Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Να ρωτησω κατι εσεις που τα ξέρετε .... εγω εχω 14% λιπος και θελω πχ να πεσει στο 10% ειμαι αδυνατος πχ ειμαι 1.80 76 κιλα. Ειχα ανεβασει φωτογραφιες μου παλιοτερα ακομα υπαρχουν γιατι δεν τις σβηνω αλλα δεν ξερω ποσες σελιδες πισω. Αμα χασω πχ 3-4% λιπος με διατροφη θα φαινομαι ακομα πιο αδυνατος ε? 

 

Το 3% ποσο εφικτο ειναι με την σωστη διατροφη που λεμε? ποσο καιρο το χανεις? μπορεις παραλληλα να βάλεις μυικη μάζα ενω δεν κανεις βάρη? αυτο που λεμε ποιοτικα κιλα γιατι αμα χασω λιπος θα χασω και βαρος οκ , εχω μπερδευτει λιγο. 

 

Το 3-4% λιπος ποσο ειναι σε βαρος απωλεια μηπως ξερει κανεις?????? γιατι απο αυτα ειμαι τελειως άσχετος.

Θελω αυτα που θα χάσω απο λιπος να τα βαλω σε βαρος ας πουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι απαραίτητα, το καίω λίπος δεν είναι ισοδύναμο με το χάνω κιλά. μπορείς να καις λίπος ενώ παράλληλα να χτίζεις μυική μάζα.
Εδώ πρωτίστως χρειάζεται το Α -η διατροφή και Ω - τα βάρη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι απαραίτητα, το καίω λίπος δεν είναι ισοδύναμο με το χάνω κιλά. μπορείς να καις λίπος ενώ παράλληλα να χτίζεις μυική μάζα.

Εδώ πρωτίστως χρειάζεται το Α -η διατροφή και Ω - τα βάρη

 

Ωραια δηλαδη αμα καποιος δεν κάνει βάρη ενω παραλληλα καιει λίπος χανει κιλα? βαρη δεν εχω να κανω ρε γμαωτο. Με τις καμψεις σωζομαι πχ? και δεν μπορω να παω και γυμναστηριο αυτη τη περιοδο. ξΕΡΩ σιγουρα οτι οσοι κανουν στιβο καποιες φορες κανουν και βάρη. Καμψεις και μερικες απο τις ασκησεις που εδειξε ο αλεξ_000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ειναι ολα θεμα θελησης σταρ :)

μπορεις να χασεις λιπος αυξανοντα την μυικη σου μαζα! εγω με 11% λιπος φαινομαι μια χαρα γιατι εχω καλη μυικη μαζα! 

διαβασε εδω για τους υδατανθρακες

ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ

Ειδη:

1. μονοσακχαρίτες (γλυκόζη, φρουκτόζη και γαλακτόζη) 
2. δισακχαρίτες(μαλτόζη, σακχαρόζη και λακτόζη)
3. ολιγοσακχαρίτες(μαλτοδεξτρίνες)
4. πολυσακχαρίτες(άμυλο) 


Οι υδατανθρακες είναι η βασικη πηγη ενεργειας του σωματος κατά την ασκηση και όχι μονο. Οι υδατάνθρακες παρέχουν επίσης στο μυαλό σας ενέργεια, η οποία είναι και ο λόγος για τον οποιο δυσκολευεστε, όταν ξεκινάτε για πρώτη φορά διαιτα χαμηκη σε υαδατανθρακες.

