Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κανω παραπανω απο εναν μηνα φιλε μου και μονο λιπος εχει φυγει, το βλεπω κιολας αφου βγαινουν οι κοιλιακοι. Για μυς δεν εχω προσεξει τπτ απολυτως, αντιθετως αφου γυμναζομαι και τρωω σωστα και παιρνω οσο πρωτεινη χρειαζεται το σωμα μου, τους βλεπω καθε μηνα να μεγαλωνουν.

 

Ενα ωραιο αρθρο απο τον Scooby. http://scoobysworkshop.com/cardio/#whendocardio

 

Ειπα να το μοιραστω.

 

Μια από τα ίδια κι εδώ. Η κοιλιά φεύγει και με τα ελάχιστα βάρη που κάνω βλέπω κι ένα ελαφρύ φούσκωμα στα μπράτσα. Για το χρόνο που αφιερώνω συνολικά στη γυμναστική, κάπου 30λεπτά μάξιμουμ τρέξιμο + βάρη 5 μέρες τη βδομάδα, τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Το κανω παραπανω απο εναν μηνα φιλε μου και μονο λιπος εχει φυγει, το βλεπω κιολας αφου βγαινουν οι κοιλιακοι. Για μυς δεν εχω προσεξει τπτ απολυτως, αντιθετως αφου γυμναζομαι και τρωω σωστα και παιρνω οσο πρωτεινη χρειαζεται το σωμα μου, τους βλεπω καθε μηνα να μεγαλωνουν.

 

Ενα ωραιο αρθρο απο τον Scooby. http://scoobysworkshop.com/cardio/#whendocardio

 

Ειπα να το μοιραστω.

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι κάνοντας HIIT πρωί πρωί με άδειο στομάχι καις μονάχα λίπος και οι μυς σου αναπτύσονται επαρκώς...

 

Το λέω επειδή όταν το έκανα παλαιότερα χωρίς να ξέρω τι κάνω υπήρχε τεράστια στασιμότητα στην ανάπτυξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσαμπα θα το παρω απ τον γαμπρο που αποφασισε να τραβηχτει στα γυμναστηρια και το παρατησε σε μια αποθηκη.

Δεν το θελω για γραμμωσεις, φουσκωματα κτλ. Για καθημερινη ασκηση, να "κρατιεσαι" καπως σε φορμα.

Απλα εχω δει κατι τυπακια με γαμω τα κορμια στο youtube που λενε οτι κανανε και 6pac με το συκγεκριμενο γι αυτο σας ρωταω...

Ολοι μου λενε οτι ειναι καλο γιατι παιζεις, λεει, με το βαρος σου. Μουφα ειναι τελικα;

Θα δεις πολλα τυπακια στο youtube να ''πουλανε'' τετοια πραγματα και πιστεψε με δεν κανανε σωμα με αυτο το οργανο γυμναστικης, το σωμα το κανανε στα γυμναστηρια και απλα τους φωναξαν να διαφημισουν το προιον. 

 

Κοιταξε φιλε μου,γενικα ΕΓΩ ειμαι τυπος που δεν ξοδευομαι σε οργανα γυμναστικης που ντεμεκ θα σε κανουν τουμπανο. Μπορεις να κανεις ακριβως τις ιδιες ασκησεις και μονος σου με δυο αλτηρες και θα εχεις και καλυτερα αποτελεσματα.

 

Αν θελεις να κρατιεσαι σε φορμα τοτε ξεκινα ''cardio'', τρεξιμο, περπατημα, ποδηλατο, σκοινακι κτλ. ( αν δεν σε ενδιαφερει το φουσκωμα)

Αν θελεις 6pac ξεκινα απτην κουζινα.

Αν θελεις παιχνιδια με το βαρος σου, ακολουθα Calisthenic γυμναστικη (καμψεις, μονοζυγα κτλ.)

 

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι κάνοντας HIIT πρωί πρωί με άδειο στομάχι καις μονάχα λίπος και οι μυς σου αναπτύσονται επαρκώς...

 

Το λέω επειδή όταν το έκανα παλαιότερα χωρίς να ξέρω τι κάνω υπήρχε τεράστια στασιμότητα στην ανάπτυξη...

Εσυ μιλας για HIIT(60s max και 30s rest) συγκεκριμενα αλλα υπαρχουν και αλλα interval cardio, οπως το Little method (60s max και 75s rest) που κανω εγω, ειναι φυσικα λιγο πιο ελαφρυ αλλα και παλι δεν αφηνει να πεσουν οι παλμοι της καρδιας σου κατω απο περιπου 85%. Και υπαρχει το tabata interval (20s max και 10s rest) και ειναι και λιγο επικινδυνο.

 

Η στασιμοτητα στην αναπτυξη μηπως οφειλοταν στο γεγονος οτι δεν ετρωγες σωστα( δεν επαιρνες αρκετη πρωτεινη) ή δεν γυμναζοσουν αρκετα? Απλα ρωταω μην παρεξηγεισαι.

