Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορει να τρεχεις και στα 2 αλλα δεν θα ειναι τοσο ανετα οσο ενα παπουτσι καθαρα για δρομο!

 

και εγω σκεψου οτι συνθως κανω 14χλμ την προπονηση και παω 2-4 φορες την βδοαμδα!

 

Τι εννοείς ένα παπούτσι καθαρά για δρόμο; Είναι παναλαφρα με μικρό cushioning όχι minimal αν και υπάρχουν και τέτοια.

Το πόδι μου το χτύπησα με παπούτσια καθαρά δρόμου asics σωστά δεμένα, αλλά με μικρή υποστήριξη στον αστράγαλο. Τα καινούργια μου έχουν καλύτερη.Τι σκέφτεσαι να πάρεις; 14χλμ κάνεις σε κάθε προπόνηση; Εγώ κάνω 10αρια εναλλάξ με ποδήλατο. Επίσης σκέφτομαι να βάλω σπριντ μετά από τη συμβουλή έμπειρου δρομέα. Μια στις τρεις δλδ να έχω σπριντ αντί για απόσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Spect, τότε μη πάρεις ζώνη. Το μόνο που θα σου κάνει είναι να μη δουλεύει ο κορμός σου και αντί να γίνεσαι καλύτερα θα γίνεσαι χειρότερα. Κάνε ένα googling και θα δεις τα ίδια για το πότε χρησιμοποιείς ζώνη στα βάρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ζώνη είναι για να σπρώχνεις με την κοιλιά σου δημιουργώντας πίεση με τους κοιλιακούς και σταθεροποιείς την σπονδυλική σου στήλη στα μεγάλα βάρη. Αν για κάποιο λόγο σπάσει στα μεγάλα βάρη η κακής ποιότητας ζώνης , περιττό να σου πω τι θα γίνει στην αυτοσυγκέντρωσή σου, στο σώμα και την απότομη αλλαγή. Και επειδή η ζώνη είναι όντως για τα μεγάλα βάρη και όχι για να τριγυρνάμε στο γυμναστήριο σαν τον Batman με την utility belt, θέλεις κάτι να βασιστείς στα ζόρικα. Για τα άλλα έχεις κοιλιακούς και ραχιαίους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>το πελμα του παπουτσιου κατα κυριο λογο</p>

 

Εγώ τρέχω στις μύτες, άρα δε με βολεύουν παπούτσια με πολύ χοντρή σόλα, επίσης δε θέλω παπούτσια με πέλμα τελείως λεπτό γιατί πρηνιζω περισσότερο.

Τα trail και τα mixed trail είναι γενικά άνετα παπούτσια. Υπάρχουν και μερικά με ελάχιστα τρακτερωτη σόλα. Πριν τα απορρίψεις δες τα μπορεί και να βρεις κάτι που αγαπάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@ντακον

λιγο που διαβασα τωρα στο bodybuilding αυτο λεγανε πολλοι! οτι ζωνη χρειαζεται οταν θες να κανεις φουλ κιλα και να φτασεις στα ορια!

για τα κιλα που παιζω οποτε δεν χρειαζομαι ζωνη (+20€ στο πορτοφολι :P )

δεν το ειχα ψαξει ποτε το θεμα της ζωνης και πιο πολυ ειναι μαλλον ψυχολογικο απο ολα αυτα που λενε συνεχεια θα παθεις αυτο

ή εκεινο ή το αλλο. ( τα οποια θα τα παθεις επειδη κανεις λαθος την ασκηση και οχι λογο ελειψεις ζωνης)

 

@φυλατος 

μυτη τρεχω μονο σε σπριντ!το δοκιμασα στην προηγουμενη προπονηση σε κανονικο ρυθμο και δεν με βολευει! (αν και ειναι πιο "σωστο" νομιζω)

εγω ελεγα για κατι σε αυτα (βουνο + δρομο )

http://www.newbalance.gr/products/view/MT710RD

http://www.newbalance.gr/products/view/M890RL3

 

απλα εγω κατα κυριο λογο τρεχω δρομο οποτε θελω ενα καθαρο παπουτσι δρομου και λογο σταθεροτητας,πελματος κτλ

και γιατι θα με βοηθησουν περισσοτερο απο οτι ενα mixed παπουτσι!

