Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε ιοαννη λες

''Ο τόνος σε κονσέρβα ΔΕΝ έχει συντηρητικά, πέρα από το θαλασσινό νερό. Άρα, ποια η διαφορά με το φρέσκο; Λέμε ότι μας φαίνεται σωστό ή το βασίζουμε κάπου''

και απαντας

''Σαφως το φρεσκο ψαρι ειναι καλυτερο απο τη κονσερβα,''

εγω τι να πω ?   θα δανειστω μονο την ατακα του αλεξ στην πρωτη του παραγραφο :-)

οσο για τις ιντερνετικες συζητησεις εγω ξερεις τι εχω μαθει ? οτι στο νετ μπορει να σου την πει ωραιοτατα καποιος που στην real life θα φοβοτανε να σταθει διπλα σου μην τυχων τον φυσηξεις και πεσει !

μην το παρεις προσωπικα B)

 

Πλάκα έχεις, ειδικά όταν απομονώνεις φράσεις. Είπα: Σαφως το φρεσκο ψαρι ειναι καλυτερο απο τη κονσερβα, αλλα ειναι πολυ δυσκολο να εχεις παντα λιγο φρεσκο τονο για τη σαλατα κι ετσι η κονσερβα ειναι μια καλη εναλλακτικη

 

Τίποτα δεν είναι άσπρο ή μαύρο. Ο τόνος σε κονσερβά μειονεκτεί ελαφρώς σε θρεπτικά συστατικά αλλά υπερτερεί σαφώς σε ευκολία χρήσης. Και το ξαναλέω για άλλη μια φορά ΔΕΝ έχει συντηρητικά.

 

Όσο γι αυτό που υπονοείς στο τέλος, αν με ήξερες δε θα το 'λεγες.

 

Υ.Γ. Το κείμενο έχει υφάκι αλλά εγώ όχι. Έτσι ειναι ο γραπτός λόγος, εγώ αυτό έχω μάθει στο νετ γι αυτο και δεν παρεξηγώ εύκολα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έπαθα ένα μικρό εγκεφαλικό σήμερα που υπολόγιζα πόσο βγαίνει η διατροφή μαζί με τα συμπληρώματα  τα μηνιαία (πολυβιταμίνη + ω3). Με όχι τελείως ακριβείς υπολογισμούς είναι 270-300 ευρώ τον μήνα. Εσέις πόσα χαλάτε στην διατροφή ?

 

20 πακέτα μακαρόνια = 25 ε

20 κιλα κοτόπουλο μπουτι = 40 ευρώ

16 Monster = 20 ευρώ

1 κουτί κασσιους = 3 ευρο

4 μονόλιτρα γάλατα = 5 ευρώ

4 κιλά σολομός = 50 ευρώ

πρασινάδες και μαλακίες = 30 ευρώ

7 up light = 16 ευρώ

36 αυγά βιολογικά = 18 ευρώ

4 κιλά παγωτό = 48 ευρώ

 

Σύνολο 255 ευρώ τον μήνα. 

Επεξ/σία από alex_000
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γιατι , υπονοεις πως θα φοβομουν μη με κανεις ντα ?? B) :-D :-)

σου ειπα να μη το παρεις προσωπικα , επιβεβαιωνεις τα λεγομενα μου ομως !

 

 

εσυ εχεις περισσοτερη πλακα κ γελιο μαζι ! ειπα εγω καπου οτι ειναι πιο ευκολο να βρει φρεσκο ?

ειπα ''αν μιλαμε για φρεσκο αλλαζει το θεμα'' και ειπες ''φρεσκο κ κονσερβα ειναι ακριβως τα ιδια''  ελληνας εισαι ? καταλαβαινεις τιλεμε ?? τα υπολοιπα pm αν θελεις μη το χαλαμε εδω ..

