Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί να σε ενδιαφέρει η γράμμωση χωρίς όγκο? Ο όγκος , κάνει το σώμα πιο συμμετρικό και ευπαρουσίαστο. Ο Bruce Lee δεν είχε ευπαρουσίαστο σώμα (τα fitness models δείχνουν τον δρόμο), αλλά και αυτόν τον ενδιέφερε η λειτουργικότητα, όπως και εμένα, σε αυτό που έκανε. Αν ένα μεγαλύτερο ποσοστό λίπους με βοηθήσει στην αύξηση δύναμης, so be it. Θα φτιάξω μια δυνατή βάση, και μετά έχω 5-6 χρονάκια να φτιάξω και την εμφάνιση (που μεταξύ μας με ένα καλό μυικό υπόβαθρο , παίρνει πολύ λιγότερο). Τώρα είναι η ευκαιρία μου να δω που μπορώ να φτάσω. Αν και μεταξύ μας , δεν είμαι και τόσο άσχημος. Μια χαρά παλικάρι  :-D  με τα κιλάκια μου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Και αυτος γραμμωμενος θεωρειται :

 

 

attachicon.gifimages.jpg

 

Στάθης Ψάλτης... Κλαίω... :)

Δήμητρα, βρίσκω τον πίνακα υπερβολικό. Να είναι ο άλλος 40+ και να θεωρείται φυσιολογικό ποσοστό λίπους στα 18%; Ούτε στο 1% του πληθυσμού δεν τον βρίσκεις αυτό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στάθης Ψάλτης... Κλαίω... :)

Δήμητρα, βρίσκω τον πίνακα υπερβολικό. Να είναι ο άλλος 40+ και να θεωρείται φυσιολογικό ποσοστό λίπους στα 18%; Ούτε στο 1% του πληθυσμού δεν τον βρίσκεις αυτό. 

Επιθυμητο ελεγε ,εγω θα το αλλαζα με το ιδανικο που ειναι  η πιο σωστη λεξη και ως ιδανικο φυσικα το εχει ενα πολυ μικρο ποσοστο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το "χωρίς όγκο" δεν το καταλαβαίνουν όσοι έχουν πολύ λίπος. Δεν γίνεται να νιώσεις πόσο πραγματικά λίγη μυική μάζα έχεις -οπτικά- αν το λίπος σου είναι πάνω απο 20% (εκτός αν είσαι 100 κιλά). 

 

Ολοι όσοι έχουν λίπος κοντά - κάτω του 13% και φαίνονται είτε fitness μυώδεις , είτε απλά γυμνασμένοι όπως ο eddie επάνω έχουν όγκο, αλλος λιγότερο άλλος περισσότερο αλλά δεν υπάρχει "χωρίς όγκο". 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "χωρίς όγκο" δεν το καταλαβαίνουν όσοι έχουν πολύ λίπος. Δεν γίνεται να νιώσεις πόσο πραγματικά λίγη μυική μάζα έχεις -οπτικά- αν το λίπος σου είναι πάνω απο 20% (εκτός αν είσαι 100 κιλά). 

 

Ολοι όσοι έχουν λίπος κοντά - κάτω του 13% και φαίνονται είτε fitness μυώδεις , είτε απλά γυμνασμένοι όπως ο eddie επάνω έχουν όγκο, αλλος λιγότερο άλλος περισσότερο αλλά δεν υπάρχει "χωρίς όγκο". 

 

Δεν το περιέγραψα σωστά. Χωρις υπερβολικο ογκο λοιπον. Δεν μ αρεσουν τα φουσκωματα το τυπακι που δειχνω πιο πάνω ειναι απο την ταινια American History X φυσικα δεν ειμαι ναζιστης απλα επειδη την ειδα προσφατα ο σωματοτυπος του ειναι ιδανικος πιστευω. Εγω ειμαι 1.80 76 κιλα και 14% λίπος. Αλλα επειδη ειχα κανει μια επεμβαση ειχα μεινει καιρο χωρις γυμναστικες 5-6 μηνες οποτε εχω πεσει κάπως και θελω να δω πως θα ανεβω παλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι 1.80 και 76 κιλά με 14% λίπος δεν θα απέχει το σώμα σου πολυ απο τον Eddie Norton που έχεις στην φώτο πάνω. 

 

Τις λιπομετρήσεις πάντως στα γυμναστηρια μην τις εμπιστεύεσαι , τις κάνουν καθαρίστριες που έχουν εκπεδευτεί απο πιθήκους. Μερικές φορές είναι σε τραγικό επίπεδο , δηλαδή να βγάζουν τον μπυροκοιλια 15% και να μην καταλαβαίνουν τι μαλακία κάναν ουτε με το μάτι

 

Προτείνω δερματοπτυχόμετρο και μέτρηση μόνος (κοστίζει 5-15 ευρώ και είναι +- 1 % ακριβής αν γίνει σωστά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι 1.80 και 76 κιλά με 14% λίπος δεν θα απέχει το σώμα σου πολυ απο τον Eddie Norton που έχεις στην φώτο πάνω. 

