Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

<p>Εφόσον έχεις κάνει την προπόνηση και έχεις κάψει το γλύκογόνο στο αίμα σου, θα κάνεις ένα γλυκό τρεξιματάκι 30 λεπτών στο τέλος. Μη ξεχάσεις τους κοιλιακούς και ραχιαίους μετά την προπόνηση. Θέλω όμως να τηρήσεις αυτό με την ένταση. Μην κάνεις τα πρώτα σετ άνετα και μόνο στο τελευταίο να ζοριστείς. Θέλω να σταματάς 1-2 επαναλήψεις ΠΡΙΝ την αποτυχία. Θα το βρεις μόνος σου.</p>

 

Βασικα δεν μπορώ να τρέξω με τίποτα. Κουράζομαι σε 2 λεπτά. Κάνω γρήγορο περπάτημα στο 6 με 6.5 εως εκει.

 

Επίσης αυτός μου έδωσε λέει 15 επαναλήψεις για να σφίξω.

 

Ισχύει ; Γιατί εσυ εισα προτείνεις πιο λίγες. .

 

Αποστολή από το Galaxy S 3 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Βασικα δεν μπορώ να τρέξω με τίποτα. Κουράζομαι σε 2 λεπτά. Κάνω γρήγορο περπάτημα στο 6 με 6.5 εως εκει.

 

Επίσης αυτός μου έδωσε λέει 15 επαναλήψεις για να σφίξω.

 

Ισχύει ; Γιατί εσυ εισα προτείνεις πιο λίγες. .

 

Αποστολή από το Galaxy S 3 με τη χρήση Insomnia App

 

 Δοκιμασε αυτό http://1.bp.blogspot.com/-aO2x3gyA8OY/UGH3n-CWs7I/AAAAAAAAMIA/agiBooT5xD8/s1600/Training-to-Run-Long-Distance.gif στόχος σου ειναι να βγάλεις ολη την προπονηση ωστε ο οργανισμός να αρχίσει να συνηθιζει στο να τρέχει πολύ ωρα. 

 

 Εγω κάπως έτσι ξεκινησα (απο τη week 3 ομως και κάνοντας ένα 50% παραπανω τρεξιμο) με ρυθμίσεις 2% κλιση και 9 ταχύτητα. Μετά απο 2 μήνες έφτασα να κάνω 2 20λεπτους "λοφους" με κλίση από 0 - 5% και ταχύτητα μέχρι 10km/h. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε τρέξιμο και μετά περπάτημα. Ότι σε βολεύει αρκεί να ιδρώνεις και να ανεβαίνουν οι παλμοί. 

 

Γιατί? Γιατί είναι άσχετος. Αν κάνεις 15 επαναλήψεις με 10 κιλά έχεις κάνει 150 κιλά όγκο προπόνησης. Και 10 επ χ 15 κιλά 150 κιλά όγκο προπόνησης. Όμως οι 15 επαναλήψεις , ειδικά στην αρχή είναι τόσο ελαφριές που απλά δεν κουράζεσαι. Ειδικά για ένα σχετικά αρχάριο απλά είναι παιχνιδάκι. 6-12 είναι το νούμερο που πρέπει να παίζεις. Κακώς σου λέω και εγώ 10 ή 8. Προσπάθησε να μείνεις στις 6-12 σε κάθε άσκηση με την ένταση που σου λέω παραπάνω.

