ετυχε σημερα.Βαζω κιλα αλλα λιωνω και στα βαρη.1.30 ωρα καθημερινα + στη δουλεια που σηκωνω και εκει βαρος.Δεν μπορει να ειναι ολα αυτα τα κιλα που βαζω τελευταια μυς?Την κοιλια κομπλε την βλεπω πεφτει συνεχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι..

 

Πρεπει να διωξεις περισσιο λιπος πρωτα και μετα σταθερα να βαζει κιλα πχ 1-2 κικα το μηνα.. Οχι καθε μερα..

 

Κανε τοστακια ολικης με γαλοπουλα να τρως μεσα σε 10 λεπτα τα τρως ανετα..

 

Ασε που ειναι πολυ ακριβες αυτες οι μπαρες.. Αν τις φτιαξεις μονο σου αλλαζει. Εχει πολλες συνταγες στο νετ να βρεις να κανεις δικες σου μπαρες με βρωμη και ταχινι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι..

 

Πρεπει να διωξεις περισσιο λιπος πρωτα και μετα σταθερα να βαζει κιλα πχ 1-2 κικα το μηνα.. Οχι καθε μερα..

 

Κανε τοστακια ολικης με γαλοπουλα να τρως μεσα σε 10 λεπτα τα τρως ανετα..

 

Ασε που ειναι πολυ ακριβες αυτες οι μπαρες.. Αν τις φτιαξεις μονο σου αλλαζει. Εχει πολλες συνταγες στο νετ να βρεις να κανεις δικες σου μπαρες με βρωμη και ταχινι...

Αυτο θα προσπαθησω φιλε μου.Οντως τα κιλα μπαινουν αρκετα γρηγορα.Θα παρω και ταχινι και θα δοκιμασω με τοστακια στη δουλεια.Οι μπαρες ειναι λιγο ακριβες αλλα τις πηρα μονο για τη δουλεια.Θα τις ελλατωσω αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...