Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ε ξερω γω ρε φιλε , εχουμε κοψει το καπνισμα 3 χρονια τωρα , αθλουμαστε , τρωμε σωστα (γκουχου γκουχου ....) περα απο την πλακα εμενα σπιτι μου δεν τσιγαριζουν το λαδι μπαινει ωμο στο τελος σε καθε φαγητο μονο οτι βλακειες παρω απεξω. Ψωνιζουμε βιολογικα.  Εξετασεις εχω κανει... κληρονομικοτητα δεν υπάρχει  ε αμα ειναι και μου τυχει τιποτα τοτε με τρολάρει ο ιδιος μου οργανισμος χαχαχαχα ελεος. Τι να πω 

μην ανησυχεις φιλε μου μια χαρα εισαι ! τρωγε οσο μπορεις υγιεινα  αθλησου οποτε μπορεις κ ολα οκ ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

 

 

Για την σπλίνα δεν λέτε ρε παιδιά?

Δεν είναι ανησυχιτικό νομίζω Δήμητρα.Εκτός αν έχεις προβλήματα υγείας...

 

 

Για την σπλίνα δεν ξερω καθολου. Εγω εχω ψαξει αρκετα θεματα σχετικα με το στομαχι την καρδια το άσθμα και τις κήλες. Σε αυτα ρώτα οτι θές εχω ενημερωθει δεν ειμαι γιατρος βεβαια απλα στα υπολοιπα ειμαι παντελως άσχετος. 

 

Εχει δικιο που ανησυχει γενικα η δημητρα. Οταν καποιος εχει συμπτωματα κατευθειαν εξετασεις. Εγω να φανταστεις εχω κανει μεχρι και γαστροσκοπηση και αιματος εχω κανει και ακτινογραφια θωρακα και καρδιολογικες στο στομαχι ειχα κατι καουρες πριν καιρο και πηγα να κανω γαστροσκοπηση που ειναι η καλυτερη εξεταση για το στομαχι δειχνει τα παντα. Εκτος απο παγκρεατιτιδες που αμα εχεις θα το καταλαβεις πολυ ευκολα. Και παθησεις του εντερου.

 

Για αυτο ειπα δεν βαριεσαι ενα 10λεπτο ακομα τρεξε που κακως το ειπα και αυτο απλα σου λεω δεν θα το εκανα στο ετσι αμα δεν ειχα κοιταξει σχεδον τα πάντα πριν παω να αθληθω.

Φίλε πόσο ετών είσαι ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν τα ελευθερα βαρη δν εχει. Να πας να σηκωθεις στν τελευταια επαναληψη του τελευταιου σετ των σκουατ κ να τρεμεις ολοκληρος. Τωρα απο το τρεξιμο με σταθερο τεμπο προτιμω διαλειμματικης υψηλης εντασης τρεξιμο για ενα 20'. Αναπνεει κ ο εγκεφαλος.

τι εννοεις αναπνεει ο εγκεφαλος;

 

Sent from my ipad4 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις αναπνεει ο εγκεφαλος;

 

Sent from my ipad4 using Insomnia

Βρε @Fotis μην στέκεσαι στις λέξεις. Με την διαλειμματικής έντασης άσκησης νιώθω καλύτερη κυκλοφορία του οξυγόνου, αναπνέω καλύτερα και στο τέλος υπάρχει το αίσθημα της ευεξίας. Αναπνέει και ο εγκέφαλος, μεταφορικά το έγραψα

Στα βαρη αν και δεν ειμαι καθολου ειδικος γνωμη μου : καλο ειναι να μην ζορίζεσαι. Και σε οτιδηποτε εγω ειμαι της αποψης οταν βλεπεις πως αρχιζεις να ζοριζεσαι σταματάς {...}

 

 Μια φορά ειχα ξεκινησει τρεξιμο πριν κανα χρονο θυμαμαι μπορει και περισσοτερο και ημουν ηδη στα 20λεπτα και αρχισε να με ενοχλει η κοιλια μου αλλα λεω δεν βαριεσαι θα το αντεξω και θα συνεχισω... σταματησα στα 30λεπτά {...}

Στα βάρη δλδ να ζοριζόμαστε και στο τρέξιμο όχι δλδ;

 

Σε πληροφορώ στον τελευταίο ημιμαράθωνιο της συμπρωτεύουσας την ίδια λογική είχε και ο τύπους που απεβίωσε.

Ένοιωσε ζόρια, άλλοι είπαν λαχάνιασε, άλλοι μίλησαν για μια γενική δυσφορία. Το αποτέλεσμα ήταν το ισχαιμικό επεισόδιο που υπέστει και απλά κατέληξε.

