Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Εγω παντως δεν το ρισκαρω να κανω ολα τα σετ μεχρι αποτυχιας αν το κανω αυτο θα εχω καθε φορα τραυματισμο αφου παντα (τουλαχιστον σε μενα ) η θεληση να παιξω τα κιλα ειναι μεγαλυτερη απο την μυικη ικανοτητα να τα σηκωσω αρα ο τραυματισμος ειναι μονοδρομος.

Γενικα εχω παρατηρησει πως  σε μενα ειναι πιο σημαντικο να ριχνω το βαρος στην διατροφη παρα να κανω προπονηση στα "ορια" με το πρωτο εχω δει μεγαλες διαφορες στο σωμα με το δευτερο εχω δει τραυματισμους που με πανε πισω.

Βεβαια κατανοω πως  το ιδανικο ειναι ο συνδυασμος των δυο αυτων παραγοντων απλα σε μενα δεν λειτουργει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως δεν το ρισκαρω να κανω ολα τα σετ μεχρι αποτυχιας αν το κανω αυτο θα εχω καθε φορα τραυματισμο αφου παντα (τουλαχιστον σε μενα ) η θεληση να παιξω τα κιλα ειναι μεγαλυτερη απο την μυικη ικανοτητα να τα σηκωσω αρα ο τραυματισμος ειναι μονοδρομος.

Γενικα εχω παρατηρησει πως  σε μενα ειναι πιο σημαντικο να ριχνω το βαρος στην διατροφη παρα να κανω προπονηση στα "ορια" με το πρωτο εχω δει μεγαλες διαφορες στο σωμα με το δευτερο εχω δει τραυματισμους που με πανε πισω.

Βεβαια κατανοω πως  το ιδανικο ειναι ο συνδυασμος των δυο αυτων παραγοντων απλα σε μενα δεν λειτουργει.

 

Αν μιλάμε για οτιδήποτε εκτός απο drop set θα συμφωνούσα μαζί σου καθώς την έχω πάθει ουκ ολίγες. (πχ superset κτλ). 

 

Στο drop set όπως τα κάνω είναι πολύ safe παρόλο που παίρνουν 100% (είναι ένας από τους λόγους που τα γουστάρω). H λογική είναι λογική επαναλήψεων , όχι βάρους. Οι πολλές επαναλήψεις δεν τραυματίζουν, το πολύ βάρος με λίγες επαναλήψεις τραυματίζει. Ξεκινάω πάντα με βάρος που βγάζω με 10 επαναλήψεις. 

 

Πχ πες ότι κάνεις bench press drop set

 

1ο - 10x85 - με 10 επαναλήψεις κάνω βάρος που το έχω πολύ άνετα, και είναι safe. Σημαντική σημείωση - δεν είναι ανάγκη στο πρώτο υπο-σετ να γίνει failure, ίσα ίσα το θεωρώ άσχετο αν θα πάει σε failure η όχι. Μπορεί να σταματάς στις 10 ενώ κανονικά κάνεις 12. 

2ο - 10x50 - δεν γίνεται να τραυματιστείς είναι πολύ λίγα τα κιλά εδώ πας κοντά failure η failure

3ο - 10x30 - επίσης πολύ λίγα κιλά, εδώ θα πας failure με τα πούπουλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε για οτιδήποτε εκτός απο drop set θα συμφωνούσα μαζί σου καθώς την έχω πάθει ουκ ολίγες. (πχ superset κτλ). 

 

Στο drop set όπως τα κάνω είναι πολύ safe παρόλο που παίρνουν 100% (είναι ένας από τους λόγους που τα γουστάρω). H λογική είναι λογική επαναλήψεων , όχι βάρους. Οι πολλές επαναλήψεις δεν τραυματίζουν, το πολύ βάρος με λίγες τραυματίζει. 

 

Πχ πες ότι κάνεις bench press drop set

 

1ο - 10x85 - με 10 επαναλήψεις κάνω βάρος που το έχω πολύ άνετα, και είναι safe.