Τι να πω φιλε μου, ψεματα δεν λεω παντως. Κανω τρεις φορες την βδομαδα βαρη και καθε μερα καλισθενικη γυμναστικη και φυσικα cardio πρωι και λιγο το βραδυ. Περισσοτερο σκοινακι και διαφορες ασκησεις οπως Burpees, mountain climbers κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ μιλας για HIIT(60s max και 30s rest) συγκεκριμενα αλλα υπαρχουν και αλλα interval cardio, οπως το Little method (60s max και 75s rest) που κανω εγω, ειναι φυσικα λιγο πιο ελαφρυ αλλα και παλι δεν αφηνει να πεσουν οι παλμοι της καρδιας σου κατω απο περιπου 85%. Και υπαρχει το tabata interval (20s max και 10s rest) και ειναι και λιγο επικινδυνο.

 

Η στασιμοτητα στην αναπτυξη μηπως οφειλοταν στο γεγονος οτι δεν ετρωγες σωστα( δεν επαιρνες αρκετη πρωτεινη) ή δεν γυμναζοσουν αρκετα? Απλα ρωταω μην παρεξηγεισαι.

Τι να πω φιλε μου, ψεματα δεν λεω παντως. Κανω τρεις φορες την βδομαδα βαρη και καθε μερα καλισθενικη γυμναστικη και φυσικα cardio πρωι και λιγο το βραδυ. Περισσοτερο σκοινακι και διαφορες ασκησεις οπως Burpees, mountain climbers κτλ.

Για τα άλλα προγράμματα που αναφέρεις δεν τα γνωρίζω μιας και δεν με πολυενδιαφέρει/αρέσει η αερόβια υψηλής έντασης αλλά όλα είναι στο ίδιο μοτίβο.

 

Έκανα ακριβώς τα ίδια από προπόνηση, διατροφή και ύπνο όπως τα κάνω και τώρα με την μόνη διαφορά ότι κάνω carb cycling τώρα που δεν νομίζω να έχει παίξει τόση διαφορά.

Ντάξει...αφού βλέπεις αποτελέσματα με ό,τι κάνεις συνέχισέ το απλά παραξενεύομαι που βάζεις και όγκο. Από διατροφή που κινείσαι? υπερθερμιδικά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα άλλα προγράμματα που αναφέρεις δεν τα γνωρίζω μιας και δεν με πολυενδιαφέρει/αρέσει η αερόβια υψηλής έντασης αλλά όλα είναι στο ίδιο μοτίβο.

 

Έκανα ακριβώς τα ίδια από προπόνηση, διατροφή και ύπνο όπως τα κάνω και τώρα με την μόνη διαφορά ότι κάνω carb cycling τώρα που δεν νομίζω να έχει παίξει τόση διαφορά.

Ντάξει...αφού βλέπεις αποτελέσματα με ό,τι κάνεις συνέχισέ το απλά παραξενεύομαι που βάζεις και όγκο. Από διατροφή που κινείσαι? υπερθερμιδικά ?

Φιλε μου, μην με ρωτας για θερμιδες και ολα τα υπολοιπα ''επιστημονικα'' γιατι τρελαινομαι μονο που τα ακουω. Ειχα δοκιμασει να μετραω την καθε θερμιδα και τα ειχα παιξει.

Διαφορα ειδα μονο οταν σταματησα να μετραω και το πηρα πιο χαλαρα.

 

ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ! Κραταω ΑΥΣΤΗΡΑ ΚΑΘΑΡΗ διατροφη καθε μερα με εξι γευματα και εχω μονο ενα cheatmeal την βδομαδα.

Επισης παιρνω περιπου 175γρ πρωτεινης την ημερα, 30 σε καθε γευμα. Αυτα! Και ναι ειμαι μια χαρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, μην με ρωτας για θερμιδες και ολα τα υπολοιπα ''επιστημονικα'' γιατι τρελαινομαι μονο που τα ακουω. Ειχα δοκιμασει να μετραω την καθε θερμιδα και τα ειχα παιξει.

Διαφορα ειδα μονο οταν σταματησα να μετραω και το πηρα πιο χαλαρα.

 

ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ! Κραταω ΑΥΣΤΗΡΑ ΚΑΘΑΡΗ διατροφη καθε μερα με εξι γευματα και εχω μονο ενα cheatmeal την βδομαδα.

