Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οντως bosei στο dragonball εκαναν πολλα τρελα οπως και σε μια ταινια o van dam εβαζε πετρες σε μια τσαντα και ανεβαινε κατι βραχια.Το γιλεκο που λεω ειναι αυτο:

 

http://www.skroutz.gr/c/504/barh.html?from=similar_cat_searches&keyphrase=%CE%B3%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CE%BF+%CE%BC%CE%B5+%CE%B2%CE%B1%CF%81%CE%B7+kettler+10kg

 

Τωρα οσον αφορα μεγαλες αποστασεις για αυτο ρωτησα αλλα οπως τα λετε δεν θα κανω δουλεια αλλα και ζημια μπορει να προκαλεσω.

 

Mausmaus μιας και εχεις χρονια στο θεμα της γυμναστικης σιγουρα ξερεις πολλα παραπανω απο μας που ξεκινησαμε τωρα.Αλλα για μενα το να μην μετραω τις επαναληψεις μου φαινετε σαν να μην κανω σωστα το προγραμμα.Πχ αν κανω 30 κιλα σε μια ασκηση ν φορες και μετα στα 40 κανω παλι ν φορες δεν θα ξερω ακριβως τι εκανα.Συνηθως βρισκω καποια κιλα stantar που μπορω να κανω 10+ επαναληψεις και οταν δω οτι τις βγαζω πολυ ανετα ανεβαζω 5 κιλα και κανω παλι τις ιδιες επαναληψεις με πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Είναι κι αυτό μία άποψη. Γενικά με τον καιρό όταν μαθαίνεις το σώμα σου βλέπεις και τι δουλεύει καλύτερα πάνω σου.

 

Πάντως αυτό δεν ξέρω κατά πόσο θα δουλέψει σε αρχάριους ή ακόμη και σε μέτριους όσον αφορά τα χρόνια ενασχόλησης. Δηλαδή δεν μπορώ να σκεφτώ πως θα είναι το ΚΝΣ μετά από αυτό και πως θα βγει η υπόλοιπη προπόνηση. 

σιγουρα πρεπει να εχεις εξοικειωθει αρκετα  με την προπονηση , και σιγουρα δεν απευθηνεται σε αρχαριους !

μπορουν ολοι να δοκιμασουν πιο χαλαρα ! αυτο που θελω να πω ειναι πως δεν ειναι ολες οι μερες κ οι προπονηεις ιδιες !

αν ενας νιωθει μια μερα οτι αντι για 6 μπορει να κανει 8 ας της κανει ..

μην μετρεαει αυστηρα τις επαναληψεις του αλλα την ενεργεια του !  κ ετσι , φτανονττας στο οριο , ανεβαινουμε !

κ σε κιλα κ σε επαναληψεις ..

Οντως bosei στο dragonball εκαναν πολλα τρελα οπως και σε μια ταινια o van dam εβαζε πετρες σε μια τσαντα και ανεβαινε κατι βραχια.Το γιλεκο που λεω ειναι αυτο:

 

http://www.skroutz.gr/c/504/barh.html?from=similar_cat_searches&keyphrase=%CE%B3%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CE%BF+%CE%BC%CE%B5+%CE%B2%CE%B1%CF%81%CE%B7+kettler+10kg

 

Τωρα οσον αφορα μεγαλες αποστασεις για αυτο ρωτησα αλλα οπως τα λετε δεν θα κανω δουλεια αλλα και ζημια μπορει να προκαλεσω.

 

Mausmaus μιας και εχεις χρονια στο θεμα της γυμναστικης σιγουρα ξερεις πολλα παραπανω απο μας που ξεκινησαμε τωρα.Αλλα για μενα το να μην μετραω τις επαναληψεις μου φαινετε σαν να μην κανω σωστα το προγραμμα.Πχ αν κανω 30 κιλα σε μια ασκηση ν φορες και μετα στα 40 κανω παλι ν φορες δεν θα ξερω ακριβως τι εκανα.Συνηθως βρισκω καποια κιλα stantar που μπορω να κανω 10+ επαναληψεις και οταν δω οτι τις βγαζω πολυ ανετα ανεβαζω 5 κιλα και κανω παλι τις ιδιες επαναληψεις με πριν

δεν εννοω να μην μετρας ποτε εννοω να μην ειναι αυτοσκοπος οι επαναληψεις !

