Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιο κάτω από εσένα μιλάμε για κόκκαλο. Κοίτα, κάντο να δεις τι είναι . Θα σε βάλει σε ένα ρυθμό. Βασικα κάνε όλο το 90χ

Το ab ripper απο p90x το ειχα πιασει πριν κανα χρονο.Ειχα κανει καμια βδομαδα και το παρατησα.Ειχα δει καποια διαφορα αλλα ημουν κατω απο 58 κιλα οποτε λογικο να φαινονται πιο ευκολα οι κοιλιακοι.Θα το αρχισω απο αυριο βλεπουμε σε κανα μηνα.Αλλα προγραμματα απο p90 που εκανα ηταν το shoulder and arms με 7.5 κιλα βαρακια και το εβγαζα ολο το προγραμμα αν και ηταν πολυ δυσκολο.Ενα που εκαναν ολο καψεις δοκιμασα και το παρατησα στο 20 λεπτο.Βαρουσαν ατελειωτες καψεις οι τυποι λες και δεν ηταν τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Liverpool, δε νομίζω ότι χρειάζεσαι αεροβική τις μέρες που δουλεύεις. Στη θέση σου θα έκανα 1-2 φορές τη βδομάδα, τη μέρα που δεν δουλεύεις (π.χ. Σάββατο ή/και Κυριακή), για 30-40 λεπτά σε μέτρια ένταση, το πρωί νηστικός. Θα κάψεις σχεδόν αποκλειστικά λίπος. Λίγο μεν αλλά αποκλειστικά αυτό που θες να φύγει

 

Και σιγά-σιγά θα δεις την κοιλιά σου να έρχεται στο μέγεθος που θες και ταυτόχρονα να μην φουσκώνει κατά τη διάρκεια της μέρας.

 

Επιπλέον, θα έχεις ενέργεια τις άλλες μέρες τόσο για τη δουλεια όσο και για την προπόνηση με βάρη.

 

Αυτό που κάνεις τώρα είναι εξοντωτικό και παράλογο. 


Υ.Γ. Βλέπω ότι άρχισε να μαζεύεται λαός στο τόπικ... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ακόμα εκείνος ο χοντρούλης που περιμένω. Επ είδα τις φωτό το alex . (just kidding bro  :-D )

 

 

 

Ε? Σου ξεφυγε καμιά λέξη δεν καταλαβαίνω τι λες :P

 

 

Οι περισσότεροι αγύμναστοι πάντως εδώ μέσα είστε skinny fat. Η πρόταση σε αυτό είναι , βάρη και μάσα, ας είναι και βρώμικη. Ισχύει και για σένα Live. Skinny fat. Το σώμα σας πρέπει να πάρει τα πάνω του.

 

 

Δεν διαφωνώ με αυτό αλλά ας την πούμε ισοθερμιδική διατροφή. Και το skinny fat έχει διαβαθμίσεις

 

υπάρχει skinny fat στυλ starlight (με πολύ χαμηλό λίπος , εκτόμορφος , υψηλό μεταβολισμό). Αυτός στήνει αντίσκηνο στην κουζίνα βουτάει στην μερέντα και τέλος. 

υπάρχει skinny fat στυλ live. Ο Liv θέλει ισοθερμιδική διατροφή γιατί έχει 25% και πάνω λίπος. Δεν θα οφελήσει σε τίποτα να τρώει παραπάνω από θερμίδες συντήρισης. Το οτι δουλεύει χειρονακτικά δεν έχει σχεση η ισοθερμιδική υπολογίζει και εργασία και τα πάντα μεσα στο activity level, θα έχει απλά ψηλότερες θερμίδες συντήρησης. 

