Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πες μας σε ποιο νοσοκομειο θα  καταληξεις να μην ερθουμε :)

 

Δεν είναι σωματικό το θέμα, είναι νευρικό. Προπόνηση και τέλος, μετά είμαι πολύ ριγμένος. Ειδικά μέρες squat και Deadlift είμαι off. Οι άλλες  2 είναι σαν ξεκούραση.

 

Ωραίος ρε liverpool. Το ΟΗΡ πολύ εύκολα ανεβαίνει. Δε σε έχει ζορίσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Δεν είναι σωματικό το θέμα, είναι νευρικό. Προπόνηση και τέλος, μετά είμαι πολύ ριγμένος. Ειδικά μέρες squat και Deadlift είμαι off. Οι άλλες  2 είναι σαν ξεκούραση.

 

Ωραίος ρε liverpool. Το ΟΗΡ πολύ εύκολα ανεβαίνει. Δε σε έχει ζορίσει?

Ποσες φορες την βδομαδα εχεις προπονηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν σήμερα τελειώσα το πρώτο στάδιο από τις φυσικοθεραπειες και θα δοκιμάσω deadlift και squat με λίγα κιλά να δω πως θα πάει.

 

Στο μεταξύ στο θέμα για το τρέξιμο, spect πόσο καιρό κάνεις προπόνηση; Ξεκίνησες με κάποιον έμπειρο δρομέα, με πρόγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω θέλω να μάθω να τρέχω σωστά (σε πρώτη φάση πάνω στον διάδρομο) γιατί την τελευταία φορά είχα κάτι ενοχλήσεις στον αστράγαλο (και την επόμενη μέρα ένα τράβηγμα καθώς έτρεχα να προλάβω το αστικό - ίσως έφταιγαν τα ακατάλληλα υποδήματα)
anyway....

1379976_10151710330216027_44977740_n.jpg

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω παιδια.Σημερα ενα 6ωρο στη δουλεια ολη μερα τρεξιμο πολυ βαρος με τα κιβωτια που κουβαλουσαμε.Ημουν και πιασμενος απο προχθες απο τα deadlift και squat.Ερχομαι σπιτι φαι υπνο μεχρι τις 5.Επειτα κοιλιακους στις 5:30 εφαγα μια μπανανα και διμιτριακα με βρομη.Στις 6 παω για βαρη.Δεν περιμενα να βγουν σημερα αλλα εκανα:

 

3x10x50 squat

3x10x50 deadlift

3x10x50 bench press

 

Μαζι με δικεφαλους βαρακια ενδιαμεσα.Τα εβγαλα σχετικα καλα με ενα καλο ζεσταμα στην αρχη και ενα στο τελος.Το squat αν κανεις σωστα την τεχνικη τα κιλα βγαινουν ευκολα και ανεβαινεις.Το bench press ειναι λιγο δυσκολοτερο να ανεβεις κιλα και το deadlift παρομοιο με το squat στα κιλα παρολο που γλιστραει η μπαρα απο τον ιδρωτα καποιες φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φώτη 4. 

 

Πολύ squat+ deadlift έχει πέσει τώρα τελευταία και αναρωτιέμαι τι παίζει με την τεχνική. Ενθαρρύνω τους πάντες να στείλουν 1-2 βιντεάκια ή στο thread ή σε μένα ή σε κάποιο κορίτσι (για ευνοητους λόγους, όλες πέφτουν με ένα καλό deadlift)

 

Επίσης ψήνει κανείς την επόμενη εβδομάδα να κάνουμε μαζί προπόνηση? Βρισκόμαστε ή στο γυμναστήριό του ή σε μένα (έχει καλό εξοπλισμό) , Αθήνα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα είχα πολύ ενέργεια , οπότε πήγα δυνατός και έφυγα με φορείο. Ειδικά στο τριπλό drop set της πρέσας θέλω να βάλω τα κλάματα,  όσο και να το περιγράψω δεν θα με πιστέψετε. 