Ο καθένας πράττει όπως επιθυμεί. Απλά τόνισα πως δεν πρέπει να αγνοούμε τις τυχόν δυσφορίες που αισθανόμαστε και να λέμε έλα μωρέ δεν βαριέσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τελευταία όταν κάνω πόδια στην πρέσσα στην διάρκεια του σετ μουδιάζουν και μυρμηγκιάζουν λίγο τα δάχτυλα των ποδιών. Είναι μουδιασμένα επίσης για καμιά ώρα μετα το τέλος της γυμναστικής, 

 

Πιστεύω είναι γιατί έχω ανεβάσει τα κιλά και τον επαναλήψεις (στην αρχή με λιγότερα κιλά και ίδιες επαναλήψεις δεν γινότανε). Σας τυχαίνει? Εχω κάνει πολύ πρόοδο στο μηχάνημα πάντως , πριν 4 μήνες έκανα 100 x20 -> 60 x 15 επαναλήψεις και τώρα κάνω 200x20 -> 120 x 12 -> 90x12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τελευταία όταν κάνω πόδια στην πρέσσα στην διάρκεια του σετ μουδιάζουν και μυρμηγκιάζουν λίγο τα δάχτυλα των ποδιών. Είναι μουδιασμένα επίσης για καμιά ώρα μετα το τέλος της γυμναστικής, 

 

Πιστεύω είναι γιατί έχω ανεβάσει τα κιλά και τον επαναλήψεις (στην αρχή με λιγότερα κιλά και ίδιες επαναλήψεις δεν γινότανε). Σας τυχαίνει? Εχω κάνει πολύ πρόοδο στο μηχάνημα πάντως , πριν 4 μήνες έκανα 100 x20 -> 60 x 15 επαναλήψεις και τώρα κάνω 200x20 -> 120 x 12 -> 90x12

Άλεξ λογικά έτσι όπως κάθεσαι στην πρέσσα και επειδή έχουν μεγαλώσει και τα φορτία μάλλον πιέζεται ρίζα/ρίζες νεύρων κι έτσι έρχονται τα μουδιάσματα. Προσπάθησε να φτιάξεις λίγο την θέση σου στην πρέσσα. Αν συνεχιστεί και στην επόμενη προπόνηση τα ξαναλάμε και πιό συγκεκριμένα...

 

In other news pr σε squat πάλι με 6 reps @ 97,5. Τα 100 είναι κοντά όπως επίσης και το εγκεφαλικό  :-D.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε @Fotis μην στέκεσαι στις λέξεις. Με την διαλειμματικής έντασης άσκησης νιώθω καλύτερη κυκλοφορία του οξυγόνου, αναπνέω καλύτερα και στο τέλος υπάρχει το αίσθημα της ευεξίας. Αναπνέει και ο εγκέφαλος, μεταφορικά το έγραψα

Στα βάρη δλδ να ζοριζόμαστε και στο τρέξιμο όχι δλδ;

 

Σε πληροφορώ στον τελευταίο ημιμαράθωνιο της συμπρωτεύουσας την ίδια λογική είχε και ο τύπους που απεβίωσε.

Ένοιωσε ζόρια, άλλοι είπαν λαχάνιασε, άλλοι μίλησαν για μια γενική δυσφορία. Το αποτέλεσμα ήταν το ισχαιμικό επεισόδιο που υπέστει και απλά κατέληξε.

Ο καθένας πράττει όπως επιθυμεί. Απλά τόνισα πως δεν πρέπει να αγνοούμε τις τυχόν δυσφορίες που αισθανόμαστε και να λέμε έλα μωρέ δεν βαριέσαι.

 

Α τωρα καταλαβα. Μου κάκιωσες επειδη σου προσβαλλα τα βάρη. Κοιταξε να δεις η αληθεια ειναι οτι πιο πολυ κινδυνευεις εσύ να πάθεις κηλη που δεν εχεις καποια εξέταση που πιστοποιει οτι τα τοιχωματα της κοιλιας σου αντέχουν το βάρος που σηκώνεις παρα ενας ανθρωπος ο οποιος έχει κανει καρδιολογικες εξετασεις και δεν εχει κανενα προβλημα. Στο εξηγησα ηδη απο χθες 4-5 φορες και μπηκαν και αλλοι και μου εδωσαν δίκιο. Κακο πράγμα να επιμένεις οταν έχεις αδικο. Στην διατροφη εγω δεν επεμεινα ποτε γιατι δεν ξέρω. Αυτα που μου ειπες χθες ηταν λάθος. Μου ειπες οτι οποιος νιωσει πονο στην κοιλια σημαινει οτι έπαθε καρδιακη προσβολη ετσι δεν έγραψες? σου εξηγησα οτι τα εχω ψαξει και μαλιστα πολυ καλυτερα απο εσένα. 

 

Για μενα το ζορι στα κιλά ειναι λάθος. Κινδυνευεις ανα πάσα στιγμη για κήλη η οποια θα σε αφησει εξω ενα εξάμηνο. Δεν μενεις σε αυτο παρα επιμενεις στο αλλο. Το παραδειγμα που μου φερνεις δεν εχει νοημα διοτι αυτος που απεβιωσε δεν ξερουμε τι εξετασεις ειχε κάνει. Τι μου μπλεκεις στην συζητηση ατομα που ουτε ξέρω ουτε ξέρεις τι εξετασεις ειχαν και τι προβληματα υγειας?  Στο κολυμβητηριο που πηγαινα ο γυμναστης ειχε ηδη δυο κήλες μια βουβωνοκηλη και μια στον αφαλό. Αν νομιζεις οτι σε παιρνει να κτυπιέσαι και να τρέμεις με τα βαρη οπως μας έγραψες οκ συνεχισε το. Αλλα ρωτα και καποιον που ξέρει.