 

 

Και πρόγραμμα προπόνησης και τρεξίματος. Κομπλέ είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Κάνε τρέξιμο και μετά περπάτημα. Ότι σε βολεύει αρκεί να ιδρώνεις και να ανεβαίνουν οι παλμοί. </p>

<p> </p>

<p>Γιατί? Γιατί είναι άσχετος. Αν κάνεις 15 επαναλήψεις με 10 κιλά έχεις κάνει 150 κιλά όγκο προπόνησης. Και 10 επ χ 15 κιλά 150 κιλά όγκο προπόνησης. Όμως οι 15 επαναλήψεις , ειδικά στην αρχή είναι τόσο ελαφριές που απλά δεν κουράζεσαι. Ειδικά για ένα σχετικά αρχάριο απλά είναι παιχνιδάκι. 6-12 είναι το νούμερο που πρέπει να παίζεις. Κακώς σου λέω και εγώ 10 ή 8. Προσπάθησε να μείνεις στις 6-12 σε κάθε άσκηση με την ένταση που σου λέω παραπάνω.</p>

 

Γενικώς ιδρωνω παρά πολύ αμέσως.

Ωραία θα παίξω στις 6-12.

 

Τα κιλά μέχρι εκεί που αντέχω η και κάτι παραπάνω ; πως να το παω ;

 

Αποστολή από το Galaxy S 3 με τη χρήση Insomnia App

 

 

 

Βασικα δεν μπορώ να τρέξω με τίποτα. Κουράζομαι σε 2 λεπτά. Κάνω γρήγορο περπάτημα στο 6 με 6.5 εως εκει.

 

Επίσης αυτός μου έδωσε λέει 15 επαναλήψεις για να σφίξω.

 

Ισχύει ; Γιατί εσυ εισα προτείνεις πιο λίγες. .

 

Αποστολή από το Galaxy S 3 με τη χρήση Insomnia App

 

 Δοκιμασε αυτό http://1.bp.blogspot.com/-aO2x3gyA8OY/UGH3n-CWs7I/AAAAAAAAMIA/agiBooT5xD8/s1600/Training-to-Run-Long-Distance.gif στόχος σου ειναι να βγάλεις ολη την προπονηση ωστε ο οργανισμός να αρχίσει να συνηθιζει στο να τρέχει πολύ ωρα. 

 

 Εγω κάπως έτσι ξεκινησα (απο τη week 3 ομως και κάνοντας ένα 50% παραπανω τρεξιμο) με ρυθμίσεις 2% κλιση και 9 ταχύτητα. Μετά απο 2 μήνες έφτασα να κάνω 2 20λεπτους "λοφους" με κλίση από 0 - 5% και ταχύτητα μέχρι 10km/h. 

Υπάρχει στα ελληνικά κατι τέτοιο φίλε μου ; ευχαριστώΑποστολή από το Galaxy S 3 με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σταματάς 1-2 επαναλήψεις ΠΡΙΝ αποτύχεις. Όχι κουραστείς. Αποτύχεις. Ο οδηγός για τρέξιμο είναι με εικόνες.Τι σε προβληματίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Θα σταματάς 1-2 επαναλήψεις ΠΡΙΝ αποτύχεις. Όχι κουραστείς. Αποτύχεις. Ο οδηγός για τρέξιμο είναι με εικόνες.Τι σε προβληματίζει?</p>

 

Αυτό το κατάλαβα. Πόσα κιλα να βάζω όμως ; ας πούμε πόδια ποσα κιλά;

 

Εντάξει το κατάλαβα αυτό με τον οδηγό. Google translate.

 

Αποστολή από το Galaxy S 3 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα χρειάζεται για να μείνεις στς 6-12 επαναλήψεις και να μείνεις στην ένταση που σου περιγράφω. Σε μια προπόνηση θα έχεις βρει τα νούμερά σου και συνεχίζεις από εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Όσα χρειάζεται για να μείνεις στς 6-12 επαναλήψεις και να μείνεις στην ένταση που σου περιγράφω. Σε μια προπόνηση θα έχεις βρει τα νούμερά σου και συνεχίζεις από εκεί</p>

 

Το πιασα. Αρχίζω απο αύριο. Και για το τρέξιμο κατάλαβα τι παίζει. Πολύ καλό !!

