Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όγκος δεν είναι το να είσαι χοντρός. Είναι το να έχεις μεγάλους μυς. Ο χοντρός με μεγάλους μυς είναι ογκώδης, αυτός με μεγάλους μυς και λίγο λίπος είναι ογκώδης, ο απλά χοντρός με λίπος και 0 μυς είναι λαπάς. Το μόνο που θα σε νοιάζει εσένα και το μόνο που μπορείς να μετρήσεις εύκολα είναι το πόσα σηκώνεις και τη μεζούρα. Πέθανε η ζυγαριά.Ζήτω η μεζούρα και τα βάρη. Μικραίνει η μέση ? Φορτώνουν τα χέρια , τα μπούτια, οι γάμπες ,το στήθος, η πλάτη, ο λαιμός? Δυναμώνει η λαβή σου? Ανεβαίνουν τα κιλά στον πάγκο? Στην πρέσσα , στο μονόζυγο ? Είσαι άρχοντας και κάνεις πρόοδο. Ποιος χέστηκε για τα κιλά. Εγώ πχ. είμαι χοντρός με σχετικά καλούς μυς, προσπαθώ να τους βελτιώσω. Ξέρω τις επιδόσεις μου, μεγαλώνουν και με κάνει χαρούμενο. Όταν φτάσω στο μυικό επίπεδο που θέλω μπορεί να ασχοληθώ με το να χάσω κιλά . Αν χάσω στην πορεία thats better.

 

Αν έχετε τη δύναμη να προσέξετε την διατροφή σας (γιατί αυτό είναι το δύσκολο, όχι τα βάρη) θα γίνετε ογκώδεις με λίγο λίπος, εγώ ως τότε θα τρώω τα αγαπημένα μου πρόβεια γιαούρτια με πέτσα 300 γρ. με 7% λιπαρά. (350 θερμίδες το γιαούρτι) , πλήρη γάλατα, σάντουιτς , πρωτείνες , βρώμη, αυγά, δυνατά μεσημεριανά γεύματα και κανά γλυκάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

<p>Όγκος δεν είναι το να είσαι χοντρός. Είναι το να έχεις μεγάλους μυς. Ο χοντρός με μεγάλους μυς είναι ογκώδης, αυτός με μεγάλους μυς και λίγο λίπος είναι ογκώδης, ο απλά χοντρός με λίπος και 0 μυς είναι λαπάς. Το μόνο που θα σε νοιάζει εσένα και το μόνο που μπορείς να μετρήσεις εύκολα είναι το πόσα σηκώνεις και τη μεζούρα. Πέθανε η ζυγαριά.Ζήτω η μεζούρα και τα βάρη.</p>

 

Εντάξει μύς εχω λόγο βαριάς εργασίας . Απλα ήθελα να το ξεκαθαρίσω αυτό με την γράμμωση. Εισαι ωραίος. Κάτι τελευταίο. Ας πούμε ότι σε 1 μηνα κανω πάγκο 50 κιλά ( τωρα κανω 20) και τα κιλα μου και η κοιλιά μου μένουν ίδια.

 

Αυτό είναι βελτίωση ;

 

Αποστολή από το Galaxy S 3 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι βελτίωση? Το κεντρικό νευρικό σου σύστημα και το μυικό σου σύστημα πλέον μπορούν να διαχειριστούν το νέο μεγαλύτερο βάρος. Συγχαρητήρια είσαι δυνατότερος από ότι ήσουν πριν. Αντικειμενικά δυνατότερος. Και αυτό δεν μπορεί να στο πάρει κανείς. Τι να λέει η κοιλιά και τα κιλά? Αυτά είναι εμφανισιακά θέματα.

 

Το μυικό σου σύστημα δυνάμωσε , οι μυς σου μεγαλώσαν , ο μεταβολισμός σου ανέβηκε , θες περισσότερες θερμίδες διατήρησης, το λίπος αρχίζει να φεύγει σιγά σιγά δεδομένου πως η διατροφή είναι σταθερή και δεν αυξήθηκε. Έτσι παίζεται το παιχνίδι , χωρίς να πανικοβαλλόμαστε , χαλαρά , κάνοντας την προπόνησή μας και με το να γινόμαστε δυνατότεροι ή πιο γρήγοροι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι βελτίωση? Το κεντρικό νευρικό σου σύστημα και το μυικό σου σύστημα πλέον μπορούν να διαχειριστούν το νέο μεγαλύτερο βάρος. Συγχαρητήρια είσαι δυνατότερος από ότι ήσουν πριν. Αντικειμενικά δυνατότερος. Και αυτό δεν μπορεί να στο πάρει κανείς. Τι να λέει η κοιλιά και τα κιλά? Αυτά είναι εμφανισιακά θέματα.

