Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(έλα παραδέξου, το ΧΑΧΑΧΑΧΑ ήταν κάλυψη για το σιγανό κλάμα από μέσα)

 

Δες τα τα παπουτσια, είναι λίγο ιδιόρρυθμα . Αν δεν θες ντε και καλά μια σταθερή βάση στο έδαφος πάντως, γιατί κάνεις μηχανήματα ή ΔΕΝ κάνεις άρσεις, βαριές compound, δεν υπάρχει λόγος να ξοδευτείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

(έλα παραδέξου, το ΧΑΧΑΧΑΧΑ ήταν κάλυψη για το σιγανό κλάμα από μέσα)

 

Δες τα τα παπουτσια, είναι λίγο ιδιόρρυθμα . Αν δεν θες ντε και καλά μια σταθερή βάση στο έδαφος πάντως, γιατί κάνεις μηχανήματα ή ΔΕΝ κάνεις άρσεις, βαριές compound, δεν υπάρχει λόγος να ξοδευτείς

 

Τα πάντα κάνω ανάλογα με την μέρα εκτός από squat και dl γιατί φοβάμαι πολύ το γόνατο. Δεν με πειράζει να χοδευτώ μια ζωή θα τα έχω τα παπούτσια , ίσα ισα θα έδινα και 400 ευρώ αν είχε νόημα. 

 

για το γέλιο , εντάξει ο bro και εγώ κάνουμε άλλο είδους προπόνηση. Δεν μπορώ να σηκώσω τα κιλά του σε squat προφανώς , αλλά και αυτός αν κάνει την προπόνηση που κάνω θα φύγει με το 166. Ρίχνουμε γέλιο όταν δουλευόμαστε μεταξύ μας προφανώς. 

 

Εννοείται δεν πάμε gym μαζί γιατί πιστεύω αν πάμε θα καταλήξουμε και οι δύο στον τάφο.

 

Για την προπόνηση που έκανε μου έλεγε - όταν προπονείσαι με τέτοια ομάδα , ο προπονητής σου ρίχνει γαμωσταυρίδια την ώρα που κάνεις squat , και οι υπόλοιπη ομάδα, αν σε δουν να τα παρατήσεις την άλλη μέρα γελάνε όλοι μαζί σου. Και εγώ ίδια νοοτροπία έχω στην προπόνηση , φτύνω εγώ τον εαυτό μου αν δεν τα δώσω όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε 2 πράματα εντελώς φιλικά

 

1) Ζημιά μπορεί να σου προκαλέσει και το μπιλιάρδο αν φας μπάλα στην μούρη απο άκυρη στεκια. 

2) Μπαίνεις σε ένα thread που ασχολείται κυρίως με τα βάρη , και προσπαθείς να τους πείσεις όλους να μην κάνουνε βάρη. Είναι σαν να μπένεις στο forum του ολυμπιακού και να προσπαθείς να τους πείσεις να μην είναι ολυμπιακοί.

 

please σταμάτα αυτό που κάνεις δεν έχει νόημα. 

 

 

-------------------

 

Για τα παπούτσια παιδιά δεν κάνω suqat λόγω της χοντρομαλάκινσης στο γόνατο, δεν το διακινδυνεύω ακόμα. Σε κάνα χρόνο ίσως. Το τακούνι νομίζω είναι άχρηστο αν δεν κάνεις squat , clean & J κτλ. O bro μου λέει τζάμπα θα τα πάρω. 

 

1) Ο παραλληλισμος δεν ειναι ιδιος. Γιατι εμενα η ενσταση μου βρισκεται στο οτι ακομα και καλη τεχνικη να έχεις οταν ζοριζεται ο οργανισμος μπορει να συμβει το οτιδηποτε. Ακριβως σε αυτο υπηρξε η διαφωνια σε τιποτα αλλο. Ζητησα αυτο να μου το βεβαιωσει καποιος απο τους ειδικους σας γραπτά με την υπογραφη του αλλα πηρα μονο ειρωνιες ειδικα απο ανθρωπους που δεν γνωριζουν για ποιο λογο εκανα εγω κάποιες εξετασεις και με εβγαλαν αρρωστοφοβικο. 