δες τωρα ποσες κανεις  .. κανε μια -δυο βδομαδες πολυ γερα , και μετα ξαναδες .. θα εχεις ανεβασει σιγουρα ..

εδω ειμαστε να μου πεις ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα πρεπει να εχεις εξοικειωθει αρκετα  με την προπονηση , και σιγουρα δεν απευθηνεται σε αρχαριους !

μπορουν ολοι να δοκιμασουν πιο χαλαρα ! αυτο που θελω να πω ειναι πως δεν ειναι ολες οι μερες κ οι προπονηεις ιδιες !

αν ενας νιωθει μια μερα οτι αντι για 6 μπορει να κανει 8 ας της κανει ..

μην μετρεαει αυστηρα τις επαναληψεις του αλλα την ενεργεια του !  κ ετσι , φτανονττας στο οριο , ανεβαινουμε !

κ σε κιλα κ σε επαναληψεις ..

δεν εννοω να μην μετρας ποτε εννοω να μην ειναι αυτοσκοπος οι επαναληψεις !

δες τωρα ποσες κανεις  .. κανε μια -δυο βδομαδες πολυ γερα , και μετα ξαναδες .. θα εχεις ανεβασει σιγουρα ..

εδω ειμαστε να μου πεις ..

Ουσιαστικά δεν διαφωνούμε. Απλά έχει πολλή κουβέντα το θέμα.

 

Σίγουρα δεν είναι το καλύτερο να κάνεις προπόνηση έχοντας στο μυαλό σου να κάνεις προκαθοσμένες επαναλήψεις (ενώ έχεις να δώσεις κι άλλο) αλλά δεν πιστεύω ότι είναι και το καλύτερο να κάνεις τα πάντα μέχρι όσο σε παίρνει, γιατί αυτό άντε να γίνει για 4-5 σετ, μετά οι ποιότητα της προπόνηση θα πέσει όπως επίσης και η ποιότητα των επαναλήψεων  της κάθε άσκησης.

 

Εγώ προσωπικά σε κάθε μου προπόνηση ξέρω ουσιαστικά σε ποιά σετ θα πάω σε failure και στα υπόλοιπα έχω ένα minimun rep range που θα κινηθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σίγουρα δεν είναι το καλύτερο να κάνεις προπόνηση έχοντας στο μυαλό σου να κάνεις προκαθοσμένες επαναλήψεις (ενώ έχεις να δώσεις κι άλλο)

αυτο ακριβως εννοω φιλε μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

@ Liverpool, ο περισσότερος κόσμος που ασχολείται με το άθλημα, ασχολείται πολύ περισσότερο με την διατροφή του, τα συμπληρώματά του τους στόχους του κτλ παρά με την προπόνησή του. Η προπόνηση για τους περισσότερους είναι ένα πρόγραμμα που πρέπει να βγει και μέχρι εκεί.. Αυτό που κάνει την διαφορά από τα τούμπανα και τους υπόλοιπους είναι η ένταση που προπονούνται και πόσο το παλεύουν για να ανεβαίνουν συνεχώς. Αν συνεχίσεις με αυτά τα μυαλά δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Η Δήμητρα απο πάνω έβαλε μια ωραία φώτο που για μένα δεν είναι καθόλου αστεία , αλλά μάλλον ρεαλιστική. Συνέχισε έτσι δυνατά. 

Ετσι ειναι...Εμενα αυτο το προγραμμα μου εδωσε κινητρο, ωστε καθε φορα να πηγαινω παρακατω, να γνωριζω τις δυναμεις μου αδυναμιες μου. Στην διαρκεια της προπονησης λεω, τι γαμ@ση ειναι αυτο, μετα στο τελος λεω αξιζε και ας μην μπορω να ανεβω την σκαλα ή να ανοιξω την πορτα απο το γυμναστηριο..