 

Και ελεος πας να βγαλεις εμενα ανευθυνο απο την στιγμη που προτεινεις να τρεμει ο αλλος και να σηκωνει βαρη εγω εχω εξετασεις που πιστοποιουν οτι μπορω να τρεξω και 5 λεπτα παραπανω εσυ εχεις εξετασεις που πιστοποιουν οτι με τα παραπανω κιλα που θα σηκωσεις δεν κινδυνευεις? Που ξερεις σε τι κατασταση βρισκονται εσωτερικα τα τοιχωματα της κοιλιας σου? Και μου περηφανευεσαι κιολας "Αμα δεν τρεμεις οταν σηκωνεις στα κιλα δεν εχει κανενα νοημα" με ειδες δεν το σχολιασα αυτο που λες  ενω ειναι επικινδυνο για καποιον νεο να το δει να παει να το κανει να σακατευτει μετα να δουμε η μαγκια και το κοκορεμα ποιο θα ειναι ελεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε σε ξέρω ούτε με ξέρεις, δεν σου επιτίθεμαι και προσέχω πάρα πολύ τον τρόπο ομιλίας απέναντί σου και όλων.
σε παρακαλώ πολύ πρόσεχε τον τρόπο με τον οποίον μου μιλάς.

Εγώ καθ όλη τη διάρκεια των απαντήσεων μου τόνιζα τη λεπτότητα των δυσφοριών και την προσοχή που καλούμαστε να επιδείξουμε
Η άθληση δεν είναι παιδική χαρά για να λες έλα δεν βαριέσαι και να αγνοείς τυχόν ενοχλήσεις.
 

 

Και μου περηφανευεσαι κιολας "Αμα δεν τρεμεις οταν σηκωνεις στα κιλα δεν εχει κανενα νοημα"

είπα εγώ κάτι τέτοιο. Σε παρακαλώ πολύ μην παραφράζεις τα λεγόμενά μου και μάθε να εκφράζεσαι με τρόπους επιτέλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παπουτσια ειναι κυριλε

 

Μου συμβαινει εδω και τρεις προπονησεις . Στην πρεσσα εδω και πεντε μηνες καθομαι με τον ιδιο τροπο με ακριβεια εκατοστου

 

Δεν με πειραζεί πολυ αν ειναι φυσιολογικο απλα φοβαμαι μην παιξει κανα θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok...Starlight έχει κήλη...το έχουμε καταλάβει όλοι εδώ μέσα. Αυτός δεν είναι λόγος να καθόμαστε οι υπόλοιποι να το ρίξουμε στο πλέξιμο.

 

Μπορεί για σένα το ζόρι στα κιλά να είναι λάθος...δεν σημαίνει ότι έχεις και δίκιο. Για κάποιο λόγο έχει βγει το no pain no gain.


Τα παπουτσια ειναι κυριλε

Μου συμβαινει εδω και τρεις προπονησεις . Στην πρεσσα εδω και πεντε μηνες καθομαι με τον ιδιο τροπο με ακριβεια εκατοστου

Δεν με πειραζεί πολυ αν ειναι φυσιολογικο απλα φοβαμαι μην παιξει κανα θεμα

Θυμάσαι σε ποιά δάχτυλα πάει το μούδιασμα ή έστω αν είναι από την μπροστινή (quads) ή πίσω μεριά (hams) του ποδιού ? Επίσης είναι και στα δύο πόδια ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα με τα παπουτσια παντως πρεπει να το τσεκαρω. Μπορει να φαινονται κυριλε αλλα αλλο οταν περπατας και αλλο οταν σηκωνεις 200 κιλα. Εχουν λιγο στενη μυτη πλακα πλακα

 

Τωρα που πιζω λιγο το ποδι μεσα παντως πλεει μπροστα δεν στενευει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον με παρεξηγησες παιχτη!

πηρα κανουργια παπουτσια που με στενευαν ελαχιστα στα δακτυλα , κ ακριβως στην πρεσα οταν φορτωνα μουδιαζαν τα δακτυλα μου απιστευτα ! δε τα ξαναφορεσα οταν εκανα ποδια κ ολα οκ ! κ μιλαμε για ελαχιστο στενεμε οταν ηταν ολοκαινουργια !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ίδιο παθαίνω στο ελλειπτικό οταν βάλω περισσότερα κιλά μουδιάζουν τα ακροδάκτυλα μετά τα 20-25 λεπτά. Νομίζω είναι θέμα κούρασης και ίσως και παπουτσιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα με τα παπουτσια παντως πρεπει να το τσεκαρω. Μπορει να φαινονται κυριλε αλλα αλλο οταν περπατας και αλλο οταν σηκωνεις 200 κιλα. Εχουν λιγο στενη μυτη πλακα πλακα

ακριβως αυτη την μυτουλα μου καναν κ μενα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...