Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι και άπειρα τα κιλά του όμως, ειδικά αν κάνει χρόνια γυμναστική οπότε οι πολλές επαναλήψεις δεν είναι απαραίτητα κακές. Άλλωστε (ναι θα με κράξετε αλλά θα το γράψω), έχει ψιλο αποδειχτεί ότι σε θέμα όγκου δεν έχει διαφορά αν θα κάνεις πολλές επαναλήψεις μέχρι αποτυχίας με λίγα κιλά ή λίγες με πολλά κιλά. (κάπου την έχω τη μελέτη να την ξεθάψω και θα την ανεβάσω)

 

Δεν χρειάζεται , πολλοί bodybuilders (μιλάμε για προ - τέρατα) κάνουν 15+ επαναλήψεις στην ασκησή τους. Για την αύξσηση μυικής μάζας είναι πολύ σημαντικό το "time under tension", δηλαδή πόσο ταλαιπωρείται ο μύς χρονικά γιαυτό στο κλασσικό bodybuilding ακόμα και όταν παίζουν πολλά κιλά χρησιμοποιούνται πολύ δισετ, drop set μικρά rest periods κτλ.

 

Πολλές επαναλήψεις είναι τουλάχιστον εξίσου καλές με πολά κιλά αν πάνε σε failure, όσον αφορά την μυική υπερτροφία.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Bench 1+ ,

Bench press: 5x72,5, 3x82,5, 10x92,5 (τα οποία δε μετράω καθώς ζήτησα βοήθεια από άπειρο spotter και με πήγε βοήθεια μέχρι τέλους, είχα άλλες 5 επαναλήψεις. Καλές για pump, κακές για δύναμη) Οπότε κάνω 3χ92,5 με έμπειρο spotter μη το σκίσουμε κιόλας.

Dumbell bench press: 3x10x26 (μείωσα αριθμό σετ στην 1+ εβδομάδα)

Dumbell row: 3x10x34

Rotator cuffs work

Decline situps +20 δίσκος: 3χ10

Face pulls ενδιάμεσα στα ζεστάματα του bench press

 

1 ώρα προπόνηση. Μπόμπα.

 

Επίσης στην αρχή 2 σετάκια κοιλιακούς σε ρωμαική και ραχιαίους και 2 wrestlers bridge χαλαρά. (αυτά γίνονται σε κάθε προπόνηση 2-3 σετάκια των 10 για ζέσταμα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα συμφωνήσω δεν ειναι και πολλά τα 12.5 βέβαια μετα την 16η επανάληψη απο το 3ο σέτ και μετά είναι λίγο απάλευτο οπότε μερικές φορές αποτυγχάνω στο 4 σετ.

Ισως πέσω στα 10 με ίδιες επαναλήψεις ή θα ανέβω στα 15 με 10 επαναλήψεις θα το δώ αυτό.

Επίσης υπάρχει και μέρα που ασχολούμαι μόνο με χέρια οπότε δεν καταπονούμαι με άλλες μυικές ομάδες με αποτέλεσμα να βγαίνουν.

 

 

Οσον αφορά το πρωινό θα το αλλάξω σε βρώμη ξηρούς καρπούς απο αυριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτείνετε ρε μια ασκηση πλάτης που να επιβαρύνει ώμους όσο το δυνατόν λιγότερο. Οχι κάτι κλασσικό τις κλασσικές τις ξέρω και τις δοκίμασα, κάτι εβρηματικό που να μήν έχω σκευτεί. 

 

O πόνος μου είναι εκεί που δείχνει η φώτο. Εχω βρεί ασκήσεις για όλο το υπόλοιπο σώμα πάντα αλλά οι κλασικές πλάτες pullups, τροχαλίες κοπηλατικές κτλ ακόμα ερεθίζουν. 

 

Οι τραυματισμοί μου γενικά πάνε πολύ καλά, αυτό είναι το τελευταίο που θέλω είμαι αρκετά χαρούμενος. Αν δεν κάνω πλάτη δεν πονάει τίποτα ουτε στην , ουτε μετά την προπόνηση (εκπληκτικά πράματα!)

post-50390-0-53913600-1378998841_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτείνετε ρε μια ασκηση πλάτης που να επιβαρύνει ώμους όσο το δυνατόν λιγότερο. Οχι κάτι κλασσικό τις κλασσικές τις ξέρω και τις δοκίμασα, κάτι εβρηματικό που να μήν έχω σκευτεί

 

Πόνεσα. Κυριολεκτικά. 

