Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια, απο αλκοολ ποιες ειναι οι ασφαλεις επιλογες για μας του αθλητες? :P

 

Εγω οταν βγαινω πινω κατα κυριο λογο, μπυριτσα κρασι κοκκινο και τζιν λεμονι. Εγω σταματησει τα κοκτειλακια, τα ουισκια και τις βοτκες. Απο τσιπουρα, ρακομελα και τετοια τι παιζει?

Δυστυχώς ασφαλής επιλογή δεν είναι καμία. Αν πίνεις μία στο τόσο απλά προτίμησε σκέτα ποτά για να μην παίρνεις κι άλλες επιπλέον σαβουρο-θερμίδες. Αν υπολογίζεις θερμίδες κιόλλας μέτρα το στις ημερίσιες θερμίδες σου.

 

Επίσης νόημα έχει η επιλογή του ποτού αν πίνεις ένα κάθε βδομάδα ή σπανιότερα αν είναι να πίνεις 2-3 φορές την βδομάδα ή πάνω από 1 ποτό δεν έχει και πολύ νόημα το τι ποτό θα διαλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Σημερα μετα απο 10 μερες με καθημερινα σετ μπαρα σε παγκο σημερα ξεκινησα και deadlift/squat μιας και απο οτι διαβασα γυμναζουν ολο το σωμα και γενικα μαζι με το apole ειναι οι 3 τοπ ασκησεις για εναν αθλητη που κανει βαρη και θελει δυναμη και ογκο.

 

Εκανα 3 σετ squat και 3 σετ deadlift με 40 κιλα μπαρα απο 12 φορες καθε σετ.Μετα εκανα και 3 σετ με 50 κιλα σε παγκο απο 12 φορες το σετ και αυτο.Στο τελος χτυπησα και 50 καμψεις και streching και δρομο μετα.

 

Ερωτησεις:

Οταν κανω deadlift/squat εχω μια ζωνη που φοραω για να κραταει τη μεση.Μην μας βγει καμια κηλη η τιποτα αλλο στη μεση και τρεχουμε.Επιτρεπετε η δεν κανει?

 

Απο διατροφη αρχησα να τρωω βρωμη αρκετα δημητριακα τονους και πολλα αυγα που εχουν αρκετες προτεινες.Συμπληρωματα δεν περνω καθολου.Τι αλλο μπορω να προσθεσω?

 

Και τελος ειναι καλυτερα οι πολλες επαναληψεις με τη μπαρα η ειναι προτιμοτερο να παω παραπανω κιλα με λιγοτερες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα μετα απο 10 μερες με καθημερινα σετ μπαρα σε παγκο σημερα ξεκινησα και deadlift/squat μιας και απο οτι διαβασα γυμναζουν ολο το σωμα και γενικα μαζι με το apole ειναι οι 3 τοπ ασκησεις για εναν αθλητη που κανει βαρη και θελει δυναμη και ογκο.

 

Εκανα 3 σετ squat και 3 σετ deadlift με 40 κιλα μπαρα απο 12 φορες καθε σετ.Μετα εκανα και 3 σετ με 50 κιλα σε παγκο απο 12 φορες το σετ και αυτο.Στο τελος χτυπησα και 50 καμψεις και streching και δρομο μετα.

 

Ερωτησεις:

Οταν κανω deadlift/squat εχω μια ζωνη που φοραω για να κραταει τη μεση.Μην μας βγει καμια κηλη η τιποτα αλλο στη μεση και τρεχουμε.Επιτρεπετε η δεν κανει?

 

Απο διατροφη αρχησα να τρωω βρωμη αρκετα δημητριακα τονους και πολλα αυγα που εχουν αρκετες προτεινες.Συμπληρωματα δεν περνω καθολου.Τι αλλο μπορω να προσθεσω?

 

Και τελος ειναι καλυτερα οι πολλες επαναληψεις με τη μπαρα η ειναι προτιμοτερο να παω παραπανω κιλα με λιγοτερες?

Την ζώνη βγάλτην κι αν νιώθεις ότι την χρειάζεσαι την κρατάς για αργότερα σε βαριά/οριακά σετ σε squat και άρσεις.

 

Από διατροφή τσέκαρε Link.png Site: εδώ

 

Όσο για τις επαναλήψεις εξαρτάται τον στόχο που έχεις θέσει. Για δύναμη το εύρος επαναλήψεων είναι 1-5 και για υπερτροφία τελείως χοντρικά 6-12.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοψε τα δημητριακα...Τα πιο πολλα εχουν ζαχαρη. Η βρωμη μια χαρα ειναι ...

 

Κανε 4 σετ των 8 επαναλήψεων να δεις πως θα παει.

 

Αν νομιζεις οτι τα κιλα που κανεις ειναι λιγα αυξησετα. Ωστε να ζοριζεσαι οσο πρεπει.