Επισης παιρνω περιπου 175γρ πρωτεινης την ημερα, 30 σε καθε γευμα. Αυτα! Και ναι ειμαι μια χαρα :)

Κι εγώ μέχρι πριν τα χριστούγεννα έτσι έκανα δίνοντας βάση στην πρωτεϊνη κυρίως. Εδώ και ένα δίμηνο έχω δει καλύτερα αποτελέσματα που κάθομαι και μετράω πρωτ/υδατ/λιπ. Σε μένα έπαιξε ρόλο και η ψυχολογία γιατί σκέφτομαι ότι τα έχω κάνει όλα "τέλεια" ή ξέρω γω πηγαίνω για προπόνηση και λέω ντάξει...έφαγα μπόλικο υδατάνθρακα πιό πριν και βγάζω ενέργεια στην προπόνηση. Μπορεί να μην ισχύουν εν τέλει όλα αυτά αλλά δίνουν ένα boost.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ μέχρι πριν τα χριστούγεννα έτσι έκανα δίνοντας βάση στην πρωτεϊνη κυρίως. Εδώ και ένα δίμηνο έχω δει καλύτερα αποτελέσματα που κάθομαι και μετράω πρωτ/υδατ/λιπ. Σε μένα έπαιξε ρόλο και η ψυχολογία γιατί σκέφτομαι ότι τα έχω κάνει όλα "τέλεια" ή ξέρω γω πηγαίνω για προπόνηση και λέω ντάξει...έφαγα μπόλικο υδατάνθρακα πιό πριν και βγάζω ενέργεια στην προπόνηση. Μπορεί να μην ισχύουν εν τέλει όλα αυτά αλλά δίνουν ένα boost.

Τελικα ειναι οπως το βλεπει κανεις. Εγω απλως καταλαβα καποια στιγμη πως ειναι ενα ταξιδι που ξεκινα, δεν θα γινει σε μια μερα αλλα θα παρει χρονια και δεν βιαζομαι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω ξεκίνησα γυμναστική για να χάσω κοιλιά και να φουσκώσω λίγο τα κοκκαλιάρικα χέρια αλλά σύντομα ανακάλυψα ότι η μαγεία βρίσκεται στην ίδια τη γυμναστική, και κυρίως στο αίσθημα ευεξίας* που αφήνει μετά. Κάνω γυμναστική 7:00-7:30 το πρωί κι έχω ενέργεια όλη τη μέρα. Δεν το έχω ξαναβιώσει αυτό. 

 

Σαφώς μετράει και η διατροφή. 70-30 όπως έγραψε και κάποιος παραπάνω.

 

 

*χαριτολογώντας λέω στους φίλους μου ότι η αίσθηση αυτή προέρχεται από τη συγκίνηση που νιώθεις επειδή τέλειωσε το μαρτύριο :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H διατροφη ειναι το αλφα και ωμεγα ,αλλα κανουμε που κανουμε γυμναστικη  να βλεπουμε  και καποιο αποτελεσμα  μην "κοπανιομαστε " τσαμπα. :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω βαρεσα πλατω, παντως...

 

αλλαγη στα παντα...

Αν έκανες bodybuilder-ιστικο πρόγραμμα, δηλαδή 1ή2 μυικές ομάδες ανά προπόνηση δοκίμασε να κάνεις για κανά μήνα μέχρι να ξεκολήσεις full body workout.

 

Είμαι στην 3η βδομάδα που κάνω full body και πέρα από το ξεκόλλημα έχω ανεβεί πολύ σε δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έκανες bodybuilder-ιστικο πρόγραμμα, δηλαδή 1ή2 μυικές ομάδες ανά προπόνηση δοκίμασε να κάνεις για κανά μήνα μέχρι να ξεκολήσεις full body workout.

 

Είμαι στην 3η βδομάδα που κάνω full body και πέρα από το ξεκόλλημα έχω ανεβεί πολύ σε δύναμη.

 

σκεφτομαι να το αλλαξω τις ωρες προπονησης (απο νυχτα σε μερα)...

 

i dont know yet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αν έκανες bodybuilder-ιστικο πρόγραμμα, δηλαδή 1ή2 μυικές ομάδες ανά προπόνηση δοκίμασε να κάνεις για κανά μήνα μέχρι να ξεκολήσεις full body workout.

 

Είμαι στην 3η βδομάδα που κάνω full body και πέρα από το ξεκόλλημα έχω ανεβεί πολύ σε δύναμη.

σκεφτομαι να το αλλαξω τις ωρες προπονησης (απο νυχτα σε μερα)...

 

i dont know yet

Ποσο νυχτα; Αν πας μετα τις 9 επιβαλλεται να αλλαξεις ωραριο διοτι τσαμπα πας τοσο αργα εκτος αν εισαι νυχτεριδα στο βιολογικο ρολοι οποτε παω πασοSent from my iPhone5 using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο νυχτα; Αν πας μετα τις 9 επιβαλλεται να αλλαξεις ωραριο διοτι τσαμπα πας τοσο αργα εκτος αν εισαι νυχτεριδα στο βιολογικο ρολοι οποτε παω πασοSent from my iPhone5 using Insomnia

 

...?

 

academic text, if you may?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...