Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Πώς μαζεύονται ρε παιδιά 150+γρ πρωτείνης καθημερινά χωρίς να καταναλώνουμε ταυτόχρονα μεγάλες ποσότητες θερμίδων;

Μπόλικο κοτόπουλο στα γεύματα που έχεις τον πολύ υδατάνθρακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι νιώθεις την τάση πιό πολύ στα χέρια παρά στο στήθος ή ότι έρχονται σε εξάντληση πρώτα τα χέρια απ' ότι το στήθος.

Βασικα και τα δυο :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Πιθανότερο είναι αδύναμα χέρια σε σχέση με το στήθος. Συνέχισε θα έρθει στα ίσα του. Μη σε νοιάζει τι σε πιάνει αν  είσαι αρχάριος. Το θέμα είναι να ανεβαινεις σε επιδόσεις. Και η σωστή τεχνική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να φτιάξεις το 2ο (έρχονται τα χέρια πρώτα σε εξάντληση παρά το στήθος) μπορείς να κάνεις ένα σετ προκόπωσης για στήθος και μετά να μπεις στις πιέσεις με αλτήρες.

 

Για παράδειγμα κάνε ένα σετ 12-15 επαναλήψεων (χωρίς να έρθει σε εξάντληση το στήθος) και μετά από 20 δεύτερα μπες στις πιέσεις. Έτσι το στήθος θα κουραστεί πρώτο από τα χέρια σου.

 

Για το ότι νιώθεις την τάση αλλού εκτός στήθους πρέπει να το δουλέψεις. Δες την τεχνική σου ξανά και ξανά και κατά την διάρκεια του σετ να έχεις στο μυαλό σου ότι γυμνάζεις στήθος και μόνο στήθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελω μια μυική ομάδα να την αυξήσω περισσότερο από τις άλλες επειδή υπολείπεται σημαντικά πχ έχω πολύ αδύνατες γάμπες, έχει νόημα να τις γυμνάζω 4-5 φορές την εβδομάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελω μια μυική ομάδα να την αυξήσω περισσότερο από τις άλλες επειδή υπολείπεται σημαντικά πχ έχω πολύ αδύνατες γάμπες, έχει νόημα να τις γυμνάζω 4-5 φορές την εβδομάδα;

εγω τις γυμνασω 6 φορες την εβδομαδα και εχουν λεπτύνει...

 

ερωτηση

 

αυτο κανει για κουρασμενους μυες [7 days a week gym, etc]

 

http://www.amazon.co.uk/Optimum-Nutrition-Energy-Fusion-Recovery/dp/B004SMIJSQ/ref=sr_1_28?ie=UTF8&qid=1366871500&sr=8-28&keywords=Optimum+Nutrition#productDescription

 

 

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελω μια μυική ομάδα να την αυξήσω περισσότερο από τις άλλες επειδή υπολείπεται σημαντικά πχ έχω πολύ αδύνατες γάμπες, έχει νόημα να τις γυμνάζω 4-5 φορές την εβδομάδα;

Oχι δεν εχει κανενα απολυτως νοημα μυς ειναι δεν ειναι μηχανες θελουν ξεκουραση  και αποκατασταση.Ζημια κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελω μια μυική ομάδα να την αυξήσω περισσότερο από τις άλλες επειδή υπολείπεται σημαντικά πχ έχω πολύ αδύνατες γάμπες, έχει νόημα να τις γυμνάζω 4-5 φορές την εβδομάδα;

Όχι φίλε 4-5 φορές την βδομάδα θα έχουν τα αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που θες. Μπορείς μέχρι και 2 φορές αλλά οι μέρες αυτές να απέχουν 3-4 μέρες.

 

Επίσης οι γάμπες δεν ανταποκρίνονται τόσο πολύ σε μικρό εύρος επαναλήψεων όπως σχεδόν όλες οι άλλες μυϊκές ομάδες οπότε μπορείς στις γάμπες να κάνεις 15-20 επαναλήψεις ανα σετ. Αν και πάλι δεν βλέπεις ανάπτυξη μπορείς να αρχίσεις να πειραματίζεσαι με διάφορες τεχνικές και όποια αποδώσει την κρατάς.

