Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χτες που φοβομουν τα σκοουοτ δεν ηρθε η αποτυχια..

 

Πηγα σαν ταυρος σε γυαλοπωλειο..

 

Του δωσα και καταλαβε..

 

Αντι να μενικησει τα νικησα εγω.. ..

 

Λοιπον εκανα τα εξης:

 

Ζεσταμα κοιλιακους/ραχαιους σχοινακι

 

Το προαπαιτουμενο ζεσταμα σε καθε ασκηση.

 

Σκουοτ: 57.5 κιλα

 

Πιεσεις στηθους: 57.5 κιλα

 

Αρσεις θανατου: 55 κιλα.

 

Βοηθητικες:

 

Κοιλιακους σε κατακλινη με βαρος 10 κιλα.

 

SLDL :50 κιλα*15 επαναληψεις..

 

 

Σημερα;

 

Γελαγα και εκλαιγα συγχρονος..

 

Ειπα να κανω πρωινη αεροβια..

 

Τι το θελα πεθανα+ νηστικος..

 

5 λεπτα σχοινακι

 

Διαφορες ασκησεις

 

5 λεπτα σχοινακι

 

3*30/25/15 καμψεις

 

10 λεπτα σχοινακι

 

Περπατημα με αλτηρες 20κιλα ...

 

Εφαγα μετα βρωμη με γαλα, ενα σκουπ πρωτεινη κανελα. 4 αυγα μετα

 

Και πριν απο λιγο 1.5 μπριζολα με λιγα μακαρονια ολικης..

 

Κατα της 17:00 θα παω να καθαρισω το χωρο που κανω γυμναστικη.

 

Και να πλυνω το αμαξι..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Αυτός είσαι, η ψυχολογία είναι το παν. Liverpool ξεκίνα να ανεβαίνεις Deadlift 5 κιλά την προπόνηση.

 

Yinn, Μια βδομάδα Voltaren 50άρι χάπι την ημέρα, ξεκούραση και μετά βλέπουμε. Άντε λίγη πρεσούλα , αλλά καθόλου επιβάρυνση ώμου. Πάρε ένα ρεπουδάκι να ξεκουραστείς. Δεν ξυπνάς ένα πρωί με τενοντίτιδα και αρθριτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός είσαι, η ψυχολογία είναι το παν. Liverpool ξεκίνα να ανεβαίνεις Deadlift 5 κιλά την προπόνηση.

 

Καλά δώσε καμιά συμβουλή κι από εδώ κι άσε τον liverpool που ΚΟΝΤΕΥΕΙ ΝΑ ΜΕ ΦΤΑΣΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΕΧΟΜΑΙ

Αυτός είσαι, η ψυχολογία είναι το παν. Liverpool ξεκίνα να ανεβαίνεις Deadlift 5 κιλά την προπόνηση.

 

Yinn, Μια βδομάδα Voltaren 50άρι χάπι την ημέρα, ξεκούραση και μετά βλέπουμε. Άντε λίγη πρεσούλα , αλλά καθόλου επιβάρυνση ώμου. Πάρε ένα ρεπουδάκι να ξεκουραστείς.

 

Α έδωσες. Με έντιτ.

 

Έλα ρε γαμώτο πάνω που θα ανέβαζα, θα σκάσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ...

 

Το σκεφτηκα να το κανω απο αυτην αλλα το αφησα..

 

Παμε για τα 60 κιλα στα σκουοτ...

 

Σκοουτ, στρατιωτικες και απο δευτερα ορθια κωπηλατικη τα κιλα που κανω ειναι πιο πολλα απ'οσα εκανα...

Καλά δώσε καμιά συμβουλή κι από εδώ κι άσε τον liverpool που ΚΟΝΤΕΥΕΙ ΝΑ ΜΕ ΦΤΑΣΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΕΧΟΜΑΙ

 

 

Α έδωσες. Με έντιτ.

 

Έλα ρε γαμώτο πάνω που θα ανέβαζα, θα σκάσω.

Καλη εισαι εσυ... Μπραβο....

 

Δηλαδη πρεπει να νιωθω χαρουμενος που θα ξεπερασω στα κιλα μια γυναικα..

 

Ποσες μουτζες να με δωσω πες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπημένα μου παιδιά,

 

Έχω έναν πόνο εδώ και μέρες στον αριστερό ώμο. Δεν ξέρω τι διάολο, δε θυμάμαι να ζορίστηκα περίεργα στο γυμναστήριο ή να ξεκίνησε μετά από μέρα ώμων/στήθους or smth. Επίσης δεν ξέρω αν είναι από κακή στάση στον ύπνο. Είναι μέρες που το νιώθω σαν απλή μικροενόχληση και άλλες που ξυπνάω το βράδυ από τον πόνο. Ενοχλεί κυρίως όταν σηκώνω το χέρι σε έκταση στο πλάι.Είμαι πολύ μεγάλη για φρουτόκρεμες αλλά πολύ μικρή για αρθριτικά. Τι σκατά κάνω από πλευράς ασκήσεων σε αυτή την περίπτωση; Συμβουλές ευπρόσδεκτες.

 

Από καρδιάς,

Τραυματιζζζμένη Ψυχή

 

1) Οποιαδήποτε άσκηση σου προκαλεί πόνο κατά την διάρκεια της άσκησης κομμένη δια ροπάλου - τέλος, πόνος την άλλη μέρα είναι οκ, δεν αποφεύγεται στην αρχή. Αν δεν μπορείς να κάνεις τίποτα χωρίς να πονάει ο ώμος, δυστυχώς μόνο πόδια. (δύσκολο μου φαίνεται αυτό αν είναι τενοντίτιδα θα μπορείς να κάνεις πολλές ασκήσεις)

2) Όχι ασκήσεις που ανεβάζουν χέρια πάνω απο το επίπεδο των ώμων (πχ military press), μέχρι να ξεπεραστεί τελείως το πρόβλημα. Δεν παίζει πρόβλημα ώμου οπουδήποτε που να μην επιβαρύνεται απο τέτοιου είδους ασκήσεις. 