 

Καλό ακούγεται απλά έλεγα να χάσω και λίγη κοιλιά. ..να μαζέψω λίγο.

 

Λογικά αν κανω αυτά που έγραψες παραπάνω θα δω και στην κοιλιά βελτίωση. Θέλω να πω ότι δεν θα ήθελα να μεγαλώσει αλλο το σώμα μου.

 

Θέλω να φοράω το ίδιο νούμερο τζιν :)

 

Αποστολή από το Galaxy S 3 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε το φαγητό και κάνε καλές προπονήσεις και θα μεγαλώσεις μόνο στα σωστά σημεία (ναι άμα χάσεις λίπος, κερδίζεις 1-2 πόντους )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Πρόσεξε το φαγητό και κάνε καλές προπονήσεις και θα μεγαλώσεις μόνο στα σωστά σημεία (ναι άμα χάσεις λίπος, κερδίζεις 1-2 πόντους )</p>

 

Κατάλαβα. Να είσαι καλά. Ευχαριστώ πολύ.

 

Αποστολή από το Galaxy S 3 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όσοι θέλουν να καταλάβουν τι παίζει με τους υδατάνθρακες κάποια καλά άρθρα είναι:

1. Γλυκαιμικός δείκτης τροφών

2. Glycogen

3. Κύκλος του KREBS

 

Είναι ουσιαστικά άρθρα που μαθαίνει πως παράγεται και πως καταναλώνεται η ενέργεια απο τον οργανισμό σου. Στην ουσία αντι να σου λένε τι πρέπει να κάνεις, έτσι καταλαβαίνεις τι πρέπει να κάνεις. Εγω θα αρχίσω να πειραματίζομαι με τροφές (και την ώρα που θα τις τρώω) και θα βλέπω αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά σας αρέσει να διαβάζετε για τροφές περισσότερο από το να διαβάζετε για ασκήσεις και προπονήσεις? Πως την παλεύετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι κλασικες περιπτωσεις  που πεφτουν με τα μουτρα σε κατι, κοιτανε λεπτομερειες που θα επρεπε να αφορουν μονο οσους κατεβαινουν σε αγωνες και στην ουσια  κανουν μια τρυπα στο νερο.

Εδω ο αλλος ουτε μηνα δεν εχει στο gym  ζητημα ειναι αν θα αντεξει να παει κανα τριμηνο και ασχολειτε με λεπτομερειες διατροφης που ειναι για επαγγελματικο επιπεδο.Κοινως βαρετο και να απανταω σε αναλογα ποστ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε είστε καλά; Το να ασχολείσε με τη διατροφή δεν έχει να κάνει με το αν κάνεις ή όχι γυυμναστική, κι ειδικά βάρη. Μας περιτριγυρίζουν ένα βουνό άχρηστες τροφές και πολύ λίγες είναι αυτές που θα έπρεπε, ως ανθρώπινα όντα, να τρώμε. Αν το θεωρείτε περιτό ή ό,τι άλλο, δικαίωμά σας. Αλλά τουλάχιστον σεβαστείτε κι αυτούς που το κάνουν.

 

Αλλά ακόμα και στα βάρη να πάμε, όπως ειπώθηκε και σε προηγούμενο ποστ, το να κάνεις "καλό" σώμα είναι 70% διατροφή και 30% βάρη. 

 

Αν εσάς ο νταλκάς σας είναι απλώς να γίνει κάποιος πιο δυνατός, ε, πάνε σήκωνε βάρη και στα @@ τι τρως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι κλασικες περιπτωσεις  που πεφτουν με τα μουτρα σε κατι, κοιτανε λεπτομερειες που θα επρεπε να αφορουν μονο οσους κατεβαινουν σε αγωνες και στην ουσια  κανουν μια τρυπα στο νερο.