Δεν είναι σωματικό το θέμα, είναι νευρικό. Προπόνηση και τέλος, μετά είμαι πολύ ριγμένος. Ειδικά μέρες squat και Deadlift είμαι off. Οι άλλες  2 είναι σαν ξεκούραση.

 

Ωραίος ρε liverpool. Το ΟΗΡ πολύ εύκολα ανεβαίνει. Δε σε έχει ζορίσει?

Με χει ζορισει τις 3 τελευταιες προπονησεις. Χτες ηταν απο τι πιστευω στα ορια. Πρεπει η να αυξησω κατα ενα λεπτο τα διαλλειματα και σε αυτη την ασκηση απο 2 σε 3 λεπτα. ή να ειναι η δευτερη ασκηση που θα συμπεριλαβω στο deload....

 

Σημερα τι πονο τραβηξα εγω το ξερω...Πολυ πιασιμο.. Ο κυλινδρος τελικα κανει δουλεια. Βασικα ολο το 4λεπτο.. Το μονο που δεν κανω πολυ καλα ειναι τα πηδηματακια τα τελευται που εισαι στην σταση των καμψεων και πηδας να φτασεις τα χερια σου με τα δυο ποδια ταυτοχρονα... Ακομα δεν ερχονται στην ευθεια. Που θα παει θα ερθει η ελαστικοτητα να γινει και αυτο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συμφωνώ με τον maus αν και κάνω το αντίθετο από την αύξηση που προτείνει (με τα drop set.) Κρατάω log κιλών και reps κάθε κυριακή να ξέρω που βρίσκομαι αλλά δεν το θεωρώ απαραίτητο. 

 

Εξηγούμαι όταν droppaρεις 3 φορές στο ίδιο σετ και φτάνεις να έχεις failure στο bicep curl με 10 κιλο αλτήρα που είναι πούπουλο, ενώ έχεις ξεκινήσει με 26 κιλά, ε μετράς δεν μετράς τι κάνεις, το έχεις τεντώσει το κορμί. Δεν παίζει να μην ανέβουν τα κιλά αν τρως καλά αφού ο μυς έχει λιώσει θα γίνει "διπλάσιος". 

 

αλλά δεν πιστεύω ότι είναι και το καλύτερο να κάνεις τα πάντα μέχρι όσο σε παίρνει, γιατί αυτό άντε να γίνει για 4-5 σετ, μετά οι ποιότητα της προπόνηση θα πέσει όπως επίσης και η ποιότητα των επαναλήψεων  της κάθε άσκησης.

 

 

Εγώ σου προτείνω να το δοκιμάσεις καμιά φορά να δεις πως σου κάθεται. Εγώ όπως έχω γράψει όλα τα σετ τα κάνω drop σετ μέχρι τελικής πτώσεως (αν και κάνω μόνο 2 σετ ανα μυική ομάδα καθε προπόνηση λόγω full body). Δεν μπορεί να συγκριθεί αυτό όσον αφορά το κάψιμο των μυών, ούτε με τις 6 επαναλήψεις που έκανα όταν πρωτοξεκίνησα (μια φορά και ένα καιρό στο τεξας), ούτε με τις 12-15 άρες που έκανα σε άλλες φάσεις. Μέρα με την νύχτα. 

 

Εφόσον κάνεις σπλιτ μπορείς να κάνεις αυτό που κάνουν πολοι, το τελευταίο σετ απο κάθε άσκηση drop σετ μέχρι θανάτου, και τα 2 πρώτα σετ κανονικά στις επαναλήψεις που θες. Πάλι θα πάρεις 100%

 

Ναι το τελευταίο 30% της προπό βγαίνει πολύ δύσκολα αλλά δεν καταλαβαίνω, γιατί αυτό είναι αρνητικό. Ισα ίσα ξες ότι πάντα έχεις δώσει 100%. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συμφωνώ με τον maus αν και κάνω το αντίθετο από την αύξηση που προτείνει (με τα drop set.) Κρατάω log κιλών και reps κάθε κυριακή να ξέρω που βρίσκομαι αλλά δεν το θεωρώ απαραίτητο. 