οπως και να το κανεις οταν εξειδικευεσαι σε κατι ειναι παντα καλυτερο απο οτι να παρεις κατι που ειναι ολ - ιν - ουαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spect δε μπορείς να φανταστείς τι τύπους έχω δει , με πρόβλημα στη μέση (κατά αυτούς) να φοράνε ζώνη και να κάνουνε ασκήσεις ΣΑΝ ΚΛΟΟΥΝ.  Και κατάλαβα γιατί έχουν πρόβλημα στη μέση. Ο άλλος τις προάλλες , έπιανε μια 20άρα μπάρα την πέταγε πάνω, την ξαναέπιανε με άλλη λαβή, την ξαναπέταγε και ξανά μανά. Για επαναλήψεις. Κρίμα που δεν έχω βίντεο. Ένας άλλος με ζώνη που τον πονούσε η μέση κιόλας, έκανε ώμους όρθιος με μπάρα, το ένα πόδι μπροστά το άλλο πίσω και πήγαινε πάνω κάτω ο κορμός του μαζί με την μπάρα. Δε βγάζεις άκρη. Του μίλησα, είδα δεν καταλήγαμε πουθενά , τον άφησα στην ησυχία του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>@ντακον</p>

<p>λιγο που διαβασα τωρα στο bodybuilding αυτο λεγανε πολλοι! οτι ζωνη χρειαζεται οταν θες να κανεις φουλ κιλα και να φτασεις στα ορια!</p>

<p>για τα κιλα που παιζω οποτε δεν χρειαζομαι ζωνη (+20€ στο πορτοφολι :P )</p>

<p>δεν το ειχα ψαξει ποτε το θεμα της ζωνης και πιο πολυ ειναι μαλλον ψυχολογικο απο ολα αυτα που λενε συνεχεια θα παθεις αυτο</p>

<p>ή εκεινο ή το αλλο. ( τα οποια θα τα παθεις επειδη κανεις λαθος την ασκηση και οχι λογο ελειψεις ζωνης)</p>

<p> </p>

<p>@φυλατος </p>

<p>μυτη τρεχω μονο σε σπριντ!το δοκιμασα στην προηγουμενη προπονηση σε κανονικο ρυθμο και δεν με βολευει! (αν και ειναι πιο "σωστο" νομιζω)</p>

<p>εγω ελεγα για κατι σε αυτα (βουνο + δρομο )</p>

<p><a data-ipb='nomediaparse' href='http://www.newbalance.gr/products/view/MT710RD'>http://www.newbalance.gr/products/view/MT710RD</a></p>

<p><a data-ipb='nomediaparse' href='http://www.newbalance.gr/products/view/M890RL3'>http://www.newbalance.gr/products/view/M890RL3</a></p>

<p> </p>

<p>απλα εγω κατα κυριο λογο τρεχω δρομο οποτε θελω ενα καθαρο παπουτσι δρομου και λογο σταθεροτητας,πελματος κτλ</p>

<p>και γιατι θα με βοηθησουν περισσοτερο απο οτι ενα mixed παπουτσι!</p>

<p>οπως και να το κανεις οταν εξειδικευεσαι σε κατι ειναι παντα καλυτερο απο οτι να παρεις κατι που ειναι ολ - ιν - ουαν</p>

 

Θέλει χρόνο για να πας απο φτέρνα σε μύτη στο τρέξιμο και δεν είναι πάντα πιο σωστό. Αυτό που πήρα εγώ μοιάζει με το β. Αλλά είναι πιο rugged. Έχει revlite σόλα. Θα ανεβάσω το μοντέλο μόλις πάω σπίτι. Σίγουρα αν έχεις λεφτά για ξόδεμα δε συμβιβάζεσαι αλλά επίσης σίγουρα δεν τρέχεις και άσχημα με ένα επώνυμο παπούτσι σχεδιασμένο για μικτό τερέν και σου μένουν και τα μισα λεφτά. Πάντως αν είχα τώρα 140ε θα έπαιρνα το δεύτερο που έδειξες και ενα trail minimus για το βουνό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ξερω ξερω! σε οσα γυμναστηρια εχω παει εχω δει απο τον πιο wannabe τουμπανο κοκκαλιαρη μεχρι τουμπανιασμενους που κανουν ασκησεις οπως να ναι! και το αστειο της ολης υποθεσης ειναι οτι μερικοι οταν τους λες οτι κανουν λαθος την ασκηση για καλο τους παντα στραβωνουν κιολας! 

το πιο κλασσικο που συνανταω ειναι το οτι βαζουν πολλα κιλα με οτι να ναι κινηση στην ασκηση!

πχ τρικεφαλο στην τροχαλια απο τα πιο κλασσικα που δεν κρατανε σταθερους αγκωνες αλλα φτανει το χερι πανω απο το κεφαλι

για να βγουν τα κιλα!

τους λεω βαλε λιγοτερα κιλα κρατα σταθερους αγκωνες και θα δεις πως θα σε πιασει! 

αχα ευχαριστω! και συνεχιζουν τα ιδια :P

ειναι ενα απο τα πολλα που βλεπεις καθημερινα αλλα ειναι απο τα πιο κλασσικα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα που μου το θύμησες στις κάμψεις τρικεφάλων στη τροχαλία νιώθω έναν πόνο στον αγκώνα 
τους αγκώνες τους κρατάω σταθερούς και όσο πιο πολύ μπορώ κολλητά στο σώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω ξερω! σε οσα γυμναστηρια εχω παει εχω δει απο τον πιο wannabe τουμπανο κοκκαλιαρη μεχρι τουμπανιασμενους που κανουν ασκησεις οπως να ναι! και το αστειο της ολης υποθεσης ειναι οτι μερικοι οταν τους λες οτι κανουν λαθος την ασκηση για καλο τους παντα στραβωνουν κιολας!

