Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικα εχω προσεξει οτι οταν φτανω στα ορια μου το υπολοιπο της ημερας ειμαι ευεξαπτος και κοιμαμαι δυσκολα το βραδυ. Την επομενη ειμαι αρνακι εκτος αν ζοριστω με το ποδηλατο σε κανενα βουνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Τρωω περιπου 8 αυγα καθε μερα (ενα ολοκληρο και 7 ασπραδια)..4 κατα της 12:30 και αλλα 4 μετα την προπονηση.

 

Να τα μειωσω στα 5 και να τρωω και τον κροκο ή θα βαρεσει κοκκινα η χοληστερινη...

 

Εγω για καποια χρονια ετρωγα τα ασπραδια 4 αυγων στο γευμα. Πειραματιστηκα πολυ με το ποσους κροκους επρεπε να τρωω. Απο 0 μεχρι 4. Τελικα ειδα οτι σε μενα ηταν καλυτερο να τρωω 3 ολοκληρα αυγα στο γευμα. Μπορουσα να τα αφομοιωσω πληρως χωρις παρενεργειες απο χοληστερινη .Μπορουσα  μεχρι 4 γευματα με 3 αυγα στο γευμα, αρκει γευμα με γευμα να εχει 4 ωρες αποσταση. Οταν ετρωγα 4 ολοκληρα αυγα στο γευμα εβλεπα οτι τα πραγματα ειναι οριακα για μενα και γιαυτο καλυτερη ειναι η χρηση 3 ολοκληρων αυγων στο γευμα. Το μονο προβλημα που υπηρχε ηταν οτι οσο ετρωγα βραστα τα αυγα  οταν χρησιμοποιουσα πανω απο 1.5 κροκο στο γευμα αρχιζε καποια 
δυσφορια στις αρθρωσεις γιαυτο και για μεγαλο χρονικο διαστημα περιοριζομουν στον 1.5 
κροκο. Οταν ομως αρχισα να τρωω τα αυγα τηγανητα δεν υπηρχε αυτη η δυσφορια στις αρθρωσεις . Ετσι καταληξα στα 3 ολοκληρα τηγανητα αυγα.
Για να αφομοιωσει ο οργανισμος το ασπραδι του αυγου χρειαζεται αλατι . Αν δεν βαζεις αλατι στα αυγα προκαλεις προβληματα στο νευρικο συστημα. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ τις 2 εβδομάδες που μπήκα ξανά σε πρόγραμμα μετα απο το καλοκαίρι έχω μεγάλη υπερένταση .. Σε σημείο που δυσκολεύομαι στον υπνο τα βράδια. Αλλά πιστεύω θα επανέλθω στα φυσιολογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγω για καποια χρονια ετρωγα τα ασπραδια 4 αυγων στο γευμα. Πειραματιστηκα πολυ με το ποσους κροκους επρεπε να τρωω. Απο 0 μεχρι 4. Τελικα ειδα οτι σε μενα ηταν καλυτερο να τρωω 3 ολοκληρα αυγα στο γευμα. Μπορουσα να τα αφομοιωσω πληρως χωρις παρενεργειες απο χοληστερινη .Μπορουσα  μεχρι 4 γευματα με 3 αυγα την ημερα, αρκει γευμα με γευμα να εχει 4 ωρες αποσταση. Οταν ετρωγα 4 ολολκηρα αυγα στο γευμα εβλεπα οτι τα πραγματα ειναι οριακα για μενα και γιαυτο καλυτερη ειναι η χρηση 3 ολοκληρων αυγων στο γευμα. Το μονο προβλημα που υπηρχε ηταν οτι οσο ετρωγα βραστα τα αυγα  οταν χρησιμοποιουσα πανω απο 1.5 κροκο στο γευμα αρχιζε καποια 
δυσφορια στις αρθρωσεις γιαυτο και για μεγαλο χρονικο διαστημα περιοριζομουν στον 1.5 
κροκο. Οταν ομως αρχισα να τρωω τα αυγα τηγανητα δεν υπηρχε αυτη η δυσφορια στις αρθρωσεις . Ετσι καταληξα στα 3 ολοκληρα τηγανητα αυγα.
Για να αφομοιωσει ο οργανισμος το ασπραδι του αυγου χρειαζεται αλατι . Αν δεν βαζεις αλατι στα αυγα προκαλεις προβληματα στο νευρικο συστημα. 