 

εγω τις γυμνασω 6 φορες την εβδομαδα και εχουν λεπτύνει...

ερωτηση

 

αυτο κανει για κουρασμενους μυες [7 days a week gym, etc]

 

http://www.amazon.co.uk/Optimum-Nutrition-Energy-Fusion-Recovery/dp/B004SMIJSQ/ref=sr_1_28?ie=UTF8&qid=1366871500&sr=8-28&keywords=Optimum+Nutrition#productDescription

 

 

 

thanks

Αν θες να πάρεις αμινοξέρα προτίμησε Link.png Site: http://www.optimumnutrition.com/products/instantized-bcaa-5000-powder-p-225.html">BCAA  αμινοξέα. 

 

Τι εννοείς αν κάνουν για κουρασμένους μύες ? Τα αμινοξέα σε βοηθούν πιό πολύ στο να μην καταβολίζεσαι κατά την διάρκεια αυστηρής υποθερμιδικής δίαιτας ή τα πίνεις πριν το αερόβιο για μη καταβολισμό πάλι.

 

Για αποκατάσταση μυών πιό πολύ κάνει η γλουταμίνη αν και οι περισσότερες whey Πρωτεΐνες έχουν μέσα 4-5 γραμμάρια γλουταμίνης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα είσαι στον όγκο δεν πειράζει. ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΟΥΥΥΥΥΥΥΥ

 

Για το τζόγκινγκ.

 

Και τα βάρη και το τρέξιμο καίνε θερμίδες. Αλλά προτείνω να κάνετε πρώτα βάρη ή γυμναστική και μετά τρέξιμο. Ο λόγος. Με τα βάρη καις το γλυκογόνο στο αίμα σου και ωθείς τους μυς σε micro tearing δίνοντας τα όλα και βελτιώνεις τις επιδόσεις σου αλλά και ωθείς το σώμα να αναπλάσει τους μυς μεγαλύτερους πλέον (κάτι που σημαίνει και αυξημένο μεταβολισμό). Μετά ακολουθεί το τρέξιμο (όχι έντονο) το οποίο εκτός του ότι απομακρύνει το γαλακτικό οξύ από τους μυς κάνοντας το πιάσιμο της επόμενης μέρας μικρότερο ή καθόλου, ωθεί και τον οργανισμό να χρησιμοποιήσει το λίπος σαν πηγή ενέργειας μιας και το γλυκογόνο που είναι η γρήγορη και εύκολη πηγή έχει ήδη καταναλωθεί στα βάρη.

Δηλαδή παμε γυμναστήριο και κάνουμε βάρη χωρίς ζέσταμα ; και μετά στο τέλος διαδρομο ;

 

Αποστολή από το Galaxy S 3 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή παμε γυμναστήριο και κάνουμε βάρη χωρίς ζέσταμα ; και μετά στο τέλος διαδρομο ;

 

Αποστολή από το Galaxy S 3 με τη χρήση Insomnia App

Δεν αναφέρεται στο ζέσταμα το ποστ αλλά αναφέρεται σε αερόβιο μεγαλύτερης διάρκειας. Πριν τα βάρη μπορείς να κάνεις ένα χαλαρό τρέξιμο 5-10 λεπτά...όχι τίποτα έντονο. Μετά τα βάρη μπορείς να κάνεις το αερόβιό σου,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρεται στο ζέσταμα το ποστ αλλά αναφέρεται σε αερόβιο μεγαλύτερης διάρκειας. Πριν τα βάρη μπορείς να κάνεις ένα χαλαρό τρέξιμο 5-10 λεπτά...όχι τίποτα έντονο. Μετά τα βάρη μπορείς να κάνεις το αερόβιό σου,

Το ξερω αλλα εννοω ομως ! Ας πουμε οτι παω γυμναστηριο και θελω να κανω αυτο που λεει ο φιλος...

να παω κατευθειαν για βαρη,πριν πρεπει να κανω ζεσταμα 10 λεπτα ας πουμε χαλαρα στον διαδρομο και μετα αμεσως βαρη ;

 

Στο τελος 30 λεπτα διαδρομο παλι στο 6.