 

2) Μπαινω σε ενα θρεντ ρωταω κατι παιρνω μια απαντηση και αμα δεν μου κολλαει λογικα θα κανω αντιλογο.Εσυ αν εχεις μαθει στους διαλογους σου να σου λενε συνεχεια ναι ναι ή να κανουν πως δεν καταλαβαινουν τοτε με συγχωρεις. Αν παλι οποιοαδηποτε αμφισβητηση σε κανει εχθρικο τοτε μαλλον εισαι φανατισμενος με αυτο που κανεις. Κανενα προβλημα απλα γνωμη μου αμα θες να εισαι ενταξει με τον εαυτο σου και σωστος να τα λες ολα "Παιδια εγω καιγομαι με αυτο το γουσταρω ναι ναι αλλα κοιταξτε υπάρχουν και κινδυνοι....μπλα μπλα προσεξτε αυτο προσεξτε εκεινο" οχι αναγκαια εσυ γενικα λεω τωρα. Αυτα και  δεν ενοχλω ξανα για κατι παρομοιο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Όταν ζορίζεται ο οργανισμός μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε. Μόλις απάντησες μόνος σου για κάθε περίπτωση δραστηριότητας. Κανείς δεν μπορεί να υπογράψει κάτι προκαταβολικά.Πόσοι έχουν πάει από καρδιά σε μαραθώνιους? Φαντάζομαι θα είχαν και εξετάσεις από γιατρό Επίσης μόλις απάντησες έμμεσα στον ορισμό της μετριότητας. Μόλις ζοριστεί ο οργανισμός σταματάω τη δραστηριότητα. Επίσης ποιος ορίζει το ζόρισμα? Εγώ είμαι πιο ανεκτικός από τη Δήμητρα (θέλω να πιστεύω). 

 

Ελπίζω με αυτό να καταλάβαμε όλοι, ότι shit happens

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ο παραλληλισμος δεν ειναι ιδιος. Γιατι εμενα η ενσταση μου βρισκεται στο οτι ακομα και καλη τεχνικη να έχεις οταν ζοριζεται ο οργανισμος μπορει να συμβει το οτιδηποτε. Ακριβως σε αυτο υπηρξε η διαφωνια σε τιποτα αλλο. Ζητησα αυτο να μου το βεβαιωσει καποιος απο τους ειδικους σας γραπτά με την υπογραφη του αλλα πηρα μονο ειρωνιες ειδικα απο ανθρωπους που δεν γνωριζουν για ποιο λογο εκανα εγω κάποιες εξετασεις και με εβγαλαν αρρωστοφοβικο. 

 

 

 

 

Εσύ λές κάνεις kick boxing. Έκανα και εγώ πολλά χρόνια. Ενα παιδί μέσα στην προπόνηση έπαθε ανεύρυσμα και πέθανε. (σοβαρά). Τι να κάνω , να πάρω σβάρνα τα forum και να λέω οτι το kick boxing σκοτωνεί?

 

Όλοι όσοι κάνουν αθλητισμό έχουν ρίσκο. Δεν έχει νοημα η συζήτηση. 

 

 

Λοιπόν εγώ starlight, θέλω χαρτί από δεν ξέρω ποιον πως δε θα γλιστρίσεις στη μπανιέρα και θα σπάσει κάτι, ή από την τροχαία πως δε θα πάθεις αυτοκινητιστικό. 

 

alex, πάρε και συ τα ίδια. Παραδόξως όμως, μη γελάσεις , τα five finger vibram kso , τα new balance minimus είναι ιδεώδη για βάρη. Πλην του να πέσει κάτι στο πόδι σου, έχεις μηδενική συμπίεση, τέλεια πρόσφυση και αίσθηση , σούπερ για Deadlifts , θέλει flexibility για squat. Αν δεν κάνεις squat ή δεν έχεις θέμα ελαστικότητας, πάρε ένα από τα παραπάνω. Ή πάρε αυτό που πήρες στον αδερφό σου , είναι και κουκλί. Αλλά δε μπορείς να τρέξεις.