 

Εξηγούμαι όταν droppaρεις 3 φορές στο ίδιο σετ και φτάνεις να έχεις failure στο bicep curl με 10 κιλο αλτήρα που είναι πούπουλο, ενώ έχεις ξεκινήσει με 26 κιλά, ε μετράς δεν μετράς τι κάνεις, το έχεις τεντώσει το κορμί. Δεν παίζει να μην ανέβουν τα κιλά αν τρως καλά αφού ο μυς έχει λιώσει θα γίνει "διπλάσιος". 

 

 

Εγώ σου προτείνω να το δοκιμάσεις καμιά φορά να δεις πως σου κάθεται. Εγώ όπως έχω γράψει όλα τα σετ τα κάνω drop σετ μέχρι τελικής πτώσεως (αν και κάνω μόνο 2 σετ ανα μυική ομάδα καθε προπόνηση λόγω full body). Δεν μπορεί να συγκριθεί αυτό όσον αφορά το κάψιμο των μυών, ούτε με τις 6 επαναλήψεις που έκανα όταν πρωτοξεκίνησα (μια φορά και ένα καιρό στο τεξας), ούτε με τις 12-15 άρες που έκανα σε άλλες φάσεις. Μέρα με την νύχτα. 

 

Ναι το τελευταίο 30% της προπό βγαίνει πολύ δύσκολα αλλά δεν καταλαβαίνω, γιατί αυτό είναι αρνητικό. Ισα ίσα ξες ότι πάντα έχεις δώσει 100%. 

σωστος !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ σου προτείνω να το δοκιμάσεις καμιά φορά να δεις πως σου κάθεται. Εγώ όπως έχω γράψει όλα τα σετ τα κάνω drop σετ μέχρι τελικής πτώσεως (αν και κάνω μόνο 2 σετ ανα μυική ομάδα καθε προπόνηση λόγω full body). Δεν μπορεί να συγκριθεί αυτό όσον αφορά το κάψιμο των μυών, ούτε με τις 6 επαναλήψεις που έκανα όταν πρωτοξεκίνησα (μια φορά και ένα καιρό στο τεξας), ούτε με τις 12-15 άρες που έκανα σε άλλες φάσεις. Μέρα με την νύχτα. 

 

Εφόσον κάνεις σπλιτ μπορείς να κάνεις αυτό που κάνουν πολοι, το τελευταίο σετ απο κάθε άσκηση drop σετ μέχρι θανάτου, και τα 2 πρώτα σετ κανονικά στις επαναλήψεις που θες. Πάλι θα πάρεις 100%

 

Ναι το τελευταίο 30% της προπό βγαίνει πολύ δύσκολα αλλά δεν καταλαβαίνω, γιατί αυτό είναι αρνητικό. Ισα ίσα ξες ότι πάντα έχεις δώσει 100%. 

Το θέμα είναι ότι όταν έχεις να βγάλεις π.χ. 12 σετ σε μία μυϊκή ομάδα και αρχίσεις να τα κάνεις όλα μέχρι πραγματική αποτυχία χαλάει η ποιότητα των επόμενων σετ, τουλάχιστον σε εμένα. Όταν λέω χαλάει η ποιότητα εννοώ την ποιότητα των επαναλήψεων όσον αφορά mind-muscle connection, πράγμα που στην δικιά μου προπόνηση παίζει σημαντικό ρόλο. 

 

Πιστεύω πως το failure είναι ένα εργαλείο που πρέπει να χρησιμοποιείται έξυπνα και να μην γίνεται αυτοσκοπός σε κάθε σετ.

 

Αυτό που κάνω είναι -ανάλογα βέβαια την μυϊκή ομάδα που έχω- συνήθως τα 2 πρώτα σετ δεν φτάνουν σε failure αλλά είναι 1-3 επαναλήψεις κοντά και 3 και 4 μέχρι failure. Αυτό που κάνω καμία φορά είναι να κάνω στο τέλος της προπόνησης ένα all out (ή back off) set κοντά στις 15-20 επαναλήψεις μέχρι fail με σχετικά ελαφρά κιλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί σε ενδιαφέρει το mind - muslce connection , και τι εννοείς ακριβώς? Εμένα με ενδιαφέρουν 2 πράματα , 1) form 2) να "καταστρέψω" / πιέσω όσο περισσότερο μπορώ τον κάθε μυ που προπονώ σε κάθε προπόνηση. 

