Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

<p>Έλα μη μας τσιτώνεις παραπάνω .... εδώ είμαστε κλειστά από τις 26/10...<br> Home gym και resistance bands βολευόμαστε ...</p>

αλλαξε gym , ειναι σαν εχεις γκομενα/νο και να μην ειναι διαθεσιμη /ος οταν θες :P

 

Sent from my ipad4 using Insomnia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκλεισε το 3μερο κραιπάλης, άπειρες θερμίδες, άπειρες πρωτείνες (σήμερα π.χ. πέραν όλων των άλλων, 1 κιλό γαρίδες μόνος μου), τσακίσαμε σοκολάτα σε ποικίλες μορφές, μόνο στο ποτό κάνουμε κράτη λόγων παιδιών -δεν είναι να οδηγείς μεθυσμένος όταν έχεις φορτωμένο αμάξι με 4 ενήλικες και 2 παιδιά. 1 μπυρίτσα και πολύ είναι.

 

Την προπόνηση δεν τη χάσαμε, ανέβηκα σε όλα σήμερα, 32,5 σκουοτ, 52,5 στήθος και άρσεις. Πέραν του σώματος που έχει αρχίσει να φουσκώνει και να γραμμώνει στα κατάλληλα σημεία, έχει φύγει κατά 90% η καμπούρα που είχα μια ζωή. Πλέον το σώμα στέκεται ευθυτενές.

 

Πσσσσσσσσσσσσ, τα βάρη μαμάνε κι όμως ενώ έχω πολλούς γνωστούς/φίλους, ΚΑΝΕΝΑΣ δε γυμνάζεται. Πάλι καλά που έχω εδώ εσάς και δε νιώθω απόλυτη μοναξιά στο θέμα αυτό.

 

Πήγε κανένας στην παρωδία παρέλασης; 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που έκανα πρέσσα πριν 2 μέρες, ένοιωσα κάτι κρακ κρακ στο δεξί γόνατο αλλά δεν σταμάτησα. Στην συνέχεια δεν θα έλεγα ότι με ενόχλησαν πολύ αλλά ένα βάρος το ένοιωθα στο γόνατο. Και γενικά στην πρέσσα συχνά νοιώθω διάφορα στα γόνατα κατά καιρούς αλλά δεν δίνω σημασία. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι ανησυχητικό; Δεν έχω ανεβάσει κιλά οπότε δεν είναι από υπερφόρτωση. Ξέρω, θα μου πείτε να πάω σε γιατρό, αλλά just asking.

 

Επίσης μούχουν πει ότι δεν κάνει να τεντώνεις τα πόδια γιατί γαμιούνται τα γόνατα, και ότι δεν τα λυγίζουμε παραπάνω από 90 μοίρες. Ισχύουν αυτά; Ποιο είναι το σωστό εύρος κίνησης;

 

 

Κατά τ'άλλα, έχω ανεβάσει κιλά σε όλα τα άλλα και δικέφαλο έκανα προχθές με 9 κιλά για πρώτη φορά και μετά ένοιωθα ότι θα μπορούσα κιάλλο παρότι είχα κάνει διπλάσια σετ από συνήθως. Πάντως δεν ένοιωσα για πολύ πιάσιμο, μετά από λίγη ώρα ήμουν εντελώς οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που έκανα πρέσσα πριν 2 μέρες, ένοιωσα κάτι κρακ κρακ στο δεξί γόνατο αλλά δεν σταμάτησα. Στην συνέχεια δεν θα έλεγα ότι με ενόχλησαν πολύ αλλά ένα βάρος το ένοιωθα στο γόνατο. Και γενικά στην πρέσσα συχνά νοιώθω διάφορα στα γόνατα κατά καιρούς αλλά δεν δίνω σημασία. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι ανησυχητικό; Δεν έχω ανεβάσει κιλά οπότε δεν είναι από υπερφόρτωση. Ξέρω, θα μου πείτε να πάω σε γιατρό, αλλά just asking.

 

Επίσης μούχουν πει ότι δεν κάνει να τεντώνεις τα πόδια γιατί γαμιούνται τα γόνατα, και ότι δεν τα λυγίζουμε παραπάνω από 90 μοίρες. Ισχύουν αυτά; Ποιο είναι το σωστό εύρος κίνησης;

 

 

Κατά τ'άλλα, έχω ανεβάσει κιλά σε όλα τα άλλα και δικέφαλο έκανα προχθές με 9 κιλά για πρώτη φορά και μετά ένοιωθα ότι θα μπορούσα κιάλλο παρότι είχα κάνει διπλάσια σετ από συνήθως. Πάντως δεν ένοιωσα για πολύ πιάσιμο, μετά από λίγη ώρα ήμουν εντελώς οκ

Τα κρακ κρακ στα γόνατα είναι συχνά και συνήθως γίνονται λόγω ελλειπούς ζεστάματος. Δοκίμασε την επόμενη φορά να κάνεις ένα καλό ζέσταμα και βλέπεις αν θα τα ξανακάνει. 

