Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Bosei, με 12άρες δεν ανέβηκε κανείς. Τα έλεγα και στο Γιώργο. Αυτός που κάνει 3 επαναλήψεις στα 90 κάνει 3 δωδεκάρες στα 55. Το αντίθετο δεν ισχύει. Πάντα μα πάντα, ο πρώτος στόχος στη δύναμη είναι η μέγιστη προσπάθεια. 

 

 

Μωρέ το θέμα μου είναι ότι δεν δουλεύω τους θωρακικούς όπως θέλω σε χαμηλό εύρος επαναλήψεων γιατί μπαίνουν αναγκαστηκά ώμοι και τρικέφαλα και έτσι παίζω τόσο ψηλές reps. 

 

Είναι μέχρι να μου έρθει η κάψα να ανεβεί και ο πάγκος και τότε ξεχνάω και απομονώσεις θωρακικών και όλα...λογικά όταν θα πιάσω τα 100 σε squat θα μπω στο τριπάκι να ανεβάσω και πάγκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Εγώ το flat bench press δεν το έχω σε μεγάλη υπόληψη ως άσκηση στήθους, Μισο / Μισό στήθος τρικέφαλος είναι. Για στήθος καλύτερα flyes , cables η press με αλτήρες που όλο και κάτι απομονώνεται.

 

------------

 

http://articles.elitefts.com/training-articles/five-things-bodybuilders-can-learn-from-powerlifters-part-1/

http://articles.elitefts.com/training-articles/five-things-powerlifters-can-learn-from-bodybuilders-part-2/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για στήθος , πεγκ ντεκ και cable είναι τα καλύτερα για μέγεθος. Σταθερή πίεση σε όλο το εύρος της κίνησης σε αντίθεση με τα flyes με αλτήρες, καθώς όσο ανεβαίνουν οι αλτήρες γίνονται και πιο εύκολοι.

 

Για μένα ο πάγκος είναι μια άσκηση ποδιών, στήθους, τρικεφάλων, ώμων, lats και νιώθω και τους ραχιαίους πιασμένους από το arching. Αλλά καταλαβαίνω και την ανάγκη για μεγάλους θωρακικούς (βυζιά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Dakon λέει να πας παραπάνω . Δε σταματάς. Έχεις χρόνο για πισωγυρίσματα όταν το πράγμα θα ζορίσει πραγματικά (αν και τώρα πρέπει να έχεις αρχίσει να το νιώθεις, που να ανέβει και το Deadlift). Στρατιωτικές 40? Πολύ καλά. Δεν πέφτεις πουθενά απότομα. Μη φοβάσαι.Είδες τι ωραία που ανεβαίνεις όταν υπάρχει στόχος να ανέβεις?

 

 

Οκ.. Συνεχιζω τεταρτη και βλεπουμε...

 

Σημερα βραδινο ειχε φασολακια, με ντοματα και καλαμποκι.... + 4 αυγα.(ολα ασπραδια)

 

17:00Μεσιμερανιο λιγες βραστες πατατες...

 

14:00 2 σαντουιτς ολικης με γαλοπουλα κοτοπουλο, καλαμποκι και ντοματα. + 4 αυγα.(1 ολοκληρο 3 ασπραδια)

 

10:00 2 κριτσινια πολυσπορα

 

Το πρωι βρωμη, με σταφιδες, κανελα, ξηρους καρπους και ενα σκουπ πρωτεινης.

 

Τα εγραψα λιγο αναποδα αλλα δεν πειραζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για μένα ο πάγκος είναι μια άσκηση ποδιών, στήθους, τρικεφάλων, ώμων, lats και νιώθω και τους ραχιαίους πιασμένους από το arching. Αλλά καταλαβαίνω και την ανάγκη για μεγάλους θωρακικούς (βυζιά)

 

Τα πόδια στον πάγκο? Εντάξει powerlifting τεχνική είναι βιδωμένα στο πάτωμα κτλ αλλά δεν μπορώ να πω ότι γυμνάζονται κιολας. 

 

εκτός αν τα κάνεις έτσι, τότε εντάξει πάω πάσο :D

 

leadImage.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα ποδια μετα απο ταξιδι. Συνολικα ημανε 12 ωρες στους δρομους. Κοντεψα να λιποθυμησω αλλα δεν εριξα κιλα. Απλα μετα απο 3 βδομαδες κρεπαλης εμεινα στα 65 σκουωτ πχ.. αν ειμαι κποια μερα αυπνος η με πεσμενη ενεργεια τι ειναι καλυτερο να με ανεβασει πριν την προπονηση? Εφαγα ζυμαρικα 1 μιση ωρα πριν. Αν ετρωγα κ 1κτσ μελι με 1κτσ ταχινι θα βοηθουσε η @@;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/watch?v=EHx1gYTA-Rw

 

Για όποιον θέλει να αυξήσει τον πάγκο του. Όχι για να κάψει τους μυς ή κάτι τέτοιο. Και για να κάνει πάγκο με προστατευμένους ώμους. Πρέπει να είναι 7-8 μέρη

 

Μου αρέσουν πάρα πολύ αυτά τα προπονητικά βίντεο. Πάντα έχεις να μάθεις κάτι και να το δοκιμάσεις.

 

Liverpool, τα αυγά 2-3 με τον κρόκο. Όχι μόνο ασπράδια. Και το μεσημεριανό θα έχει τόνο μαζί με τις πατάτες. Και σαλάτα. Όχι μόνο απλές πατάτες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

L-Aργινινη αμινοξυ  εχει παρει κανεις?  ακουω σχολια εντυπωσεις.

Τι το θες ξεχωσιστό ? Τα περισσότερα pre-workout το έχουν μέσα πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι το θες ξεχωσιστό ? Τα περισσότερα pre-workout το έχουν μέσα πάντως...

Μου ειπαν πως σε συνδυασμο με κρεατινη ειναι "δυναμιτης" αλλα επειδη δεν εχω ξαναπαρει  ελεγα μηπως ξερει κανεις αν ισχυει η' ειναι υπερβολη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ειπαν πως σε συνδυασμο με κρεατινη ειναι "δυναμιτης" αλλα επειδη δεν εχω ξαναπαρει  ελεγα μηπως ξερει κανεις αν ισχυει η' ειναι υπερβολη .

Πάντως αν πάρεις κιτρουλίνη αυξάνεις και την αργινίνη. Η κιτρουλίνη υποτίθεται σου δίνει  αυξημένη αντοχή μέσα στην άσκηση απλά ψάξε με τις ποσότητες που πρέπει να παίξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...