Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λίβε δε μας λες, σήμερα πως πήγε?

Χτες ημουν πεθαμενος μετα τα σκουοτ...

 

Πεφτω 4 προπονησεις αυριο... Βγηκαν ολα τα σετ, αλλα στο 4 και 5 στις τελευταιες επρεπε να περιμενω λιγο ασε που ζακιστικα στο 4, λεω δεν μασαω θα βγει η προπονηση.

 

Μετα ολο μου το σωμα ηταν σε υπερενταση.. Να φανταστεις ειδα βλεφες στον λαιμου μου να πεταγονται που δεν ηξεραν καν οτι υπαρχουν.. Ειχα γινει κατακοκκινος..

 

Παντως μετα το γυρισμα πισω ο στοχος θα ειναι τα 80 χωρις αλλο κατεβασμα. Νομιζω πρεπει να γινει. Σημερα ημουν πιασμενος παντου να κανω απλο καθισμα να παρω κατι δεν μπορουσα με λεει ενας γιατι κουτσενεις, λεω δεν κουτσενο πιασμενος ειμαι..

 

Αυτο το μηνα θα δοκιμασω την κενες μερες να κανω λιγο αεροβια+ την ρουτινα που προσθεσε στο προγραμμα. Βασικα την ρουτινα θα κανω απο δυο φορες, + 600 επαναληψεις σχοινακι και αυτα επι δυο φορες.

 

Μπορει να εφταιγε και η ωρα που ειχα παει. 12:00 το μεσιμερι. Συνιθως παω 19:30, ενω ειμαι κουρασμενος απο την δουλεια δινω πονο. Χτες ξεκουραστος απο κυριακη, δευτερα δεν δουλευα , πιστευα θα παω και θα κανω την πλακα μου..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Oxi Βosei ,aυτη αλλα ειμαι γυρισμενος πλατη στο μηχανημα αναποδα δηλαδη.

 

http://www.youtube.com/watch?v=vB5OHsJ3EME

 

Αυτή είναι η κλασσική την έκανα μέχρι τώρα μαζί με kickbacks. Προτιμώ κατά πολύ αυτή που κάνω τώρα για 2 λόγους

 

1) Είναι αρκετά δύσκολο να ισορροπήσεις και να κρατήσεις όλα αυτά τα κιλά πάνω από το κεφάλι και αυτό την κάνει να έχει μια 'πινελιά" full body άσκησης , γιατί θέλει σταθερή βάση και κορμό

2) Παρόλο το (1) απομονώνει πολύ καλύτερα triceps γιατί στην θέση που είναι υπερυψωμένοι δεν έχουν καμιά βοήθεια από ώμους η βάρος του σώματος. Στην παραλλαγή σου σπρώχνει όλο το βάρος του σώματος προς τα κάτω. Ποτέ δεν κατάφερα να έχω σωστό κάψιμο με αυτή την άσκηση πάντα αποτυγχάνω να κάνω τέλειο isolation στον tricep. Μπορεί να έχει να κάνει και με το δικό μου σώμα , μήκος χεριών κτλ δεν ξέρω. . 

 

Τα kickbacks γαμάνε αλλά είναι ξεχωριστά κάθε χέρι και είναι χρονοβόρο για μένα που δεν έχω χρόνο τα μεσημέρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ δυσκολη ασκηση για να την εκτελεσεις σωστα ,ειδικα στα πολλα κιλα εγω την κλεβω με το σωμα για αυτο προτιμω την αλλη που σιγουρα ειναι πιο ευκολη.Αν μπορεις ομως να την κανεις σωστα  οπως λες την θεωρω και εγω καλυτερη διοτι  γυμναζεις πιο στοχευμενα τα τρικεφαλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες ημουν πεθαμενος μετα τα σκουοτ...

 

Πεφτω 4 προπονησεις αυριο... Βγηκαν ολα τα σετ, αλλα στο 4 και 5 στις τελευταιες επρεπε να περιμενω λιγο ασε που ζακιστικα στο 4, λεω δεν μασαω θα βγει η προπονηση.

 

Μετα ολο μου το σωμα ηταν σε υπερενταση.. Να φανταστεις ειδα βλεφες στον λαιμου μου να πεταγονται που δεν ηξεραν καν οτι υπαρχουν.. Ειχα γινει κατακοκκινος..

 

Παντως μετα το γυρισμα πισω ο στοχος θα ειναι τα 80 χωρις αλλο κατεβασμα. Νομιζω πρεπει να γινει. Σημερα ημουν πιασμενος παντου να κανω απλο καθισμα να παρω κατι δεν μπορουσα με λεει ενας γιατι κουτσενεις, λεω δεν κουτσενο πιασμενος ειμαι..

 

Αυτο το μηνα θα δοκιμασω την κενες μερες να κανω λιγο αεροβια+ την ρουτινα που προσθεσε στο προγραμμα. Βασικα την ρουτινα θα κανω απο δυο φορες, + 600 επαναληψεις σχοινακι και αυτα επι δυο φορες.

 

Μπορει να εφταιγε και η ωρα που ειχα παει. 12:00 το μεσιμερι. Συνιθως παω 19:30, ενω ειμαι κουρασμενος απο την δουλεια δινω πονο. Χτες ξεκουραστος απο κυριακη, δευτερα δεν δουλευα , πιστευα θα παω και θα κανω την πλακα μου..

