Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατι ειχαμε με τ αυγα σημερα ε? :P εγω εφαγα σαλατα με : κοκκινες & πρασινες πιπεριες, ντοματα, αγγουρακι & λιγο κρεμμυδι με λαδι και ριγανη βεβαια. Μαζι μ αυτα τσιμπησα κι ενα αυγο βραστο.

 

Αυτο που θελω να ρωτησω..οταν κανω ασκησεις σπιτι με τα βαρακια, πως μπορω να "ζεστανω" τα χερια μου πριν αρχισω?

 

Ξερεις τι μπορεις να κανεις... θα σηκωσεις τα χερια ψηλα και ποτε απο τα αριστερα ποτε απο τα δεξια θα γυριζεις και θα τα κανεις και τα 2 πανω σαν να χαιρετας τεντωμενα απλα οι ωμοι να προσεχεις να ειναι χαλαροι και να φευγουν πισω απο το κεφάλι. 

Εγω παντως ενα πνευμονι μετα απο 10 λεπτα τρεξιμο το βγαζω.Να τα λεμε ολα και ολα ,δεν υπαρχει χρονος για τρεξιμο,ασε που το βαριεμαι οσο δεν παει.

 

Τι θες να πετυχεις? Ξεκινα χαλαρο τζοκιν σιγα σιγα θα πηγαινεις κλιμακωτα τα 2 πρωτα λεπτα θα ειναι σαν να σερνεσαι ισα ισα μετα χαλαρο τζοκιν μεχρι τελος. Αυτο μπορεις να το κανεις για μια εβδομαδα ή για 10 ημέρες οποτε πηγαινεις για τρεξιμο μετα μπορεις απο 10 λεπτα να πας στα 13 ή να παιξεις με διαλειματικη δηλαδη καθε λεπτο τρεξιματος τα 50 sec ειναι χαλαρά ενω τα υπολοιπα 10 δευτερολεπτα τρέχεις κανονικα. Οχι τζοκιν κανονικα έντονα , ζωηρό τρεξιμο.

 

Αυτο ομως το τελευταιο μετα απο 20ημερες αφου εχει συνηθισει ο οργανισμος να τρέχει ανετα τα 10λεπτα χωρις να σταματησεις ή να εισαι ψοφιος στο σταμάτημα και να μην μπορεις να αναπνευσεις. Εννοειται οτι έχεις κανει εξετασεις καρδιάς(καρδιογραφημα , υπερηχος) και δεν έχεις ασθμα ετσι? μονο ετσι πας για τρεξιμο αλλιως ρωτας τον γιατρο σου.

 

Μπορεις να κανεις και το αλλο. Να ξεκινησεις στην αρχη δυο γυρους ζεσταμα μετα να κανεις διατασεις και μετα να ξεκινησεις το 10λεπτο τρέξιμο ή αυτο με την διαλειματικη. Παρε 2 μπλουζες καλου κακού.

 

ΥΓ Την πρωτη φορα που θα κανεις την διαλειματικη ασκηση μην απογοητευτεις αμα την βγαλεις στα 5-7 λεπτά ειναι φυσιολογικο. Σταματα αμα κουραστεις πρεπει να σέβεσαι τα ορια του οργανισμου σου. Δεν θα γινεις δρομεας σε ενα μήνα. Μην συνεχιζεις ενω δεν μπορεις να αναπνευσεις ή δεν νιωθεις τοσο καλά. Ειναι και τα γονατα στην μέση που απο το τρεξιμο τραβανε πολλά. 2 ωρες πριν πας για τρεξιμο φάε μια βραστή πατάτα με λεμονάκι και λιγο λαδάκι ή πηγαινε μετα απο 3 ωρες που εχεις φαει φαγητο αρκει να μην ειναι φασόλια γιατι δεν θα σε αφησουν να τρέξεις. :/ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Σαν τα ελευθερα βαρη δν εχει. Να πας να σηκωθεις στν τελευταια επαναληψη του τελευταιου σετ των σκουατ κ να τρεμεις ολοκληρος. Τωρα απο το τρεξιμο με σταθερο τεμπο προτιμω διαλειμματικης υψηλης εντασης τρεξιμο για ενα 20'. Αναπνεει κ ο εγκεφαλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν τα ελευθερα βαρη δν εχει. Να πας να σηκωθεις στν τελευταια επαναληψη του τελευταιου σετ των σκουατ κ να τρεμεις ολοκληρος. Τωρα απο το τρεξιμο με σταθερο τεμπο προτιμω διαλειμματικης υψηλης εντασης τρεξιμο για ενα 20'. Αναπνεει κ ο εγκεφαλος.