Επεξ/σία από MauMaus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pr σε άρσεις σήμερα με 6 reps @ 135. Η λαβή αυτή την φορά δεν κατάλαβε χριστό οπότε λογικά στην επόμενη προπόνηση θα παλεύω με τα 100  :-D .


Άλεξ πόσο καιρός εφαρμόζεις το IIFYM Και πόσο σκέφτεσαι να το κρατήσεις ?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Έπαθα ένα μικρό εγκεφαλικό σήμερα που υπολόγιζα πόσο βγαίνει η διατροφή μαζί με τα συμπληρώματα τα μηνιαία (πολυβιταμίνη + ω3). Με όχι τελείως ακριβείς υπολογισμούς είναι 270-300 ευρώ τον μήνα. Εσέις πόσα χαλάτε στην διατροφή ?

 

20 πακέτα μακαρόνια = 25 ε

20 κιλα κοτόπουλο μπουτι = 20 ευρώ

16 Monster = 20 ευρώ

1 κουτί κασσιους = 3 ευρο

4 μονόλιτρα γάλατα = 5 ευρώ

4 κιλά σολομός = 50 ευρώ

πρασινάδες και μαλακίες = 30 ευρώ

7 up light = 16 ευρώ

36 αυγά βιολογικά = 18 ευρώ

4 κιλά παγωτό = 48 ευρώ

 

Σύνολο 235 ευρώ τον μήνα.

ρε φιλε εξηγησε μου λιγο 20kg μπουτι κοτοπουλο =20€ πως γινεται ; Δωσε λεπτομερειες Sent from my ipad4 using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pr σε άρσεις σήμερα με 6 reps @ 135. Η λαβή αυτή την φορά δεν κατάλαβε χριστό οπότε λογικά στην επόμενη προπόνηση θα παλεύω με τα 100  :-D .

Άλεξ πόσο καιρός εφαρμόζεις το IIFYM Και πόσο σκέφτεσαι να το κρατήσεις ?

 

Το IFFYM το κάνω σωστά έτσι? IFFYM δεν σημαίνει τρώω στο περίπου, σημαίνει 70% καθαρά και 30% συμπληρώνεις, αλλά μετρημένα πράματα. That said το εφαρμόζω εδώ και κάνα μήνα. Θα το εφαρμόζω όσο βλέπω ότι οι στόχοι πιάνονται.  Όπως έχω ξαναπεί κάθε εβδομάδα κάνω μετρήσεις στα πάντα + φώτος και αν κάτι πάει στραβά θα φανεί σε 2-3 weeks

 

Ειλικρινά από τότε που το άρχισα δεν υπήρχε καμιά διαφορά σε τίποτα. Πάντως το λίπος μου είναι κοντά στο 16 δεν είναι ότι έχω και κάνα 10ρι , εκεί μπορεί να θέλει πιο hard core δεν ξέρω. Ειδικά όταν αρχίσω όγκο / ανέβω βάρος δεν παίζει να μην κάνω IFFYM , είναι λίγο κάπως να θέλω 3500-4000 θερμίδες σε 8 ώρες eating window και να τις πάρω με μπρόκολα :D

 

brotip - απλούς υδατάνθρακες τρώω μόνο ημέρες προπόνησης. Rest days που είναι υποθερμιδικές δεν τρώω simple carbs. 

ρε φιλε εξηγησε μου λιγο 20kg μπουτι κοτοπουλο =20€ πως γινεται ; Δωσε λεπτομερειες Sent from my ipad4 using Insomnia

 

είπα μαλακία φιλε sorry είναι 40 ευρω. 2ε το κιλό κατεψυγμένο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να πάω σε πμ; Νομίζεις ότι η κόντρα είναι προσωπική, ε; Διαβάζεις βιαστικά τα μνμ και δεν έχεις καταλάβει ότι κάτι τέτοιο δεν υφίσταται. Δεν πειράζει η ουσία είναι αλλού. Για μένα η διατροφή είναι πιο σημαντική από τα βάρη και υποτίμησες τη διατροφική αξία του τόνου σε κονσέρβα, οπότε και άρχισε η συζήτηση. Ειδικότερα, έγραψες:

 

μιλαω για την ποιο οικονομικη λυση !!!

