Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Επιμενω επι του θεματος τν καρδιοαναπνευστικων ασκησεων, τρεξιμο, ποδηλατο κτλ. χρηζει απαραιτητης εξετασης, υπερηχος τριπλεξ καρδιας. Δν κανει διακρισεις σε φυλο, ηλικια, σωματοτυπο. Προσεχετε για να εχετε ινσομνιακς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμενω επι του θεματος τν καρδιοαναπνευστικων ασκησεων, τρεξιμο, ποδηλατο κτλ. χρηζει απαραιτητης εξετασης, υπερηχος τριπλεξ καρδιας. Δν κανει διακρισεις σε φυλο, ηλικια, σωματοτυπο. Προσεχετε για να εχετε ινσομνιακς.

 

Κοίτα, γενικά ένας υπέρηχος όχι μόνο για το τρέξιμο αλλά γενικά είναι καλό να γίνει α)στην παιδική ηλικία β)στην εφηβική ηλικία γ)σε τακτά διαστήματα μετά. Είναι δωρεάν για τους ασφαλισμένους και φθηνό για τους ανασφάλιστους. Είναι καλό επίσης να γίνονται κι άλλες εξετάσεις στους αθλούμενους ανά ηλικία και φύλο ώστε να είναι ήρεμοι που σε προηγμένες χώρες γίνονται με το έτσι θέλω. Εδώ ακόμα όταν βήχει κάποιος ο άλλος δίνει αντιβιοτικά έτσι για να είναι σίγουρος. 

Θα κάτσω κάποια στιγμή με ηρεμία να γράψω ένα ποστ που θα λέει τι εξετάσεις χρειάζονται και πότε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κανω υποχρεωτικα καθε χρονο εξετασεις για να ανανεωνω τις καρτες αθλητη που εχω αλλα και να μπορω να ειμαι ασφαλιςμενος κατι που ειναι υποχρεωτικο για αποστολες στο εξωτερικο. Ειναι αδιανοητο κατα την γνωμη μου να μην κανεις εξετασεις το 2013 ακομα και αν δεν ασχολεισαι με καποιο αθλημα.<br><br>

Sent from my ipad4 using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα, μια που έχουμε γιατρό στην ομάδα, να μας πει για την προγνωστική αξία των εξετάσεων. Αν βρουν κάτι, βρήκαν, ασχολείτε ο παθών με το θέμα που ανέκυψε. 

 

Αν δεν βρουν όμως, μπορούμε να πούμε ότι το άτομο είναι εντάξει; Το λέω αυτό καθώς έχω γνωστό που έκανε στον πατέρα του υπέρηχο καρδιάς, όλα εντάξει, και πηγαίνοντας στο αμάξι -εξω από το ιατρείο λέμε- έπαθε ανακοπή και πάει. Την ιδια στιγμή, πάνω από το 50% όσων παθαίνουν έμφραγμα στην Αμερική έχουν χοληστερίνη σε "φυσιολογικά" επίπεδα.

 

Δώσε τα φωτα σου doc!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κανω υποχρεωτικα καθε χρονο εξετασεις για να ανανεωνω τις καρτες αθλητη που εχω αλλα και να μπορω να ειμαι ασφαλιςμενος κατι που ειναι υποχρεωτικο για αποστολες στο εξωτερικο. Ειναι αδιανοητο κατα την γνωμη μου να μην κανεις εξετασεις το 2013 ακομα και αν δεν ασχολεισαι με καποιο αθλημα.<br><br>

Sent from my ipad4 using Insomnia

 

καλα με εψησες θα πάω να κάνω. Εκανα εξεταση αίματος πρίν 3 μήνες που κατέληξα λιποθυμος στο νοσοκομείο απο ποτό αλλά αυτές δεν πιάνουν φαντάζομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πως βρε Γιάννη, όλα εντάξει και ο άνθρωπος μετά από μισή ώρα έπαθε ανακοπή; Προσωπικά γνωρίζω ότι ο υπέρηχος δείχνει ένα ποσοστό του προβλήματος όπως και το τεστ κοπώσεως. Τα κλινικά όμως αυτά ευρήματα επιβεβαιώνονται με πιο εξειδικευμένες εξετάσεις όπως εξέταση θαλίου, στεφανιογραφία.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, οι εξετάσεις δεν έχουν τόσο μεγάλο ποσοστό ψευδός αρνητικού (ότι δεν έχεις κάτι ενώ έχεις τελικά) αλλά έχουν ένα σχετικά μεγάλο ποσοστό ψευδός θετικού (δείχνουν ότι έχεις κάτι ενώ δεν έχεις) περίπου 1%, ή και λιγότερο ανάλογα με το μηχάνημα, το είδος της εξέτασης, την εμπειρία του γιατρού. Όσο κι αν το συμπιέσεις το 1% αυτό δεν παύεις να έχεις ένα μικρό ποσοστό λάθους. 