Ευχαριστώ όλους :)

 

Αποστολή από το Galaxy S 3 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ κάτι που με καίει;; Λοιπόν Κυριακή θα πάω για πεζοπορία γύρω στις 4-5 ώρες γρήγορο περπάτημα με 6 km/h ανάβαση σε κορυφή βουνού (με backpack στα 4 κιλά). Το Σάββατο θα πρέπει να ξεκουραστώ ή να κάνω κάποια πιο light προπόνηση; Και τι προπόνηση στο περίπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ κάτι που με καίει;; Λοιπόν Κυριακή θα πάω για πεζοπορία γύρω στις 4-5 ώρες γρήγορο περπάτημα με 6 km/h ανάβαση σε κορυφή βουνού (με backpack στα 4 κιλά). Το Σάββατο θα πρέπει να ξεκουραστώ ή να κάνω κάποια πιο light προπόνηση; Και τι προπόνηση στο περίπου;

 

 Εισαι σιγουρος για τα 6km/h? Αν ειναι μιλάμε για 25-30km διαδρομή που σε ενα νορμαλ βουνο γίνεται σε περιπου 8-9 ώρες. Δεν παιζει ιδιαιτερο ρολο τι θα κανεις πιο πριν αρκει τη μέρα της πεζοπορίας να μην πονάς ή είσαι πιασμένος, την επόμενη μετα την πεζοπορια αν εισαι αρχαριος θα ειναι δυσκολα τα πράγματα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όγκο βάζουμε πολλά κιλά και λίγες επαναλήψεις, δηλαδή 4 σετ των 6-8; Και για γράμμωση το ανάποδο;

Επίσης, όταν λέω "πολλά κιλά" εννοώ ότι η τελευταία επανάληψη βγαίνει δύσκολα, είμαι στα όρια μυικής αποτυχίας. Έτσι πρέπει; 

 

Και κάτι σχετικά με το συνδυασμο τρέξιμο-βάρη. Τρέχω στις 7-8 το πρωί με άδειο στομάχι (γύρω στα 30 λεπτά τρέξιμο), μετά πρωινό, και κατά τις 9.30-10.30 κάνω βάρη για να συνδυάσω το δεκατιανό με την πρωτεινή τροφή που πρέπει να ακολουθεί την προπόνηση -προτιμώ κονσέρβα τόνο σε νερό.

 

Κούραση δε νιώθω από το τρέξιμο, δεν έχω δηλαδή χαμηλότερες επιδόσεις σε σχεση με το να κάνω βάρη χωρίς να έχει προηγηθεί τρέξιμο. Οπότε είναι εντάξει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι εντάξει. 

 

Και για να διαλύσω τους μύθους, όγκο κάνεις όταν τρως υπερθερμιδικά και κινείσαι σε 6-12 επαναλήψεις , γράμμωση κάνεις όταν έχεις όντως μυς να γραμμώσεις και δεν είσαι απλά λαπάς που θέλει να αδυνατίσει και τρως οριακά υποθερμιδικά και κρατάς αυστηρά μάκρος για να διώξεις το λίπος και να μείνουν οι μυς (όχι όλοι , θα φύγει και αρκετός μυικός ιστός και θα γίνετε πιο αδύναμοι σε κάθε περίπτωση).

 

Αν δεν έχεις μυς, θα μείνουν τα κόκκαλα. Η περίφημη γράμμωση είναι ΠΟΛΥΠΛΟΚΗ διαδικασία και κανένας αρχάριος, νέος , ή μέτριας εμπειρίας δεν έχει κάτι να κερδίσει από δαύτην. Δεν θα έχετε το γραμμωμένο μυώδες σώμα ΓΙΑΤΙ απλά δεν έχετε ΜΥΣ να φανούν.Μπορείτε να λιώσετε στις δίαιτες , τρέξιμο, άπειρα βάρη και απλά να μείνετε τσίχλας με σφιχτό σώμα. 