 

Με τα Kso και minimus, μπορείς να κάνεις barefoot running. Είναι ζόρι , αλλά είναι ολόκληρο σχολείο και δαύτο. Αν δε φοβόμουν την κοροιδία, θα έπαιρνα τα Vibram Kso.

 

Υπάρχουν και τα Nike Romaleo 2 και τα Adidas Adipower, αλλά είναι λιγο ψηλά στη φτέρνα (απίστευτα ανθεκτικά μεν και όμορφα)

 

five finger vibram kso - δεν μπορώ να φορέσω για ευνόητους λόγους :D

 

balance minimus  - θα το τσεκάρω, 

 

Γενικά πάντως δεν με ενδιαφέρει το τρέξιμο. Οτι cardio κάνω το κάνω ελλειπτικό. 

 

Ισως πάω και για τα Adidas samba φαίνεται κυριλέ και διαβάζω και αλλού ότι έιναι καλη all around λύση, και δεν χρειάζομαι σόλα. 

 

Romaleos - τα παίρνω και για το όνομα μόνο , τι κάνανε οι παίχτες. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

1) Ο παραλληλισμος δεν ειναι ιδιος. Γιατι εμενα η ενσταση μου βρισκεται στο οτι ακομα και καλη τεχνικη να έχεις οταν ζοριζεται ο οργανισμος μπορει να συμβει το οτιδηποτε. Ακριβως σε αυτο υπηρξε η διαφωνια σε τιποτα αλλο. Ζητησα αυτο να μου το βεβαιωσει καποιος απο τους ειδικους σας γραπτά με την υπογραφη του αλλα πηρα μονο ειρωνιες ειδικα απο ανθρωπους που δεν γνωριζουν για ποιο λογο εκανα εγω κάποιες εξετασεις και με εβγαλαν αρρωστοφοβικο. 

 

2) Μπαινω σε ενα θρεντ ρωταω κατι παιρνω μια απαντηση και αμα δεν μου κολλαει λογικα θα κανω αντιλογο.Εσυ αν εχεις μαθει στους διαλογους σου να σου λενε συνεχεια ναι ναι ή να κανουν πως δεν καταλαβαινουν τοτε με συγχωρεις. Αν παλι οποιοαδηποτε αμφισβητηση σε κανει εχθρικο τοτε μαλλον εισαι φανατισμενος με αυτο που κανεις. Κανενα προβλημα απλα γνωμη μου αμα θες να εισαι ενταξει με τον εαυτο σου και σωστος να τα λες ολα "Παιδια εγω καιγομαι με αυτο το γουσταρω ναι ναι αλλα κοιταξτε υπάρχουν και κινδυνοι....μπλα μπλα προσεξτε αυτο προσεξτε εκεινο" οχι αναγκαια εσυ γενικα λεω τωρα. Αυτα και  δεν ενοχλω ξανα για κατι παρομοιο.  

 

γραφεις οτι οταν ζοριζεται ο οργανισμος μπορει να συμβει το οτιδηποτε!

αυτο ειναι και η απαντηση σε ολα οσα εχεις πει :)

το οτι εχεις κανει καποιες εξετασεις και ηταν ολα οκ (προσεξε σε νορμαλ καταστασεις ηταν ολα οκ) σου δινει απλα το οκ οτι μπορεις να γυμναστεις. Δεν σου λεει ομως οτι οταν εσυ τρεχεις και στα 20 λεπτα πονεσεις και συνεχισεις για αλλα 10 δεν θα παθεις τιποτα (οτι πονος και να ηταν αυτος). οπως εσυ ζορισες τον οργανισμο σου για 10 λεπτα παραπανω τρεξιμο ετσι και εμεις ζοριζουμε τους μυες μας για 10 παραπανω επαναληψεις! δεν εχει καμια απολύτως διαφορα ! απλα στη μια περίπτωση θα παθεις καμια κηλη,κανενα τραβηγμα κτλ σην αλλη περιπτωση θα παθεις κατι αλλο !!

