Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Dakon θελω να το εφαρμοσω το προγραμμα σου αλλα με φοβιζει ρε συ..

 

Τοσο ζεσταμα;

 

Πχ εγω στα φυσιολογικα μου κανω 40+ σκοουτ.

 

Με το προγραμμα σου θα πρεπει να κανω το εξης αν τα λεω σωστα;

 

Επαναληψεισ 5* αδεια μπαρα

 

Επαναληψεισ 5* επι μπαρα+2.5 κιλα

 

Επαναληψεισ 5 +αλλα 2.5

 

Και μετα 5*5 σετ επι 7.5+7.5 την μπαρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Για να καταλάβω, θεωρείτε καλύτερο να ξεκινάς από χαμηλά κιλά και ν'ανεβαίνεις σταδιακά, μειώνοντας και τις επαναλήψεις όταν δε βγαίνουν τα σετ από το να κάνεις τα σετάκια στο μάξιμουμ που αντέχεις να τα βγάλεις και να ανεβαίνες όταν θα είσαι σε θέση να βγάλεις το σετ με περισσότερα κιλα; Αν ναι, γιατί αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξυ αλλων ,Deadlift  reverse grip 10x80,8x110,6x140 ,6x150

 

kai 45' αναβαση ανωμαλο 40%κλιση με 10kg στο backpack 

 

Παω να  φαω 1200 θερμιδες και να ψοφησω  , αν με ζητησει κανεις δεν ειμαι εδω...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα.... Ωραιος... Πολλα κιλα ρε συ μπραβο...

 

Εγω σημερα πηγα για ψωνια.. Καλα ηταν .. Παλι σημερα ενα ποτο θα πιουμε..

 

Τα λεφτα φευγουν σαν αερας...

 

Σημερα το μενου ειχε μπριζολες στο φουρνο με φρεσκιες και ψιλοκομενες πρασινες πιπεριες μαζι με ντοματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω, θεωρείτε καλύτερο να ξεκινάς από χαμηλά κιλά και ν'ανεβαίνεις σταδιακά, μειώνοντας και τις επαναλήψεις όταν δε βγαίνουν τα σετ από το να κάνεις τα σετάκια στο μάξιμουμ που αντέχεις να τα βγάλεις και να ανεβαίνες όταν θα είσαι σε θέση να βγάλεις το σετ με περισσότερα κιλα; Αν ναι, γιατί αυτό;

 

Προφανώς και είναι καλύτερο για σειρά από λόγους, καταρχάς με τα λίγα κιλά εισαγάγεις τους μύες καλύτερα στην άσκηση, τους φτάνεις στο υποθετικό όριο τους σταδιακά αποφεύγοντας έτσι ατυχήματα που έχουν να κάνουν με περιορισμένο εύρος κίνησης (τους ζεσταίνεις που λέμε). Αφετέρου, τους αιματώνεις καλύτερα με την αυξανόμενη αντίσταση.

Τέλος, έτσι κι αλλιώς οι τελευταίες επαναλήψεις γίνονται σε ένα μαξιμουμ το οποίο ο στόχος είναι να το αυξήσεις.

 

Ακόμα και η φυσιολογία του μυός με τις ταχέως και τις βραδέως συσταλτές ίνες προστάζει εναλλαγή πολλών επαναλήψεων με λίγα κιλά και λίγων με πολλά, για πιο καθολική εκγύμναση.

 

Αλλά ας συμπληρώσουν και τα παιδιά που ασχολούνται πιο σοβαρά από εμένα και που σηκώνουν και 100+ κιλά τακτικά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dakon θελω να το εφαρμοσω το προγραμμα σου αλλα με φοβιζει ρε συ..

 

Τοσο ζεσταμα;

 

Πχ εγω στα φυσιολογικα μου κανω 40+ σκοουτ.

 

Με το προγραμμα σου θα πρεπει να κανω το εξης αν τα λεω σωστα;

 

Επαναληψεισ 5* αδεια μπαρα

 

Επαναληψεισ 5* επι μπαρα+2.5 κιλα

 

Επαναληψεισ 5 +αλλα 2.5

 

Και μετα 5*5 σετ επι 7.5+7.5 την μπαρα;

 

 

Λες και είναι επιστήμη ρε παιδιά. Έχεις σήμερα 5x5x30 κιλά, την επόμενη προπόνηση 5χ5χ32,5 κιλά κ.ο.κ. Το ζέσταμα είναι άλλη ιστορία. Μη μπερδεύεστε μόνοι σας. Το λέω ΑΚΡΙΒΩΣ τι κάνετε στο ζέσταμα. Εσύ liverpool ξεκίνα με άδεια μπάρα. Οπότε την πρώτη προπόνηση το ζέσταμά σου είναι, 5χ20 (το βάρος της άδειας μπάρας), 5χ20, 3χ20 και κανονικά 5χ5χ20

 

Την επόμενη προπόνηση θα κάνεις 5χ5χ22,5. Το ζέσταμά σου θα είναι 5χ20, 5χ20, 3χ20 και κανονικά 5χ5χ20. 