 

Τα σώματα που βλέπετε στις διαφημίσεις με μυς και φέτες και τα ρέστα ΕΙΤΕ παίρνουν στεροειδή ΕΙΤΕ παίρναν κάποτε ή έχουν γονίδια που δεν θα τα δείτε ούτε στον ύπνο σας. Και ελαφρό μπασκετάκι να παίζαν , φέτες θα ήταν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όγκο βάζουμε πολλά κιλά και λίγες επαναλήψεις, δηλαδή 4 σετ των 6-8; Και για γράμμωση το ανάποδο;

Επίσης, όταν λέω "πολλά κιλά" εννοώ ότι η τελευταία επανάληψη βγαίνει δύσκολα, είμαι στα όρια μυικής αποτυχίας. Έτσι πρέπει; 

 

Και κάτι σχετικά με το συνδυασμο τρέξιμο-βάρη. Τρέχω στις 7-8 το πρωί με άδειο στομάχι (γύρω στα 30 λεπτά τρέξιμο), μετά πρωινό, και κατά τις 9.30-10.30 κάνω βάρη για να συνδυάσω το δεκατιανό με την πρωτεινή τροφή που πρέπει να ακολουθεί την προπόνηση -προτιμώ κονσέρβα τόνο σε νερό.

 

Κούραση δε νιώθω από το τρέξιμο, δεν έχω δηλαδή χαμηλότερες επιδόσεις σε σχεση με το να κάνω βάρη χωρίς να έχει προηγηθεί τρέξιμο. Οπότε είναι εντάξει; 

Σωστά αυτά που λέει ο Dakonblackblade + αν έχεις περάσει το στάδιο του αρχάριου στο γυμναστήριο και έχεις πάρει το κολάι με την τεχνική των ασκήσεων και τα συναφή μην φοβάσαι να φτάνεις στην αποτυχία. Βασικά να την επιδιώκεις τουλάχιστον για το τελευταίο σετ κάθε άσκησης και αργότερα για περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Είσαι εντάξει. </p>

<p> </p>

<p>Και για να διαλύσω τους μύθους, όγκο κάνεις όταν τρως υπερθερμιδικά και κινείσαι σε 6-12 επαναλήψεις , γράμμωση κάνεις όταν έχεις όντως μυς να γραμμώσεις και δεν είσαι απλά λαπάς που θέλει να αδυνατίσει και τρως οριακά υποθερμιδικά και κρατάς αυστηρά μάκρος για να διώξεις το λίπος και να μείνουν οι μυς (όχι όλοι , θα φύγει και αρκετός μυικός ιστός και θα γίνετε πιο αδύναμοι σε κάθε περίπτωση).</p>

<p> </p>

<p>Αν δεν έχεις μυς, θα μείνουν τα κόκκαλα. Η περίφημη γράμμωση είναι ΠΟΛΥΠΛΟΚΗ διαδικασία και κανένας αρχάριος, νέος , ή μέτριας εμπειρίας δεν έχει κάτι να κερδίσει από δαύτην. Δεν θα έχετε το γραμμωμένο μυώδες σώμα ΓΙΑΤΙ απλά δεν έχετε ΜΥΣ να φανούν.Μπορείτε να λιώσετε στις δίαιτες , τρέξιμο, άπειρα βάρη και απλά να μείνετε τσίχλας με σφιχτό σώμα. </p>

<p> </p>

<p>Τα σώματα που βλέπετε στις διαφημίσεις με μυς και φέτες και τα ρέστα ΕΙΤΕ παίρνουν στεροειδή ΕΙΤΕ παίρναν κάποτε ή έχουν γονίδια που δεν θα τα δείτε ούτε στον ύπνο σας. Και ελαφρό μπασκετάκι να παίζαν , φέτες θα ήταν.</p>

 

Αυτό με μπερδεψε λίγο. Στην περίπτωση μου χρειάζομαι όγκο να χτίσω μύες η και τα 2 ;

 

Υψος 1.83

Κιλα 97 ( 101 πριν 20 ημέρες).

 

Αποστολή από το Galaxy S 3 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...