Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

οπου δεν υπαρχει πετσετα και κοβεις οτι ειναι μαλακας ο αλλος και αργει απλα πας και κανεις και τελειωνει η υποθεση!

εγω παω γυμναστηριο κατα τις 9.30 το πρωι ειμαι εγω και 6-7 γυναικες παρεα που πανε αερομπικ

οποτε εχω ολα τα οργανα δικα μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Άρχισα από σήμερα σιγά σιγά να αφαιρώ όργανα και να τα κάνω μπάρες, ξεκινώντας από στήθος που είναι εύκολο. Αντί για πιέσεις και πεκ ντεκ έκανα πάγκο και εκτάσεις στον ίσιο με αλτήρες. Λίγα κιλά γιατί ήταν πρώτη φορά εδώ και καιρό αλλά περισσότερο για να μην ζοριστεί ο γαμημένος ο αντίχειρας.

 

Θα προσπαθήσω να κάνω πιο μαλακά μπας και περάσει έτσι κάποια στιγμή, αλλιώς γάμα τα. Η μαλακία είναι όμως ότι στις ασκήσεις στήθους, ώμων, βυθίσεων, μερικές τρικεφάλου αλλά και σε μερικές άλλες, με πιέζει ελάχιστα σε αυτό το σημείο. Σε καμία άσκηση που κάνω δεν με πιέζει ακριβώς εκείνο το σημείο. Εκεί που πονάει κανονικά είναι όταν πάω να ανοίξω κανα βάζω. Είναι spot on.

 

 

Κατά τ'αλλα, ζυγίστηκα σήμερα και έχω χάσει περίπου 2 με 2,5 κιλά τους τελευταίους 1,5 με 2 μήνες. Υπάρχει και εμφανής διαφορά στον καθρέπτη(εκεί με ενδιαφέρει) αλλα ζυγίζομαι πιο πολύ από περιέργεια.

 

 

Από την άλλη βδομάδα, αντίχειρα θέλοντος θα αλλάξω και τις υπόλοιπες ασκήσεις σε μπάρες να κάνω λίγο πιο σοβαρά γιατί σε μερικά μηχανήματα δεν ένοιωθα να κάνω τόσο δουλειά.

 

 

 

Αυτά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Liver κτήνος ρε, εφόσον άντεξες. Αλλά να μας βγαίνουν και τα κιλά αύριο ε?

Αυριο ειναι αλλη μερα... Θα με δουν τα κιλα και θα κρυφτουν...

 

Χαχα...

 

 

Αυριο καλο φαι υπνο και μετα προπονηση...

 

Ακομα δεν φοβαμαι.. Απο δευτερα να με δω και την παρασκευη στις στρατιωτικες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cthu, δοκίμασες να βάλεις γάντια για βάρη; φέρουν ειδική ενίσχυση σε σημεία ευπρεπή στον τραυματισμό
προστατεύοντας τα.
ίσως σε βοηθήσουν...πάγο βάζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γάντια δεν βάζω για να σκληραγωγηθούν και λίγο τα χέρια. Το σκέφτηκα και εγώ να βάλω τα γάντια μπας και βοηθήσουν σε αυτό το σημείο αλλά δεν πιστεύω να κάνουν τίποτα.

 

Πάγο δεν έβαλα γιατί δεν ήταν φρέσκος ο τραυματισμός όταν το πήρα χαμπάρι και απόσο ξέρω το να βάλεις μετά από μέρες δεν έχει νόημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξεκίνησα να πονάω σε χέρι και αγκώνα από τις λαβές και τις κάμψεις που κάνουμε στο spinning, γενικά από τις ασκήσεις στις οποίες μεγάλο ποσοστό του βάρους μετατίθεται σε αυτά. Δεν έχεις να χάσεις και τίποτα από το να βάλεις πάγο, δεν πειράζει που ο τραυματισμός δεν ήταν "φρέσκος". Πρωτίστως, χρήζει ανάγκης η προστασία του αντίχειρα...άσε τη σκληραγωγία για τις μυικές ομάδες και όχι για τα οστά, τένοντες,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάγο δεν έβαλα γιατί δεν ήταν φρέσκος ο τραυματισμός όταν το πήρα χαμπάρι και απόσο ξέρω το να βάλεις μετά από μέρες δεν έχει νόημα

 

Πάντα έχει νόημα. Ο πάγος βοηθάει μουδιάζοντας τα νεύρα ώστε να περνάει ο πόνος και επίσης έχει αντιφλεγμονώδη δράση (φλεγμονή είναι αυτό που σε πονάει)

 

εδώ βάζουμε πάγο σε τραυματισμούς που έγιναν πριν 10 χρόνια , σε μια εβδομάδα κώλωσες? Πρόσεχε μόνο όχι κατευθείαν επάνω στο δέρμα. Ψάξε στο νετ πώς να βάζεις πάγο αν δεν γνωρίζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επομενη κατηγορια πιο ενοχλητικων ειναι αυτη που πιανουν ενα μηχανημα,1 spot  στο γυμναστηριο και δεν ξεκολανε αν δεν περασει 1 ωρα .

