Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Mε βάση τους παραπάνω τύπους και με υπολογισμό διατροφής με 50πρ-30υδ-20λιπη μου βγαινει περιπου 220γρ. πρωτεινη τη μέρα! Πως θα μπορέσω να βρω τετοια ποσοτητα; μου φαινεται αδύνατο, ειδικά χωρίς να υπερβώ τα γραμμάρια των υδατανθράκων.

Φίλε πόσες θερμίδες συντήρησης σου έβγαλε ο υπολογισμός και πόσες θερμίδες έβαλες μείων των θερμίδων συντήρησης? γιατί για 50% των θερμίδων σου μου φαίνονται λίγα τα 220γρ πρωτεΐνης.

 

Μπορείς να τρως στήθος κοτόπουλο, ασπράδια αυγών και τόνο που δεν έχουν καθόλου υδατάνθρακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε πόσες θερμίδες συντήρησης σου έβγαλε ο υπολογισμός και πόσες θερμίδες έβαλες μείων των θερμίδων συντήρησης? γιατί για 50% των θερμίδων σου μου φαίνονται λίγα τα 220γρ πρωτεΐνης.

 

Μπορείς να τρως στήθος κοτόπουλο, ασπράδια αυγών και τόνο που δεν έχουν καθόλου υδατάνθρακα.

190 - 88kgr, μου εβγαλε BMI κοντα 2020 * 1.375 εβαλα αν και θα πρέπει να το ανεβάσω λίγο γιατι ανεβασα ένταση στις προπονησεις και σκέφτομαι να βάλω και μια ακομη μέρα ώστε να γίνουν 4 αρα παμε στα 2750 περιπου θερμιδες συντήρησης. Θεωρω οτι έχω περισσότερο λίπος απο ότι θα έπρεπε αρα οι θερμιδες συντηρησης πρέπει να ειναι καπως λιγότερες, επειδη λοιπόν θέλω να παω στα 84-85 κιλά επελεξα ως στόχο τις 2200 θερμίδες. Σθυμφωνα με τα παραπάνω αρθρα λοιπόν οι πρωτεινη πρέπει να ειναι 220γρ, 132 οι υδατάνθρακες και 88 το λιπος για να επιτευχθεί το 50-30-20 εκτός και αν έκανα καπου στη πορεία λάθος!

 

Απο αυγά αλλο τίποτα! Τρώω τρια ασπράδια + 1 κροκο +45γρ βρώμης το πρωί + λίγα καρύδια + 1 κουταλια μελι (οχι ωμά fotis13) αλλά όλα αυτά μου δίνουν κανα 14-15γρ πρωτεινης από τα αυγά και καμια 10ριά από τη βρώμη, πες 25.. Τα αλλα 195 που τα βρίσκουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκο εδώ είναι το θέμα :) Η πρωτεινη σου είναι λίγο too much. 1.5-2 το βάρος σου , μη τρελαίνεσαι , μια χαρά θα είσαι. Γιαουρτάκια, στήθος γαλοπούλας η κοτόπουλο , καμιά πρωτεινούλα, ετοιμασου για πολύ μάσα. Πάρε στηθη κοτόπουλου, βράστα , κάντα κομμάτια και φτιάχνε σαλάτες με μαρούλια. Μαρουλάκι με τόνο, μπριζολίτσες. 

 

Και μη ξεχάσω το άπειρο νερό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

190 - 88kgr, μου εβγαλε BMI κοντα 2020 * 1.375 εβαλα αν και θα πρέπει να το ανεβάσω λίγο γιατι ανεβασα ένταση στις προπονησεις και σκέφτομαι να βάλω και μια ακομη μέρα ώστε να γίνουν 4 αρα παμε στα 2750 περιπου θερμιδες συντήρησης. Θεωρω οτι έχω περισσότερο λίπος απο ότι θα έπρεπε αρα οι θερμιδες συντηρησης πρέπει να ειναι καπως λιγότερες, επειδη λοιπόν θέλω να παω στα 84-85 κιλά επελεξα ως στόχο τις 2200 θερμίδες. Σθυμφωνα με τα παραπάνω αρθρα λοιπόν οι πρωτεινη πρέπει να ειναι 220γρ, 132 οι υδατάνθρακες και 88 το λιπος για να επιτευχθεί το 50-30-20 εκτός και αν έκανα καπου στη πορεία λάθος!

 

Απο αυγά αλλο τίποτα! Τρώω τρια ασπράδια + 1 κροκο +45γρ βρώμης το πρωί + λίγα καρύδια + 1 κουταλια μελι (οχι ωμά fotis13) αλλά όλα αυτά μου δίνουν κανα 14-15γρ πρωτεινης από τα αυγά και καμια 10ριά από τη βρώμη, πες 25.. Τα αλλα 195 που τα βρίσκουμε;

Οκ. Σωστά τα έκανες.

