Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Σαλμονέλα δεν μπορείς να κολλήσεις από καθαρά σαπουνισμενα αυγά καθότι υπάρχει μόνο στο τσόφλι και δει ατις ακαθαρσίες αυτού. Συνεπώς με ένα σύντομο βουτηγμα σε βραστό νερό ή από παστεριωμένο αυγό είναι αδύνατο να κολλήσεις κάτι. Το ίδιο και από σαπουνισμενο.

Αν και αυτό που θα πω δεν ξέρω αν είναι σωστό, εγώ ήξερα πως απ' όταν είναι τα αυγά μέσα στην κότα τα βακτήρια μεταφέρονται μέσα στο αυγό η ακόμα και αν είναι στο τσόφλι σιγά σιγά διεισδύουν μέσα στο αυγό.

 

Πάντως περίεργο μου ακούγεται να γίνεται όλος αυτός ο ντόρος για να μην τρόγωνται ωμά τα αυγά και η σαλμονέλα να είναι απλά έξω από το αυγό. Α και αφού είναι μόνο στο τσόφλι τα βακτήρια γιατί τότε χρειάζεται σαπούνισμα ή βράσιμο? 

 

Αν ξέρεις κάτι παραπάνω ρίχτο.

Παλαιότερα υπήρξε η υπόθεση ότι κατά το σχηματισμό του αυγου στον ωοφόρο αγωγό της κότας (και των άλλων πουλερικών) το εσωτερικό επιμολύνεται πριν να σχηματισθεί το κέλυφος του αυγού. Αυτό έχει καταρριφθεί. Πλέον γνωρίζουμε ότι τα ραγισμενα αυγά μπορεί να φέρουν σαλμονέλα (ακόμα και στο εσωτερικό λόγω ραγισματος) και γι αυτό τα ελέγχουν στα εργοστάσια μετά την παστεριωση με ισχυρό φωτισμό ένα ένα και απορρίπτουν τα μη ακέραια. Έτσι ενα μη ραγισμένο καθαρό αυγό είναι απόλυτα ασφαλές. Βασικά το 99% των περιστατικών salmonella και Listeria οφείλονται σε κακώς καθαρισμένα λαχανικά πχ μαρούλι. Και άρα προτείνεται να σαπουνιζονται κι αυτά.

Μαλλον δεν θα πειραματιστω...

 

 

Θα τα βραζω.. Και οτι γινει

Μα δεν έχει διαφορά στο τι θα πάρεις εσύ από το αυγό, απλά μαρέγκα με σφιχτό αυγό δε γίνεται. Πλέον οι ζαχαροπλαστες βέβαια χρησιμοποιουν συσκευασμένα ασπράδια που έχουν παστεριωθει πλήρως. Εσύ boil the hell out of themΓενικά παστεριωμένο γάλα και αυγά είναι ακίνδυνα, δλδ τα συσκευασμένα. Από τα χωριά καλό είναι να καθαρίζονται και να βραζονται αφού δεν έχουμε τον εξοπλισμό για να τα ελέγξουμε. Μεγάλος κίνδυνος είναι επίσης οι πάγκοι κοπής στα κρέατα και το αψητο κρεας. Τα αυγά είναι γενικά ασφαλή πια. Το ιδανικό είναι τρεις πάγκοι λαχανικών, κρέατος, ψαριού και καλή απολύμανση μετά. Επίσης τα μαχαίρια να μην πηγαίνουν από το ένα τρόφιμο στο άλλο χωρίς καθαρισμό.
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

 οι ζαχαροπλαστες βέβαια χρησιμοποιουν συσκευασμένα ασπράδια που έχουν παστεριωθει πλήρως. Εσύ boil the hell out of them

 

αυτά τρώω εγώ 400γ την μέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει στα μεγάλα καρεφουρ σίγουρα και στο μακρο επίσης. Αυτά είναι απόλυτα ασφαλή για ωμή κατανάλωση.

Εγώ κάνω μαρέγκες με στεβια για γλυκό. Έχουν πρωτεΐνη και τίποτε άλλο. Είναι καλό σνακ για τις λιγουρες.

 

Στο μεταξύ σήμερα βιντεοσκοπησα τη προπόνηση. Άπειρα λάθη ανά άσκηση. Κάτω στα κιλά και ξανά από την αρχή λοιπόν. Ήταν από τις καλύτερες συμβουλές στο θρεντ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.musclebody.gr/proteines/130-allmax-allwhey.html

ή http://www.musclebody.gr/proteines/80-elite-whey.html

 

Αυτό+γάλα  και 1 μπανάνα . Φτηνότερη από αυτό που μας δείχνεις κατά πολύ και πολύ καλή ποιότητα . Ξεκίνα με σοκολάτα. Δεν είναι τόσο γλυκιά όσο άλλες βέβαια αλλά είναι καλή ποιότητα και φτηνή.

 

 

Ευχαριστώ για το λινκ

 

Θεωρείς πως υπάρχουν μεγάλες αποκλείσεις στην ποιότητα μεταξύ gold standard, allmax, qnt, δηλαδή υπάρχει κάτι που θα απέφευγες  ?

 

Μία ακόμα ερώτηση.