 

 

Ναι, ακριβώς όπως το γράφεις δούλεψε σε σένα. Δεν σημαίνει όμως ότι είναι το σωστό απαραίτητα για τον γενικό πληθυσμό ή τον αθλούμενο πληθυσμό. Εδώ άλλος σε bb φόρουμ γράφει ότι τρώει 16 ολόκληρα την μέρα και δεν έχει ldl ανεβασμένη. Σημαίνει κάτι αυτό; 

 

Όσο για αυτό με το ασπράδι και το αλάτι, το ασπράδι είναι σύμπλοκο πρωτεϊνών και μεταβολίζεται άριστα χωρίς την προσθήκη άλατος. 

Προβλήματα στο νευρικό σύστημα τα οποιαδήποτε αμινοξέα λαμβάνονται σε λογική ποσότητα και ποσοστό δεν θα προκαλέσουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρωω περιπου 8 αυγα καθε μερα (ενα ολοκληρο και 7 ασπραδια)..4 κατα της 12:30 και αλλα 4 μετα την προπονηση.

 

Να τα μειωσω στα 5 και να τρωω και τον κροκο ή θα βαρεσει κοκκινα η χοληστερινη...

 

Αντί να ρωτάς στο ινσομνια, δε πας μουδανιά να κάνεις μια εξέταση αίματος να δεις που βρίσκεσαι; Και κάνε άλλη μια τα χριστούγεννα να δεις πώς σε πιάνουν κι αν αυξήθηκε η χοληστερίνη. Πάντως τα ασπράδια δεν έχουν ούτε χοληστερίνη ούτε λίπος -ή μάλλον, έχουν πολύ λίγο.

 

Γιατρέ, υπάρχει κανα σαιτ να δω για τον αγώνα αυτό; Θέλω να αρχίσω να παίρνω μέρος σε τέτοιες διοργανώσεις, δεν το έχω κάνει ποτέ κι έχω μια περιέργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε δεν ειπα οτι εχω κανενα προβλημα..

 

Θα παω να κανω εξετασεις να δω που βρισκομαι αλλα οχι τωρα.. Ακομα δεν πηγα στην καινουργια δουλεια δεν μπορω να τους πω α εγω αυριο παω για εξετασεις αιματος..

 

Ειχα κανει τον Μαιο και τα επιπεδα ηταν ολα φυσιολογικα. Θα ξανακανω τωρα που εχω αλλαξει την διατροφη μου και κανω γυμναστικη να δω που ειμαι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ακριβώς όπως το γράφεις δούλεψε σε σένα. Δεν σημαίνει όμως ότι είναι το σωστό απαραίτητα για τον γενικό πληθυσμό ή τον αθλούμενο πληθυσμό. Εδώ άλλος σε bb φόρουμ γράφει ότι τρώει 16 ολόκληρα την μέρα και δεν έχει ldl ανεβασμένη. Σημαίνει κάτι αυτό; 

 

Όσο για αυτό με το ασπράδι και το αλάτι, το ασπράδι είναι σύμπλοκο πρωτεϊνών και μεταβολίζεται άριστα χωρίς την προσθήκη άλατος. 

Προβλήματα στο νευρικό σύστημα τα οποιαδήποτε αμινοξέα λαμβάνονται σε λογική ποσότητα και ποσοστό δεν θα προκαλέσουν. 

 

Τιποτα δεν ισχυει για ολους. Ο καθε ανθρωπος εχει τις δικες του διατροφικες του αναγκες αναλογα με τον σωματοτυπο του ,τις παθησεις ή ευαισθησιες σε θεματα υγειας που εχει , τις καθημερινες του δραστηριοτητες , τα γονιδια του.

