Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Καλυτερη αεροβια για το πρωι αμεσως μετα το ξυπνημα, διαδρομος η ποδηλατο η φυσικο τρεξιμο στο γηπεδο? Επίσης για πόση ώρα?

Ό,τι σου αρέσει περισσότερο...

 

Αν έχεις καλή φυσική κατάσταση μπορείς να φτάσεις και την 1 ώρα τρεξίματος (αν θες να τρέχεις για 1 ώρα τότε καλό είναι να φάς 2-3 ασπράδια αυγών πριν πας για τρέξιμο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Γιατι ομως πρωτεινη; Δεν θα ηταν καλύτερα να παρει υδατανθρακα; Εγω πριν το γυμναστηριο και το τρεξιμο (εφτασα τα 45') τρωω γαλα με μπανανα και λίγη βρώμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Γιατι ομως πρωτεινη; Δεν θα ηταν καλύτερα να παρει υδατανθρακα; Εγω πριν το γυμναστηριο και το τρεξιμο (εφτασα τα 45') τρωω γαλα με μπανανα και λίγη βρώμη. 

Στα βάρη που γίνονται αναερόβιες ασκήσεις χρειάζεσαι υδατάνθρακα πριν την προπόνηση έτσι ώστε το σώμα να παίρνει ενέργεια μέσω αυτού.

 

Στο πρωινό αερόβιο το γλυκογόνο είναι ελάχιστο οπότε η επόμενη πηγή ενέργειας που ψάχνει το σώμα είναι το λίπος (με την προυπόθεση ότι τρέχεις σε ένα συγκεκριμένο εύρος παλμών). Όταν αρχίσεις να τρέχεις για πολύ ώρα πέρα από λίπος το σώμα θα στραφει και αλλού για να παίρνει ενέργεια (μυικό ιστό), οπότε τρώγοντας λίγη ποσότητα πρωτεΐνης προστατεύεις το σώμα από το να καταβολιστεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερη αεροβια για το πρωι αμεσως μετα το ξυπνημα, διαδρομος η ποδηλατο η φυσικο τρεξιμο στο γηπεδο? Επίσης για πόση ώρα?

 

πρωι για να καψεις τον υδατανθρακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε για το είδος άσκησης Σκάλα - Ladder;

 

Ας πούμε ότι κάνεις κάμψεις. Κάνεις 1 κάμψη, ξεκουράζεσαι όσο χρόνο σου πήρε να την κάνεις, κάνεις 2, ξεκουράζεσαι τον αντίστοιχο χρόνο, κάνεις 3, κ.ο.κ. μέχρι να φτάσεις στο σημείο που δεν αντέχεις άλλο. Τότε γυρνάς προς τα πίσω. Αν δηλαδή έφτασες π.χ. στις 8 κάμψεις τότε ξεκουράζεσαι, κάνεις 7, ξεκουράζεσαι, κάνεις 6, κ.ο.κ. μέχρι την 1.

 

Δοκίμασα αυτό τον τρόπο κι είναι πολύ πιο απαιτητικός από το συνηθισμένο 4Χ10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε για το είδος άσκησης Σκάλα - Ladder;

 

Ας πούμε ότι κάνεις κάμψεις. Κάνεις 1 κάμψη, ξεκουράζεσαι όσο χρόνο σου πήρε να την κάνεις, κάνεις 2, ξεκουράζεσαι τον αντίστοιχο χρόνο, κάνεις 3, κ.ο.κ. μέχρι να φτάσεις στο σημείο που δεν αντέχεις άλλο. Τότε γυρνάς προς τα πίσω. Αν δηλαδή έφτασες π.χ. στις 8 κάμψεις τότε ξεκουράζεσαι, κάνεις 7, ξεκουράζεσαι, κάνεις 6, κ.ο.κ. μέχρι την 1.

 

Δοκίμασα αυτό τον τρόπο κι είναι πολύ πιο απαιτητικός από το συνηθισμένο 4Χ10.

 

Είχα δοκιμάσει αυτό και κάτι άλλες τεχνικές για μία περίοδο. Δεν με ικανοποίησαν προσωπικά. Σου αφήνουν μόνο ένα προσωρινό πρήξιμο που είναι αχρείαστο για μένα. 

 

πρωι για να καψεις τον υδατανθρακα

Το πρωί αμέσως μετά το ξύπνημα δεν υπάρχει υδατάνθρακας (γλυκογόνο) στον οργανισμό οπότε χτυπάς κατευθείαν λίπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωί αμέσως μετά το ξύπνημα δεν υπάρχει υδατάνθρακας (γλυκογόνο) στον οργανισμό οπότε χτυπάς κατευθείαν λίπος.