 

Εγώ δε θα έπεφτα στη θέση σου. Απλά μην αφήσεις το βάρος να σου πάρει τον αέρα. Ρόλαρε τα πόδια σου με τον κύλινδρο και θα νιώσεις πολύ καλύτερα. Γουστάρω πίεση. Ωραίος πάντως. Θα πονέσει λίγο ο κύλινδρος , αλλά επέμεινε. Επίσης να μην το κάνεις πάνω στο γόνατο ή πάνω στον τένοντα. Μόνο μυς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ανεβω αυριο στα 70 και οτι γινει... Ή θα με παρουν με το καροτσακι ή θα ειμαι οκ...

 

Σε λιγο θα παω για το χαλαρωμα... Το κατεβασα το βιντεακι για να το βλεπω.. Γιατι στανταρ θα ξεχασω τι κανω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oxi Βosei ,aυτη αλλα ειμαι γυρισμενος πλατη στο μηχανημα αναποδα δηλαδη.

 

http://www.youtube.com/watch?v=vB5OHsJ3EME

υπαρχει μια ασκηση για τα τρικεφαλα (κορυφαια) που δε την δειχνουν σε κανενα gym κ την ξερουν λιγοι κ καλοι γυμανστες !

καντε αυτο που διχνει ο τυπος στο βιντεο , απλα πιαστε το σκοινι  με αναποδες λαβες ! τυλιχτε το δηλαδη κανα δυο στροφες κ πιαστε το αναποδα ! το δεξι χερι την αριστερη λαβη - και με το αριστερο χερι την δεξια λαβη !

καντε το σταθερα κ αργα κ δειτε τα αποτελεσματα απ το πρωτο σετ ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρόλαρε και μη φοβάσαι. Τι θα γίνει δηλαδή? Μιλάμε για 2,5 κιλά πάνω μόνο. Πάρε όσο διάλειμμα θες παραπάνω. Απλά κάντο. Βγάλε αυτή την εβδομάδα και μετά αν θες κάνε μια βδομάδα off, ελαφριά. Πόσο καιρό κάνεις το πρόγραμμα, 1 μήνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σηκώνει κιλά σε τι? Λογικά , χωρίς μπρα ντε φερ προπόνηση και οι δύο , τον έχει,αν έχει δυνατότερα χέρια.

 

Πάντως ρε Liverpool, είδες? Τα περίμενες αυτά τα κιλά? Είναι απλά να έχεις στόχο και επιμονή. Δε θα ανεβαίνεις πάντα και δε θα είναι και εύκολο. Αλλά όσο επιμένεις όλο και κάτι θα γίνεται. Έχεις φτάσει να παίρνεις ένα liverpool στην πλάτη και να κάνεις και επαναλήψεις. Αύξησε και το φαγητό και όλα θα πάνε καλά. 

 

Οι κλασικές bodybuilding ρουτίνες θα σου φαίνονται ξεκούραση μετά το 5x5 squat. Εδώ έχω πορωθεί εγώ με την προπόνησή σου και περιμένω νέα για κάθε personal record (PR)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια στο 5v5 δεν εχει στο προγραμμα καμια μερα deload; Εγω θεωρω μεγαλο λαθος να ειναι καποιος τερμα πιασμενος απο βαρη και να παει για pr, και δεν θα το επιχειρουσα ποτε.

 

Το σκ πρόπονηθηκα εξεραιτικα σκληρα δυο συνεχομενες μερες και παρολο που εριξα ενα δεκαωρο και ενα 8ωρο υπνο σημερα ημουν ακομα πιασμενος και αδειος. Δεν εκανα deload ακριβως αλλα αραξα λιγακι στα κιλα και στην ενταση να μην φυγω με καμια θλαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Yin είναι δυνατό κορίτσι , θα γίνει και δυνατότερο. 

 

Alex, θα κάνει deload, του προτείνω την επόμενη εβδομάδα γιατί τώρα πάμε καρφί για PRs. Είναι πιο πολύ θέμα ψυχολογίας σε αυτά τα επίπεδα παρά σώματος. Τα 80 είναι πάντως το milestone που τον βγάζει από untrained και τον βάζει στο Novice επίπεδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις 6 μεχρι τις 7.30 αρχησα με p90x ab ripper 340 κοιλιακοι με τις διαφορες ασκησεις που εχει.Επειτα ζεσταμα 7 λεπτα και αρχησα με 40 κιλα deadlift 2 σετ απο 10 επαναληψεις και επειτα 40 κιλα squat 2 σετ απο 10 επαναληψεις.Ξανα το ιδιο με τη μονη διαφορα οτι στο τελευταιο deadlift/squat εβαλα 50 κιλα και εκανα και παλι 10 επαναληψεις απλα περιμενα καποια δευτερα παραπανω μεταξυ των επαναληψεων.

 

Επειτα εκανα παγκο στηθος 3 σετ με 40 κιλα στο πρωτο 45 δευτερο και τριτο 50 με 12 επαναληψεις.Ενδιαμεσα εκανα και δικεφαλους με 7.5 κιλα βαρακια.Τελος ζεσταμα 5 λεπτα και 50 καμψεις και δρομο.

Πριν λιγο εφαγα 3 αυγα μελατα ολοκληρα και σουπα γιουβαρλακια και κερασακι γλυκου.Τωρα αραγμα.Γενικα βγηκε σχετικα καλα το προγραμμα απλα λιγο ζορι εφαγα στα 50 κιλα squat/deadlift.

 

Αρα:

Squat 3x10x40

Squat 1x10x50

Deadlift 3x10x40

Deadlift 1x10x50

Bench Press 1x12x40

Bench Press 1x12x45

Bench Press 1x12x50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...