 

Το σώμα συνεχίζει να "παίρνει" με τον ίδιο ρυθμό ακόμα σε φάση noob gains είμαι. Έβαλα και ένα κιλάκι παρόλο που η μέση στένεψε, κοντά στα 86 πλέον. 

 

Χαχά εγώ θα το γούσταρα πολύ κοινή προπόνηση αν δεν ήμουν Κύπρο γμτ  (θα μου πείς πάλι Θεσσαλονίκη θα ήμουνα...)

 

@ Liverpool, ο περισσότερος κόσμος που ασχολείται με το άθλημα, ασχολείται πολύ περισσότερο με την διατροφή του, τα συμπληρώματά του τους στόχους του κτλ παρά με την προπόνησή του. Η προπόνηση για τους περισσότερους είναι ένα πρόγραμμα που πρέπει να βγει και μέχρι εκεί.. Αυτό που κάνει την διαφορά από τα τούμπανα και τους υπόλοιπους είναι η ένταση που προπονούνται και πόσο το παλεύουν για να ανεβαίνουν συνεχώς. Αν συνεχίσεις με αυτά τα μυαλά δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Η Δήμητρα απο πάνω έβαλε μια ωραία φώτο που για μένα δεν είναι καθόλου αστεία , αλλά μάλλον ρεαλιστική. Συνέχισε έτσι δυνατά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λοιπόν σήμερα τελειώσα το πρώτο στάδιο από τις φυσικοθεραπειες και θα δοκιμάσω deadlift και squat με λίγα κιλά να δω πως θα πάει.

 

Στο μεταξύ στο θέμα για το τρέξιμο, spect πόσο καιρό κάνεις προπόνηση; Ξεκίνησες με κάποιον έμπειρο δρομέα, με πρόγραμμα;

 

απο τον ιουλιο ξεκινησα να τρεχω!

οχι μονος μου ξεκινησα (για την ακριβεια με ενα φιλο σε ιδια και χειροτερη κατασταση απο μενα :P )

απλα σιγα σιγα ανεβαζα ειτε ταχυτητα ειτε χιλιομετρα! τωρα στο βουνο πηγα/θα πηγαινω με κατι φιλους που τρεχουν πιο πολυ καιρο απο εμενα σε βουνο και ειναι πιο εμπειροι! (και ξερουν και τα μονοπατια :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για τρεξιμο εχω δει κατι γιλεκα με 10/20 κιλα για να ανεβεις πιο ευκολα.Ειναι καλα θα κανουν δουλεια η μπα?

Dragonball μου θύμησες που τρέχαν με τα καβούκια χελώνας.

 

Δεν το έχω ξανακούσει αλλά μου φαίνεται αρκετά επικύνδυνο γιατί: 1ον οι κραδασμοί που θα δέχεσαι θα είναι πιό ισχυροί και 2ον δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορείς να κρατάς σωστή στάση στο σώμα σου την ώρα που τρέχεις για αρκετή ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη βλεπω οτι πολυ εδω μετρατε αυστηρα τα σετ κ τις επαναληψεις θα το πω κ ας φαω πεσιμο δε πειραζει !
σωστη προπονηση θα κανουμε κ θα εχουμε μαθει τον εαυτο μας οταν δεν μετραμε καθολου ποσες επαναληψεις κανουμε!
τι θελω να πω ?
ξεκιναμε με πολυ καλη προνθεμανση και μετα βαζουμε τοσα κιλα ωστε να μπορουμε να κανουμε γυρω στις δεκα επαναληψεις (για power  προπονηση μιλαω οχι για χαβαλε) μετα ξεκουραζομαστε 1με 2 λεπτα (για την δικια μου προπονηση το 1 λεπτο ξεκουρασης ειναι too much ) προσθετουμε 10 κιλα κ ξαναμπαινουμε χωρις να μετραμε καθολου επαναληψεις ! απλα κανουμε οσες μπορουμε , δυνατα ομως! στα ορια ! μετα αλλα 10 κιλα και ουτω καθεξης , συνολο 4-5 σετακια !  δε μας ενδιαφερει ποσες κανουμε αλλα η ενταση ! να κανουμε δλδ οσες περισσοτερες μπορουμε σε καθε σετ!
μετα απο λιγο καιρο καιρο μετραμε τις επαναληψεις κ βλεπουμε οτι εχουμε ανεβει σιγουρα ! φτανει να δουλευουμε στο οριο !