 

No offense, έτσι;

 

Κάτι θα σου βρει ο bosei, είναι γατόνι στις ασκήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτέ δεν έμαθα ορθογραφία σωστά και εδώ και χρόνια ελληνικά γράφω μόνο στα forum καθώς δουλειά τα πάντα ειναι αγγλικά. Το μυαλό μου απο μικρός δεν μπορουσε να καταλάβει ελληνική ορθογραφία γιατι δεν έχει κανόνες. Το αν το "σκεφτεί" γραφεται με φ η υ είναι random , οι κανόνες είναι φωνητικοί απο την αρχαία γλώσσα που δεν υπάρχει πια. Για αυτό τον λόγο ποτέ δεν τα κατάφερα και ας εχω πτυχία και μεταπτυχιακά και δεν ξερω γω τι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@alex εγώ θα πρότεινα καλό ζέσταμα στους ώμους με το που ξέκινας τη μέρα σου στο gym . Οσες φορές πηγαίνεις. Σε περίπτωση που δεν το κάνεις.

Εγώ είχα θέμα και πλέον έχει λυθεί σε μεγάλο ποσοστό με αυτό τον τρόπο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για πάνω πλάτη για αρχή.

 

Wrestlers bridge, hyperextensions, deadlifts, shrugs, leaning forward  shrugs, band lat pulldown

 

Βάλε μωρέ ένα λεξικό.

 

εκπληκτικά τα upper back good mornings, δεν ξέρω αν υπάρχει safety bar στο gym. Φαίνεται ακριβώς ότι έψαχνα. Μπορείς να σκεφτείς κάποιο τρόπο να γίνει χωρίς safety bar αν δεν βρω? H πλάτη μου είναι πολύ δυνατή και ογκώδης γενετικά και ότι κάνω θα φορτώσω καλά κιλά δεν θέλω να πάθω τίποτα χειρότερο 

 

(wreslers bridge φαίνεται να είναι για traps, deadlift θα μου γαμίσει το γόνατο, shrugs κάνω με πυρηνικά κιλά αλλά πάλι traps, band lat pulldown θα μου γαμήσει τον ώμο εκτός αν εννοείς να κάνω με λάστιχο , δεν το συζητάω καλύτερα καθόλου)

 

σπελλινκ correction έχω για αγγλικά.  

 

@alex εγώ θα πρότεινα καλό ζέσταμα στους ώμους με το που ξέκινας τη μέρα σου στο gym . Οσες φορές πηγαίνεις. Σε περίπτωση που δεν το κάνεις.

Εγώ είχα θέμα και πλέον έχει λυθεί σε μεγάλο ποσοστό με αυτό τον τρόπο 

 

αν δεν έκανα πυρηνικό ζέσταμα πρίν αρχίσω βάρη θα ήμουν νεκρός τώρα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτέ δεν έμαθα ορθογραφία σωστά και εδώ και χρόνια ελληνικά γράφω μόνο στα forum καθώς δουλειά τα πάντα ειναι αγγλικά. Το μυαλό μου απο μικρός δεν μπορουσε να καταλάβει ελληνική ορθογραφία γιατι δεν έχει κανόνες. Το αν το "σκεφτεί" γραφεται με φ η υ είναι random , οι κανόνες είναι φωνητικοί απο την αρχαία γλώσσα που δεν υπάρχει πια. Για αυτό τον λόγο ποτέ δεν τα κατάφερα και ας εχω πτυχία και μεταπτυχιακά και δεν ξερω γω τι. 

 

 

Αν η Ελληνική ορθογραφία είναι random η Αγγλική τι είναι;

Κανόνες υπάρχουν απλά δεν τους μαθαίνουμε όλους

Μαλλόν φταίει ότι στο μάθημα της Γλώσσας τα παιδία παίζει σε όλα τα σχολεία  :P

 

http://www.teicrete.gr/users/kutrulis/Glosika/Orthografia.htm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για πάνω πλάτη για αρχή.