 

¨Οταν θα φτάσεις στο 5χ5χ40 το ζέσταμά σου θα είναι 5χ20, 5χ20, 3χ32,5(0,8χ40) και κανονικά 5χ5χ40. 

 

Όταν φτάσεις 5χ5χ60 το ζέσταμά σου θα είναι 5χ20, 5χ30, 3χ45 (0.8χ60) και κανονικά 5χ5χ60

 

Δεν είναι πολλά, το ζέσταμα δεν έχει διάλειμμα. Και επίσης υπότιμάτε τον εαυτό σας, ή μπορεί η τεχνική σας να είναι πολύ κακή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dakon πηρα στυλο και χαρτι σημειωσα ολο το προγραμμα...

 

Απο δευτερα θα το εφαρμοσω...

 

Θα δουμε σε κανενα διμηνο τα αποτελεσματα..

 

Ας εχω τον αδερφο μου να χτυπιεται οτι θα κανω βλακειες...

 

Θα δουμε στο τελος ποιος ειχε δικιο...

 

Το καλο ειναι οτι εχω στην διαθεση μου πολλα 1,25-2,5 ..

 

Σε αυτο το προγραμμα απο τι καταλαβα η βοηθεια απο αλλον απογορευεται σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αγγίζει κανείς την μπάρα εκτός και αν αρχίσεις να πηγαίνεις κάτω αντί για πάνω. Μόνο όταν ζητήσεις να σε βοηθήσουν. Η μπάρα δεν αγγίζεται. Δε μετράει η επανάληψη. Μελέτα και την τεχνική των ασκήσεων. Τώρα στα ελαφριά, δούλεψε την τεχνική. Δες βίντεο. Διάβασε βιβλία. Δούλεψε την τεχνική τώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα καμια 3 φορες το καθε βιντεο που ποσταρες και εβλεπα που υστερω, πως θα τις κανω απο δευτερα. 

 

Πχ την ορθια κωπηλατικη την εκαναπιο πανω απο τι την κανει αυτος στο βιντεο..

 

 

Ειναι ευκαιρια τωρα να διορθωσω τυχον λαΘη.

 

Γιατι μερικοι δειχνουν τις αρσεις θανατου που το κορμι ειναι καθετο και αλλοι να πηγαινει μεχρι πισω πανω απο 90 μοιρες.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ, εχω χασει επεισόδια. Τι είναι αυτό το 5x5;

 

Σκουώτ κάνω όπως η φιλενάδα (

 )

(αν και είμαι λίγο πχιο hot than her! :P )

 

Την προηγούμενη βδομάδα έκανα 

 

12*45

10*50

8*55

6*60

 

δεν ένιωσα να τα φτύνω, μπορούσα να πάω 65 ξερωγω. Επειδη πάω με ένα φιλαράκι στο γυμναστήριο, να πάω στα όρια;

 

έχω ξαναγράψει το πρόγραμμα ποδιών βέβαια.

 

 
squat 
leg extention ενα ένα τα πόδια 12*25, 10*30, 8*35, 6*40 (τα 2 τελευταία με βοήθεια)
Leg Press 12*70, 10* 90, 8*110, 6*130
Barbell Stiff Leg Deadlift 12*30, 10*35, 8*40, 6*45 (τη φοβάμαι την άσκηση λόγο ελλειψης ευλυγισίας μην την πάθω στη μέση)
Lying Leg Cur  δεν έχω κάνει 2 βδομάδες γιατί έκανα μία ασκηση που μου έδειξε μια κοπέλα.
(σαν τον τυπο στο λινκ αλλά στηρίζω την πλάτη σε ένα πάγκο και βάζω την μπάρα για περισσότερα κιλά (σκέτη μπάρα απλά!) η άσκηση είναι τούμπανο αλλά δύσκολη επίσης.) 

 

 

Γάμπες 12*45. 10*50. 8*55, 6*60 (πάει κι άλλο βασικα)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...