 

Τις λιπομετρήσεις πάντως στα γυμναστηρια μην τις εμπιστεύεσαι , τις κάνουν καθαρίστριες που έχουν εκπεδευτεί απο πιθήκους. Μερικές φορές είναι σε τραγικό επίπεδο , δηλαδή να βγάζουν τον μπυροκοιλια 15% και να μην καταλαβαίνουν τι μαλακία κάναν ουτε με το μάτι

 

Προτείνω δερματοπτυχόμετρο και μέτρηση μόνος (κοστίζει 5-15 ευρώ και είναι +- 1 % ακριβής αν γίνει σωστά)

 

εχουμε αξιοπιστο seller?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι 1.80 και 76 κιλά με 14% λίπος δεν θα απέχει το σώμα σου πολυ απο τον Eddie Norton που έχεις στην φώτο πάνω. 

 

Τις λιπομετρήσεις πάντως στα γυμναστηρια μην τις εμπιστεύεσαι , τις κάνουν καθαρίστριες που έχουν εκπεδευτεί απο πιθήκους. Μερικές φορές είναι σε τραγικό επίπεδο , δηλαδή να βγάζουν τον μπυροκοιλια 15% και να μην καταλαβαίνουν τι μαλακία κάναν ουτε με το μάτι

 

Προτείνω δερματοπτυχόμετρο και μέτρηση μόνος (κοστίζει 5-15 ευρώ και είναι +- 1 % ακριβής αν γίνει σωστά)

 

E ναι πάνω κάτω έτσι ειμαι. 

Φαρμακοποιος μου την έκανε. Και πηρε μετρησεις απο 7 διαφορετικα σημεια στο σώμα. Τα εβαλε λεει σε μια εξισωση και υπολογισε το λιπος σε %

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω οτι ψιλοσνομπάριζα την διατροφη αλλα πλεον θελω να ακολουθησω ενα προγραμματακι που να καψω το ηδη υπάρχον λιπος για να εχω καλυτερη γράμμωση και γενικα να μεινω στα επιπεδα που ειμαι αλλα με λιπος 12% πχ να το ριξω τελειως. Έχει κανεις τιποτα κατα νου ή να ενοχλησω τον διατροφολογο μου παλι? δεν έχω και λεφτα για κανονικη επισκεψη :P

 

Σημερα εφαγα τα εξής :

 

Πρωι μια μπανάνα μετα μια σοκολατιτσα μικρη Lacta μετα 2 κουπες μακαρονια με τυρι στη συνεχεια αρακα με αυγα και πατατες το απογευμα γιαουρτι με νιφαδες και μελι και πριν λιγο αρακα με πατατες ενα πιατο οπως και το μεσημερι. Tρωω και κρουασαν αρκετα και γενικα τέτοια μπινελίκια...  H γυμναστικη που κάνω ειναι 3-4 φορες την εβδομαδα τρέξιμο με αντοχη μετα κοιλιακους καμψεις διατασεις κτλπ δεν κανω βαρη συστηματικα. Πηγαινα κολυμβητηριο αλλα το σταματησα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Το ξέρω οτι ψιλοσνομπάριζα την διατροφη αλλα πλεον θελω να ακολουθησω ενα προγραμματακι που να καψω το ηδη υπάρχον λιπος για να εχω καλυτερη γράμμωση και γενικα να μεινω στα επιπεδα που ειμαι αλλα με λιπος 12% πχ να το ριξω τελειως. Έχει κανεις τιποτα κατα νου ή να ενοχλησω τον διατροφολογο μου παλι? δεν έχω και λεφτα για κανονικη επισκεψη :P</p> <p> </p> <p>Σημερα εφαγα τα εξής :</p> <p> </p> <p>Πρωι μια μπανάνα μετα μια σοκολατιτσα μικρη Lacta μετα 2 κουπες μακαρονια με τυρι στη συνεχεια αρακα με αυγα και πατατες το απογευμα γιαουρτι με νιφαδες και μελι και πριν λιγο αρακα με πατατες ενα πιατο οπως και το μεσημερι. Tρωω και κρουασαν αρκετα και γενικα τέτοια μπινελίκια... H γυμναστικη που κάνω ειναι 3-4 φορες την εβδομαδα τρέξιμο με αντοχη μετα κοιλιακους καμψεις διατασεις κτλπ δεν κανω βαρη συστηματικα. Πηγαινα κολυμβητηριο αλλα το σταματησα :(</p>

δεν παιζει να εχεις 14% λιπος στον αιωνα τον απαντα .βαλε καμια φωτο να σου πω εγω με το ματι ποσο εχεις, πιο κοντα θα πεσω στην πραγματικοτητα απο αυτον που σε μετρησε.

 

Sent from my ipad4 using Insomnia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ υδατάνθρακα βλέπω (μακαρόνια, πατάτες, αρακά, ..) Ελπίζω να γυμνάστηκες καθόλου για να ξοδέψεις τίποτα! :P

 

Λιγα πράγματα...

επιτοπου ένα τροχαδην για κανα 10λεπτο ζεσταμα , διατάσεις συνεχεια με κοιλιακους 5 σετ των 20 κάμψεις 3σετ των 30 και ραχιαιους φυσικα 5 σετ των 20. 

δεν παιζει να εχεις 14% λιπος στον αιωνα τον απαντα .βαλε καμια φωτο να σου πω εγω με το ματι ποσο εχεις, πιο κοντα θα πεσω στην πραγματικοτητα απο αυτον που σε μετρησε.

 

Sent from my ipad4 using Insomnia

 

Αυτος που με μέτρησε ειναι προπονητης σε αθλητές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ο άλλος σου την λέει γιατι 1.80 , 76 κιλά και 14% λίπος χωρίς να ξέρεις καθόλου τι σημαίνει διατροφή δεν γίνεται εκτός αν έχεις τα γενετικά του superman. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...