 

Πάντως σε αυτό που σίγουρα συμφωνώ είναι οτι συνήθως προτείνουν στους skinny fat που προτοξεκινούν γυμναστήριο δίαιτα και εμποδίζουν την μυική ανάπτυξη. Αυτό είναι έγγλημα , θέλει ισοθερμιδική η υπερθερμιδική αναλόγως ποσοστό λίπους

 

Το να μετράς θερμίδες κάνει καλό γενικά, πολοί τρώνε λιγότερο απο ότι πρέπει αν δεν μετρήσουν, δεν είναι πάντα το παραπάνω το θέμα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εκτομορφος ειμαι μαλλον. Αλλα δεν εχω δοκιμασει ποτε να βάλω μυικη μαζα και να παω γυμναστηριο πανω απο 1 μηνα. Το βαριομουν τις περισσοτερες φορες και πηγαινα κανα kick boxing ή κανα στιβο/κολυμβηση. Btw έχω ανοιχτες πλατες και δυνατά ποδια που μαλλον δεν φανηκε στις φωτογραφιες. 

 

Tελοςπαντων αμα δεν πάρω θετικα αποτελεσματα απο μια μονιμη εργασια που περιμενω ή δεν βρω δουλειά δεν μπορω να παω γυμναστηριο ουτε να συνεχισω το κολυμβητηριο. Αλλα δεν θελω να αφησω την γυμναστικη. Οποτε σκεφτομαι τι θα μπορουσα να κανω μονος μου σπιτι ή και σε κανα γηπεδακι στιβου. Πιστευω με βαράκια και pushups καπως μπορω να την παλέψω. Υπαρχει κινδυνος κηλης σε ασκησεις καμψεων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδες!Θελω να ρωτησω κατι που δεν ειμαι σιγουρος.Αυτα που τρωμε  δινουν την ενεργεια που θελουμε κ μετα το περας του βραδινου υπνου?Εξηγω.Εστω οτι εφαγα σημερα ρυζι με στηθος κοτοπουλου,αυριο Σαββατο θα μου δωσουν την απαιτουμενη ενεργεια ή με τον βραδινο υπνο ειναι σαν να "χανονται"?Ρωταω γιατι προσεξα πως οταν πηγαινω πρωι για αεροβια κ μονοζυγο,καμψεις κλπ εχω περισσοτερη ενεργεια για αεροβια ,προφανως απο το αδειο στομαχι,ομως τα χερια μου μετα στα οργανα με εγκαταλειπουν,ενω μια φορα που πηγα απογευμα γυρω στις 5.30 -6 μπορει να μην ειχα τοση "ανεση" για αεροβια(βαρυ στομαχι)αλλα οταν ανεβηκα στο μονοζυγο κ στο διζυγο δεν κατεβαινα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδες!Θελω να ρωτησω κατι που δεν ειμαι σιγουρος.Αυτα που τρωμε  δινουν την ενεργεια που θελουμε κ μετα το περας του βραδινου υπνου?Εξηγω.Εστω οτι εφαγα σημερα ρυζι με στηθος κοτοπουλου,αυριο Σαββατο θα μου δωσουν την απαιτουμενη ενεργεια ή με τον βραδινο υπνο ειναι σαν να "χανονται"?Ρωταω γιατι προσεξα πως οταν πηγαινω πρωι για αεροβια κ μονοζυγο,καμψεις κλπ εχω περισσοτερη ενεργεια για αεροβια ,προφανως απο το αδειο στομαχι,ομως τα χερια μου μετα στα οργανα με εγκαταλειπουν,ενω μια φορα που πηγα απογευμα γυρω στις 5.30 -6 μπορει να μην ειχα τοση "ανεση" για αεροβια(βαρυ στομαχι)αλλα οταν ανεβηκα στο μονοζυγο κ στο διζυγο δεν κατεβαινα. :P

 

Μετά τον ύπνο το σώμα καίει γλυκογόνο και λίπος και υπολειτουργεί ενεργειακά αν δεν έχεις φάει τίποτα. Καποιοι όπως εγώ το εκμεταλλεύονται αυτό προς όφελός τους (fasting). Οι περισσότεροι δεν αντέχουν, και δεν βλέπουν και κάποιο πλεονέκτημα σε αυτό. 