 

Ειναι καλυτερα απο το να κανω π.χ...

 

εγω τωρα κανω αυτο..

 

30-45 λεπτα διαδρομο στο 6 .

 

μετα κανω βαρη στα μηχανηματα και μετα ελευθερα  ομως...κουραζομαι πολυ στα ελευθερα σχεδον ειμαι κομματια και δεν βγαινουν τα σετ με τιποτα. κανω 4Χ15 .

 

ΟΠΟΤΕ ρωταω στην περιπτωση μου τι ειναι καλυτερα ;;

 

Αυτο που λεει ο φιλος Η αυτο που κανω μεχρι τωρα εδω και 1 μηνα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω αλλα εννοω ομως ! Ας πουμε οτι παω γυμναστηριο και θελω να κανω αυτο που λεει ο φιλος...

να παω κατευθειαν για βαρη,πριν πρεπει να κανω ζεσταμα 10 λεπτα ας πουμε χαλαρα στον διαδρομο και μετα αμεσως βαρη ;

 

Στο τελος 30 λεπτα διαδρομο παλι στο 6.

 

Ειναι καλυτερα απο το να κανω π.χ...

 

εγω τωρα κανω αυτο..

 

30-45 λεπτα διαδρομο στο 6 .

 

μετα κανω βαρη στα μηχανηματα και μετα ελευθερα  ομως...κουραζομαι πολυ στα ελευθερα σχεδον ειμαι κομματια και δεν βγαινουν τα σετ με τιποτα. κανω 4Χ15 .

 

ΟΠΟΤΕ ρωταω στην περιπτωση μου τι ειναι καλυτερα ;;

 

Αυτο που λεει ο φιλος Η αυτο που κανω μεχρι τωρα εδω και 1 μηνα ;

Πρώτα θα κάνεις τα βάρη και μετά το αερόβιό σου.

 

Κάνοντας το αερόβιο πρώτα ξοδεύεις όλη σου την ενέργεια και όταν πας να κάνεις βάρη δεν σου έχει μείνει τίποτα. Γι αυτό τα παίζεις. Επίσης αν δεν βγαίνουν τα σετ ρίξε τα κιλά που κάνεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα θα κάνεις τα βάρη και μετά το αερόβιό σου.

 

Κάνοντας το αερόβιο πρώτα ξοδεύεις όλη σου την ενέργεια και όταν πας να κάνεις βάρη δεν σου έχει μείνει τίποτα. Γι αυτό τα παίζεις. Επίσης αν δεν βγαίνουν τα σετ ρίξε τα κιλά που κάνεις. 

Ωραιος. Ο γυμναστης ομως γιατι μου ειπε πρωτα το αεροβιο ;  Δεν βαζω πολλα κιλα φιλε, δικεφαλο κανω με 5αρια δηλαδη τιποτα. 

Γραμμωση κανω. Εχω αρκετα περριτα κιλα οποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Αν θες να πάρεις αμινοξέρα προτίμησε Link.png Site: http://www.optimumnutrition.com/products/instantized-bcaa-5000-powder-p-225.html">BCAA  αμινοξέα. 

 

Τι εννοείς αν κάνουν για κουρασμένους μύες ? Τα αμινοξέα σε βοηθούν πιό πολύ στο να μην καταβολίζεσαι κατά την διάρκεια αυστηρής υποθερμιδικής δίαιτας ή τα πίνεις πριν το αερόβιο για μη καταβολισμό πάλι.

 

Για αποκατάσταση μυών πιό πολύ κάνει η γλουταμίνη αν και οι περισσότερες whey Πρωτεΐνες έχουν μέσα 4-5 γραμμάρια γλουταμίνης.

 

 

μονο whey δλδ?

okay

 

Ωραιος. Ο γυμναστης ομως γιατι μου ειπε πρωτα το αεροβιο ;  Δεν βαζω πολλα κιλα φιλε, δικεφαλο κανω με 5αρια δηλαδη τιποτα. 

Γραμμωση κανω. Εχω αρκετα περριτα κιλα οποτε...

 

ή μπορει να κανεις καθιστικη ζωη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...