 

Μπορείς να προσθέσεις περισσότερα ασπράδια στο πρωινό. Για τα υπόλοιπα γεύματα για να συμπληρώσεις πρωτεΐνη πρέπει να κάνεις φίλο σου το κοτόπουλο. Link.png Site: http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=21345">Υπάρχουν επιλογές .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιχαίνομαι τα κοτόπουλα... Με βλέπω με κοτατζ και ψάρι καθε μέρα, μεχρι να μείνω απο λεφτά τουλαχιστον :P Παντως το μονο ευκολο ειναι να πιασω τους υδατάνθρακες :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιχαίνομαι τα κοτόπουλα... Με βλέπω με κοτατζ και ψάρι καθε μέρα, μεχρι να μείνω απο λεφτά τουλαχιστον :P Παντως το μονο ευκολο ειναι να πιασω τους υδατάνθρακες :-D

Έχεις επιλογές...κάπως θα βολευτείς. Κι εμένα δεν μου άρεσε το κοτόπουλο αλλά σιγά σιγά έγινε παλέψιμο. Όσο για τον υδατάνθρακα θέλω να δω πως θα καταφέρεις με τόση λίγη ποσότητα. Αν νιώθεις αδυναμία μέσα στην ημέρα και δεν έχεις ενέργεια αύξησέ τον λίγο και μείωσε πρωτεΐνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε να προτεινετε κανα παπουτσακι καλο και φτηνο (50 μαξ) για τρεξιμο? και απο αμαζον μπρω να ψωνισω. Τα μεταφορικα απο το startfitness.co.uk ποσο είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παδες για αρχη να χασω τα περιττα κιλα πρεπει να κανω πολυ αεροβια ?

 

κανω ασκησεις αλλα τωρα μονο πιασιμο εχω...

Ναι φίλε. Άρχισε αερόβιο 3-4 φορές την εβδομάδα και κόβεις μαχαίρι τις σαβούρες.

 

Το πιάσιμο λογικό είναι αν δεν έχεις ξαναγυμναστεί ή έχεις μεγάλη αποχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε. Άρχισε αερόβιο 3-4 φορές την εβδομάδα και κόβεις μαχαίρι τις σαβούρες.

 

Το πιάσιμο λογικό είναι αν δεν έχεις ξαναγυμναστεί ή έχεις μεγάλη αποχή.

εχω καπου 5 μηνες να γυμναστω και παω με χαλαρο ρυθμο...

 

 

Στην αρχη εκανα κυκλικα της ασκησεις και τωρα καθε μερα δυο μυικες ομαδες. οπχ στηθος με δικεφαλο.

 

και πολυ σχοινακι...

 

στην αρχη 3 σετ επι 100 και στο τελος 2 σετ επι 100 και κοιλιακους...

 

Λεω μην αρχισω τα βαρη μετα κιλα που εχω παρει και κανω καμια βλακιεα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το τρέξιμο (που θέλεις να αδειάσεις το ψυγείο) τι προτείνεται ?

 

Εχετε να προτεινετε κανα παπουτσακι καλο και φτηνο (50 μαξ) για τρεξιμο? και απο αμαζον μπρω να ψωνισω. Τα μεταφορικα απο το startfitness.co.uk ποσο είναι?

 

http://www.cosmossport.gr/cosmos/el/home.html

http://www.zakcret.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω καπου 5 μηνες να γυμναστω και παω με χαλαρο ρυθμο...

 

 

Στην αρχη εκανα κυκλικα της ασκησεις και τωρα καθε μερα δυο μυικες ομαδες. οπχ στηθος με δικεφαλο.

 

και πολυ σχοινακι...

 

στην αρχη 3 σετ επι 100 και στο τελος 2 σετ επι 100 και κοιλιακους...

 

Λεω μην αρχισω τα βαρη μετα κιλα που εχω παρει και κανω καμια βλακιεα...

Οκ φίλε. Σιγά σιγά...αν κάνεις τα πράγματα με συνέπεια θα δεις αποτελέσματα.

 

Μετά το τρέξιμο (που θέλεις να αδειάσεις το ψυγείο) τι προτείνεται ?

 

Εννοείς τι γεύμα να κάνεις ?

 

Αν ναι μπορείς να φας πάνω κάτω ό,τι προτείνουμε τις τελευταίες 2 σελίδες. Ρύζι/μακαρόνια/πατάτες με κοτόπουλο/αυγά/τόνο/κρέας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...