 

Κατά τη γνώμη μου σε έναν έμπειρο γιατρό είναι δύσκολο να συμβεί αυτό που έγραψες δλδ να κάνει σφοδρό λάθος στην διάγνωση δίνοντας ψευδός αρνητικό. Υπάρχει όμως μια πιθανότητα ας πούμε 1/10000 να σου πει ότι έχει κάτι που δεν το έχεις. Γι' αυτό και πάντα πριν προβούμε σε θεραπεία ζητάμε δεύτερη γνώμη, δεύτερο check up. 

 

Το ετήσιο check up πριν τα 40 πρέπει να περιλαμβάνει, να δει ο γιατρός τα μάτια με ένα οφθαλμοσκόπιο, τα αυτιά με ωτοσκόπιο, τη στάση του σώματος, τον τρόπο που βαδίζεις, την ισορροπία σου, να ψηλαφίσει την κοιλιακή σου χώρα. Αυτά γίνονται γρήγορα και αναίμακτα. Να μετρήσει την πίεση σου σε καθιστή στάση, ξαπλωμένο και όρθιο, να σε ακροαστεί με το στηθοσκόπιο (καρδιά και αναπνευστική λειτουργία), να ψηλαφίσει τους λεμφαδένες σου, να ελέγξει το στόμα σου για παρά φύσιν μορφώματα, να δει τις ελιές σου με μεγέθυνση και αν είναι δυνατόν να τις καταγράψει. Να σου μάθει να κάνεις ψηλάφηση στους όρχεις αν είσαι νεαρός ή στο στήθος αν είσαι κοπέλα. Αν αθλείσαι πρέπει να ελέγξει τις αρθρώσεις σου και να ψάξει για τυχόν προβλήματα εκ κοπώσεως ή τραυματισμούς.  

Στη συνέχεια καλό είναι να γίνεται μία γενική αίματος και ταχύτητα καθίζησης ερυθρών, ενώ σε περίπτωση λήψεις συμπληρωμάτων να ελεγχθεί και η ηπατική λειτουργία και να γίνει γενική ούρων. 

Επίσης σημαντικό είναι μια φορά στην 2ετία να μετράει κανείς χοληστερόλη, γλυκόζη κλπ βιοχημικά (για νέους ανθρώπους μιλάμε δεν είναι μόνο για τους παππούδες, ειδικά αν λαμβάνουν και συμπληρώματα). 

Καλό είναι επίσης κάθε 5ετία να γίνεται ένας υπέρηχος καρδιάς και κάθε 8ετία μία ακτινογραφία θώρακος. 

Στις γυναίκες καλό είναι κάθε έτος να γίνεται τεστ ΠΑΠ και υπέρηχος+μαστογραφία (και εδώ δυστυχώς το ψευδώς θετικό μένει). 

 

Η ιδιαιτερότητα του αθλούμενου είναι ότι πολλές φορές έχει κάποια φλεγμονή από τραυματισμό ή γενικευμένη άσηπτη φλεγμονή λόγω αποκατάστασης. Είναι άρα αναμενόμενη η ύπαρξη κάποιου λεμφαδένα μικρού μεγέθους, ευκίνητου και επίσης μια λογική αύξηση στα λευκά, με τον κατάλληλο τύπο πάντα να παραμένει. 

Επίσης, είναι συνήθως λίγο δύσκολο να τους πιέσεις σε πιθανό τεστ κοπώσεως αλλά γίνεται. Τέλος πρέπει να ελέγχεται η σπονδυλική στήλη για τυχόν παραμορφώσεις. 

Αν κάποιος ασχολείται επαγγελματικά καλό είναι να επισκεφτεί αθλητιάτρο φυσικά. 