 

Ζωνη μην φορας. Τα κιλα ειναι αστεια. Αν εχεις σωστη τεχνικη μην φοβασαι τιποτα.

 

Οπως ειπε και ο dakon αν δεν ειναι καλης ποιοτητας και ανοιξει την εκατσες γι αυτο καλυτερα χωρις να ξερεις και που βρισκεσαι....


Με προλαβε ο bosei....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις παιδια.Η ζωνη που φοραω ειναι πιο πολυ για να ζεσταινει τη μεση και να την κραταει σταθερη δεν ειναι στο στυλ που φορανε η αρσιβαριστες.Δημητριακα περνω χωρις ζαχαρη το προσεχω αρκετα αυτο.Τα κιλα στις 12 επαναληψεις για αρχη πιστευω ειναι καλα.Θα ανεβω αργοτερα σιγα σιγα να συνηθησω λιγο γιατι η μεση πιαστηκε λιγο.

 

Στοχος μου ειναι να κανω ενα γραμμωμενο σωμα με λογικο ογκο.Ειδη 1 μηνα που αρχησα γυμναστικη και τις τελευταιες μερες κοιλιακους και μπαρα εχω δει μεγαλη διαφορα σε ολους τους τομεις κατι που με χαροποιει ιδιαιτερα.Θα κανω 4 σετ απο 8 επαναληψεις πιστευω ειναι πιο λογικο οπως μου λες θα δω και το site που μου προτεινατε για τη διατροφη και θα επανελθω να σας πω αποτελεσματα.Να στε καλα για τις συμβουλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφάσισα να αλλάξω την κωπηλατική σταυρό που έκανα σε μηχάνημα με bent over barbel row, για να δουλεύω και λίγο core που παραμελείται κάπως λόγω έλλειψης squat και deadlift από το workout.

 

Αν υπάρχει καμιά άλλη πρόταση για άσκηση που να δουλεύει έμμεσα core αλλά δεν περιέχει λύγισμα γόνατου να την ακούσω. Θα ήθελα να έχω ακόμη μία άσκηση. 

 

χμμμμ θα βάλω και overhead tricep extension με καλώδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Overhead Press δουλεύει κορμό. Και farmers walk. King , βγάλε τη ζώνη. Σταμάτα τις πολλές επαναλήψεις στο squat deadlift και απλά αύξησε τα σετ. 4χ6 καλύτερα από 3χ12. Ειδικά στο Deadlift, δεν είναι bodybuilding κίνηση. Ούτε ζεστή ούτε σταθερή. Κάνε ζέσταμα για τον κορμό σου καλύτερα.

 

Και βρες ένα πρόγραμμα τώρα που σε διαβαζω γιατι κάτι μου λέει πως τα κάνεις από το κεφάλι σου

Επεξ/σία από Dakonblackblade
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ερωτηση! 

πουλ-οβερ κανετε ξαπλωμενοι πανω στο παγκο ή καθετα να ακουμπαει μονο λιγο η πλατη-κεφαλι?

 

ποια ειναι καλυτερη και γιατι?

 

νομιζω στην δευτερη που εισαι καθετα στον παγκο και το σωμα σου ουσιαστικα ειναι στον αερα

εχεις καλυτερη σταση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

τα εχω κανει και τα δυο! πλεον εχο καταληξει στον 2ο τροπο γιατι δεν χρειαζεται και να αλλαζω παγκο!

απλα ρωταω αν υπαρχει καποια διαφορα! πχ αν στη μια η στασ η του σωματος ειναι καλυτερη,η αν πιεζεται καποιο σημειο περισσοτερο σε καποια απο τις 2 κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι σε βολεύει.

Προσωπικά χρησιμοποιώ την δεύτερη μέθοδο.

Είμαι 1,65/64kg και με τον αλτήρα των 30kg,έχω καλύτερη ισορροπία όταν το σώμα μου βρίσκεται κάθετα στον πάγκο. Αισθάνομαι οτι έχω ρίξει το βάρος (αναλογικά) σε δύο σημεία,στα πόδια και στην ωμοπλάτη.

Το ίδιο βάρος μπορώ να στο σηκώσω και σε οριζόντια θέση στον πάγκο,άλλα νιώθω το σώμα μου να γλιστράει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

και γω κατι τετοιο εχω καταλαβει! οτι μοιραζεται πιο σωστα το βαρος!

το σωμα ειναι σε καλυτερη σταση και δεν ση κωνω και πολυ τη μεση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι οταν εισαι οριζοντια σηκωνεις την μεση;

Αν ναι μειωσε τα κιλα...

 

Η κινηση γινεται αποκλειστικα με τα χερια.δεν σηκωνεις καμια μεση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...