 

Όταν είσαι στην επανάληψη νούμερο 40 δεν υπάρχει σίγουρα κανένα connection η "ήρεμη συγκέντρωση" , καθώς το σώμα και το μυαλό είναι σε κατάσταση σοκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί σε ενδιαφέρει το mind - muslce connection , και τι εννοείς ακριβώς? Εμένα με ενδιαφέρουν 2 πράματα , 1) form 2) να "καταστρέψω" / πιέσω όσο περισσότερο μπορώ τον κάθε μυ που προπονώ σε κάθε προπόνηση. 

 

Όταν είσαι στην επανάληψη νούμερο 40 δεν υπάρχει σίγουρα κανένα connection η "ήρεμη συγκέντρωση" , καθώς το σώμα και το μυαλό είναι σε κατάσταση σοκ. 

Σε καταστάσεις που μπαίνω γιούρια στα σετ με σκοπό απλά να σηκώσω τα κιλά (ακόμη και με σωστό form) και χωρίς να έχω στο μυαλό μου τώρα θα δουλέψει ο τρικέφαλος (σε close grip bench press π.χ.) δεν έχω το αίσθημα που θέλω πάνω στον μυ ή/και δεν ξέρω και κατά πόσο δούλεψε ο μυς που θέλω. Σίγουρα θα ξέρεις γιατί μιλάω. Θα έχεις παρατηρήσει και ο ίδιος ότι σε ασκήσεις με ελεύθερα βάρη είναι εύκολο να φύγει η ένταση από τον μυ που θέλεις.

 

Και εμένα με ενδιαφέρουν το form και η καταστροφή απλά στην καταστροφή δεν το παρακάνω. Σίγουρα εσύ που κάνεις full body έχεις την "πολυτέλεια" και μπορεί να απαιτείται κιόλλας η πλήρης αποτυχία σε όλα τα σετ. Όπως εξήγησα σε από πάνω ποστ εγώ δεν το κυνηγάω τόσο αυτό το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καταστάσεις που μπαίνω γιούρια στα σετ με σκοπό απλά να σηκώσω τα κιλά (ακόμη και με σωστό form) και χωρίς να έχω στο μυαλό μου τώρα θα δουλέψει ο τρικέφαλος (σε close grip bench press π.χ.) δεν έχω το αίσθημα που θέλω πάνω στον μυ ή/και δεν ξέρω και κατά πόσο δούλεψε ο μυς που θέλω. Σίγουρα θα ξέρεις γιατί μιλάω. Θα έχεις παρατηρήσει και ο ίδιος ότι σε ασκήσεις με ελεύθερα βάρη είναι εύκολο να φύγει η ένταση από τον μυ που θέλεις.

 

 

Κάτσε ρε , πιστεύεις οτι είναι δυνατόν να κάνεις isolation bicep curl ας πούμε , με τέλειο form να μην κουνιέται ουτε αγκώνας , ούτε ώμος, ούτε μέση και να καταφέρεις να μην δουλέψεις τον δικέφαλο, ανεξάρτητα αν μπεις "γιούρια" η αν μπεις σε επίπεδο meditation μοναχού του θιβετ!

 

Εγώ νομίζω οτι είναι απλά αδύνατον λόγω του τρόπου που είναι φτιαγμένο το σώμα.. αφού όταν κάνω την κίνηση σωστά ο δικέφαλος θα δουλέψει ότι και να είναι στο μυαλό μου εκείνη την στιγμή. 