Όλοι οι υδατάνθρακες έχουν περίπου 4 θερμίδες ανά γραμμάριο. Οι απλοί υδατάνθρακες απορροφώνται ταχύτατα από το σώμα σας και σας προσφέρουν γρήγορα ενέργεια. Ωστόσο, αυτοί οι υδατάνθρακες διασπώνται εξίσου γρήγορα. Είναι καλύτερο να μην λαμβάνετε πάρα πολλούς από αυτούς τους μικρούς υδατάνθρακες επειδή αναγκάζουν το επίπεδο του σακχάρου αίματος να ανεβεί γρήγορα και ύστερα να ξαναπέσει αμέσως. Πάρα πολλές θερμίδες από απλους υδατάνθρακες σε λιγο χρονο θα αποθηκεύονται ως λίπος. Υδατάνθρακες που γρήγορα αφομοιώνονται θα είναι πιο πιθανό να αποθηκεύονται ως λίπος, επειδή το σώμα δεν λαμβάνει αρκετό χρόνο για να κάψει τις θερμίδες τους. Τα τρόφιμα που περιέχουν απλά σάκχαρα είναι η ζαχαρη των φρούτων, χυμοί φρούτων, γλυκά και junkfood που περιέχουν ζάχαρη (συμπεριλαμβανομένων της μαυρης ζαχαρης, μπισκότα, κέικ, σόδα,αναψυκτικα κ.λπ.) Προφανώς, θα πρεπει να περιορίζετε την ποσότητα των απλών carbs που παίρνετε. Η μόνη στιγμη που είναι συμφέρουσα για να λάβετε τους απλους υδατανθρακες είναι αμέσως μετά την προπονηση, όταν το σώμα εχει πολυ χαμηλη ποσοτητα γλυκογόνου. Λαμβάνοντας απλά σάκχαρα αυτή τη στιγμή θα επιτρέψει στο σώμα σας την ανασύσταση του γλυκογόνου πιο γρήγορα (με λίγα λόγια, αυτό σημαίνει ταχύτερη ανάκαμψη, η οποία μεταφράζεται σε ταχύτερη ανάπτυξη). Υδατάνθρακες που αφομοιώνονται από το σώμα πιο αργά (που αναφέρονται ως σύνθετοι υδατανθράκες) είναι λιγότερο πιθανό να αποθηκεύονται ως λίπος και τείνουν να έχουν υψηλή περιεκτικότητα σε διαιτητικές ίνες. Επισης λογω της αργης επεξεργασιας τους από το σωμα μας παρεχει ενεργεια για πολλες ωρες γι αυτό είναι καλο να τους λαμβανουμε κυριως στο πρωινο και στα γευματα πριν την προπονηση μας. Αυτές είναι που οι bodybuilders προτιμάνε σαν πηγή υδατανθράκων. Αυτές οι πηγές υδατανθράκων αργής καύσης περιλαμβάνονται σε ψωμί ολικής άλεσης, το πιτυρούχο ψωμί το πολύσπορο ψωμί, το ψωμί από σίκαλη, μούσλι, κράκερ, άλευρο βρώμης

.

Οι υδατάνθρακες επίσης επηρεάζουν το σάκχαρο του αίματος, τα επίπεδα του γλυκογόνου των μυών και την παραγωγή ινσουλίνης.. Απλώς να θυμάστε ότι όταν πάρετε απλα carbs (γλυκά / σάκχαρα), το σάκχαρο του αίματός σας παρουσιαζει αιχμές σχετικά γρήγορα και στη συνέχεια πεφτει πολύ πιο γρήγορα (αν δεν έχουν ληφθεί μετά την προπονηση), πραγμα που θα σας αφήσει ενα αίσθημα κόπωσης, υπνηλία, και ακόμη και μια λαχτάρα για περισσότερη ζάχαρη ή carbs. Αυτός είναι ένας ακόμη λόγος για τον οποιο οι συνθετοι carbs είναι προνομιούχοι.


Ωραια δηλαδη αμα καποιος δεν κάνει βάρη ενω παραλληλα καιει λίπος χανει κιλα? βαρη δεν εχω να κανω ρε γμαωτο. Με τις καμψεις σωζομαι πχ? και δεν μπορω να παω και γυμναστηριο αυτη τη περιοδο. ξΕΡΩ σιγουρα οτι οσοι κανουν στιβο καποιες φορες κανουν και βάρη. Καμψεις και μερικες απο τις ασκησεις που εδειξε ο αλεξ_000

εγω δεν εχω δει αθλητη του στιβου σε μικρες αποστασεις (μεχρι 400) που δεν ειναι τουμπανος απο την κορυφη μεχρι τα νυχια!

