Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

το ιδιο τους ρωτησα και εγω αλλα δεν.. :-(

Έπρεπε να δεις αν είχανε κανά φακελάκι με 1-2 δόσεις με την ίδια πρωτεΐνη πριν πάρεις.

 

Δοκίμασε να την πουλήσεις είτε Link.png Site: http://www.bodybuilders.gr/forum/index.php">εδώ είτε Link.png Site: http://forum.bodybuilding.gr/">εδώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπρεπε να δεις αν είχανε κανά φακελάκι με 1-2 δόσεις με την ίδια πρωτεΐνη πριν πάρεις.

 

Δοκίμασε να την πουλήσεις είτε Link.png Site: http://www.bodybuilders.gr/forum/index.php">εδώ είτε Link.png Site: http://forum.bodybuilding.gr/">εδώ

Δεν νομιζω να μαφησουν να κανω τετοιο τοπικ εκει. Τελος παντων αν καποιος ενδιαφερθει μου το λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω! Να ρωτησω,υπαρχει ελπιδα καψιμο λιπους κυριως στην κοιλια χωρις να πηγαινουμε γυμναστηριο?? Επειδη εχω πολυ δυσκολο προγραμμα λογο δουλειας,η πιθανοτητα γυμναστηριου ειναι μηδαμινη,αλλα τα πραγματα με την κοιλια εχουν ξεφυγει,ειμαι αδυνατος και εχω κοιλια εγκυους 7 μηνων -.- Νταξει,τα βρομικα και οι πιτσες θα κοπουνε αλλα ποιος θα ηταν ο καλυτερος συνδυασμος ασκησης και διατροφης για τα πιο βελτιστα αποτελεσματα στο χασιμο απειρου λιπους στην κοιλια??

 

Επειδή όπως σωστά σου είπαν δε θα χάσεις λίπος μόνο από την κοιλιά αλλά από παντού, αν δεν κάνεις και βάρη θα γίνεις εντελώς κοκκαλιάρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπλήρωσα 2 μήνες όπου κάθε μέρα 5 μέρες την εβδομάδα έκανα επί μισή ώρα πριν το πρωινό ένα συνδυασμό τρεξίματος-βάρη. Νομίζω ότι ο συγκεκριμένος κύκλος έκλεισε.

 

Θα ήθελα να μου πείτε αν η σκέψη μου είναι σωστή:

 

3 φορές την εβδομάδα (Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή) μόνο αεροβική άσκηση -ήτοι ένας συνδυασμός από τρέξιμο / σκαλοπάτια / σπριντ

2 φορές τη βδομάδα (Τρίτη-Πέμπτη) βάρη - ένας συνδυασμός ασκήσεων για δικέφαλο / τρικέφαλο / στήθος / ώμους.

 

Πάντα μιλάμε για 30 λεπτά μάξιμουμ (λόγω έλλειψης χρόνου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπλήρωσα 2 μήνες όπου κάθε μέρα 5 μέρες την εβδομάδα έκανα επί μισή ώρα πριν το πρωινό ένα συνδυασμό τρεξίματος-βάρη. Νομίζω ότι ο συγκεκριμένος κύκλος έκλεισε.

 

Θα ήθελα να μου πείτε αν η σκέψη μου είναι σωστή:

 

3 φορές την εβδομάδα (Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή) μόνο αεροβική άσκηση -ήτοι ένας συνδυασμός από τρέξιμο / σκαλοπάτια / σπριντ

2 φορές τη βδομάδα (Τρίτη-Πέμπτη) βάρη - ένας συνδυασμός ασκήσεων για δικέφαλο / τρικέφαλο / στήθος / ώμους.

 

Πάντα μιλάμε για 30 λεπτά μάξιμουμ (λόγω έλλειψης χρόνου).

 

Όλα αυτά εξαρτόνται από τι στόχους έχεις θέσει. 

 

Το αερόβιό σου πες είναι οκ αλλά να κάνεις βάρη χωρίς πριν να έχεις ένα καλό γεύμα τότε είναι λάθος.

 

Σπίτι σου κάνεις βάρη ? Αν ναι τι έχεις στην διαθεσή σου και κάνεις μόνο χέρια στήθος και ώμους ?

 

Μόνο 30 λεπτά έχεις μέσα σε όλη την ημέρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύω από μεσημέρι μέχρι αργά το βράδυ, οπότε μόνο το πρωί έχω ελεύθερο. Αν είναι λάθος να κάνω τα βάρη πριν το πρωινό τότε είναι ΟΚ μετά το πρωινό και πριν το δεκατιανό, δηλαδή γύρω στις 10; Θα ήταν χρήσιμο στο δεκατιανό (που είναι πάντα φρούτο) να προσθέσω κι 1-2 αυγά βραστά για πρωτεϊνες; 

 

Ο στόχος είναι κατά πρώτον να φύγει η κοιλιά -αυτό πάει καλά μέχρι τώρα- και κατά δεύτερον να δυναμώσει το αδύνατο σώμα. Σαφώς και θα ήθελα όγκο αλλά δεν έχω το χρόνο να πάω γυμναστήριο -είμαι στο σπίτι με τη μικρή μου κόρη, εξ ου και ο περιορισμός τόσο σε χώρο όσο και σε χρόνο.

 

Από όργανα έχω έναν πάγκο και μια μπάρα και μερικούς δίσκους κιλών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι σε καλό δρόμο με το χάσιμο λίπους τότε μπορείς να μειώσεις τις αερόβιες σε 2 και βάρη σε 3...αν έχεις δρόμο ακόμα κράτα το έτσι. Σαββατοκύριακο δεν μπορείς να κάνεις προπόνηση?