 υποσημείωση 1 . τα συν+10 κιλα ισοδυναμουν με μειων - 3 επαναληψεις!
παραδειγμα .. κανονντας ενας στον παγκο το 90 κιλα εξι επαναληψεις , τα 100 τα κανει τρεις  !

υποσημείωση 2 . δε λεω ποτε οτι μου κατεβει , οποιος ακολουθησει τις συμβουλες μου θα δει σιγουρα αποτελεσματα !

καλες προπονησεις σε ολους !!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

κινκ πιστευω οτι αυτα τα γιλεκα που λες ειναι πιο πολυ για δρομεις ταχυτητας! 100-200μ που εκει τα ποδια σου θελουν πολυ δυναμη και εκρηξη! δεν ειναι να φορεσεις τετοιο και να κανεις αποστασεις! εδω εγω τη ζωνη με τα νερα μου εχω στο τρεξιμο μου φαινεται ψιλοβαρια!(οταν ειναι γεματα τα μπουκαλια)

 

για να ανεβασει καποιος αντοχη και να γυμνασει γενικα τα πνευμονια του μπορει να παρει κατι τετοιο

http://www.mmawarehouse.com/elevation_training_mask_2.0/etm-1007.html?start=1&cgid=training-accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη βλεπω οτι πολυ εδω μετρατε αυστηρα τα σετ κ τις επαναληψεις θα το πω κ ας φαω πεσιμο δε πειραζει !

σωστη προπονηση θα κανουμε κ θα εχουμε μαθει τον εαυτο μας οταν δεν μετραμε καθολου ποσες επαναληψεις κανουμε!

τι θελω να πω ?

ξεκιναμε με πολυ καλη προνθεμανση και μετα βαζουμε τοσα κιλα ωστε να μπορουμε να κανουμε γυρω στις δεκα επαναληψεις (για power  προπονηση μιλαω οχι για χαβαλε) μετα ξεκουραζομαστε 1με 2 λεπτα (για την δικια μου προπονηση το 1 λεπτο ξεκουρασης ειναι too much ) προσθετουμε 10 κιλα κ ξαναμπαινουμε χωρις να μετραμε καθολου επαναληψεις ! απλα κανουμε οσες μπορουμε , δυνατα ομως! στα ορια ! μετα αλλα 10 κιλα και ουτω καθεξης , συνολο 4-5 σετακια !  δε μας ενδιαφερει ποσες κανουμε αλλα η ενταση ! να κανουμε δλδ οσες περισσοτερες μπορουμε σε καθε σετ!

μετα απο λιγο καιρο καιρο μετραμε τις επαναληψεις κ βλεπουμε οτι εχουμε ανεβει σιγουρα ! φτανει να δουλευουμε στο οριο !

 

 

 υποσημείωση 1 . τα συν+10 κιλα ισοδυναμουν με μειων - 3 επαναληψεις!

παραδειγμα .. κανονντας ενας στον παγκο το 90 κιλα εξι επαναληψεις , τα 100 τα κανει τρεις  !

 

υποσημείωση 2 . δε λεω ποτε οτι μου κατεβει , οποιος ακολουθησει τις συμβουλες μου θα δει σιγουρα αποτελεσματα !

 

καλες προπονησεις σε ολους !!!

Είναι κι αυτό μία άποψη. Γενικά με τον καιρό όταν μαθαίνεις το σώμα σου βλέπεις και τι δουλεύει καλύτερα πάνω σου.

 

Πάντως αυτό δεν ξέρω κατά πόσο θα δουλέψει σε αρχάριους ή ακόμη και σε μέτριους όσον αφορά τα χρόνια ενασχόλησης. Δηλαδή δεν μπορώ να σκεφτώ πως θα είναι το ΚΝΣ μετά από αυτό και πως θα βγει η υπόλοιπη προπόνηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...