Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πίνεις 3-4 μπύρες + τσίπουρα/κρασιά την ημέρα κι αναρωτιέσαι για την μπυροκοιλιά; :)

 

Όπως έχει ειπωθει πολλακις, το μυστικό για καλό σώμα είναι 70% διατροφή και 30% γυμναστική. Αν δεν κόψεις την άνωθεν συνήθεια...

 

Αναφορικά με τη ζάχαρη, κοίτα τα συστατικά κάθε τροφής. Η σειρά αναγραφής δεν είναι τυχαία. Μπαίνουν με βάση το ποσοστό ύπαρξης τους σε κάθε τροφή. Αν η ζάχαρη λοιπόν είναι στα πρώτα 3, μην τα τρως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Monster+redbull+μπυρίτσες? Long story short μόνο νερό και γάλα. Και επειδή σε βλέπω επικίνδυνο σε παρερμηνείες, άσπρο γάλα , φρέσκο 2%. Και το νερό της βρύσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαε καλο πρωινο,φαε κατι στο ενδιαμεσο,φαε κανονικα το μεσημεριανο σου και το βραδυ πολυ φτωχα.

 

Συν της προπονησεις στο γυμναστηριο θα εισαι μια χαρα.

 

Παντα μιλαμε για οχι υπερβολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινησα και εγω γυμνασττηριο πρωτη φορα και επειδη ημουν τελειως αγυμναστος με εβαλε να κανω λιγο διαδρομο και κατι ασκησεις σε μηχανηματα.Περασαν δυο μερες και οι μυς κατω απο τους δικεφαλους με πονανε πολυ.Καταλαβαινω οτι ειναι λογω της ασκησης κτλ αλλα εχω μια απορια εγω οταν ποναω να πηγαινω γυμναστηριο η οχι ?Και επισης σκοπευω να πηγαινω 3 φορες την εβδομαδα θα πρεπει καθε φορα να γυμναζω αλλες μυικες ομαδες οπως εχω ακουσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινησα και εγω γυμνασττηριο πρωτη φορα και επειδη ημουν τελειως αγυμναστος με εβαλε να κανω λιγο διαδρομο και κατι ασκησεις σε μηχανηματα.Περασαν δυο μερες και οι μυς κατω απο τους δικεφαλους με πονανε πολυ.Καταλαβαινω οτι ειναι λογω της ασκησης κτλ αλλα εχω μια απορια εγω οταν ποναω να πηγαινω γυμναστηριο η οχι ?Και επισης σκοπευω να πηγαινω 3 φορες την εβδομαδα θα πρεπει καθε φορα να γυμναζω αλλες μυικες ομαδες οπως εχω ακουσει?

Δεν καταλαβαίνω αν εννοείς από την πίσω μεριά των δικεφάλων ή όντως κάτω στο αντιβράχιο αλλά δεν έχει τόση σημασία. Πιάσιμο είναι κάνε καλό ζέσταμα και μετά τα πρώτα σετ θα έχει φύγει ο πολύς ο πόνος.

 

Αρχικά κάνε το πρόγραμμα ένταξης που σου έχει βάλει ο γυμναστής για περίπου 1 μήνα για να εξοικειωθείς με το γυμναστήριο και την σωστή εκτέλεση των ασκήσεων και αργότερα αν θες βγάζουμε ένα πρόγραμμα 3 ημερών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αντιβραχιο εννουσα φιλε απλα μου εκανε εντυπωση πως πιαστηκα εκει αφου μονο μονοζυγο στο μηχανημα εκανα ολες οι αλλες ασκησεις ηταν για πλατη στηθος και ποδια.Ευχαριστω πολυ για την απαντηση οπως και να εχει :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινησα και εγω γυμνασττηριο πρωτη φορα και επειδη ημουν τελειως αγυμναστος με εβαλε να κανω λιγο διαδρομο και κατι ασκησεις σε μηχανηματα.Περασαν δυο μερες και οι μυς κατω απο τους δικεφαλους με πονανε πολυ.Καταλαβαινω οτι ειναι λογω της ασκησης κτλ αλλα εχω μια απορια εγω οταν ποναω να πηγαινω γυμναστηριο η οχι ?Και επισης σκοπευω να πηγαινω 3 φορες την εβδομαδα θα πρεπει καθε φορα να γυμναζω αλλες μυικες ομαδες οπως εχω ακουσει?

 

οσο περισσοτερο το αφηνεις τοσο χειροτερα γινεται.

 

Πχ σε καποιες σχολες ΜαιΤαι, σε πλακωνουν την πρωτη μερα και σου λενε 'ελα και αυριο για να σε ξαναπλακωσουμε' για να ξεκινησεις την προπονηση την τριτη μερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο περισσοτερο το αφηνεις τοσο χειροτερα γινεται.

 

Πχ σε καποιες σχολες ΜαιΤαι, σε πλακωνουν την πρωτη μερα και σου λενε 'ελα και αυριο για να σε ξαναπλακωσουμε' για να ξεκινησεις την προπονηση την τριτη μερα

Κλαίω...θες να τις φάς? Πήγαινε ΜαιΤαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν. Τα πραγματα πανε καλά αλλά διαβάζοντας το βιβλιο ¨you are your own gym¨ μπερδεύτηκα. Τελικά είναι καλύτερα να κάνουμε βάρη για να χτίσουμε μυς που είναι από μόνοι τους πηγή καύσης λίπους ´η να κάνουμε συνδυασμό βάρη και αεροβικη γυμναστική ;

 

Να σημειώσω: αεροβικη=ΗΙΙΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο που λες και δεν ξέρω τι λέει αλλά κάνοντας βάρη μόνο καλό μπορείς να κάνεις.

 

Αν έχεις ως στόχο την καύση λίπους πέρα από αερόβιο πρέπει να κοιτάξεις και για διατροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πολλαπλούς στόχους που ισως είναι και αντικρουομενοι όπως να αύξηση μυϊκή μάζα και να χάσω λίπος . Το 1ο επιτυγχάνεται μόνο με βάρη προφανώς. Το 2o επιτυγχάνεται με βάρη πάλι ´η με ΗΙΙΤ γυμναστική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάρη και HIIT θα είσαι μια χαρά. Ή ακόμα καλύτερα βάρη και μετά ένα barbell complex.Πχ. στα γρήγορα με άδεια μπάρα , 3 κύκλους από το παρακάτω στο τέλος της προπόνησης και καληνύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πολλαπλούς στόχους που ισως είναι και αντικρουομενοι όπως να αύξηση μυϊκή μάζα και να χάσω λίπος . Το 1ο επιτυγχάνεται μόνο με βάρη προφανώς. Το 2o επιτυγχάνεται με βάρη πάλι ´η με ΗΙΙΤ γυμναστική;

Aυτο ειναι το αγιο δισκοποτηρο της γυμναστικης ολοι αυτο θελουν.Οπως σου ειπαν και παραπανω  ειναι 70% διατροφη 30% γυμναστικη που στους πολυ προχωρημενους γινεται 60 -40%.

Φυσικα εννοουμε χωρις χρηση αναβολικων ουσιων,αλλα σιγουρα με χρηση καποιων συμπληρωματων.Αυτα για την μυικη κατασταση και το πως θα εχουμε ορατα και κλιμακωτα  αυξανομενα αποτελεσματα.

Για αρχη ξεκινα με την διατροφη  και  βλεπεις αλλιως θα προστεθεις και εσυ στην ατελειωτη λιστα  του 3μηνου επισκεπτη των γυμναστηριων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...