 

Μετά τα βάρη τρώγε 2-3-4 (δεν ξέρω και τι διατροφή κάνεις αν κάνεις) βραστά αυγά μαζί με 1 μπανανούλα.

 

Αν θες και βοήθεια με το πρόγραμμα που κάνεις στα βάρη πόσταρε τι κάνεις για τυχόν διορθώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να κάνω Σ/Κ αλλά δεν επιβάλλεται και να ξεκουράζονται λγάκι οι μυες; Δε θα τους κάψω άμα κάνω συνέχεια γυμναστική;

 

Μπανάνα τρώω 1 κάθε μέρα αλλά το απόγευμα ενώ το πρωί τρώω πορτοκάλι. Επηρεάζει αρνητικά που τρώω την μπανάνα το απόγευμα;

 

Θα ποστάρω το πρόγραμμα με βάρη που θα ετοιμάσω για να μου πείτε τη γνώμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να κάνω Σ/Κ αλλά δεν επιβάλλεται και να ξεκουράζονται λγάκι οι μυες; Δε θα τους κάψω άμα κάνω συνέχεια γυμναστική;

 

Μπανάνα τρώω 1 κάθε μέρα αλλά το απόγευμα ενώ το πρωί τρώω πορτοκάλι. Επηρεάζει αρνητικά που τρώω την μπανάνα το απόγευμα;

 

Θα ποστάρω το πρόγραμμα με βάρη που θα ετοιμάσω για να μου πείτε τη γνώμη σας.

 

Περιμένω να μου πεις τι κάνεις με τα βάρη για να δούμε αν χρειάζεται ενδιάμεσα κάποιο κενό μέσα στην βδομάδα.

 

Όχι δεν επηρεάζει αρνητικά πότε το τρως απλά είναι καλύτερα να τρως μπανάνες ή πράσινα μήλα γύρω από την προπόνηση (δηλαδή πριν και μετά) γιατί έχουν υψηλούς υδατάνθρακες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπλήρωσα 2 μήνες όπου κάθε μέρα 5 μέρες την εβδομάδα έκανα επί μισή ώρα πριν το πρωινό ένα συνδυασμό τρεξίματος-βάρη. Νομίζω ότι ο συγκεκριμένος κύκλος έκλεισε.

 

Θα ήθελα να μου πείτε αν η σκέψη μου είναι σωστή:

 

3 φορές την εβδομάδα (Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή) μόνο αεροβική άσκηση -ήτοι ένας συνδυασμός από τρέξιμο / σκαλοπάτια / σπριντ

2 φορές τη βδομάδα (Τρίτη-Πέμπτη) βάρη - ένας συνδυασμός ασκήσεων για δικέφαλο / τρικέφαλο / στήθος / ώμους.

 

Πάντα μιλάμε για 30 λεπτά μάξιμουμ (λόγω έλλειψης χρόνου).

 

Δεν ξέρω τις οικονομικές δυνατότητές σου, αλλά θα πρότεινα αφού γυμνάζεσαι στο σπίτι να αγοράσεις ορθοστάτες για να μπορείς να κάνεις πιο ολοκληρωμένη προπόνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πάγκος έχει ενσωματωμένους ορθοστάτες. Πρόγραμμα:

Αεροβική



2’ σκαλοπάτια (ανέβασμα τρέχοντας – κατέβασμα περπατώντας)

2’ τρέξιμο χαλαρό

1’ σπριντ

2’ τρέξιμο χαλαρό


Σύνολο 7’ – 3 σετ – σύνολο 21’ – Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή


Βάρη
 

Δικέφαλους - 10 επαναλήψεις - http://www.muscleandstrength.com/exercises/standing-barbell-curl.html

Τρικέφαλους - 10 επαναλήψεις - http://www.muscleandstrength.com/exercises/close-grip-bench-press.html

Ώμοι – 10 επαναλήψεις - http://www.muscleandstrength.com/exercises/seated-barbell-press-behind-neck.html

Στήθος - λέω να κάνω κάμψεις γιατί με την μπάρα κάτι δεν έκανα καλά και τραυμάτισα κάποιον μυ – 10 επαναλήψεις  - διάλλειμα 30’’ ανάμεσα σε κάθε άσκηση


3 σετ συνολικά – Τρίτη, Πέμπτη, Σάββατο

 

Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αεροβική αν έχεις τις αντοχές προσπάθησε να κάνεις τα διαλείμματα υποδιπλάσια από τα sprint. π.χ. 1 λεπτό τρέξιμο και 30 δεύτερα περπάτημα ή 2 λεπτά τρέξιμο 1 λεπτό περπάτημα κ.ο.κ.

 

Το πρόγραμμα μπορείς να προσθέσεις πολλά αλλά απ' ό,τι καταλαβαίνω δεν μπορείς να ξεπερνάς το μισάωρο.

 

Μπορείς να κάνεις:

 

Τρίτη: Squat 4 * 6-12 (ανάλογα με τα κιλά που έχεις διαθέσιμα), stiff leg deadlift 4* 6-12, barbell calf raises 5 * 12-20

 

Πέμπτη: Όσο πονάς μην κάνεις τίποτα για στήθος μέχρι να περάσει, barbell curls 4* 6-12, reverse barbell curls 4 * 6-12

 

Σάββατο: barbell row 4 * 6-12, barbell pull over 4 * 6-12, close grip bench press 4* 6-12, γαλλικές με μπάρα 4 * 6-12

 

Αν δεν ξέρεις τις ασκήσεις πάτα να δεις στο Youtube ή ρώτα εδώ.

 

Διαλλείματα όσο μπορείς κράτα τα χαμήλα και μην ξεπερνάνε το 1μιση λεπτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...