"Αρ.γνωστ.Ε.Ο.Φ.14/12/2006-79455-" που γράφει στο QNT | DELICIOUS WHEY PROTEIN που πόσταρα εγώ έχουν όλα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχουν, αλλά όταν εκατομμύρια αγοράζουν τα προιόντα και δεν υπάρχει το παραμικρό στην αγορά, δε ξέρω τι τον θες τον ΕΟΦ ντε και καλά. Για τις πρωτείνες κοιτάς το ποσοστό πρωτείνης , τις πηγές (μόνο ορό γάλακτος, τα άλλα είναι ναχαμε να λέγαμε) και τη γεύση.

 

Όταν λέμε εμείς για τα βίντεα. Ανοίγουν μάτια και σώζουν ζωές

http://www.youtube.com/watch?v=Pp4VPtxCscI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω πότε θα βρω εγώ ξεχωριστούς κρόκους και ασπράδια σε super market...εσύ από που τα παίρνεις ?

 

Τα παίρνω απο ένα μαγαζί που λέγεται wealthy foods και έχει πολά κατεψυγμένα και είδη υγιεινής διατροφής , μικρό μαγαζάκι.

 

Δεν τα τρώω ωμά :P

για το θέμα σας ο Rich Piana τα παίρνει κρανίο και λέει άν είναι να μην το κάνεις σωστά μην πατήσεις gym σήκω φύγε, είχε πολύ πλάκα

 

http://www.youtube.com/watch?v=djBrpJJ11h8&feature=share&list=PLq-9rPpIiSs_Mp5k3TSf51iVJCUxocfhI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παίρνω απο ένα μαγαζί που λέγεται wealthy foods και έχει πολά κατεψυγμένα και είδη υγιεινής διατροφής , μικρό μαγαζάκι.

 

Δεν τα τρώω ωμά :P

για το θέμα σας ο Rich Piana τα παίρνει κρανίο και λέει άν είναι να μην το κάνεις σωστά μην πατήσεις gym σήκω φύγε, είχε πολύ πλάκα

 

http://www.youtube.com/watch?v=djBrpJJ11h8&feature=share&list=PLq-9rPpIiSs_Mp5k3TSf51iVJCUxocfhI

Δεν σου λέω να τα τρως ωμά απλά προτιμώ να ρίχνω όσο ασπράδι θέλω και όσο κρόκο από το να είμαι στο 4 ασπράδια 2 κρόκοι ξέρω γω.

 

Τον Piana πλέον δεν μπορώ καν να τον παρακολουθήσω...sorry  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το θέμα σας ο Rich Piana τα παίρνει κρανίο και λέει άν είναι να μην το κάνεις σωστά μην πατήσεις gym σήκω φύγε, είχε πολύ πλάκα

 

http://www.youtube.com/watch?v=djBrpJJ11h8&feature=share&list=PLq-9rPpIiSs_Mp5k3TSf51iVJCUxocfhI

 

 

"Use the right form because if you don't people are laughing at you..." "We are not here to impress everyone around us...we don't give a shit about everyone around us..." :/

 

 

Nah

Επίσης

 

Απο καμμένα ντουκια, ο Elliot δείχνει να ξέρει τι λέει.

Okay ειναι λίγο νευρωτικος και ridiculous, but still

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Elliot αν και μιλάει πολύ είναι κορυφαίος ρε, δεν είναι entertainment όπως είναι ο piana και οι hodge twins κτλ, είναι σε άλλο επίπεδο. 


Δεν σου λέω να τα τρως ωμά απλά προτιμώ να ρίχνω όσο ασπράδι θέλω και όσο κρόκο από το να είμαι στο 4 ασπράδια 2 κρόκοι ξέρω γω.

 

Τον Piana πλέον δεν μπορώ καν να τον παρακολουθήσω...sorry  :-D

 

για τους άλλους που μιλάνε για ωμα αυγά και ξύλο με τον Ivan Drago τα λεω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Elliot αν και μιλάει πολύ είναι κορυφαίος ρε, δεν είναι entertainment όπως είναι ο piana και οι hodge twins κτλ, είναι σε άλλο επίπεδο. 

 

Είδα κατι vid χθες αλλα ήταν πενταλεπτα, οπότε δεν καταλαβαίνω πως μιλάει πολυ.

 

Βασικά, αυτό που λέω ειναι, αν ειναι να χάσεις 5 λεπτά απο την ζωή σου για να ακούσεις παραμορφωμένα ντουκια τότε ας κλικαρεις τον Elliot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

In other news έπεσε χτες το μάτι μου στο nutrinitiondatα τα μάκρος του μοσχαρίσιου συκωτιού (20 Πρωτεΐνη και 4 λιπαρά στα 100γρ. ωμού) και είδα ότι είναι πολύ καλό. Ήδη πήγα και το πήρα με 5.70/κιλό από super market οπότε βαρβάκειο που πηγαίνω κανονικά θα είναι πιό φθηνό.

 

Είναι και περίεργα νόστιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

In other news έπεσε χτες το μάτι μου στο nutrinitiondatα τα μάκρος του μοσχαρίσιου συκωτιού (20 Πρωτεΐνη και 4 λιπαρά στα 100γρ. ωμού) και είδα ότι είναι πολύ καλό. Ήδη πήγα και το πήρα με 5.70/κιλό από super market οπότε βαρβάκειο που πηγαίνω κανονικά θα είναι πιό φθηνό.

 

Είναι και περίεργα νόστιμο...

Πως το κανεις τηγανητο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...