 

Στα βαρη αν και δεν ειμαι καθολου ειδικος γνωμη μου : καλο ειναι να μην ζορίζεσαι. Και σε οτιδηποτε εγω ειμαι της αποψης οταν βλεπεις πως αρχιζεις να ζοριζεσαι σταματάς. Αφου με ενα μεθοδικο και καλα οργανωμενο προγραμμα στο τελος θα επιτυχεις αυτο που θελεις ποιος ο λογος να ζοριστεις να βαλεις τον εαυτο σου σε κινδυνο να τυχει καμια στραβη και να μεινεις απεξω για λιγο καιρο μετα? μονο και μονο επειδη ησουν ανυπομονος να δεις στον καθρεφτη τα γρηγορα αποτελεσματα?

 

Αυτο που του λες για 20' αμα ειναι αγυμναστος στο τρεξιμο δεν θα μπορεσει να το βγαλει. Ειτε απο θεμα αναπνοης ειτε απο κουραση που θα εκδηλωθει σαν πονος στην κοιλιά. Eγω τουλαχιστον με πονο σταματουσα το πολυ να εκανα 2 λεπτά παραπανω. Μια φορά ειχα ξεκινησει τρεξιμο πριν κανα χρονο θυμαμαι μπορει και περισσοτερο και ημουν ηδη στα 20λεπτα και αρχισε να με ενοχλει η κοιλια μου αλλα λεω δεν βαριεσαι θα το αντεξω και θα συνεχισω... σταματησα στα 30λεπτά. Πονουσα βεβαια μετα για κανα μισαωρο και την επομενη ημέρα μου εμφανιστηκε και υπερκοπωση στα γονατα οποτε 1 εβδομαδα ημουν εκτος με πάγους και Voltaren.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η στραβη συμβαινει απο λαθος τεχνικη οχι απο ζορια. Ζοριζομαι στις δυο τελευταιες επαναληψεις του σετ.

Μη ξεχνας οτι πρεπει να δωσεις τα καταλληλα ερεθισματα ωστε οι μυεις να αφυπνιστουν ωστε να παραγουν αναβολινη ινσουλινη.

Τα βαρη δν ειναι παιχνιδι σε παιδικη χαρα αλλα πειθαρχια κ δοκιμη οριων σου.

Στο τελος απλα νιωθεις υπερηφανος με το τι μπορει να κανει το σωμα σου.

Ενας αγυμναστος δν μπορει να τερματισει σχεδον τπτ. Δοκιμαζει στην πραξη τα ορια του κ θετει τα δικα του τερματα. Μαθαινει το σωμα του κ τις δυνατοτητες του. Αποκταει δυναμη, αντοχη, σωστη αναπνοη εν καιρω.

... Μια φορά ειχα ξεκινησει τρεξιμο πριν κανα χρονο θυμαμαι μπορει και περισσοτερο και ημουν ηδη στα 20λεπτα και αρχισε να με ενοχλει η κοιλια μου αλλα λεω δεν βαριεσαι θα το αντεξω και θα συνεχισω...

Παρομοια πραξη μπορει να ναι θανατηφορα.

δεδομενης της δυσφοριας που ενιωσες. Εχει χαθει αρκετος κοσμος ετσι.

Μαθε να διαβαζεις το σωμα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η στραβη συμβαινει απο λαθος τεχνικη οχι απο ζορια. Ζοριζομαι στις δυο τελευταιες επαναληψεις του σετ.

Μη ξεχνας οτι πρεπει να δωσεις τα καταλληλα ερεθισματα ωστε οι μυεις να αφυπνιστουν ωστε να παραγουν αναβολινη ινσουλινη.

Τα βαρη δν ειναι παιχνιδι σε παιδικη χαρα αλλα πειθαρχια κ δοκιμη οριων σου.

Στο τελος απλα νιωθεις υπερηφανος με το τι μπορει να κανει το σωμα σου.