 

Το αυγο ειναι απο τις ποιο πολυτιμες τροφες οχι μονο για την πρωτεινη που εχει αλλα και για τις βιταμινες  και την λεκιθινη που εχει .

Το να λεγεται απο αρκετους οτι πρεπει να κραταμε χαμηλα την καταναλωση των αυγων ειναι γελοιο για το μεγαλυτερο μερος του πληθυσμου και σωστο μονο σε ειδικες περιπτωσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ναι, ακριβώς όπως το γράφεις δούλεψε σε σένα. Δεν σημαίνει όμως ότι είναι το σωστό απαραίτητα για τον γενικό πληθυσμό ή τον αθλούμενο πληθυσμό. Εδώ άλλος σε bb φόρουμ γράφει ότι τρώει 16 ολόκληρα την μέρα και δεν έχει ldl ανεβασμένη. Σημαίνει κάτι αυτό; 

 

Όσο για αυτό με το ασπράδι και το αλάτι, το ασπράδι είναι σύμπλοκο πρωτεϊνών και μεταβολίζεται άριστα χωρίς την προσθήκη άλατος. 

Προβλήματα στο νευρικό σύστημα τα οποιαδήποτε αμινοξέα λαμβάνονται σε λογική ποσότητα και ποσοστό δεν θα προκαλέσουν. 

 

Τιποτα δεν ισχυει για ολους. Ο καθε ανθρωπος εχει τις δικες του διατροφικες του αναγκες αναλογα με τον σωματοτυπο του ,τις παθησεις ή ευαισθησιες σε θεματα υγειας που εχει , τις καθημερινες του δραστηριοτητες , τα γονιδια του.

 

Το αυγο ειναι απο τις ποιο πολυτιμες τροφες οχι μονο για την πρωτεινη που εχει αλλα και για τις βιταμινες  και την λεκιθινη που εχει .

Το να λεγεται απο αρκετους οτι πρεπει να κραταμε χαμηλα την καταναλωση των αυγων ειναι γελοιο για το μεγαλυτερο μερος του πληθυσμου και σωστο μονο σε ειδικες περιπτωσεις.

Δεν εγραψα αυτο πριν, απλα οτι χρειαζεται μετρο και οτι υπαρχει μια γενικη οδηγια για τον πληθυσμο. Αθλουμενος ή μη δεν πρεπει να την αγνοεις. Αν αγνοεις την στατιστικη δεν θα σε αγνοησει κι αυτη. Υπαρχει κατι που δουλευει για το 90 τοις εκατο του πληθυσμου κι αυτο ειναι οχι >300 mg χοληστερολη ημερησιως. Επισης τι εννοεις απο καποιους και τι εννοεις χαμηλα; Η παγκοσμια ιατρικη κοινοτητα εχει συναινεσει σε ενα αυγο τη μερα (ενα κροκο, ασπραδια φαε οσα γουσταρεις) κι αυτο αν κανεις ισορροπημενη διατροφη, δλδ οχι πολυ κοκκινο κρεας, πολλα λαχανικα, οσπρια κλπ

 

Για τον αγωνα γραψε ημιμαραθωνιος οκτωβριος θεσσαλονικη στο γοογλε και θα στο βγαλει πρωτο πρωτο. Σορρυ γραφω απο κινητο και ειναι λιγο ζορι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γυμναστικη σας βοηθαει με το αγχος ή σας δημιουργει νευρικοτητα και εκνευρισμο; Εμενα υπαρχουν μερες που με ηρεμει κ αλλες που με μπριζωνει.

αμα εχω αγχος παιζω video games.τη γυμναστικη δεν τη γουσταρω και στη αρχη με τσαντιζει αλλα οσο πλησιαζω στο τελος του προγραμματος μου περναει. γενικα ειναι love-hate κατασταση...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου ρε γατοκόριτσο!!