 

Τώρα για τα περιστατικά που αναφέρεις, ο φίλος σου ή ήταν πολύ άτυχος (η εξέταση δεν έδειξε κάτι ή δεν ήταν πρόβλημα που φαινόταν στον υπέρηχο) ή δεν είχε καλό γιατρό. Σε ότι αφορά στην χοληστερόλη, δεν είναι 1-1 γραμμική σχέση, ούτε είναι 50% το ποσοστό, είναι αρκετά λιγότερο (κοντά στο 30). Γίνεται επίσης ακόμα μικρότερο αν αφαιρέσεις από αυτό τους παχύσαρκους, τους διαβητικούς και τους ανθρώπους με συγγενή καρδιοπάθεια. Η χοληστερόλη είναι ένας δείκτης αυτό και μόνο δεν είναι διαγνωστική αλλά προγνωστική εξέταση. 



υγ αν ξέχασα κάτι μην βαράτε (σε σένα αναφέρομαι Lucifer αν διαβάζεις)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εγω κανω υποχρεωτικα καθε χρονο εξετασεις για να ανανεωνω τις καρτες αθλητη που εχω αλλα και να μπορω να ειμαι ασφαλιςμενος κατι που ειναι υποχρεωτικο για αποστολες στο εξωτερικο. Ειναι αδιανοητο κατα την γνωμη μου να μην κανεις εξετασεις το 2013 ακομα και αν δεν ασχολεισαι με καποιο αθλημα.

 

 

Sent from my ipad4 using Insomnia

καλα με εψησες θα πάω να κάνω. Εκανα εξεταση αίματος πρίν 3 μήνες που κατέληξα λιποθυμος στο νοσοκομείο απο ποτό αλλά αυτές δεν πιάνουν φαντάζομαι...

Ειπαμε να πινουμε εσυ ηπιες ολο τον ωκεανο .Sent from my ipad4 using Insomnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι αν ξέχασες κάτι. Το θέμα είναι ότι 1η φορά ακούω για τέτοιες εξετάσεις σε ετήσια βάση. Τις περισσότερες πρέπει να τις έχω κάνει μια φορά στη ζωή μου, έφηβος.

 

Το ετήσιο check up πριν τα 40 πρέπει να περιλαμβάνει, 1. να δει ο γιατρός τα μάτια με ένα οφθαλμοσκόπιο, 2. τα αυτιά με ωτοσκόπιο, 3. τη στάση του σώματος, 4. τον τρόπο που βαδίζεις, 5. την ισορροπία σου, 6. να ψηλαφίσει την κοιλιακή σου χώρα. Αυτά γίνονται γρήγορα και αναίμακτα. Να μετρήσει την πίεση σου σε 7. καθιστή στάση, 8. ξαπλωμένο και 9. όρθιο, να σε ακροαστεί με το στηθοσκόπιο 10. (καρδιά και αναπνευστική λειτουργία), 11. να ψηλαφίσει τους λεμφαδένες σου, 12. να ελέγξει το στόμα σου για παρά φύσιν μορφώματα, 13. να δει τις ελιές σου με μεγέθυνση και αν είναι δυνατόν να τις 14. καταγράψει. Να σου μάθει να κάνεις 15. ψηλάφηση στους όρχεις αν είσαι νεαρός ή στο στήθος αν είσαι κοπέλα.

 

Έλεγχος 15 σημείων που λέμε; :) Κι αυτά από παθολόγο ή θες ξεχωριστα οφθαλμίατρο, ωρλ, ουρολόγο, παθολόγο ;

 

Κι αν πάω αυριο στον παθολόγο στο Κέντρο Υγειας και του πω ότι μου είπε ο γιατρός του φόρουμ να κάνω αυτό το κατεβατό έλεγχο θα μου πει "Καλώς σου είπε" ή θα μου πει "τι μαλακίες διαβάζετε στο ιντερνετ" και θα με διαολοστείλει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Έλεγχος 15 σημείων που λέμε; :) Κι αυτά από παθολόγο ή θες ξεχωριστα οφθαλμίατρο, ωρλ, ουρολόγο, παθολόγο ;

 

A, γεια σου κι εγώ αυτό ήθελα να ρωτήσω. Ποιος γιατρός τα κάνει όλα αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδανικά όχι από παθολόγο αλλά από γενικής ιατρικής (ειδικός γενικής ιατρικής), που έχει κάνει 6μηνο ανά ειδικότητα και έχει πολλές γνώσεις σε κάθε πεδίο. 

Το αν τις κάνουν ή όχι στο Τατζικιστάν που ζούμε είναι άλλο θέμα. Υπάρχουν πάντως αρκετοί που θα φιλοτιμηθούν και στο ΕΣΥ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...