3) Ibuprofen ή άλλο αντιφλεγμονώδες για 10 μέρες. Αν έχεις πρόβλημα με το στομάχι ζήτα και χάπι για το στομάχι στον φαρμακοποιό

4) Ο ώμος είναι πολύπλοκη άρθρωση και οι τένοντες είναι πολλοι. Μπορείς είτε με εξέταση απο γιατρό - φυσιοθεραπευτή είτε με δοκιμή διαφόρων ασκήσεων με διαφορετικές λαβές , είτε τρίβoντας με τα δάχτυλά σου δυνατά πάνω στους τένοντες να εντοπίσεις την φλεγμονή. (μπορεί να έχεις πρόβλημα μέσα στην άρθρωση -χλώμό- , τένοντα που ενώνει ώμο με δικέφαλο , με τρικέφαλο , με λάτ , και μπορεί να είναι μπρός , πίσω η πλάγια κεφαλή ώμου κτλ.) Γιατί στο λέω αυτό? Αν εντοπίσεις ακριβώς που είναι η φλεγμονή θα μπορείς να ξέρεις ποιές ασκήσεις μπορείς να κάνεις και ποιές όχι . Κάθε άσκηση με άλλες λαβές δουλέβει περισσότερο άλλους τένοντες και λιγότερο άλλους. Ενα παράδειγμα είναι η κωπηλατική που γίνεται με κλειστή , άνοιχτή οριζόντια, πλάγια ,  ανοιχτή κάθετη κτλ

5) Αν ο πόνος είναι μεταξύ ώμου με τρίκέφαλο ή δικέφαλο θα πάρεις ένα ιμάντα γόνατου και θα τον τοποθετήσεις σε εκείνο το σημείο. Θα τον σφίγκεις όταν κάνεις άσκηση που ερεθίζει. Αυτό θα αποστρεσάρει τον τένοντα και θα θεραπευτεί εύκολα.

6) Εγώ έχω δεί ότι η άσκηση όταν γίνεται σωστά - ακολουθόντας ότι έγραψα πάνω δηλαδή , βοηθάει και θέραπεύει τραυματισμούς πολύ πιο γρήγορα απο ακινησία. Εμένα ο ώμος πονούσε 1.5 χρόνο - απο τραυματισμό - που δεν έκανα τόποτα και όταν αρχισα βάρη σωστά πέρασε τελείως σε 2.5 μήνες. Αν κάνεις βάρη "λάθος" όμως την γάμησες. 

7) Προσοχή στην στάση του ύπνου, αν συνηθίζεις να βάζεις το χέρι που σε πονάει κάτω απο το μαξιλάρι ή κάτω απο τα πλευρά σου , πρέπει να το κόψεις. Βάζε το άλλο χέρι η κοιμήσου ανάσκελα. 

 

Αυτά με κάθε επιφύλαξη καθώς αν και έχω πολλές εμπειρίες με τραυματισμούς σε όλες τις αρθρώσεις , δεν ειμαι γιατρός :) . Το πρόβλημα όμως είναι οτι οι ορθοπεδικοί συνήθως θα πούνε "μην κάνεις τίποτα" για κάνα μήνα και περίμενε , που σε εμένα και δεν βοήθησε ποτέ , και μου έκοβε την γυμναστική. Δεν χάνεις τίποτα να περάσεις και από ένα γιατρό πάντώς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο alex τα λέει ακόμα καλύτερα και πολύ πλήρη μπορώ να πω, όλα αυτά τα πρωτόκολλα τα έχω συναντήσει σε σοβαρά άρθρα.

 

Liverpool, όλα θα ανέβουν γιατί τώρα έχεις στόχο και πλάνο. Μέχρι τα 75 κιλά squat Που είναι ένας βασικός στόχος, έχεις καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως νιώθω χαρούμενη που τις προάλλες ένας σφίχτης που έκανε deadlift πήγε να βγάλει τα κιλά από την μπάρα για να κάνω εγώ και του είπα "όχι άστα, ΙΔΙΑ ΚΙΛΑ ΚΑΝΟΥΜΕ" :ρ

 

Επίσης, ευχαριστώ για τις συμβουλές. Θα δω πώς θα πάει και θα ενημερώσω.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ εισαι γυναικα να κανεις χειραψια... Να καταλαβουμε χερι..

 

Οχι να στο δινουν και να χανετε σαν νερο...

 

Οντως εχω καιρο ακομα...

 

Τωρα που διορθωσα και την διατροφη..

 

Καθε βραδυ ενα γευμα, ετα την προπονηση.

 

Πηγα πηρα κοτοπουλο το χωρισα .. Αυριο θα κανω το κοτοπουλο για σευτερα τριτη γιατι το στηθος ηταν μεγαλο.

 

Ενδιαμεσα κανενα ρυζι καστανο κλπ. Σημερα γαυρο αν και ηερω οτι οι σαρδελες ειναι πιο καλες. Αλλα αυτες μαγειρεψε η γιαγια και την ειπα κρατα μια γαβαθα... Χαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι κομματια ρε μεν...

 

Πρεπει να χεις αφιερωσει απειρο χρονο ..

 

Μπραβο..

 

Υ.Γ: ολα σε μενα τα χρωστατε που εκανα για ακομα μια φορα την αρχη...

 

Χαχα...

 

Αλλα να ανεβασουν και οι αλλοι να βλεπουμε σταδιακα τα αποτελεσματα τους..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...