 

Εγώ όταν έχω leg day και κάνω τα (σωστά πλεον) squat βγάζω ΤΟΟΟΟΟΣΑ νεύρα ρε φιλε! Θελω να κάνω κακό σε κάποιον φάση. Αλλά εφόσον είναι για καλό το βουλώνω και συνεχίζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εγραψα αυτο πριν, απλα οτι χρειαζεται μετρο και οτι υπαρχει μια γενικη οδηγια για τον πληθυσμο. Αθλουμενος ή μη δεν πρεπει να την αγνοεις. Αν αγνοεις την στατιστικη δεν θα σε αγνοησει κι αυτη. Υπαρχει κατι που δουλευει για το 90 τοις εκατο του πληθυσμου κι αυτο ειναι οχι >300 mg χοληστερολη ημερησιως. Επισης τι εννοεις απο καποιους και τι εννοεις χαμηλα; Η παγκοσμια ιατρικη κοινοτητα εχει συναινεσει σε ενα αυγο τη μερα (ενα κροκο, ασπραδια φαε οσα γουσταρεις) κι αυτο αν κανεις ισορροπημενη διατροφη, δλδ οχι πολυ κοκκινο κρεας, πολλα λαχανικα, οσπρια κλπ

 

Για τον αγωνα γραψε ημιμαραθωνιος οκτωβριος θεσσαλονικη στο γοογλε και θα στο βγαλει πρωτο πρωτο. Σορρυ γραφω απο κινητο και ειναι λιγο ζορι.

 

Η παγκοσμια ιατρικη κοινοτητα στο θεμα με την συνιστωμενη καταναλωση των αυγων μεχρι και σημερα μας δουλευει κανονικα. Ξεχναει σκοπιμα την υπαρξη λεκιθινης στον κροκο του αυγου.
Δεν ειναι το ιδιο να παρω 700 mg χοληστερολη ημερησιως απο αυγα με το να παρω 700 mg 
χοληστερολη ημερησιως απο συκωτακια κοτοπουλου. Υπαρχει τεραστια διαφορα.
Γιαυτο η παγκοσμια ιατρικη κοινοτητα καλυτερα να ασχοληθει με τιποτα καλυτερο οπως εναντιων των μεταλλαγμενων,των καρκινογονων συντηρητικων και ας αφησει στην ησυχια τους τα αυγα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν εγραψα αυτο πριν, απλα οτι χρειαζεται μετρο και οτι υπαρχει μια γενικη οδηγια για τον πληθυσμο. Αθλουμενος ή μη δεν πρεπει να την αγνοεις. Αν αγνοεις την στατιστικη δεν θα σε αγνοησει κι αυτη. Υπαρχει κατι που δουλευει για το 90 τοις εκατο του πληθυσμου κι αυτο ειναι οχι >300 mg χοληστερολη ημερησιως. Επισης τι εννοεις απο καποιους και τι εννοεις χαμηλα; Η παγκοσμια ιατρικη κοινοτητα εχει συναινεσει σε ενα αυγο τη μερα (ενα κροκο, ασπραδια φαε οσα γουσταρεις) κι αυτο αν κανεις ισορροπημενη διατροφη, δλδ οχι πολυ κοκκινο κρεας, πολλα λαχανικα, οσπρια κλπ

 

Για τον αγωνα γραψε ημιμαραθωνιος οκτωβριος θεσσαλονικη στο γοογλε και θα στο βγαλει πρωτο πρωτο. Σορρυ γραφω απο κινητο και ειναι λιγο ζορι.

 

Η παγκοσμια ιατρικη κοινοτητα στο θεμα με την συνιστωμενη καταναλωση των αυγων μεχρι και σημερα μας δουλευει κανονικα. Ξεχναει σκοπιμα την υπαρξη λεκιθινης στον κροκο του αυγου.

Δεν ειναι το ιδιο να παρω 700 mg χοληστερολη ημερησιως απο αυγα με το να παρω 700 mg 

χοληστερολη ημερησιως απο συκωτακια κοτοπουλου. Υπαρχει τεραστια διαφορα.