 

Η φάση Γιουρια που περιγράφεις , ναι την καταλαβαίνω , δηλαδή να ξεκολωθείς να σηκώσεις βάρη και μετά να μην νιώθεις κάψιμο , αλλά αυτό θα γίνει στις 4-10 επαναλήψεις για PR, και με λίγο κλέψιμο ανεπαίσθητα γιατί είσαι συγκεντρωμένος να βγάλεις τα κιλά, όχι στις 30 με σωστό form. Ετσι ακριβώς νιώθω μετά το bench press της Κυριακής που το κάνω για τα κιλά και μόνο (πάω για 90x8 αυτή την Κυριακή πιστεύω)  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σε φουλ ενταση , και στα παρα πολλα τα κιλα , ακομη κ μια επαναληψη να μπορεις να κανεις , ακομη κ τοτε μπορεις να εκτελεις σωστα την ασκηση !

αν την κανεις λαθος με 100 κιλα , την κανεις λαθος και με 10 νομιζω ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε , πιστεύεις οτι είναι δυνατόν να κάνεις isolation bicep curl ας πούμε , με τέλειο form να μην κουνιέται ουτε αγκώνας , ούτε ώμος, ούτε μέση και να καταφέρεις να μην δουλέψεις τον δικέφαλο, ανεξάρτητα αν μπεις "γιούρια" η αν μπεις σε επίπεδο meditation μοναχού του θιβετ!

 

Εγώ νομίζω οτι είναι απλά αδύνατον λόγω του τρόπου που είναι φτιαγμένο το σώμα.. αφού όταν κάνω την κίνηση σωστά ο δικέφαλος θα δουλέψει ότι και να είναι στο μυαλό μου εκείνη την στιγμή. 

 

Η φάση Γιουρια που περιγράφεις , ναι την καταλαβαίνω , δηλαδή να ξεκολωθείς να σηκώσεις βάρη και μετά να μην νιώθεις κάψιμο , αλλά αυτό θα γίνει στις 4-10 επαναλήψεις για PR, και με λίγο κλέψιμο ανεπαίσθητα γιατί είσαι συγκεντρωμένος να βγάλεις τα κιλά, όχι στις 30 με σωστό form. Ετσι ακριβώς νιώθω μετά το bench press της Κυριακής που το κάνω για τα κιλά και μόνο (πάω για 90x8 αυτή την Κυριακή πιστεύω)  :D

Οκ...μου έπιασες κι εσύ την άσκηση που είναι δύσκολο να κλέψεις  ;) (όχι ότι κι εκεί δεν κάνεις μερικά τρικ για να βάλεις περισσότερη ένταση στα δικέφαλα). Σε πιό compound ασκήσεις το mind-muscle connection τουλάχιστον σε εμένα είναι απαραίτητο.

 

Μωρέ αδύνατον είναι να μην δουλέψει ένας μυς όταν κάνεις μία κίνηση που συμμετέχει αλλά είναι δυνατόν να τον "κάνεις" να δουλέψει λίγο παραπάνω.

και σε φουλ ενταση , και στα παρα πολλα τα κιλα , ακομη κ μια επαναληψη να μπορεις να κανεις , ακομη κ τοτε μπορεις να εκτελεις σωστα την ασκηση !

αν την κανεις λαθος με 100 κιλα , την κανεις λαθος και με 10 νομιζω ..

Δεν μιλάμε για το αν κάνεις σωστά την άσκηση, αυτό είναι δεδομένο. Μιλάμε για σωστό form vs σωστό form + mind muscle connection.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλα τα ισολατιον είναι σχεδόν αδύνατο να κλέψεις με καλό form, αλλά φαντάζομαι με split θα κάνεις περισσότερα isolation απο εμένα

Μα δεν σου μιλάω μόνο για κλέψιμο αλλά και να βάζεις λίγη παραπάνω ένταση εκεί που θες. π.χ. εμένα η δεξιά μου γάμπα δεν αναπτύσεται με τους ρυθμούς της αριστερής. Σήμερα που είχα πόδια, η μόνη άσκηση που μπορώ να κάνω για γάμπες είναι κάμψεις γαμπών με μπάρα στην πλάτη και τις μύτες πάνω σε δύο ξύλα για να είναι ψηλά. Όταν κάνω την άσκηση συνειδητά και χωρίς να αλλάζει το form μου βάζω λίγη ένταση παραπάνω στην δεξιά γάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...