2ο - 10x45 - δεν γίνεται να τραυματιστείς είναι πολύ λίγα τα κιλά

3ο - 10x30 - το ίδιο. 

Ναι εξαιρω τα drop sets

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ωραιος bosei! αν και νομιζω οτι οι τραπεζοειδης σου ειναι λιγο δυσαναλογοι με το υπολοιπο σωμα! (τουλαχιστον ετσι φαινεται στην φωτογραφια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος bosei! αν και νομιζω οτι οι τραπεζοειδης σου ειναι λιγο δυσαναλογοι με το υπολοιπο σωμα! (τουλαχιστον ετσι φαινεται στην φωτογραφια)

Eτσι φαινονται λογω της στασης-ποζας του σωματος ,μια χαρα  ειναι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος bosei! αν και νομιζω οτι οι τραπεζοειδης σου ειναι λιγο δυσαναλογοι με το υπολοιπο σωμα! (τουλαχιστον ετσι φαινεται στην φωτογραφια)

Όπως είπε κι ο Φώτης είναι η πόζα τέτοια, αλλά έτσι κι αλλιώς όντως είναι αρκετά αναπτυγμένοι σε σχέση με τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος bosei..
Ποσο καιρο ασχολεισαι με "το αθλημα"?
 
 
EDIT:
Βαζω και γω μια φωτο.

Να πω οτι αρχισα να ασχολουμαι με βαρη και αεροβιο πριν 13-14 μηνες περιπου. Αρχισα απο τα 84 κιλα με στοχο κυριως την απωλεια λιπους. Τωρα ειμαι στα 71 κιλα με 1,74 υψος. Τους τελευταιους 3 μηνες εχω αρχισει πυγμαχια, παραλληλα με τα βαρη. 3 προπονησεις τη βδομαδα πυγμαχια και 3 προπονησεις με βαρη+αεροβιο καποιες φορες απ' αυτες.

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος bosei..

Ποσο καιρο ασχολεισαι με "το αθλημα"?

 

 

EDIT:

Βαζω και γω μια φωτο.

 

Να πω οτι αρχισα να ασχολουμαι με βαρη και αεροβιο πριν 13-14 μηνες περιπου. Αρχισα απο τα 84 κιλα με στοχο κυριως την απωλεια λιπους. Τωρα ειμαι στα 71 κιλα με 1,74 υψος. Τους τελευταιους 3 μηνες εχω αρχισει πυγμαχια, παραλληλα με τα βαρη. 3 προπονησεις τη βδομαδα πυγμαχια και 3 προπονησεις με βαρη+αεροβιο καποιες φορες απ' αυτες.

 

 

 

 

Σοβαρά με διατροφή 1 χρόνο ασχολούμαι. Γενικά 3-3,5 χρόνια.

 

Είσαι σχετικά καθαρός από λίπος...εκμεταλεύσου το και βάλε ποιοτικά κιλά πάνω σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω μια ποζα ''bosei''

 

 

 

 

ενταξει ειναι παλια μια12 ετια πισω , εκει στα 25 μου που καναμε 2ωρες προπονηση την ημερα 6φορες την βδομαδα λες κ θα παρουμε το κυπελο !!! :-)

 

 

 

 

bosei πολυ καλος φιλε μπραβο !

μιμι μια χαρα πας συνεχισε ! κοιτα μην χασεις την εκρηξη αν σε ενδιαφερει να ασχοληθεις σοβαρα με την πυγμαχια , θελει συγκεκριμενη προπονηση με βαση την ελαστικοτητα κ μετα ολα τα αλλα !

μπραβο παιχτες !!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πήρα στο κρανίο κι άλλαξα attitude. Πάμε για μεγάλα ζόρια, στο διάλο το safe zone.