 

εγω για την ωρα παω με αυτη και γυμναστηριο και τρεξιμο

http://www.lojawin.com.br/imagens/produtos/tenis-asics-patriot-4-m-13333723972035834.jpg

και περιμενω μηπως ερθει μια φιλη μου απο αμερικη να μου φερει κατι μιζουνο που εχω βαλει στο ματι και τα βρηκα 50€!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερες... Απλα γελαω σημερα με την κωλο τυχη μου..

 

Στην δουλεια ολα στραβα... Εκανα ομως την γυμναστικη μου 10 με 14 καροτσια με προιον οπου το ζυγιζαν απο 100-140 κιλα και γω επρεπε να το πηγαινω σε μια αποσταση 10 μετρων να το σηκωνω και να το ριχνω σε εναν κουβα απο φορτωτη...

 

Μετα ηταν να βγαλω ενα γραναζι απο εναν αξονα, παω εγω και χτυπαω τον αξονα στο κεντρο καμια 5 φορες και μια φορα με ενα κατσαβιδι σε μια σχισμη.. Ερχεται ο προισταμενος με λεει το εβγαλες, λεω οχι ελα. Ερχεται περνει την βαρια και αρχιζει να βαραει στον κωνο που επιανε το γραναζι. Μετα απο καμια 5-6 χτυπιματα βγαινει το γραζανι, αλλα ειχε σπασει ο κωνος.. Και τι με λεει ο αμπαλος.. Βλεπεις αν δεν ξερεις τι κανεις, το σπασες..

 

Λεω εγω που βαρεσα εκει μια φορα, μου λεει ναι. Ηταν ακομα ενας εκει και λεει μα καλα αυτος βαρουσε τον αξονα πως να το εκανε.. Αλλα βλεπετε προισταμενος..

 

Παιρνει το γραναζι και το δινει μια κατω.. Λεω τωρα να σε σφιξω μια στα σαγονια ναχασεις το φως σου, αλλα εχει χαρη..

Τι μπριζομα εφαγα...

 

Τελος οταν γυρισα απο την δουλεια, ενω εκατσα 1 1/2 ωρα υπερωρια εκλεισε πρωτα το κινητο μου, μετα στην μεση του πουθενα εσβησε το αμαξι, παλι καλα που σκαμπαζω μερικα και το εβαλα μπρος..

 

Τι αλλο θα παει στραβα...

 

 

Α ξεχασα χτες η προπονηση:

Σκοουτ:67.5 κιλα, αυριο 70

Πιεσεις στηθους:67.5 με διλεπτο διαλλειμα, ζοριστηκα.

 

Αρσεις θανατου: αυξηση απο την προηγουμενη προπονηση 5 κιλα. Εκανα 75 κιλα.. Πορωσει.

 

Ελξεις στην τροχαλια..

 

3*10* 40 κιλα.. Τα σετ πηγα ως εξης. Τα δυο πρωτα ως τις δεκα επαναληψεις.

 

Το τελευταιο μεχρι αποτυχια. Εβγαλα 20 κιλα και εκανα καμια 20αρια επαναληψεις...

 

Σημερα αεροβιο..σε λιγο βασικα. Να πιο τον καφε μου πρωτα.

 

Πηγα και για ψωνια.

 

Πρασινα μηλα/μπανανες.

 

Γαλοπουλες.

 

Φετες του τοστ ολικης.

Γιαουρτι

 

Κριτσινια πολυσπορα.

 

Ταχινι να το δοκιμασω να το βαζω στο πρωινο, να εχω φουλ δυναμη γιατι αυτοι εκει στην δουλεια με θεωρουν μηχανη και οχι ανθρωπο..