Εδω ο αλλος ουτε μηνα δεν εχει στο gym  ζητημα ειναι αν θα αντεξει να παει κανα τριμηνο και ασχολειτε με λεπτομερειες διατροφης που ειναι για επαγγελματικο επιπεδο.Κοινως βαρετο και να απανταω σε αναλογα ποστ...

ωραια τι πρεπει να κοιταμε γιατι δεν μας λες φιλε μου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι κλασικες περιπτωσεις  που πεφτουν με τα μουτρα σε κατι, κοιτανε λεπτομερειες που θα επρεπε να αφορουν μονο οσους κατεβαινουν σε αγωνες και στην ουσια  κανουν μια τρυπα στο νερο.

Εδω ο αλλος ουτε μηνα δεν εχει στο gym  ζητημα ειναι αν θα αντεξει να παει κανα τριμηνο και ασχολειτε με λεπτομερειες διατροφης που ειναι για επαγγελματικο επιπεδο.Κοινως βαρετο και να απανταω σε αναλογα ποστ...

 

Εμένα προσωπικά η διατροφή (μακάρι να είχα λεφτά να πάω σε διατροφολόγο) και το τρέξιμο (αντοχή) είναι πάνω απο όλα στους στόχους μου. Δεύτερος στόχος αλλα και αυτός πολυ σημαντικός είναι η απόκτηση δύναμη. 

 

 

 

Τώρα το αν θα το παρατήσουμε ή όχι, είναι άποψη σου και δεν ενδιαφέρει κανέναν. Εγω τρέχω εδω και 7 μήνες και δεν έχω παρατήσει τπτ, ούτε έχω σκοπό. 

 

Λοιπόν ελπίζω να είναι απο τα τελευταία ηλ@!@ ποστ που διαβάσαμε το προηγούμενο. Το thread λέγεται fitness και η διατροφή είναι απο τους βασικότερους παράγοντες. Τώρα αν δεν το πιστεύεται αυτό διαβάστε και κανα άρθρο που να μην λέει για ασκήσεις και θα το μάθετε.

 

Υ.Γ. Επειδή στο συγκεκριμένο thread απαντάνε 2-3 άτομα (που είναι γνώστες απο οτι φαίνεται) αυτήν την περίοδο και επειδή πολυ απλα δεν τους ξέρουμε και απο χθες, καλό είναι να διαβάζεται και ενυπόγραφα άρθρα απο αξιόπιστα site. Πιστεύω σε συνδυασμό με αυτό το thread και με κουβέντα με τον γυμναστή σας θα έχει πολυ καλύτερο αποτέλεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν απευθυνομουν σε σενα σαπιε ελεος ,ειστε μερικοι στην τσιτα για ηρεμηστε λιγο υποτιθεται η γυμναστικη αυτο κανει .

Τέσπα και σε εμένα να μην πήγαινε, δεν είναι αυτό ποστ που γράφεις σε κάποιον που ξεκινάει μία προσπάθεια.

 

Εγω επειδή έχω ξεκινήσει και παρατήσει πολλά πράγματα έχω βρεί την μαγική συνταγή πλέον. Κάνε το καθημερινότητα σου και δεν θα το παρατήσεις. Άμα αναλώνεσαι μόνο σε αυτό, θα βαρεθείς και σε λίγο καιρό θα το μισήσεις. Εγω αυτό προτίνω στο παλικάρι και ας το ψάξει όσο θέλει, αυτό δεν κάνει κακό.

 

Πχ, θα πας γυμναστήριο, μετα γρήγορα μπάνιο, τρώς, ντύνεσαι και έτοιμος με ενέργεια να πιεις το ποτάκι σου με τα φιλαράκια σου. (Εγω πριν μία βδομάδα δεν μπορούσα να περπατήσω επειδή είχαν πιαστεί οι προσαγωγοί μου αλλα μετα χτυπιόουνα στον άνθρωπο - όσο μπορούσα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή συμφωνώ με τον άνωθεν ότι η διατροφή είναι πολύ σημαντική, θα ετοιμάσω κι ένα αρθράκι για την πιο παρεξηγημένη "τροφή", τις λιπαρές ουσίες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...