 

3*5*37 σκουοτ --> την επόμενη βδομάδα σπάω το ψυχολογικό φράγμα των 40, μέχρι τα Χριστούγεννα τα 50 και μέχρι το καλοκαίρι τα 80. Η γιαγιά μου έλεγε "μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη λες". Δίκιο είχε πάντα η άτιμη (έλεγε κι άλλα καλά). Αλλά δε μου έλεγε να μη βάζω μεγάλους στόχους.

5*5*55 στήθος --> θα σηκώσω τα 60 προτού πέσω -4 προπονήσεις κι ας μου μείνει η μπάρα στο στήθος.

5*3*55 άρσεις

3*10*10 weighted situps --> Εδώ να αυξήσω κιλά ή επαναλήψεις;

 

Έβαλα κι 1 κιλο. Ίσως να είναι αυτό που έλεγε ο bosei ότι αργεί να πάρει μπρος το σώμα, ίσως οι επιπλέον θερμίδες στην καθημερινή διατροφή, πάντως το κιλό μπήκε χωρίς να αυξηθεί η περιφέρεια μέσης. Πάμε καλά λοιπόν. Άλλωστε, δεν υπάρχει περίπτωση να βγουν οι στόχοι αν δεν μπουν μυικά κιλά, η υπάρχουσα μυική δομή είναι χαμηλοτάβανη.

 

Dakon, την επόμενη φορά που θα στείλω βίντεο θα είμαι σίγουρος ότι έχω βελτιώσει την τεχνική. Δεν ξέρω πότε θα γινει αυτό, αλλά θα γίνει.


Υ.Γ. Α, κι ένα ακόμη καλό της γιαγιάς, για τις κοπέλες που βάφονται τη μέρα της βόλτας:

 

Αγάπη μου σκορδόπιτα

και χαβιανομανέστρα

την Κυριακή είσαι έμορφη

και τη Δευτέρα χέστρα :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Έβαλα κι 1 κιλο. Ίσως να είναι αυτό που έλεγε ο bosei ότι αργεί να πάρει μπρος το σώμα, ίσως οι επιπλέον θερμίδες στην καθημερινή διατροφή, πάντως το κιλό μπήκε χωρίς να αυξηθεί η περιφέρεια μέσης. Πάμε καλά λοιπόν. Άλλωστε, δεν υπάρχει περίπτωση να βγουν οι στόχοι αν δεν μπουν μυικά κιλά, η υπάρχουσα μυική δομή είναι χαμηλοτάβανη.

[...]

To φταίει η μάσα του τριημέρου που μας πέρασε...

 

 

Έχω ένα θεματάκι με το peck deck...δεν νομίζω να με πιάνει θωρακικούς μύες σχεδόν καθόλου εν συγκρίσει με το πιάσιμο στους δικεφάλους. Κάνω κάτι λάθως; Επίσης έχω τον κορμό στην ευθεία και όχι τελείως ακουμπισμένη την πλάτη στο κάθισμα της πλάτης

Και ναι στα χέρια δυσκολεύομαι να αυξήσω κιλά. Θα σας αναφέρω ενδεικτικά τι έκανα την χθεσινή μέρα

 

Peck deck: 1o setX 15Χ10kg / 2oX12 X 12,5kg / 3oX12X 10kg

Kάμψεις δικεφάλων στον επικλινή  1oΧ15Χ3 / 2Χ8Χ4 / 3Χ12Χ3

Πρέσσα 1οΧ15Χ55/ 2οΧ15Χ60/ 3οΧ15/57

Γλουτιαίους όρθιο 1οΧ15Χ20/2οΧ15Χ25/ 3οΧ12Χ20

Ηip Machine προσαγωγών 1οΧ15Χ30/2οΧ15Χ35/3οΧ12Χ40

Προσαγωγοί 1οΧ15Χ25/2οΧ15Χ30/3οΧ12Χ25

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δήμητρα το pec deck είναι πολύ περίεργη άσκηση και στρεσσάρει αρκετά το rotator cuff την ώρα που κάνεις την άσκηση. Καλύτερα να πας είτε σε flyes με αλτήρες είτε σε cross over.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...