οτι μα οτι και να κανεις τα βαρη χρειαζονται. ειμαι σιγουρος οτι αν κανεις μονο προπονηση χωρις να κανεις βαρη στα ποδια

δεν θα ανεβασεις αποδοση. δηλαδη θα φτασεις σε ενα σημειο θα κανεις 20" τα 100 (παραδειγμα) ε αν δεν κανεις βαρη να ανεβουν τα ποδια σου δεν θα πεσεις κατω απο τα 20. ή και να πεσεις θα σου παρει πολυ περισσοτερο καιρο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά όσο αερόβιο και να έκανα οι μύες δεν δυνάμωναν...
Κόντα να φτάσω και σε στάδιο ανορεξίας μέχρι να καταλάβω ότι δεν γίνεται μόνο να καίω αλλά χρειάζομαι ασκήσεις,
Αν δεν έχεις βάρη ως έσχατη λύση στρέψου στα resistance bands

το να κάψεις το λίπος χωρίς να αυξήσεις τη μυική μάζα ... χμμμ, θα "κρεμάσεις", θα είσαι σαν λαπάς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά όσο αερόβιο και να έκανα οι μύες δεν δυνάμωναν...

Κόντα να φτάσω και σε στάδιο ανορεξίας μέχρι να καταλάβω ότι δεν γίνεται μόνο να καίω αλλά χρειάζομαι ασκήσεις,

Αν δεν έχεις βάρη ως έσχατη λύση στρέψου στα resistance bands

 

το να κάψεις το λίπος χωρίς να αυξήσεις τη μυική μάζα ... χμμμ, θα "κρεμάσεις", θα είσαι σαν λαπάς

 

 

 

Ωραιο φαίνεται. Δηλαδη μπορω μετα την αεροβια να κάνω απο αυτο και να ειμαι οκ? θα κανει δουλεια πιστευεις? 

Αμα ειναι να πάω να το πάρω αυριο κιολας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από το να μην κάνεις τπτ κάτι είναι και αυτό
ασκησιολόγιο ενδεικτικό δες εδώ Link.png Site: εδω


επιμένω μπορείς να κάνεις και βάρη στο σπίτι σου, αλτήρες και έναν πάγκο χρειάζεσαι[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από το να μην κάνεις τπτ κάτι είναι και αυτό

ασκησιολόγιο ενδεικτικό δες εδώ Link.png Site: εδω

 

 

επιμένω μπορείς να κάνεις και βάρη στο σπίτι σου, αλτήρες και έναν πάγκο χρειάζεσαι[

 

Φοβαμαι μην πάθω κηλη και απο την άλλη μεριά. 

 

Ευχαριστω για τις ασκησεις αν και αμα τα παρω θα πω στο γυμναστη να έρθει να μου κάνει μαθημα καμια ωρα να μου δειξει να τις κανω σωστα τουλαχιστον. Να μου τις δειξει απο κοντα ξέρεις. Γιατι οσο και να τις δω απο εδω ε αλλο να στις δειχνει απο κοντα.

ειναι ολα θεμα θελησης σταρ :)

μπορεις να χασεις λιπος αυξανοντα την μυικη σου μαζα! εγω με 11% λιπος φαινομαι μια χαρα γιατι εχω καλη μυικη μαζα! 

διαβασε εδω για τους υδατανθρακες

ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ

 

Ειδη:

 

1. μονοσακχαρίτες (γλυκόζη, φρουκτόζη και γαλακτόζη) 

2. δισακχαρίτες(μαλτόζη, σακχαρόζη και λακτόζη)

3. ολιγοσακχαρίτες(μαλτοδεξτρίνες)

4. πολυσακχαρίτες(άμυλο) 

 

 

Οι υδατανθρακες είναι η βασικη πηγη ενεργειας του σωματος κατά την ασκηση και όχι μονο. Οι υδατάνθρακες παρέχουν επίσης στο μυαλό σας ενέργεια, η οποία είναι και ο λόγος για τον οποιο δυσκολευεστε, όταν ξεκινάτε για πρώτη φορά διαιτα χαμηκη σε υαδατανθρακες.