το πιο κλασσικο που συνανταω ειναι το οτι βαζουν πολλα κιλα με οτι να ναι κινηση στην ασκηση!

πχ τρικεφαλο στην τροχαλια απο τα πιο κλασσικα που δεν κρατανε σταθερους αγκωνες αλλα φτανει το χερι πανω απο το κεφαλι

για να βγουν τα κιλα!

τους λεω βαλε λιγοτερα κιλα κρατα σταθερους αγκωνες και θα δεις πως θα σε πιασει!

αχα ευχαριστω! και συνεχιζουν τα ιδια :P

ειναι ενα απο τα πολλα που βλεπεις καθημερινα αλλα ειναι απο τα πιο κλασσικα!

Σε όποιον και να πεις ότι κανει κατι λάθος ή οτι ειναι λάθος θα στραβώσει. Δεν ειναι κατι καινούργιο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα που μου το θύμησες στις κάμψεις τρικεφάλων στη τροχαλία νιώθω έναν πόνο στον αγκώνα 

τους αγκώνες τους κρατάω σταθερούς και όσο πιο πολύ μπορώ κολλητά στο σώμα.

 

 

Αν ο πόνος είναι και μετά την άσκηση, μη ξανακάνεις την άσκηση μέχρι να ηρεμήσει. Αν είναι κατά τη διάρκεια της άσκησης αλλά όχι σε λιγότερα κιλά , είναι τα κιλά πολλά. Γενικότερα ψάξε τη θέση και τα κιλά που δε σε πονάει ή άλλαξε ασκήσεις. Pushups κλειστή λαβή πχ. Για τρικέφαλους είναι άπειρες.

 

Εμένα αυτό που με στενοχωρεί είναι πως πολλοί γυμναστές δεν ξέρουν τα βασικά σε πολύ βασικές ασκήσεις με βάρη. Τα βασικά όμως ρε γαμώτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο πόνος είναι και μετά την άσκηση, μη ξανακάνεις την άσκηση μέχρι να ηρεμήσει. Αν είναι κατά τη διάρκεια της άσκησης αλλά όχι σε λιγότερα κιλά , είναι τα κιλά πολλά. Γενικότερα ψάξε τη θέση και τα κιλά που δε σε πονάει ή άλλαξε ασκήσεις. Pushups κλειστή λαβή πχ. Για τρικέφαλους είναι άπειρες.

 

Εμένα αυτό που με στενοχωρεί είναι πως πολλοί γυμναστές δεν ξέρουν τα βασικά σε πολύ βασικές ασκήσεις με βάρη. Τα βασικά όμως ρε γαμώτο.

Ναι αυτό παρατήρησα, με 15κιλά πονάει αρκετά, με τα 10 κιλά παραμένει μια ενόχληση.

Ψάχνω να βρω την χρυσή τομή. Γενικά οι απομονωμένες θεωρώ ότι έχουν περισσότερους τραυματισμούς από ότι οι σύνθετες.

όσο για τους γυμναστές θα συμφωνήσω. Εγώ έμαθα ότι με τα leg raises γυμνάζεις τετρακέφαλο και όχι κάτω κοιλιακούς....

Μακάρι να είχα και γω κάποιον στο γυμναστήριο να με συμβουλέψει ορθά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια απο Ιουνιο στα 84-85 κιλα :

 

 

 

 

 

πολυ δυνατα χερια  ωμοι και ποδια  , μπραβο !

λιγο καθαρισμα στην κοιλια κ στο στηθος και εισαι μπομπα !

ποσο χρ εισαι φιλε ?

 

υγ . καρνιτινη εχεις χτυπησει ποτε ?

ετσι οπως βλεπω το σωμα σου στην φωτο στην συστηνω ανεπιφυλακτα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Mια απο Ιουνιο στα 84-85 κιλα :

 

 

 

* SPOILER *

πολυ δυνατα χερια ωμοι και ποδια , μπραβο !

λιγο καθαρισμα στην κοιλια κ στο στηθος και εισαι μπομπα !

ποσο χρ εισαι φιλε ?

 

υγ . καρνιτινη εχεις χτυπησει ποτε ?

ετσι οπως βλεπω το σωμα σου στην φωτο στην συστηνω ανεπιφυλακτα ..

το στηθος ειναι ενταξει δεν φαινεται καλα σε αυτη την φωτο ,κοιλια ποτε το κοψιμο δεν ειναι αρκετο αυγουστο ημουν -2kg ,35 ειμαι Sent from my ipad4 using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...