Ενας αγυμναστος δν μπορει να τερματισει σχεδον τπτ. Δοκιμαζει στην πραξη τα ορια του κ θετει τα δικα του τερματα. Μαθαινει το σωμα του κ τις δυνατοτητες του. Αποκταει δυναμη, αντοχη, σωστη αναπνοη εν καιρω.

Παρομοια πραξη μπορει να ναι θανατηφορα.

δεδομενης της δυσφοριας που ενιωσες. Εχει χαθει αρκετος κοσμος ετσι.

Μαθε να διαβαζεις το σωμα σου.

 

Σε μενα συγκεκριμενα οχι. Γιατι ειχα κανει καρδιολογικες εξετάσεις και ηταν φυσιολογικες.Δεν θα έτρεχα στο έτσι. Μονο 24ωρο holter δεν εχω κάνει και δεν υπαρχει λογος μια και στα καρδιογραφηματα δεν υπηρξαν εκτακτες συστολές δηλαδη αρρυθμιες. Οι παλμοι μου αυτη τη στιγμη να φανταστεις ειναι 55.Τωρα να παθαινα κατι στην κοιλια θανατηφορο δεν νομιζω. Ρωτησα και την γυμναστρια μου και μου ειπε οτι ηταν κουραση. Επισης παλιοτερα ειχα ενοχλησεις στο στομαχι και εκανα και γαστροσκοπηση η οποια δεν εδειξε τιποτα ουτε αυτη.

 

Αλλα γενικα συμφωνω οτι οποιαδηποτε δυσφορια πρεπει να σε κανει να σταματας την προπονηση. Και ασφαλως πριν κανεις οτιδηποτε πρεπει να κανεις εξετασεις καρδιολογικες και αιματος και τα παντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πονος στη κοιλιακη χωρα ειναι ενα συμπτωμα καρδ.προσβολης.

Το ζητημα ειναι λεπτο κ χρηζει προσοχης κ συνεπειας.

Αν θεωρεις τη σκεψη του τρεχω 20' νιωθω πονο κ ελα μωρε δν βαριεσαι ας συνεχισω κ εκτελω αλλα 10' ορθη, τοτε παω πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πονος στη κοιλιακη χωρα ειναι ενα συμπτωμα καρδ.προσβολης.

Το ζητημα ειναι λεπτο κ χρηζει προσοχης κ συνεπειας.

Αν θεωρεις τη σκεψη του τρεχω 20' νιωθω πονο κ ελα μωρε δν βαριεσαι ας συνεχισω κ εκτελω αλλα 10' ορθη, τοτε παω πασο.

 

Δεν ειναι απαραίτητο. Μαζι με δυσπνοια μπορει να ειναι συμπτωμα καρδιακης προσβολης. Οχι σκέτος. Και τωρα αμα πονεσω στην κοιλια σημαινει οτι έπαθα καρδιακη προσβολη? Ουτε καν. Μπορει να εχω θεματα πεψης. Μπορει να εχω κολιτιδα. Μπορει να εχω στομαχικα θεματα. Η παλινδρομηση του στομαχου στην οποια ο οισοφαγικος σφικτηρας χαλαρωνει και τα υγρα περνανε στον οισοφαγο δημιουργει επισης και συμπτωματα άσθματος ακομη και εμφραγματος!!!! Αυτο δεν σημαινει οτι εχεις ασθμα ουτε έμφραγμα. Μπορει να εχεις βαρος στο στηθος και ταυτοχρονα πονο στην κοιλια αυτο δεν εχει να λεει. 

 

Ορθη σκεψη δεν ηταν αλλα δεν θα ηταν και θανατηφορα οπως το ειπες. Δεν υπηρχε περιπτωση να ειναι διοτι οπως σου εξηγησα ειχα κανει εξετασεις. Οταν πας σε καρδιολογο και σου λεει οτι εισαι ικανος να αθληθεις μετα και κατι να σε πιασει θα σταματησεις μεν αλλα δεν ειναι λογικο να έχεις παθει καρδια απο εκει που δεν ειχες ποτε εκτος και αν ειναι η ωρα σου τι να πω κτυπα ξυλο βραδιατικα λοολ.