 

Όλοι οι υδατάνθρακες έχουν περίπου 4 θερμίδες ανά γραμμάριο. Οι απλοί υδατάνθρακες απορροφώνται ταχύτατα από το σώμα σας και σας προσφέρουν γρήγορα ενέργεια. Ωστόσο, αυτοί οι υδατάνθρακες διασπώνται εξίσου γρήγορα. Είναι καλύτερο να μην λαμβάνετε πάρα πολλούς από αυτούς τους μικρούς υδατάνθρακες επειδή αναγκάζουν το επίπεδο του σακχάρου αίματος να ανεβεί γρήγορα και ύστερα να ξαναπέσει αμέσως. Πάρα πολλές θερμίδες από απλους υδατάνθρακες σε λιγο χρονο θα αποθηκεύονται ως λίπος. Υδατάνθρακες που γρήγορα αφομοιώνονται θα είναι πιο πιθανό να αποθηκεύονται ως λίπος, επειδή το σώμα δεν λαμβάνει αρκετό χρόνο για να κάψει τις θερμίδες τους. Τα τρόφιμα που περιέχουν απλά σάκχαρα είναι η ζαχαρη των φρούτων, χυμοί φρούτων, γλυκά και junkfood που περιέχουν ζάχαρη (συμπεριλαμβανομένων της μαυρης ζαχαρης, μπισκότα, κέικ, σόδα,αναψυκτικα κ.λπ.) Προφανώς, θα πρεπει να περιορίζετε την ποσότητα των απλών carbs που παίρνετε. Η μόνη στιγμη που είναι συμφέρουσα για να λάβετε τους απλους υδατανθρακες είναι αμέσως μετά την προπονηση, όταν το σώμα εχει πολυ χαμηλη ποσοτητα γλυκογόνου. Λαμβάνοντας απλά σάκχαρα αυτή τη στιγμή θα επιτρέψει στο σώμα σας την ανασύσταση του γλυκογόνου πιο γρήγορα (με λίγα λόγια, αυτό σημαίνει ταχύτερη ανάκαμψη, η οποία μεταφράζεται σε ταχύτερη ανάπτυξη). Υδατάνθρακες που αφομοιώνονται από το σώμα πιο αργά (που αναφέρονται ως σύνθετοι υδατανθράκες) είναι λιγότερο πιθανό να αποθηκεύονται ως λίπος και τείνουν να έχουν υψηλή περιεκτικότητα σε διαιτητικές ίνες. Επισης λογω της αργης επεξεργασιας τους από το σωμα μας παρεχει ενεργεια για πολλες ωρες γι αυτό είναι καλο να τους λαμβανουμε κυριως στο πρωινο και στα γευματα πριν την προπονηση μας. Αυτές είναι που οι bodybuilders προτιμάνε σαν πηγή υδατανθράκων. Αυτές οι πηγές υδατανθράκων αργής καύσης περιλαμβάνονται σε ψωμί ολικής άλεσης, το πιτυρούχο ψωμί το πολύσπορο ψωμί, το ψωμί από σίκαλη, μούσλι, κράκερ, άλευρο βρώμης

 

.

 

Οι υδατάνθρακες επίσης επηρεάζουν το σάκχαρο του αίματος, τα επίπεδα του γλυκογόνου των μυών και την παραγωγή ινσουλίνης.. Απλώς να θυμάστε ότι όταν πάρετε απλα carbs (γλυκά / σάκχαρα), το σάκχαρο του αίματός σας παρουσιαζει αιχμές σχετικά γρήγορα και στη συνέχεια πεφτει πολύ πιο γρήγορα (αν δεν έχουν ληφθεί μετά την προπονηση), πραγμα που θα σας αφήσει ενα αίσθημα κόπωσης, υπνηλία, και ακόμη και μια λαχτάρα για περισσότερη ζάχαρη ή carbs. Αυτός είναι ένας ακόμη λόγος για τον οποιο οι συνθετοι carbs είναι προνομιούχοι.

εγω δεν εχω δει αθλητη του στιβου σε μικρες αποστασεις (μεχρι 400) που δεν ειναι τουμπανος απο την κορυφη μεχρι τα νυχια!

οτι μα οτι και να κανεις τα βαρη χρειαζονται. ειμαι σιγουρος οτι αν κανεις μονο προπονηση χωρις να κανεις βαρη στα ποδια

δεν θα ανεβασεις αποδοση. δηλαδη θα φτασεις σε ενα σημειο θα κανεις 20" τα 100 (παραδειγμα) ε αν δεν κανεις βαρη να ανεβουν τα ποδια σου δεν θα πεσεις κατω απο τα 20. ή και να πεσεις θα σου παρει πολυ περισσοτερο καιρο!