 

Όσον αφορά το σωστό εύρος κίνησης στα πόδια καλό είναι να μην τα τεντώνουμε και να σταματάμε περίπου 5 μοίρες πριν το τέντωμα. Όταν το τεντώνουμε φορτίζονται αρκετά οι μηνίσκοι. Αν σε μερικές ασκήσεις θες να το τεντώνεις (π.χ. σε leg extension) τότε η κίνηση πρέπει να είναι πολύ ελεγχόμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι κανεις πρεσσα;

 

Κανε σκουοτ.

 

Οντως στην πρεσσα δεν πρεπει να τα τεντωμεις τα ποδια.

 

Πιστευω στην πρεσσα κανεις και γαμπες σωστα;

 

Αρχιζε να ζοριζεσαι και μην λες αυτα τα κανω ανετα μαλλον θα ανεβω. Αλλα ανεβα, βαλε ενα στοχο, πχ δυναμη, ογκο, γραμμωση.

 

Σε ολα αυτα πρεπει να δουλεψεις αλλιως. Να κανεις αλλα διαλλειματα, αλλες ασκησεις, αλλες επαναληψεις, αλλα σετ.

 

Μεσα σε αυτους τους δυο μηνες ειδες διαφορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κρακ κρακ στα γόνατα είναι συχνά και συνήθως γίνονται λόγω ελλειπούς ζεστάματος. Δοκίμασε την επόμενη φορά να κάνεις ένα καλό ζέσταμα και βλέπεις αν θα τα ξανακάνει. 

 

Όσον αφορά το σωστό εύρος κίνησης στα πόδια καλό είναι να μην τα τεντώνουμε και να σταματάμε περίπου 5 μοίρες πριν το τέντωμα. Όταν το τεντώνουμε φορτίζονται αρκετά οι μηνίσκοι. Αν σε μερικές ασκήσεις θες να το τεντώνεις (π.χ. σε leg extension) τότε η κίνηση πρέπει να είναι πολύ ελεγχόμενη.

Άρα να μην ανησυχώ δλδ. Παράξενο όμως γιατί νόμιζα ότι είχα κάνει καλό ζέσταμα. Παίζει κανα ρόλο η σειρά που κάνω τις ασκήσεις; Leg curl, leg extension, πρέσσα, γάμπες όρθιος και πρωσαγωγοί. Έτσι τις κάνω.

 

 

Γιατι κανεις πρεσσα;

 

Κανε σκουοτ.

 

Οντως στην πρεσσα δεν πρεπει να τα τεντωμεις τα ποδια.

 

Πιστευω στην πρεσσα κανεις και γαμπες σωστα;

 

Αρχιζε να ζοριζεσαι και μην λες αυτα τα κανω ανετα μαλλον θα ανεβω. Αλλα ανεβα, βαλε ενα στοχο, πχ δυναμη, ογκο, γραμμωση.

 

Σε ολα αυτα πρεπει να δουλεψεις αλλιως. Να κανεις αλλα διαλλειματα, αλλες ασκησεις, αλλες επαναληψεις, αλλα σετ.

 

Μεσα σε αυτους τους δυο μηνες ειδες διαφορα;

Σκουώτ και τα συναφή σχεδιάζω να τα αρχίσω σε 2-3 βδομάδες γιατί ήθελα να συνηθίσω λίγο πρώτα στα εύκολα, να μην πάω κατευθείαν. Δεν ξέρω σίγουρα αν είχε νόημα.

 

Πάντως ναι έχω δυναμώσει. Υπάρχει εμφανής διαφορά προς το καλύτερο. Τα χέρια πχ έχουν φάνει πολύ. Πρέπει να έχω χάσει και ένα κιλό περίπου.