Γιαυτο η παγκοσμια ιατρικη κοινοτητα καλυτερα να ασχοληθει με τιποτα καλυτερο οπως εναντιων των μεταλλαγμενων,των καρκινογονων συντηρητικων και ας αφησει στην ησυχια τους τα αυγα.

Χοληστερολη ειναι ιδια ειναι δυστυχως. Η λεκιθινη ναι ειναι καλη αλλα τι σχεση εχει; Φαε τροφη με λεκιθινη και χωρις χοληστερολη.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χοληστερολη ειναι ιδια ειναι δυστυχως. Η λεκιθινη ναι ειναι καλη αλλα τι σχεση εχει; Φαε τροφη με λεκιθινη και χωρις χοληστερολη.

 

Η φυση το αυγο μας το εδωσε ολοκληρο με την πρωτεινη και με το λιπος του, το να τρωω 
μονο το ασπραδι του αυγου και οχι τον κροκο του δεν κανει την διατροφη μου ισορροπημενη αλλα ακριβως το αντιθετο.
Εγω ξερω μονο δυο καλες φυσικες πηγες λεκιθινης , τον κροκο του αυγου και την σογια.
Απο τις δυο ποιο πολυ εμπιστευομαι τον κροκο του αυγου γιατι η πλειοψηφια της σογιας ειναι μεταλλαγμενη. Για μεγαλο χρονικο διαστημα ειχα κοψει τελειως τα αυγα , για αλλο μεγαλο χρονικο διαστημα ειχα μονο την συνιστωμενη χρηση των αυγων και τελικο συμπερασμα για μενα ηταν οτι ολος αυτος ο χρονος ηταν τελειως λαθος για την σωστη διατροφη.
Λαθος που δεν προκειται ποτε να επαναλαβω. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Χοληστερολη ειναι ιδια ειναι δυστυχως. Η λεκιθινη ναι ειναι καλη αλλα τι σχεση εχει; Φαε τροφη με λεκιθινη και χωρις χοληστερολη.

 

Η φυση το αυγο μας το εδωσε ολοκληρο με την πρωτεινη και με το λιπος του, το να τρωω 

μονο το ασπραδι του αυγου και οχι τον κροκο του δεν κανει την διατροφη μου ισορροπημενη αλλα ακριβως το αντιθετο.

Εγω ξερω μονο δυο καλες φυσικες πηγες λεκιθινης , τον κροκο του αυγου και την σογια.

Απο τις δυο ποιο πολυ εμπιστευομαι τον κροκο του αυγου γιατι η πλειοψηφια της σογιας ειναι μεταλλαγμενη. Για μεγαλο χρονικο διαστημα ειχα κοψει τελειως τα αυγα , για αλλο μεγαλο χρονικο διαστημα ειχα μονο την συνιστωμενη χρηση των αυγων και τελικο συμπερασμα για μενα ηταν οτι ολος αυτος ο χρονος ηταν τελειως λαθος για την σωστη διατροφη.

Λαθος που δεν προκειται ποτε να επαναλαβω. 

Η λεκιθινη βοηθαει την χοληστερολη να αποκτησει υδατοδιαλυτοτητα και να διελθει της κυτταρικης μεμβρανης και αρα ναι ειναι απαραιτητη και χρησιμη. Αλλα το ασπραδι δεν εχει χοληστερολη αρα; Επισης λαμβανεις λεκιθινη απο τα δημητριακα, τα ψαρια, οσπρια, φυστικια και μπυρα. Αν δεν υπερβαινεις τα συνιστωμενα επαρκει η λεκιθινη απο τις τροφες για οολα αυτα. Αν υπερβεις το ενα πληρες αυγο τη μερα παρα τη λεκιθινη σε βαθος δεκαετιων στατιστικα θα εχεις προβλημα. Δε λειτουργει τοσο απλα η βιοχημεια. Αα εχει λεκιθινη αρα η χοληστερολη του δε βλαπτει. Τελος παντων το σταματω εδω αφου ειναι off topic αν θες στειλε pm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...