 

Δηλαδη αν καταλαβα καλα ουτε φρουτα κανει να τρώμε ρε συ? κατι καταλαβα λαθος γιατι εσυ ειπες οτι μετα τις προπονησεις τρως μια μπανάνα ή μηπως καταλαβα καλα και την τρως επειδη ειναι τοτε η συμφερουσα ωρα? Ποια φρουτα κανει να τρωμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια δηλαδη αμα καποιος δεν κάνει βάρη ενω παραλληλα καιει λίπος χανει κιλα? βαρη δεν εχω να κανω ρε γμαωτο. Με τις καμψεις σωζομαι πχ? και δεν μπορω να παω και γυμναστηριο αυτη τη περιοδο. ξΕΡΩ σιγουρα οτι οσοι κανουν στιβο καποιες φορες κανουν και βάρη. Καμψεις και μερικες απο τις ασκησεις που εδειξε ο αλεξ_000

Και το λίπος εχει βάρος...

 

 

fat-muscle_0.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

την μπανανα την τρωω σαν μετα προπονητικο γευμα!

παντα παιζει ρολο τι φρουτο ειναι! δεν ειναι ολα τα ιδια και ουτε ολες οι ωρες οι ιδιες!αλλο να το φας 8 το πρωι και αλλο να το φας πριν

τον υπνο! σιγουρα ειναι προτιμοτερω να φας πχ μια μπανανα απο μια σοκολατα!

 

cthulhucarbide

 

χωρις να ειμαι σιγουρος γιατι δεν ειμαι διατροφολογος ή κατι τετοιο

το αποτελεσμα απο τη ζαχαρη φρουτων και γλυκων  στο αιμα νομιζω οτι ειναι το ιδιο

αλλα διαφερει η ποσοτητα θερμιδων και αλλων στοιχειων (πχ φυτικες ινες ,λιπαρα κτλ)

για αυτο και δεν συγκρινονται! 

 

σταρ οσο για την κηλη που φοβασαι με λιγα κιλα δεν εχεις κανενα προβλημα. ξεκινας με λιγα κιλα

και σιγα σιγα φτιαχνεις την τεχνικη σου και οταν νοιωθεις σιγουρος πας και σε πιο πολλα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εχετε τρελανει παλιοπαιδα :P αφησα μια μερα και εχετε γραψει 7182357 σελιδες .

Γενικα να ξερετε στο θεμα διατροφη δεν βρισκεται ακρη  οταν υπαρχουν διαφορετικοι στοχοι για τον καθενα ειναι θεμα προσεγγισης και επιθυμητου επιπεδου που θελει να φτασει καποιος .

Το δευτερο καθοριζει το πρωτο ,σοβαρο body building η' πρωταθλητισμος  δεν γινεται με χορτοφαγια για ολες τις αλλες περιπτωσεις  ειναι οκ .

Επισης δεν μπορεις να συζητησεις με καποιον που ειναι π.χ 20 χρονων για τον απλουστατο λογο οτι αυτος  νομιζει πως τα ξερει ολα και βεβαια αγνοει πως θα εχει αλλαξει 500 γνωμες μεχρι να συνειδητοποιησει τι ακριβως του γινεται .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

φωτη αναλογα τι εννοεις σοβαρα bb! αν με τον ορο bb εννοουμε μονο σωματα σαν αυτους που πανε σε αγωνες

γενικα με φυσικο τροπο δεν το κανεις :P

εγω bb θεωρω (και το λεει και η λεξη αλλωστε) το χτισιμο ενος καλου και σωστου σωματος!

απο αυτη την αποψη μια χαρα το χτιζεις και με χορτοφαγια :) (αντε παιρνεις και ενα συμπληρωμα πρωτεινης στην τελικη να τα ισσοροπησεις λιγο)

 

οσο για την ηλικια δεν ειναι απολυτο αυτο! σιγουρα οι πιο μικροι το παιζουν λιγο ξερολες εχοντας μηδενικη εμπειρια

αλλα δεν ειναι ολοι ετσι! οπως δεν ειναι και ολοι γνωστε οσοι εχουν παει 30-35 και ασχολουνται με τη γυμναστικη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...