δεν ειναι σολομος ! δεν εειναι τοσο πλουσιο σε λιπαρα οξεα δλδ ωμεγα-3 , εχει ομως οπως ολα τα ψαρια πρωτεινες καλης ποιοτητος ..

καμμια σχεση με την κονσερβα ! αν μιλουσαμε για φρεσκο τονο ε τοτε αλλαζει το θεμα σαφως ..

 

Γιατί καμία σχέση; Η κονσέρβα υπολείπεται μεν σε ασβέστιο αλλά δεν υπολείπεται σε ω3-λιπαρά και πρωτείνες. Άλλωστε, είναι άλλη η χρήση του καθενός. Το φρέσκο ψάρι είναι για κύριο πιάτο, η κονσέρβα για να μετατρέψεις μια απλή σαλάτα σε πλήρες πρωτεινικό γεύμα. Ούτε από σκορβούτο κινδυνεύεις ούτε βγαίνεις χαμένος επειδή τρως κονσέρβα κι όχι φρέσκο.

 

Εντάξει τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε γιαννη εσυ μπορει να γκουγκλαρεις για να μαθεις τι ειναι το σκορβουτο και  να μου λες για ναυτικους

''Νόσος που προκαλείται από ένδεια των βιταμινών C και Ρ. Είναι γνωστή από αιώνες και πολλές επιδημίες έχουν παρουσιαστεί κατά το παρελθόν και στην Ευρώπη· ιδιαίτερα προσβάλλονταν οι ναυτικοί κατά την εποχή των μεγάλων εξερευνήσεων, εξαιτίας έλλειψης νωπών τροφών. Το σ. χαρακτηρίζεται από έλκη και αιμορραγίες των ούλων, κτλ κτλ ''

εμενα ομως ειναι η δουλεια μου !

ειπαμε εδω ολοι ισιοι κ ομοιοι ! μικροι μεγαλοι στο καφενειο , τι να κανουμε ετσι ειναι :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νερο παλι ειναι ειδος συντηριτηκου...

 

Αφηστε κατι μεσα στο νερο ειδικα αν ειναι αεροστεγος κλεισμενο.. Δεν παθαινει τιποτα... 

 

αλλα αν το ανοιξεις πρεπει να φαγωθει την ιδια μερα ή ωρα...Την αλλη μερα ειναι για πεταμα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα προγραμμα Β.

 

Ζεσταμα κοιλιακοι/ραχαιοι +300 επαναληψεις σχοινακι.

 

Σκουοτ: 65 κιλα αερα....μιλαμε....μειωσα κατα ενα λεπτο το διαλλειμα..

 

Στρατιωτικες:47.5 εκλαψα το διαλλειμα το εκανα 3λεπτο.

 

Ορθια κωπηλατικη : 50 κιλα

 

Βοηθιτκη: Καμψεις δικεφαλλων..

 

Εκει σημερα πηρα τον δικεφαλλο στα χερια στο τελος...πολυ καψιμο, αλλα στο τελος με μπριζωσε ετσι που φουσκωσε...

 

Ξυπνησα και πηγα στο γυμναστηριο με πολυ ενεργεια. Ειχε να συμβει βδομαδες τωρα...

 

Τωρα εφαγα το κοτοπουλακι μου μαζι με λιγο αρακα...

 

Με τελειωσαν τα αυγα και πινω μονο πρωτεινη ..πρεπει να παω να κανω ψωνια... 


Μία βδομάδα έλειψα και γίνατε όλοι νοικοκυρές βλέπω. :}

Ε τι εσενα θα περιμενουμε???

 

Τι λεει το μαζεμα?? 

 

Θα γινει τελικα η ελια λαδι??? :devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...