 

Αν δεν φάς μετά τον ύπνο το σώμα σου δεν έχει την ενέργεια που θα είχε αν είχες φάει. Για να έχεις ενέργεια πριν την γυμναστική κοίτα να τρώς έξυπνα, όχι να βαρυστομαχιάζεις. 

 

Με άλλα λόγια χτύπα 2 μπανάνες η δυο πράσινα μήλα 1 ώρα πριν γυμναστείς και θα έχεις ενέργεια χωρίς βαρύ στομάχι όχι μακαρόνια με κιμά.. Αερόβια να κάνεις μετά τα βάρη όχι πριν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τον ύπνο το σώμα καίει γλυκογόνο και λίπος και υπολειτουργεί ενεργειακά αν δεν έχεις φάει τίποτα. Καποιοι όπως εγώ το εκμεταλλεύονται αυτό προς όφελός τους (fasting). Οι περισσότεροι δεν αντέχουν, και δεν βλέπουν και κάποιο πλεονέκτημα σε αυτό. 

 

Αν δεν φάς μετά τον ύπνο το σώμα σου δεν έχει την ενέργεια που θα είχε αν είχες φάει. Για να έχεις ενέργεια πριν την γυμναστική κοίτα να τρώς έξυπνα, όχι να βαρυστομαχιάζεις. 

 

Με άλλα λόγια χτύπα 2 μπανάνες η δυο πράσινα μήλα 1 ώρα πριν γυμναστείς και θα έχεις ενέργια χωρίς βαρύ στομάχι όχι μακαρόνια με κιμά.. Αερόβια να κάνεις μετά τα βάρη όχι πριν.

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση! :-) Αυτο που ειπες για το λιπος κ το γλυκογονο το εχω καταλαβει γιατι σε 4 μηνες εχασα αρκετο λιπος με το πρωινο τρεξιμο. :P Καποιες φορες εφαγα μια μπανανα με μια χουφτα δημητριακα ολικης αλλα κ παλι δεν ειχα τοση δυναμη οση οταν εκανα βαρη απογευμα.Την αεροβια την εχω χωρισει σε 2 φασεις.3.5 χιλ μικτο δρομο,βαρη κ μετα αλλα 3.5 χιλ παλι μικτο δρομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση! :-) Αυτο που ειπες για το λιπος κ το γλυκογονο το εχω καταλαβει γιατι σε 4 μηνες εχασα αρκετο λιπος με το πρωινο τρεξιμο. :P Καποιες φορες εφαγα μια μπανανα με μια χουφτα δημητριακα ολικης αλλα κ παλι δεν ειχα τοση δυναμη οση οταν εκανα βαρη απογευμα.Την αεροβια την εχω χωρισει σε 2 φασεις.3.5 χιλ μικτο δρομο,βαρη κ μετα αλλα 3.5 χιλ παλι μικτο δρομο.

 

Οι δυο μπανάνες και τα δυο μήλα είναι σαν pre workout . Δεν σου είπα να πας για γυμναστική απογευμα και να έχεις φάει όλη μέρα 2 μήλα. Τα άλλα γεύματα κανονικά. Εδώ βοηθάν τα 6 γεύματα που κάνουν πολλοι γιατί δεν βαρυστομαχιάζουν ποτέ και μπορούν άνετα να φάνε 2 ώρες πριν την προπόνηση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δώσω και εγώ ένα tip? :P

 

Βραστη πατατουλα πριν την προπονηση 1 ωριτσα πριν με λαδακι και λεμονακι. Με την μπανανα αργει ο οργανισμος να διασπασει και να παρει ενεργεια επειδη εχει πολλες ινες. 