Θα μου εξηγήσει κάποιος πότε στην αερόβια γυμναστική καις λίπος και πότε μυς;;; Δηλαδή bosei όταν πηγαίνβ για τρέξιμο πρέπει να έχω φροντίσει να μην έχω πάρει υδατάνθρακες ΄ψστε να κάψω λίπος;

 

Ξαναξεκίνησα στοίβο. Ωραίος ο διάδρομος αλλα δεν είναι για πολλά χιλιόμετρα, οπότε σκέφτομαι να πηγαίνω 4 φορές την εβδομάδα γυμανστήριο και 2 στοίβο ή κάπως έτσι.

 

edit:

Το βρήκα... Διαβάστε εδώ για το πότε καις μυ και πότε λίπος.

Και εδώ για το πρωϊνό τρέξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου εξηγήσει κάποιος πότε στην αερόβια γυμναστική καις λίπος και πότε μυς;;; Δηλαδή bosei όταν πηγαίνβ για τρέξιμο πρέπει να έχω φροντίσει να μην έχω πάρει υδατάνθρακες ΄ψστε να κάψω λίπος;

 

Ξαναξεκίνησα στοίβο. Ωραίος ο διάδρομος αλλα δεν είναι για πολλά χιλιόμετρα, οπότε σκέφτομαι να πηγαίνω 4 φορές την εβδομάδα γυμανστήριο και 2 στοίβο ή κάπως έτσι.

 

edit:

Το βρήκα... Διαβάστε εδώ για το πότε καις μυ και πότε λίπος.

Και εδώ για το πρωϊνό τρέξιμο.

Αν δεν τρέχεις το πρωί νηστικός για να κάψεις λίπος πρέπει να έχεις φροντίσει τα προηγούμενα γεύματα να κινούνται χαμηλά σε υδατάνθρακα.

 

Αν τρέχεις για να κάνεις επιδόσεις (ταχύτητα ή αντοχή) τότε πρέπει να έχεις μπόλικο υδατάνθρακα (και καλύτερα μη επεξεργασμένους σύνθετους υδατάνθρακες (βρώμη, πατάτα κ.α.) γιατί αφομοιόνονται αργά και σου δίνουν ενέργεια καθ'όλη την άσκηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν τρέχεις το πρωί νηστικός για να κάψεις λίπος πρέπει να έχεις φροντίσει τα προηγούμενα γεύματα να κινούνται χαμηλά σε υδατάνθρακα.

 

Αν τρέχεις για να κάνεις επιδόσεις (ταχύτητα ή αντοχή) τότε πρέπει να έχεις μπόλικο υδατάνθρακα (και καλύτερα μη επεξεργασμένους σύνθετους υδατάνθρακες (βρώμη, πατάτα κ.α.) γιατί αφομοιόνονται αργά και σου δίνουν ενέργεια καθ'όλη την άσκηση).

Θα προσπαθήσω για πρωΐ...

 

Κοίτα να δείς, εμένα είναι σύνθετα τα θέλω μου. Αρχικά σκέφτομαι να κάνω τα τρεξίματα χαμηλά σε υδατάνθρακες ώστε να χάσω λίγο λίπος που θέλω και έπειτα θα αυξήσω υδατάνθρακες για να ανεβάσω αντοχή και επιδόσεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τα γρ. στα κρεατα - ψαρια κλπ τα υπολογίζουμε αφου ψηθούν ή πριν; 

Δεν έχει διαφορά.

 

Παίζει ρόλο το ψήσιμο/βρασιμο/κτλ στην πρωτεινη;

Δεν έχει να κάνει με την πρωτεΐνη αλλά με το είδος της τροφής. π.χ. 100 γρ στήθος κοτόπουλο πριν και μετά έχουν και πάλι ~30 γρ πρωτεΐνης ενώ στα μακαρόνια στα 100 γρ. άβραστα έχει 12/100 πρωτεΐνη ενώ βρασμένα (8-10') έχει 5/100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα δοκίμασα το πρωϊνό τρέξιμο... Μπορώ να πω μου άρεσε αρκετά και σκέφτομαι να το βάλω στο πρόγραμμα. Η μόνη μαλ@κία είναι οτι είμαι νηστικός και δεν μπορώ να κάνω και βάρη γιατι θα πεθάνω, οπότε μάλλον θα βάλω το πρωϊνό τρέξιμο τις μέρες που δεν θα κάνω βάρη.

 

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι;;; Γιατι δεν τρέχει κανείς στα γυμναστήρια πάνω απο 5-10 λεπτά. Εγω έτρεξα 45 λεπτά (ήθελα να κλείσω ώρα αλλα ένιωθα περίεργα) και παίζει στους διαδρόμους δίπλα μου να είχαν αλλάξει καμια 7ρα άτομα. Νιώθεις και λίγο άβολα γιατι είσαι ο μόνος.

 

Και μία σοβαρή ερώτηση. Η ταχύτητα 7,5 km/h θεωρείται μέτρια αερόβια άσκηση έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...