Εγω την αλλη φορα απλα πηγα gym και εφυγα.Οταν βλεπω ενμα συγκεκριμενο παλικαρι να κανει squat απλα παινρω την τσαντουλα μου και παω σπιτι.Ο τυπος πιανει την μερια για τα squat για 1,5 ωρα.Δεν ξερω και εγω ποσα σετ κανει.Θα μου πεις γιατι δεν του λεω κατι.Γιατι δεν θελω να γινομαι ο περιεργος του gym ,Απλα.

Εχω μια  συγκεκριμενη μερα για τα squat .που δεν υπαρχει ανθρωπος[μεσημερακι].

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΕΕΕεεε κοίτα είναι σπαστικό αλλά κι εγώ έχω μέρα που κάνω τρεις ασκήσεις στη μπάρα, σύνολο 13 σετ ξέρω 'γω. Απλώς εντάξει, αν δεις κάποιον να περιμένει, ε πες ρε άνθρωπε να κάνετε εναλλάξ δε χάθηκε ο κόσμος. Κι ας έχει βάλε-βγάλε κιλά.

 

Οι χειρότεροι είναι αυτοί που πιάνουν το μηχάνημα/μπάρα/γουατέβερ και μιλάνε στο κινητό. Παναγίες.

 

Εσυ δεν μπορεις να σηκωσεις την 20kg μπαρα τι 3 ασκησεις μας λες?Μπαρα ειναι δεν ειναι γαμος ξεκολα να κανει και κανεις αλλος :P

Εγω την αλλη φορα απλα πηγα gym και εφυγα.Οταν βλεπω ενμα συγκεκριμενο παλικαρι να κανει squat απλα παινρω την τσαντουλα μου και παω σπιτι.Ο τυπος πιανει την μερια για τα squat για 1,5 ωρα.Δεν ξερω και εγω ποσα σετ κανει.Θα μου πεις γιατι δεν του λεω κατι.Γιατι δεν θελω να γινομαι ο περιεργος του gym ,Απλα.

Εχω μια  συγκεκριμενη μερα για τα squat .που δεν υπαρχει ανθρωπος[μεσημερακι].

Nαι ρε φιλε  πραγματικα ειναι ελεεινοι εχω αλλαξει και εγω μερα  τα ποδια  για ενα τετοιο καθυστερημενο .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχισα από σήμερα σιγά σιγά να αφαιρώ όργανα...

 

μλκ, το διάβασα βιαστικά και τρόμαξα. Λέω κρίση έχουμε, απελπίστικε ο άνθρωπος, πουλάει νεφρά και τέτοια να τα βγάλει πέρα. Ό,τι να' ναι... :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κανει κανεις απο εδω  τον κλασικο μαραθωνιο Αθηνας φετος ? Εχει τεραστια συμμετοχη 15000 δρομεις.

Ειναι κλειστες οι εγγραφες βεβαια εδω και 2 μηνες εχω βαλει  γνωστη μεσα απο την Wind  μηπως και ανοιξει καμια θεση(για τα 10km)  αλλα ειναι πολυ δυσκολο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Squat: το πρόγραμμα έλεγε 35. Φακ το πρόγραμμα, έβαλα 40. ΤΑ ΣΗΚΩΣΑ. ΠΛΗΡΩΣ, 5*5. Μπορεί να γελάτε αλλά εγώ νιώθω http://www.51allout.co.uk/wp-content/uploads/2013/01/Incredible-Hulk-mini-thing.jpg.  Παρασκευή 42,5.  Είχα στόχο τα 50 μέχρι τα Χριστούγεννα, τώρα το αλλάζω μέχρι τέλος του μήνα. Χρειάστηκαν 3 ελεεινοί μήνες αλλά επιτέλους τα πόδια άρχισαν να παίρνουν τα πάνω τους και σε δύναμη και σε σχήμα.

 

Στήθος: 57,5 με το ζόρι. Την ερχόμενη Δευτέρα 60. Δεν τα ‘χω αλλά θα τα βάλω στη μπάρα και θα τα σηκώσω.

 

Άρσεις: 60. Έχω και παραπάνω αλλά θα πάω 4 προπονήσεις πίσω γιατί δε θέλω να αυξήσω πολύ τα κιλά ενώ δεν εχω σωστή τεχνική, μην πάθουμε καμια ζημιά.

 

Κάμψεις δικεφάλων: 3*6*30, Η μπάρα αρνιόταν να σηκωθεί μέχρι το λαιμό αλλά σηκώθηκε.

 

Μάγκες, παραδεχτείτε το, έχει κάτι το μαζοχιστικό η όλη φάση. Έτοιμος είμαι να παραγγείλω μαστίγιο για περαιτέρω γούστα :P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κανει κανεις απο εδω  τον κλασικο μαραθωνιο Αθηνας φετος ? Εχει τεραστια συμμετοχη 15000 δρομεις.

Ειναι κλειστες οι εγγραφες βεβαια εδω και 2 μηνες εχω βαλει  γνωστη μεσα απο την Wind  μηπως και ανοιξει καμια θεση(για τα 10km)  αλλα ειναι πολυ δυσκολο .

Ναι είναι πολύ δύσκολο ήθελα και γω να παω αλλά μπααα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...