 

Wrestlers bridge, hyperextensions, deadlifts, shrugs, leaning forward  shrugs, band lat pulldown

 

Βάλε μωρέ ένα λεξικό.

Hmmm ενδιαφερον , δεν ειχα ξαναδει τετοια ασκηση αν και το δικο μου gym  δεν εχει σιγουρα safety bar.

Alex εγω παντως στην θεση σου δεν θα το  πιεζα το θεμα  χιλιες φορες να κανεις ασκησεις που ξερεις αποδεδειγμενα πως δεν σε πειραζουν παρα να ρισκαρεις τραυματισμο που θα σε παει πολυ πισω ειδικα τωρα που λογικα μπαινουμε  ολοι σε "βαρυ" προγραμμα,εκτος απο τον Dakon που δεν βγηκε ποτε !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτέ δεν έμαθα ορθογραφία σωστά και εδώ και χρόνια ελληνικά γράφω μόνο στα forum καθώς δουλειά τα πάντα ειναι αγγλικά. Το μυαλό μου απο μικρός δεν μπορουσε να καταλάβει ελληνική ορθογραφία γιατι δεν έχει κανόνες. Το αν το "σκεφτεί" γραφεται με φ η υ είναι random , οι κανόνες είναι φωνητικοί απο την αρχαία γλώσσα που δεν υπάρχει πια. Για αυτό τον λόγο ποτέ δεν τα κατάφερα και ας εχω πτυχία και μεταπτυχιακά και δεν ξερω γω τι. 

Είναι μορφή δυσλεξίας η μη απομνημόνευση της ορθογραφίας.

αλλά μη μασάς, δεν έχει σημασία αυτό από την στιγμή που έχει παρέλθει και έχεις κάνει την καριέρα σου.

Offtopic αλλά nevermind

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτε κανονική μπάρα. Δε παθαίνετε τίποτα . Και λίγα κιλά ε? Άμα κρατήσετε τα πόδια ίσια όταν είστε καθιστοί απομονώνετε το πάνω μέρος της πλάτης και τα spinal erectors. Δεν είναι για χόρταση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alex αν και δεν διευκρινίζεις τι είδους άσκηση πλάτης θες (εννοώ για "εύρος" ή για "γέμισμα") ορίστε μία που λογικά δεν θα σε ενοχλεί καθόλου.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γέμισμα  φιλε και άλλο εύρος θα πετάξω. Καθαρά για lats. Αυτή που ποστάρες είναι πολύ κοντά σε αυτό που σκεφτόμουνα. Μου φαίνεται όμως ότι είναι και αυτή κυρίως traps ενώ εγώ θέλω lats

 

Θα δοκιμάσω τα good mornings, σίγουρα θα δοκιμάσω και το incline shrug , και τέλος θα δοκιμάσω και κοπηλατική αλλά με 30 ρες επαναλήψεις αντί για 10 να μήν ερεθίζεται ο τένοντας.. 

 

ότι μου δώσει πιο πολύ πόνο χωρίς πόνο θα το κρατήσω!



Αν η Ελληνική ορθογραφία είναι random η Αγγλική τι είναι;

Κανόνες υπάρχουν απλά δεν τους μαθαίνουμε όλους

Μαλλόν φταίει ότι στο μάθημα της Γλώσσας τα παιδία παίζει σε όλα τα σχολεία  :P

 

http://www.teicrete.gr/users/kutrulis/Glosika/Orthografia.htm

 

εχω πολλά να πώ στο θέμα αλλά δεν το κάνω είναι τελείως Off-topic. 



Είναι μορφή δυσλεξίας η μη απομνημόνευση της ορθογραφίας.
αλλά μη μασάς, δεν έχει σημασία αυτό από την στιγμή που έχει παρέλθει και έχεις κάνει την καριέρα σου.
Offtopic αλλά nevermind
 

 

 

έχεις δίκιο έχω συμπτώματα (όπως να θυμάμαι τα "ι" και "η" στις λέξεις ανάποδα ισως είμαι δυσλεκτικός. Χαχα στην δουλειά που κάνω στα @@ τους αν ξέρω ορθογραφία η όχι καθώς ξέρω πολύ πιο πολύπλοκα πράματα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...