 

 

Τις ομάδες στήθος-δικέφαλο-τρικέφαλο τις γυμνάζω και περισσότερο γιατί μου αρέσουν οι ασκήσεις. Συνεχίζω και κάνω και παραπάνω σετ, παρότι στο "τελευταίο" σετ είχα βάλει τα περισσότερα που είχα σηκώσει. Τραβάει πολύ το σώμα μέχρι στιγμής

Αυτό που δεν τραβάει τόσο πολύ είναι τα πόδια. Δυσκολεύομαι να ανεβάσω, αλλά ίσως είναι και θέμα ψυχολογίας, ή και ασκήσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέκα Βασικές Αρχές Για Όσους Και Όσες Θέλουν Να Ασχολήθουν Με Το Γυμναστήριο, Το Bodybuilding ή Το Fitness


 


Της Ειρήνης Τζάνε


 


 


Αν έχετε ξεκινήσει τώρα να κάνετε τα πρώτα σας βήματα στα βάρη και γενικότερα στο fitness, θα σας φανούν χρήσιμες οι παρακάτω 10 απλές αρχές. Πάντα να θυμάστε πως βάζοντας σωστά θεμέλια, θα χετε τα καλύτερα αποτελέσματα.


 


 


1. Να έχετε συνεχώς στο μυαλό σας πως όλοι χρειάζεται να κάνουμε το ίδιο «ταξίδι». Όταν κοιτάζετε άλλους στο γυμναστήριο που μπορεί να είναι πιο δυνατοί, γραμμωμένοι ή με όγκο, να ξέρετε πως με υπομονή, χρόνο και αφοσίωση θα φτάσετε και το δικό σας στόχο.


 


 


2. Κρατήστε όσο γίνεται απλή τη διατροφή σας και μην μπλέκεστε με περίπλοκα πράγματα με το που ξεκινάτε. Όχι, δεν χρειάζεστε από τώρα όλα αυτά τα συμπληρώματα, ούτε να τα κάνετε όλα 100% απόλυτα και μετρημένα στο γραμμάριο όταν μέχρι χτες τρώγατε άστατα. Προχωρήστε βήμα βήμα.


 


 


3. Να θυμάστε πως δεν κάνετε κάτι λάθος με το σώμα σας επειδή δεν μοιάζει με το πρότυπο που έχετε, με μόλις ένα χρόνο ενασχόλησης με βάρη. Απαιτούνταιχρόνια προπόνησης για να φτάσετε εκεί.


 


 


4. Αποφύγετε να κάνετε παραπάνω απ'όσα χρειάζεται για το επίπεδό σας, στο γυμναστήριο. Το σώμα θα αναπτύξει μυικό ιστό με τα κατάλληλα ερεθίσματα και τα «καύσιμα» που του δίνετε, όχι με μαραθώνιες προπονήσεις. Περισσότερο δεν σημαίνει και καλύτερο.


 


 


5. Μην αποθαρρύνεστε όταν δείτε πως η δύναμή σας ενώ αρχικά ήταν σε μεγάλα επίπεδα, όσο περνάει ο καιρός μειώνεται. Είναι φυσιολογικό! Όσο περισσότερο διάστημα προπονείται κάποιος, τόσο πιο πολύ η δύναμη αυξάνεται σε μικρότερο ποσοστό. Υπάρχουν άτομα που κάνουν βάρη χρόνια και μοχθούν να ανέβουν 5 κιλά στις άρσεις θανάτου, για παράδειγμα. Δεν σηκώνουμε τη μία εβδομάδα 50 κιλά και 100 την επόμενη. Αλλά ως αρχάριος ναι, είναι δυνατόν να έχετε 100% αύξηση δύναμης τους πρώτους μήνες, από προπόνηση σε προπόνηση.


 


6. Μην χρησιμοποιείται προγράμματα που κάνουν άτομα που έχουν χρόνια προϋπηρεσίας στα βάρη. Το σώμα σας δεν θα μπορέσει να ανταπεξέλθει επαρκώς. Κάντε ένα βήμα τη φορά, όχι μεγάλα άλματα.


 


7. Δεν μπορείτε να μετατρέψετε το λίπος σε μυς. Αυτό που μπορείτε είναι να κερδίσετε μύες και μετά να χάσετε λίπος σταδιακά.


 


 


8. Δεν μπορείτε να επιταχύνετε τη μυική ωριμότητα. Ο μύες χρειάζεται να μεγαλώσουν, όπως τα μωρά. Πρώτα γίνεστε δυνατοί, μετά έρχεται η μυική μάζα.


 


 


9. Μην παρασύρεστε από τις γρήγορες «μεταμορφώσεις». Συνήθως αυτά είναι άτομα που ήδη ήταν σε καλό μυικό επίπεδο και απλά έχασαν λίπος και γράμμωσαν. 


 


10. Να θυμάστε, πως αυτό που ακολουθείτε είναι τρόπος ζωής, όχι απλά ένα πλάνο μικρής διάρκειας.


 


Πηγή:http://www.bodybuilders.gr


  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...