 

Εγω αυτο ειχα φαει πριν παω να τρεξω ενα χιλιομετρο με χρονο και δεν το μετάνιωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δυο μπανάνες και τα δυο μήλα είναι σαν pre workout . Δεν σου είπα να πας για γυμναστική απογευμα και να έχεις φάει όλη μέρα 2 μήλα. Τα άλλα γεύματα κανονικά. Εδώ βοηθάν τα 6 γεύματα που κάνουν πολλοι γιατί δεν βαρυστομαχιάζουν ποτέ και μπορούν άνετα να φάνε 2 ώρες πριν την προπόνηση. 

Ναι καταλαβα τι μου ειπες.Σιγουρα αν παω για γυμναστικη με 2 μηλα ολη μερα θα πεσω κατω.Βασικα δεν θα προλαβω να παω θα πεσω κατω νωριτερα γιατι ειμαι κ φαγανος :P Σημερα θα ξαναπαω απογευμα να δω τι θα παιξει.Αυτο που με χαλαει το απογευμα κ δεν το προτιμω ειναι οτι εχει αρκετο κοσμο :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξέρω άμα έχει ξαναμπεί το βιντεάκι αλλά αυτή η άσκηση είναι ότι πρέπει για προθέρμανση πριν από ασκήσεις ενδυνάμωσης.

 

Σου δίνει μεγάλο boost ενέργειας που κρατάει αρκετή ώρα. Επίσης είναι πολύ καλή άσκηση για το πρωί, λίγη ώρα μετά το ξύπνημα. 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλεξ, λάθος παραδείγματα έδωσες για skinny fat. Skiny fat είναι τύποι σαν και μένα που ενώ είναι αδύνατοι -με βάση την αναλογία ύψους-βάρους- έχουν υψηλό ποσοστό σωματικού λίπους. Ο μεν λίβε δεν είναι αδύνατος, ο δε αστρόφως δεν έχει υψηλό ποσοστό σωματικού λίπους.

 

Βέβαια κι εγώ πλέον δεν έχω υψηλό ποσοστό σωματικού λίπους αλλά ούτε έχω έρθει στα επιθυμητά επίπεδα.

 

Μέρα Γ σήμερα:

το γνωστό ζέσταμα

1*5*35 σκουοτ (για το Φώτη αυτά τα κιλά είναι σαν άδεια μπάρα εγώ με το ζόρι σηκώθηκα...)

5*5*47,5 στήθος

5*5*47,5 άρσεις

3*10*6 weighted situps

 

Btw, σήμερα έχω γενέθλια, μπήκα στα δεύτερα -άντα. Δε θέλω χρόνια πολλά και αηδίες, just saying :)

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη κοίτα αν θες αποτελέσματα έρευνας με στατιστικά, που ξεκαθαρίζει απόλυτα τι σημαίνει skinny fat, μέσα στο spoiler, γιατί δεν μας τα λές καλά

 

 

 

 

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλεξ, λάθος παραδείγματα έδωσες για skinny fat. Skiny fat είναι τύποι σαν και μένα που ενώ είναι αδύνατοι -με βάση την αναλογία ύψους-βάρους- έχουν υψηλό ποσοστό σωματικού λίπους. Ο μεν λίβε δεν είναι αδύνατος, ο δε αστρόφως δεν έχει υψηλό ποσοστό σωματικού λίπους.

 

Βέβαια κι εγώ πλέον δεν έχω υψηλό ποσοστό σωματικού λίπους αλλά ούτε έχω έρθει στα επιθυμητά επίπεδα.

 

Μέρα Γ σήμερα:

το γνωστό ζέσταμα

1*5*35 σκουοτ (για το Φώτη αυτά τα κιλά είναι σαν άδεια μπάρα εγώ με το ζόρι σηκώθηκα...)

5*5*47,5 στήθος

5*5*47,5 άρσεις

3*10*6 weighted situps

 

Btw, σήμερα έχω γενέθλια, μπήκα στα δεύτερα -άντα. Δε θέλω χρόνια πολλά και αηδίες, just saying :)

δε καταλαβα .. τι παει να πει δε θελεις ?? χρονια πολλααα φιλαρακι παντα γερος κ δυνατος !!!! :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...