Οσο ηια το starlight αν πας σε καμιαδουλεια οπως αυτη που ειμαι γω θα τους ελεγες δεν μπορω να σηκωσω τσουβαλι 40 κιλα ή να βαλει ενα ρολο περιτυλιξης που ζυγιζει 120 κιλα επειδη μπορει να παθεις κηλη;

 

Περιττο να σου πω τι θα σου εκαναν;;;

 

Ή στην καθημερινοτητα σου αν πρεπει να φτιαρισεις, τσαπισεις, σηκωσεις εναν καναπε θα φωναξεις κι αλλου και θα περιμενεις; Δεν το νομιζω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταχινι να το δοκιμασω να το βαζω στο πρωινο, να εχω φουλ δυναμη γιατι αυτοι εκει στην δουλεια με θεωρουν μηχανη και οχι ανθρωπο..

Οσο ηια το starlight αν πας σε καμιαδουλεια οπως αυτη που ειμαι γω θα τους ελεγες δεν μπορω να σηκωσω τσουβαλι 40 κιλα ή να βαλει ενα ρολο περιτυλιξης που ζυγιζει 120 κιλα επειδη μπορει να παθεις κηλη;

 

Περιττο να σου πω τι θα σου εκαναν;;;

 

Ή στην καθημερινοτητα σου αν πρεπει να φτιαρισεις, τσαπισεις, σηκωσεις εναν καναπε θα φωναξεις κι αλλου και θα περιμενεις; Δεν το νομιζω...

 

Εγω να σηκωσω τσουβαλι 40 κιλων? απο που και ως που? δεν ειναι αυτη η δουλεια μου. 

Σε εμενα προσωπικα οι προισταμενοι σου δεν μπορουν να κανουν τιποτα. Και αμα δεν ηταν σωστοι θα τρέχανε κιολας. Εσυ προσεχε εκει μην σου κανουν καμια ζημια ελπιζω να εχεις ασφαλιση τουλαχιστον. Διοτι εγω την κηλη την ειχα παθει οταν δουλευα σερβιτορος σε catering και δεν με ειχε και ασφαλισμενο ο αλήτης. Αλλα δεν φταιει αυτος εγω επρεπε να γινω λουης οταν ακουσα οτι δεν παιζει ασφαλιση. Αυτα κατεστρεψαν την χώρα μας. Αυτες οι κλεψιες.Και πραγματικα ντρεπομαι και εγω για την παρτη μου που συμμετειχα σε αυτες τις κακομοιριες θες υπαλληλο? θα τον ασφαλισεις αλλιως δεν μιλαμε καν.  Γεια σου.

 

Κατα τα αλλα εντολες δεχομαι μονο απο καποιον ανωτερο μου ιεραρχικα αξιωματικο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Liverpool, να πάρεις ταχίνι με κακάο, όχι σκέτο. Θα νομίζεις ότι τρως μερέντα, μαμάει... Όσοι το δοκίμασαν πέταξαν τη μερέντα από το σπίτι τους.

 

Ρε σεις, την πέσατε όλοι στον σταλ λαιτ, φτάνει, ιναφ! Αλλά κι εσύ ρε φίλε, έρχεσαι μες τους πορωμένους και λες να μη ζοριζόμαστε για να μην πάθουμε καμιά κήλη; Δε βλέπεις ότι όλοι μας γουστάρουμε να ζοριζόμαστε; ;) Σαν να παει ο Φώτης στη θύρα 7, ενα πράμα :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιβε και γιαννη νομιζω θελετε να βαλετε κιλα σωστα ?

στην διατροφη παιζει κιμας ? παρτε φρεσκο μοσχαρισιο , καντε μπιφτεκαρες κ προσθεστε τα στο μενου 2 φορες την βδομαδα ! 

χωρις ψωμια μεσα , μονο με κανα αυγο πιπερακι ριγανι πιπερια κτλ

επισης σπανακορυζο αν μπορειτε , οχι μαγειρεμενο με λαδια ομως , το ελαιολαδο ριχτε το μετα απο πανω  ωμο ..

τρουμπανιαρικα γευματα γεματα ενεργεια !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...