 

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?20461-%CE%A0%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%84%CF%81%CE%B5%CE%BE%CE%B9%CE%BC%CE%BF

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την σπλίνα δεν λέτε ρε παιδιά?

Δεν είναι ανησυχιτικό νομίζω Δήμητρα.Εκτός αν έχεις προβλήματα υγείας...

 

 

Για την σπλίνα δεν ξερω καθολου. Εγω εχω ψαξει αρκετα θεματα σχετικα με το στομαχι την καρδια το άσθμα και τις κήλες. Σε αυτα ρώτα οτι θές εχω ενημερωθει δεν ειμαι γιατρος βεβαια απλα στα υπολοιπα ειμαι παντελως άσχετος. 

 

Εχει δικιο που ανησυχει γενικα η δημητρα. Οταν καποιος εχει συμπτωματα κατευθειαν εξετασεις. Εγω να φανταστεις εχω κανει μεχρι και γαστροσκοπηση και αιματος εχω κανει και ακτινογραφια θωρακα και καρδιολογικες στο στομαχι ειχα κατι καουρες πριν καιρο και πηγα να κανω γαστροσκοπηση που ειναι η καλυτερη εξεταση για το στομαχι δειχνει τα παντα. Εκτος απο παγκρεατιτιδες που αμα εχεις θα το καταλαβεις πολυ ευκολα. Και παθησεις του εντερου.

 

Για αυτο ειπα δεν βαριεσαι ενα 10λεπτο ακομα τρεξε που κακως το ειπα και αυτο απλα σου λεω δεν θα το εκανα στο ετσι αμα δεν ειχα κοιταξει σχεδον τα πάντα πριν παω να αθληθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σχολείο όταν τρέχαμε (για γυμναστική) μας έπιανε πόνος στη κοιλιά και μας έλεγε ο γυμναστής ότι είναι η σπλίνα.

Ζω μες στο ψέμα τόσα χρόνια? :cry:  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σχολείο όταν τρέχαμε (για γυμναστική) μας έπιανε πόνος στη κοιλιά και μας έλεγε ο γυμναστής ότι είναι η σπλίνα.

Ζω μες στο ψέμα τόσα χρόνια? :cry:  :ph34r:

 

Καλυτερα να ρωτησεις τον γιατρο. Μπορει να ειναι και στομαχι και να κανει αντανακλαση. Εδω το στομαχι μπορει να σε κτυπησει και πισω στην πλατη και να νομιζεις οτι έχεις παθει κατι σοβαροτερο. Οπως ειπαμε και πριν.

 

 

http://www.clickatlife.gr/story.aspx?id=2271533

 

Σε μικρή ομάδα ασθενών υπάρχει θωρακικός πόνος, ο οποίος μπορεί να μιμηθεί τον πόνο του εμφράγματος και συχνά δημιουργεί σύγχυση και άγχος όχι μόνο στους ασθενείς αλλά και στον γιατρό που καλείται να το διαγνώσει. 

 

Επισης μπορει να εχεις ολα τα συμπτωματα μιας παθησης και τελικα να μην την έχεις. Και να οφειλονται σε άγχος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σχολείο όταν τρέχαμε (για γυμναστική) μας έπιανε πόνος στη κοιλιά και μας έλεγε ο γυμναστής ότι είναι η σπλίνα.

Ζω μες στο ψέμα τόσα χρόνια? :cry:  :ph34r:

καλα σας τα ελεγε ! σε πιανει η σπληνα κ ξερενεσε επι τοπου ! στοπ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχααααχαχα σε παω ρε φιλε ωραιος !!! :-D

 

ε ξερω γω ρε φιλε , εχουμε κοψει το καπνισμα 3 χρονια τωρα , αθλουμαστε , τρωμε σωστα (γκουχου γκουχου ....) περα απο την πλακα εμενα σπιτι μου δεν τσιγαριζουν το λαδι μπαινει ωμο στο τελος σε καθε φαγητο μονο οτι βλακειες παρω απεξω. Ψωνιζουμε βιολογικα.  Εξετασεις εχω κανει... κληρονομικοτητα δεν υπάρχει  ε αμα ειναι και μου τυχει τιποτα τοτε με τρολάρει ο ιδιος μου οργανισμος χαχαχαχα ελεος. Τι να πω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...